Igelit na Holmenkollen? Norwegowie z pomysłem letnich zawodów

  • 2021-04-17 13:00

Skocznia Holmenkollbakken, choć kojarzona z zimowymi zawodami, być może wkrótce stanie się obiektem całorocznym. Norwegowie prowadzą rozmowy na temat położenia igelitu na skoczni. Celem jest, aby letnia rywalizacja w Oslo odbyła się już w przyszłym roku.

Skocznia HolmenkollenSkocznia Holmenkollen
fot. Tadeusz Mieczyński

Temat igelitu na Holmenkollen był już kilkukrotnie podejmowany, a dyrektor sportowy, Clas Brede Bråthen nie mógł pogodzić się z tym, że potencjał historycznej skoczni nie jest w pełni wykorzystywany. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce sytuacja ulegnie zmianie.

Clas Brede Bråthen poinformował na łamach NRK o planach dotyczących organizacji letnich zawodów na Holmenkollen. Norwegowie rozważają przeprowadzenie zawodów 23 czerwca przyszłego roku, w wigilię św. Jana. Rywalizacja miałaby mieć charakter międzynarodowy, a wydarzenie dopełniłyby koncerty.

- Warto to zrobić, abyśmy zasłynęli ponownie jako kraj kojarzony ze sportów narciarskich - mówi norweski dyrektor sportowy. - Myślę, że wywrze to na turystach wrażenie. Oprócz możliwości odwiedzenia obiektu przekonają się również, że zawodnicy regularnie z niego korzystają. W ten sposób zwiększy się zainteresowanie skokami narciarskimi - zapewnia Bråthen.

Tegoroczny zdobywca Pucharu Świata, Halvor Egner Granerud, podkreśla, że możliwość użytkowania obiektu zarówno w zimie, jak i w lecie, będzie miała ogromne znaczenie dla skoczków. Kompleks skoczni Granåsen w Trondheim jest zamknięty i przechodzi całkowitą przebudowę. Trenowanie latem na dużych skoczniach jest możliwe tylko dzięki olimpijskim obiektom w Lillehammer.

- Holmenkollen to najnowocześniejsza skocznia w Norwegii. Daje nam znacznie lepsze możliwości przygotowania do skakania na obiektach, które występują podczas zawodów międzynarodowych - tłumaczy Granerud. - Nieraz marzyłem o tym, aby móc skakać tu na igelicie.

Koszt położenia igelitu na zeskok skoczni wynosi 30 milionów koron norweskich (ok. 13,6 miliona zł). Z racji tego, że Holmenkollbakken to obiekt krajowy, państwo może pokryć nawet połowę kosztów. Pozostałe 15 milionów ma zostać zebrane prywatnie przez społeczność skoków narciarskich.

- To prawdopodobnie bardzo niski koszt w stosunku do dochodu, jaki przyniesie, biorąc pod uwagę, że igelit ma żywotność 30 lat. Myślę, że ta inwestycja zwróci się w ciągu dwóch lub trzech lat - ocenia dyrektor sportowy.

Właścicielem obiektu jest gmina Oslo. Początkowo pokrycie skoczni igelitem było planowane w 2011 roku, zaraz po wybudowaniu nowej Holmenkollbakken. Wysokie koszty spowodowały, że zrezygnowano wówczas z tego pomysłu.
Omar Samy Gamal, radny miasta ds. kultury, sportu i wolontariatu w gminie Oslo, uważa, że położenie igelitu na skoczni nie jest priorytetem dla gminy, jednak jest gotowy do współpracy. - Jeżeli są osoby, którym zależy na tym celu, to wspólnie możemy go osiągnąć - podkreśla radny, będący w stałym kontakcie z przedstawicielami środowiska skoków narciarskich.

Przypomnijmy, iż Norwegia była trzykrotnie gospodarzem Letniego Grand Prix, z czego ostatni raz w 1997 roku. Zawody odbyły się wówczas w Trondheim i zgromadziły 18 000 kibiców. Holmenkollbakken to zdecydowanie większy obiekt - jest w stanie pomieścić ponad 30 000 widzów. 


Martyna Grądzka, źródło: nrk.no
oglądalność: (4645) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Ale to nie zmienia postaci rzeczy. Skocznia w Oslo leży na wzgórzy Holmenkollen i prawidłowo nazywa się ją skocznią Holmenkollen.

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    Dokładniej to jednak „Holmenkollbakken”, jak napisał @pb88.

  • Kolos profesor
    @pb88

    "Holmenkollenbakken" Znaczy w tłumaczeniu tyle co skocznia Holmenkollen (norweskie "bakken" to po polsku "skocznia") . Zatem prawidłowo mówi się o skoczni Holmenkollen a nie żaden błąd to jest

  • pb88 stały bywalec

    Bardzo proszę, żeby nie mylić skoczni Holmenkollbakken ze wzgórzem Holmenkollen.

  • Adam90 profesor
    @dar06_

    raczej w Warszawie i Szczecinie nigdy nie powstaną.

  • Maks113 doświadczony
    @Wojciechowski

    Dziękuje bardzo

  • dar06_ weteran

    Coś słyszałem ze mają powstać nowe skocznie dla dzieci w Szczecinie i Warszawie ?

  • Wojciechowski profesor
    @Maks113

    Tak, dokładniej spotkanie komisji ds. skoków.

  • Maks113 doświadczony

    Mam takie pytanko. Dziś jest posiedzenie FIS w którym będą nowe proponowane kalendarze PŚ?

  • Tommy 97 bywalec
    @.....sieanieskoczy

    Zgadzam się. Powinniśmy zainwestować w infrastrukturę jak Niemcy czy Austriacy u nas tego brakuje i młodzi muszą dojeżdżać po kilkaset kilometrów na treningi.

  • .....sieanieskoczy doświadczony

    Jak czytam o modernizacjach skoczni, kładzeniu igelitu, jakichś pozytywnych zmianach to... sami wiecie co czerwonego mnie zalewa. U nas przez tyle lat ruszono jedynie kompleks Średniej Krokwii!
    "Wyremontowano" skocznię w Lubawce, a raczej zrobiono z niej drewutnię na której nawet nikt nie skoczył. Teraz biorą się za odeskowanie wiślańskiego bubla. A tyle skoczni nam obiecywali w ramach rozwoju dyscypliny w Polsce...
    W Karpaczu na Orlinku basen, w Zagórzu budowa większych skoczni to abstrakcja. A inne miejscowości? Nic!

  • Tommy 97 bywalec

    Myślę że Norwegowie zainwestują w ten igelit i będą tu możliwe letnie zawody. Do tego dojdzie Tromso piękna skocznia w Tromso i nowym kompleks w Trondheim i można zrobić RAW AIR w letnim wydaniu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl