Wtorek, 05 grudnia 2017, 19:57

Rosja wykluczona z ZIO w Pjongczangu!

Flaga Olimpijska
Flaga Olimpijska
fot. Tadeusz Mieczyński

Debatujący dziś w Lozannie Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o wykluczeniu reprezentacji Rosji z XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które 9 lutego rozpoczną się w Pjongczangu. Nieobecność największego kraju świata w Korei Południowej związana jest z aferą dopingową, którą wykryto po ostatnich ZIO w Soczi.

MKOl poinformował, iż poszczególni zawodnicy będą mogli powalczyć o medale w Azji, ale wyłącznie pod flagą olimpijską i po spełnieniu odpowiednich warunków. Tacy sportowcy muszą udowodnić brak powiązań z aferą dopingową, dzięki czemu w Korei Południowej będą mogli wystartować pod flagą olimpijską. W przypadku zwycięstwa, na podium odegrany zostanie hymn olimpijski.

Grono, które zostanie zaproszone do udziału w przyszłorocznych ZIO, ma być utrzymywane w ścisłej tajemnicy. Zawodnicy muszą spełniać wszelkie kryteria kwalifikacyjne, nie posiadać w swoim życiorysie wątków dopingowych, a do tego przed samymi igrzyskami będą musieli przejść dodatkowe testy na obecność niedozwolonych substancji w organizmie. Olimpijczycy z Rosji wystąpią jako OAR (Olympic Athlete from Russia).

Jak całą sytuację komentuje prezydent MKOl, Thomas Bach? - To był bezprecedensowy atak na uczciwość igrzysk olimpijskich i całego sportu. Specjalnie powołana komisja, po przejściu właściwej procedury, wydała proporcjonalne do skali problemu sankcje za tę systemową manipulację, jednocześnie chroniąc "czystych" sportowców. To powinno wyznaczyć wyraźną linię, odcinającą ich od tego szkodliwego epizodu. Będzie to katalizator dla bardziej efektywnego systemu systemu antydopingowego kierowanego przez WADA - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

- Jako były sportowiec, bardzo mi przykro z powodu "czystych" sportowców, którzy cierpią z powodu zaistniałej manipulacji. Razem z Komisją Sportowców będziemy starać się, aby możliwie zrekompensować im chwile utracone na linii mety czy na podium - dodaje niemiecki działacz sportowy.

Do tego momentu Rosji odebrano 11 medali ZIO w Soczi, a łącznie zdyskwalifikowano już 25 sportowców z tego kraju. Rosyjska telewizja państwowa poinformowała już, że wobec takiego wyroku MKOl, nie pokaże ona lutowych zmagań na Półwyspie Koreańskim.Dominik Formela, Źródło: sport.tvp.pl + rp.pl + olympic.org + sport.onet.pl
oglądalność: (10631) ilość komentarzy: (62)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Prosto z Igrzysk w Pjongczangu:
Igrzyska
Olimpijskie
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
PK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
HS
01.01.1970
godz. 01:00
01.01.1970 godz. 12:00
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl