Dawid Kubacki piąty w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na sportowca Polski 2022 roku

  • 2023-01-07 22:11

Dawid Kubacki zajął piąte miejsce w 88. Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski 2022 roku. Statuetkę złotego czempiona zdobyła Iga Świątek.

Jedynego polskiego medalisty zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie zabrakło na Gali Mistrzów Sportu w Warszawie. Statuetkę w jego imieniu odebrał honorowy prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner.

- Oczywiście przekażę Dawidowi tę statuetkę już wkrótce, ponieważ w przyszłym tygodniu odbywać się będzie Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem i to będzie najlepsza okazja. Ponieważ wiem, że Dawid za chwilę się tutaj pojawi na ekranie, to tylko powiem państwu, że tak dobrze skaczącego na nartach Dawida nie widziałem jeszcze nigdy. Agresywnego, powtarzalnego i bardzo skutecznego. Dawid, Jeżeli mnie słyszysz, to gratuluję ci i tak trzymaj dalej! - powiedział były prezes PZN.

- Myślę, że to jest dla mnie bardzo duże wyróżnienie. Nigdy nie patrzę na te statuetki jakoś zachłannie. Ale rzeczywiście, kiedy moje sukcesy są doceniane, to serce rośnie, zwłaszcza w takich momentach. Wczoraj ponownie zostałem tatą, dzisiaj już wróciłem do domu i opiekuję się starszą córką. Nie mogę być więc razem z wami na gali, ale z tego miejsca na pewno chciałbym pogratulować wszystkim nominowanym i laureatom. Oni sami dobrze wiedzą ile to wymaga wysiłku, nie tylko tego fizycznego, ale i psychicznego i poświęcenia, również naszych rodzin. Mam nadzieję, że mi wybaczą, że nie mogę dzisiaj być z wami. Naprawdę bardzo się cieszę. To jest dla mnie duże wyróżnienie i myślę, że będę pracował nad tym, żeby w kolejnych edycjach być nawet trochę wyżej - stwierdził Dawid Kubacki podczas specjalnego łączenia na Gali Mistrzów Sportu.

- Tak jak wspomnieliście, jesteśmy jedną wielką drużyną. Cieszymy się z sukcesów kolegów, ale myślę, że tutaj warto w tej sytuacji podkreślić tych, którzy na ten sukces bardzo dużo pracują, a których na skoczniach w telewizji nie widać. Cały sztab, cały związek narciarski i wszyscy, którzy go wspierają. Oni pozwalają nam osiągać sukcesy. Dzięki nim mamy spokojną głowę, żeby pracować nad skokami. Nie musimy się martwić innymi rzeczami. Myślę, że duże podziękowania się należą wszystkim ludziom, którzy z nami współpracują. Nie tylko ci najściślejsi, którzy pracują z nami w sztabie, ale również związek narciarski oraz jego partnerzy, dzięki którym możemy sięgać po takie sukcesy - dodał lider Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Najważniejszym sukcesem Dawida Kubackiego w 2022 roku był brązowy medal olimpijski na normalnej skoczni wywalczony na zimowych igrzyskach w Pekinie. Latem 32-latek po raz czwarty w karierze triumfował w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix, wygrywając po drodze zawody w Wiśle, Hinzenbach i Klingenthal. Pod koniec roku reprezentant Polski objął prowadzenie w klasyfikacji Pucharu Świata, odnosząc do końca grudnia cztery konkursowe zwycięstwa - dwukrotnie w Wiśle oraz w Titisee-Neustadt i Engelbergu.

Dla Dawida Kubackiego to trzecia nominacja w plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski. W 2019 roku mistrz świata z Seefeld zajął piąte miejsce, zaś w 2020 roku był dziesiąty.

