Uniwersjada w Lake Placid: Austriacy minimalnie przed Kazachami, Polacy tuż za podium

• 2023-01-21 02:12

Pierwsza drużyna Austrii - Timon-Pascal Kahofer oraz Maximilian Lienher - wygrała konkurs drużynowy mężczyzn, zamykający rywalizację skoczków narciarskich na Zimowej Uniwersjadzie w Lake Placid (HS100). Srebro i brąz przypadły pierwszym ekipom Kazachstanu i Japonii. Tuż za podium zmagania zakończyła pierwsza polska ekipa - Szymon Jojko i Adam Niżnik.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowała się pierwsza drużyna Kazachstanu. Siergiej Tkaczenko (90 m) i Danił Wasiljew (96 m) liderowali z przewagą 5,4 punktu nad drugą Austrią 1 - Timonem-Pascalem Kahoferem (91 m) oraz Maximilianem Lienherem (92,5 m). Na trzeciej pozycji plasowała się ekipa Japonii 1 - Sakutaro Kobayashi (91 m) i Ryusei Ikeda (88,5 m).

Czwarte miejsce na półmetku zajmowała pierwsza drużyna reprezentacji Polski. Szymon Jojko (89 m) i Adam Niżnik (88 m) tracili 0,2 punktu do miejsca na podium.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Austria 2, Japonia 2, Kazachstan 2 oraz Norwegia. Ostatnie, dziewiąte miejsce zajął drugi polski zespół - Mateusz Gruszka (81 m) i Szymon Zapotoczny (80,5 m) - który jako jedyny nie awansował do serii finałowej.

Pierwszą rundę zawodów rozegrano z 18. belki startowej.

W finale kibice byli świadkami zaciętej rywalizacji o złoty medal. Ostatecznie zwycięzcami konkursu drużynowego została pierwsza ekipa Austrii. Timon-Pascal Kahofer (86 m) oraz Maximilian Liehner (96,5 m) triumfowali z przewagą 0,2 punktu nad liderami na półmetku - Kazachstanem 1. Srebrne medale powędrowały tym samym do Siergieja Tkaczenki (91 m) i Daniła Wasiljewa (92,5 m). Brąz wywalczyła Japonia 1 - Sakutaro Kobayashi (98,5 m) i Ryusei Ikeda (88,5 m).

Ostatecznie medalu nie wywalczyli Szymon Jojko (89 m) i Adam Niżnik (91 m). Pierwszy zespół reprezentacji Polski ukończył zawody na czwartej pozycji, ze stratą 11,4 punktu do podium.

Piąte miejsce wywalczyła Japonia 2 , szósta była Austria 2, siódmy Kazachstan 2, a ósma Norwegia.

Rundę finałową przeprowadzono z 19. (gr. 1) i 18. (gr. 2) platformy.

Zawody drużynowe mężczyzn zakończyły rywalizację skoczków narciarskich na Zimowej Uniwersjadzie Lake Placid 2023. Kolejny studencki czempionat zostanie rozegrany w 2025 roku w Turynie, ale Włosi nie planują organizować zawodów na skoczni. Organizacją Uniwersjady w 2027 roku zainteresowane są m.in. Erzurum i Lillehammer.