Poniedziałek, 11 września 2017, 16:27

Luca Roth - nowa nadzieja niemieckich skoków narciarskich

Jewhen Marusiak
Jewhen Marusiak
fot. Tadeusz Mieczyński

W styczniu bieżącego roku został młodzieżowym mistrzem Niemiec, a w ubiegłym miesiącu zadebiutował z powodzeniem w konkursach z cyklu Pucharu Kontynentalnego. Luca Roth, bo o nim mowa, jeszcze nie osiągnął pełnoletności, a ma już za sobą pierwsze duże osiągnięcia w skokach. Czy nasi zachodni sąsiedzi będą mogli niedługo cieszyć się z jego sukcesów na zawodach jeszcze wyższej rangi?

Roth przyznaje, że podczas oddawania prób stara się osiągnąć maksymalne skupienie. Wiatr, muzyka czy hałas generowany przez kibiców nie mogą go dekoncentrować. – Należy być bardzo skupionym przed skokiem. Wtedy odczuwa się tylko adrenalinę, której nigdy nie brakuje, nawet w przypadku, gdy skoki stają się już rutyną.

Droga do stania się profesjonalnym sportowcem jest długa i żmudna – udaje się ją zrealizować jedynie nielicznym. Młody sportowiec rozpoczął treningi skoków już jako siedmiolatek i ciągle dąży do tego, by być jak najlepszym zawodnikiem. Jego plany są bardzo ambitne. Po ukończeniu dotychczasowego etapu edukacji, przeniósł się do elitarnej szkoły sportowej w Furtwangen w Schwarzwaldzie, której absolwentami są m.in. Martin Schmitt i Sven Hannawald. – Nie mogłem podjąć innej decyzji, niż kontynuacja mojej przygody ze skokami – mówi 17-latek. Jest przekonany, że podjął słuszną decyzję.

Codziennie rano, tak jak jego pozostali koledzy uczęszcza na zajęcia lekcyjne, natomiast od godziny 15 wraz z grupą trenującą skoki narciarskie udaje się na trening. – Dwa razy w tygodniu mamy zajęcia na skoczni, dwukrotnie trening siłowy, a później treningi koordynacji lub szybkości.

W internacie, w którym mieszka, młodzi sportowcy mają zapewnione pełne wyżywienie składające się ze śniadania, lunchu i kolacji. Odpowiednie odżywianie jest szczególnie istotne dla skoczków ze względu na konieczność utrzymywania wagi na stałym poziomie. Niemiecka Federacja Narciarska zapewnia sportowcom dostęp do konsultacji w sprawach żywienia oraz ustala spersonalizowane plany diet. – Nasza waga nie może się wahać bardziej, niż o kilogram w górę, czy w dół – wyjaśnia Roth, który przy wzroście 189 cm waży 67 kilogramów. Przyznaje, że nie lubi rygorystycznej diety w swoim codziennym życiu, ale uważa, że warto się poświęcić i przestrzegać wyrzeczeń.

W zeszłym roku Roth został włączony do grup szkoleniowych niemieckiej kadry. – To dla mnie ogromna zmiana, przede wszystkim pod względem materialnym. Dostaję od federacji kombinezony, kaski, narty i wiązania. Wcześniej z tym wszystkim musieli poradzić sobie moi rodzice lub klub. Teraz jestem w dużym stopniu wspierany przez sponsorów federacji.

Trzy tygodnie temu młodzieżowy mistrz Niemiec miał okazję, aby po raz pierwszy w karierze zmierzyć się z rywalami podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego. – Zauważyłem, że wszystko wyglądało dużo bardziej profesjonalnie, niż podczas lokalnych konkursów. Podczas zmagań w Szczyrku, Wiśle oraz Frenstacie był jednym z najmłodszych skoczków w stawce. Sam uważał, że nie ma zbyt dużych szans na wywalczenie dobrego rezultatu, jednak niespodziewanie osiągnął bardzo dobre wyniki. Nie tylko udało mu się zdobyć punkty we wszystkich konkursach w ramach Pucharu Beskidów, ale mało zabrakło, by wskoczył w dwóch z nich do czołowej "dziesiątki" – w Szczyrku uplasował się na 11. pozycji, natomiast w Wiśle zajął 12. lokatę. W klasyfikacji generalnej polsko-czeskiego turnieju zajął 13. miejsce.

Zawodnik pochodzący z regionu Badenii-Wirtembergii pokazał swoją determinację i chęć dążenia do bycia najlepszym już w ubiegłym roku. W sezonie letnim uległ kontuzji, która wyeliminowała go z rywalizacji aż do grudnia. Mimo długiej, kilkumiesięcznej pauzy, miesiąc po powrocie zdobył tytuł młodzieżowego mistrza Niemiec na skoczni w Baiersbronn w kategorii do 17 lat. Pozytywnie wypowiada się o nim jego trener, Rolf Schilli. – Sportowo prezentuje się bardzo dobrze, lecz jeśli jego oczekiwania będą zbyt wysokie, może stracić zaangażowanie. Luca potrafił zrekompensować brak treningu. Podczas okresu powrotu do sprawności po kontuzji skupił się na sobie, a to klucz do sukcesu – podsumowuje szkoleniowiec młodego skoczka. Roth na co dzień treningi odbywa na obiektach w Hinterzarten. Pytany o swoich idoli ze skoczni wskazuje braci Prevców – głównie ze względu na ich talent oraz umiejętność koncentracji na swoich skokach.

Jednym z największych wyzwań czekających na młodego Niemca będą mistrzostwa świata juniorów planowane na koniec stycznia 2018 roku w szwajcarskim Kandersteg. Roth miał okazję przetestować obiekt podczas minionego weekendu przy okazji konkursów z cyklu Alpen Cup, plasując się dwukrotnie na 5. pozycji. Fakt, że nie skakał na nim nigdy wcześniej, nie przeszkadza mu w żaden sposób. – Często oddajemy próby na skoczniach, których nie znamy. Zmienia się jedynie długość rozbiegu i zeskoku, więc należy do tego dostosować fazę lotu, która jest najistotniejsza – podsumowuje reprezentant klubu SV Messstetten.Piotr Bąk, Źródło: schwarzwaelder-bote.de
oglądalność: (2170) ilość komentarzy: (3)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY


Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
PK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Zakopane HS140
27.01.2018
godz. 16:00
Sobota, godz. 16:15
Sobota, godz. 14:45
Sobota, godz. 15:30
Klasyfikacja PŚ:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.STOCH KamilPolska733
2.FREITAG RichardNiemcy711
3.WELLINGER AndreasNiemcy585
4.TANDE Daniel AndreNorwegia565
5.KRAFT StefanAustria428
12.KUBACKI DawidPolska283
15.ŻYŁA PiotrPolska227
16.HULA StefanPolska208
20.KOT MaciejPolska156
38.WOLNY JakubPolska31
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Brotterode HS117
17.02.2018
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.BARANCEWA AleksandraRosja310
2.JAKOWLEWA LidijaRosja275
3.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria200
4.SZPINIEWA AnnaRosja186
5.JAKOWLEWA MarijaRosja176
9.PAŁASZ MagdalenaPolska84
19.KIL JoannaPolska43
21.KARPIEL KamilaPolska41
33.TWARDOSZ AnnaPolska24
40.RAJDA KingaPolska14
Pełna klasyfikacja..»
Czy Polacy wygrają konkurs drużynowy w Zakopanem?
Tak
Nie
Nie wiem
Głosuj
  1. Tak
    99,99%
  2. Nie
    99,99%
  3. Nie wiem
    99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl