EYOF 2023: Zwycięstwo Słowenek, Polki czwarte

• 2023-01-25 10:14

Reprezentacja Słowenii wygrała konkurs drużynowy dziewcząt na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy na skoczni w Planicy (HS102). Srebrne medale wywalczyły Włoszki, a brązowe - Niemki. Polki zajęły czwarte miejsce w stawce pięciu zespołów.

Pierwsza seria konkursowa została zdominowana przez reprezentantki gospodarzy. Tinkara Komar (90 m), Katarina Pirnovar (91 m), Taja Bodlaj (89 m) i Nika Prevc (94 m) wygrały rywalizację w swoich grupach, dzięki czemu Słowenki prowadziły na półmetku zmagań z przewagą 98,4 punktu.

Na drugiej pozycji były sklasyfikowane Niemki - Selina Koeller (81,5 m), Madine Faerber (80,5 m), Chrisina Feicht (75,5 m) i Joanna Eberle (83 m). Trzecie miejsce zajmowały Włoszki - Giada Delugan (69,5 m), Greta Pinzani (86 m), Martina Zanitzer (85,5 m) i Noelia Vuerich (82 m).

Reprezentantki Polski plasowały się na czwartej pozycję, tuż przed Austrią. Zuzanna Rapacz (68 m), Sara Tajner (74 m), Natalia Słowik (86 m) i Pola Bełtowska (82 m) traciły 31,7 punktu do miejsca na podium.

Pierwszą serię rozegrano z 17. (gr. 1 i 3), 18. (gr. 2) i 14. (gr. 4) belki startowej.

W finale Słowenki poszły za ciosem i powiększały swoją przewagę. Ostatecznie drużyna w składzie Tinkara Komar (93 m), Katarina Pirnovar (91 m), Taja Bodlaj (90 m) i Nika Prevc (95 m) zwyciężyły pokonując drugi zespół różnicą 203 punktów. Ekipa gospodarzy była pewna zwycięstwa jeszcze przed finałową próbą liderki drużyny, Niki Prevc.

Walkę o srebrny medal wygrały Włoszki. Giada Delugan (71,5 m), Greta Pinzani (80,5 m), Martina Zanitzer (87 m) i Noelia Vuerich (82,5 m) odrobiły straty z pierwszej serii i wyprzedziły o 11,8 punktu brązowe medalistki, Niemki - Selinę Koelle (85 m), Nadine Faerber (78,5 m), Christinę Feicht (75 m) i Joannę Eberle (82 m).

Na czwartym miejscu zawody zakończyły reprezentantki Polski. Biało-Czerwone po próbach Zuzanny Rapacz (60,5 m), Sary Tajner (76,5 m) i Natalii Słowik (86 m) zajmowały piątą pozycję, ale próba Poli Bełtowskiej na 79 metr pozwoliła wyprzedzić Austriaczki o 0,6 punktu.

Rundę finałową rozegrano z 18. (gr. 1-3) i 14. (gr. 4) platformy.

W środę rozegrany zostanie jeszcze konkurs drużynowy chłopców. O 11:30 rozpocznie się seria próbna przed zaplanowanymi na 12:15 zawodami.