Tytuł sportowca roku 2022 otrzymała liderka tenisowego rankingu WTA i zwyciężczyni wielkoszlemowych turniejów Roland Garros i US Open, Iga Świątek. Drugie miejsce zajął indywidualny mistrz świata na żużlu, Bartosz Zmarzlik. Trzeci był piłkarski mistrz Niemiec z Bayernem Monachium i strzelec dwóch goli dla reprezentacji Polski na MŚ w Katarze, Robert Lewandowski.

Plebiscyt "PS" jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie, po organizowanym od 1925 roku przez "Svenska Dagbladets" plebiscycie na najlepszego sportowca Szwecji.

88. Plebiscyt Przeglądu Sportowego na 10 najlepszych sportowców Polski 2022:
Lp. Laureat Dyscyplina sportowa
1 Iga Świątek tenis
2 Bartosz Zmarzlik żużel
3 Robert Lewandowski piłka nożna
4 Kamil Semeniuk siatkówka
5 Dawid Kubacki skoki narciarskie
6 Mateusz Ponitka koszykówka
7 Adrian Meronk golf
8 Katarzyna Wasick pływanie
9 Paweł Fajdek lekkoatletyka
10 Fabian Barański wioślarstwo
  Mateusz Biskup  
  Mirosław Ziętarski  
  Dominik Czaja  

Nagrody dodatkowe:

Superczempion: Polski Związek Piłki Nożnej i Polski Związek Piłki Siatkowej

Trener Roku: Tomasz Wiktorowski

Drużyna Roku: Reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn

Nagroda Sport bez barier: Fundacja Moniki Pyrek oraz Szymon Sowiński

Sportowa Inicjatywa Roku: Totalizator Sportowy

Superosiągnięcie roku: Szymon Marciniak, Tomasz Listkiewicz, Paweł Sokolnicki i Tomasz Kwiatkowski

Sponsor polskiego sportu: PKN Orlen


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (11361) komentarze: (136)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Kolos profesor
    @fridka1

    Mnie świat i jego spojrzenie nie interesuje, to jednak jest Polska, Polacy i najlepszy sportowiec roku w Polsce a nie w świecie.

    Nie interesuje mnie czy dany sport jest popularny w świecie, interesuje mnie tylko to, że Polacy mają w nim sukcesy.

  • Karpp profesor
    @fridka1

    Gdyby Dawid nie miał takiej kariery jak ma, to złoto byłoby mu wypominanie ale tak liczy się, że je zdobył a o kuriozalnym konkursie mało kto już pamięta :)

  • fridka1 profesor
    @Kolos

    Nie wiem jak ciebie, ale mnie bardziej cieszy gdy sportowcem roku zostaje ktoś kogo świat kojarzy lub ktoś najlepszy z miliona a nie z 50 osób. . Po prostu. Na takiej samej zasadzie bardziej cieszy mnie złoto MŚ wywalczone przez Stocha czy Małysza od tego wywalczonego w kuriozalnych okolicznościach przez Dawida. Styl się liczy, podobnie jak zasięg.

  • Karpp profesor
    @Pavel

    Jak prześledzi się wyniki ostatnich plebiscytów to ludzie w samochodach, na motorach, bolidach zawsze zajmowali wysokie miejsce. Taka specyfika. Ostatnio prawie 3 miejsce Kajetanowicza.

  • Kolos profesor
    @fridka1

    Tylko jakie znacznie ma rozpoznawalność polskiego sportowca po za Polską? To jednak jest Plebiscyt na najlepszego Polskiego Sportowca. Liczy się więc polskie poletko i to czy dany sportowiec ma renomę i rozpoznawalność w Polsce a nie na świecie.
    Tymczasem tu są jakieś dziwne argumenty typu "jak sportowiec nieznany w świecie to nie może być na czele plebiscytu".

  • Pavel profesor
    @Man_of_the_Day

    Ranga ME w rajdach jest taka sama jak PK w skokach ;) Najlepsi startują w WRC ;)

  • fridka1 profesor
    @Man_of_the_Day

    Wiem co zdobył Hołowczyc, ale nie startował on w F1. Kubica gdyby tylko miał lepszy team i nie miał tego głupiego wypadku to kto wie jaki miałby dziś dorobek i to w dyscyplinie dla Polaków niedostępnej. To rzeczywiście pobudzało wyobraźnię w czasach ogólnej polskiej posuchy. Fenomen Hołowczyca to bardziej fenomen medialny, białe ząbki, elokwencja, umiejętność wyskakiwania z każdej lodówki i dyskontowania sukcesu, ale poza Polską to był i jest no name. Podobnie Mauer reprezentowała sport oglądany przez Polaków raz na 4 lata. Może to i ciekawsze niż jazda na deskorolce, szacunek się należy, ale nie ma "zasięgów". Kwintesencja stanu polskiego sportu te ponad 25 lat temu. Dla mnie każdy polski medal zimowych igrzysk jest cenny i ma u mnie dodatkowe punkty właśnie dlatego, że tak ich mało. Tak jak Polak i F1 wydawało się przez lata czymś nieosiągalnym, tak przez lata nieosiągalny był medal ZIO dla Polski.

  • Man_of_the_Day stały bywalec
    @fridka1

    Co do Citki, to większe znaczenie miała jego bramka strzelona dla Widzewa Łódź niemal z połowy boiska w meczu Ligi Mistrzów przeciwko Atletico Madryt. Gol na słynnym Wembley był potwierdzeniem talentu wschodzącej gwiazdy polskiego futbolu i porcją bitej śmietany do już zafundowanej wisienki. Co ciekawe, Marek Citko rakiem na bezrybiu okazał się w roku, w którym nasi olimpijczycy przywieźli 7 złotych medali z Atlanty. To pokazało, jak bardzo jesteśmy głodni sukcesu - choćby drobnego, ale spektakularnego - w naszym ukochanym sporcie, piłce nożnej. Trzeba jednak zaznaczyć, że w plebiscycie PS wygrała wtedy Renata Mauer, dwukrotna medalistka tamtych Igrzysk.

    Co do Hołowczyca, to był on Mistrzem i Wicemistrzem Europy.

  • fridka1 profesor
    @Man_of_the_Day

    Zgadzam się. Na takiej samej zasadzie Małysz był"idolem czasu kryzysu". Przed erą Małysza plebiscyt telewizyjny, nie ten "Przeglądu Sportowego", a organizowany przez bodajże TVP, potrafił wygrać Marek Citko strzelając jedną bramkę Anglikom w przegranym meczu. Innym laureatem został Hołowczyc, znany tylko w Polsce i bardziej z reklam niż osiągnięć. Hołowczyc też miał 4 kółka, ale to nie była F1. Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Gdyby Małysz, jak Stoch, wygrał w jednym roku olimpijskie złoto, wszystkie 4 konkursy TCS, srebro w lotach i KK na dokładkę to konkurencję zostawiłby w tyle. Bo konkurencję miał marną. Kamil zdobył to wszystko i przegrał z Kurkiem. Dlaczego? Może dlatego, że Polska w której skakał Kamil była już po prostu mniej biedna sportowo, ekonomicznie i pod każdym niemal innym względem. W 2001 roku gdyby ktoś nam powiedział, że polski tenisistka wygra kiedyś RG czy tam US Open to wysłalibyśmy taką osobę do Tworek na obserwację. To samo gdyby polski piłkarz został uznany za najlepszego na świecie przez kogokolwiek, a tak się stało.

  • Arturion profesor
    @kubilaj2

    Nie mam pewności. I na pewno nie całym... Ale jest coś na rzeczy. Zdecydowanie.

  • kubilaj2 weteran
    @Arturion

    Całym sportem rządzi mafia.
    Bukmacherska.

  • Arturion profesor
    @Man_of_the_Day

    A jak poważny światowy kapitał uzna, że rzutki to jest coś zaraz przed F1 i golfem, to pelikany to łykną. Podobnie sztuki walki. Tu i tu rządzi mafia finansowa (a czasami i zbrojna). Takie to i sporty.
    Pozdrawiam fanów.

  • Man_of_the_Day stały bywalec
    ...

    Co do Roberta Kubicy i jego wygranej w Plebiscycie. Kiedy ogłoszono tamte wyniki, zdziwiłem się jak wiele innych osób. Ale potem zadałem sobie jedno proste, podstawowe pytanie: "skoro nie zasłużył, to dlaczego wygrał?". Za piękne oczy? Dzięki olbrzymiej popularności F1 w Polsce i solidarności jej środowiska? A może dlatego, że tak wielu młodych ludzi garnie się do tego sportu, korzystając z licznych torów rozsianych po całym kraju?
    Nie. Zrozumiałem, że Kubica wygrał, bo wdarł się do zaklętego kręgu - do świata, który, jak się wydawało, jest absolutnie i szczelnie zamknięty dla Polaków. Wdarł się i na dodatek zaczął osiągać sukcesy. Mówił o nim cały kraj. Każdy - nawet babcia z przysłowiowej Koziej Wólki - wiedział, kim jest Robert Kubica. W porównaniu z sytuacją, z jaką mierzył się ten niepozorny kierowca, Małysz wtargnął do elity w sporcie, który można było nazwać "tradycyjnie polskim" (bo Fijas; bo Fortuna; bo Marusarz).

    To więcej niż niejeden złoty medal olimpijski.

  • Arturion profesor
    @kwak11234@wp.pl

    No właśnie miałem się przyjemność wątpliwą przekonać.

  • kwak11234@wp.pl profesor
    @Arturion

    nie wchodz z nim w dyskusje nie od dzis wiadomo, ze to wszechwiedzacy egocentryk

  • Arturion profesor
    @Karpp

    Napisałeś głupstwo. Nic mi do tego, chociaż do mnie się odwołujesz.

  • Karpp profesor
    @Arturion

    Przepraszam nikt tutaj się nie kłóci, tylko dyskutujemy, rozmawiamy. Przestań upominać każdego i zarzucać mu bicie piany. Jakbyś był jakąś wyrocznią :)

    Bicie piany? Ja bym się zastanowił nad Twoimi cowieczornymi (jak to nazwać?) przemyśleniami(?) Czy to czasem nie bicie piany. Pozdrawiam :)

  • Arturion profesor
    @Man_of_the_Day

    Kolejne bicie piany. :-)

  • Man_of_the_Day stały bywalec
    @Kolos

    "Jak nie rozróżniasz jedynego medalu zimowych IO od kilkunastu na letnich IO to nie mój problem."

    Czyli gdyby Polska w zeszłym roku miała więcej medalistów olimpijskich niż jednego Kubackiego, to ten sam medal tego samego Dawida, wywalczony tymi samymi dwoma skokami, byłby już mniej wart w sensie sportowym?
    Powiedziałeś, że wspomniany tutaj Żyła - bez olimpijskiego krążka - mógł wyprzedzić medalistów igrzysk dlatego, że takich medalistów było wielu. Ale gdyby któryś z tych wyprzedzonych był JEDYNYM zdobywcą medalu w danym roku, to już musiałby się znaleźć przed Żyłą, tak?

    I druga sprawa. Zarzuciłeś Lewandowskiemu, że niewiele zrobił w polskich barwach. Przypomnij mi - to jest "Plebiscyt Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski" czy "Plebiscyt Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca w polskich barwach"? Gdyby przyjąć Twoje rozumowanie, to należałoby uznać, że polski piłkarz, który zdobył jedną bramkę w naszej Ekstraklasie, osiągnął (w kontekście Plebiscytu) więcej niż Lewandowski, który strzelał w lidze niemieckiej i hiszpańskiej. Czy tak?

  • Arturion profesor

    A Plebiscyt ten, odkąd przestał być naprawdę plebiscytem "Przeglądu Sportowego" (za czasu tego "Przeglądu" potęgi), jest wydmuszką, jakich wiele. O co się kłócić?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl