Czwartek, 30 sierpnia 2012, 19:43

Puchar ¦wiata subiektywnie i przegl±dowo cz. -1

Anders Johnson
Anders Johnson
fot. Karolina Osenka

Pora na Puchar ¦wiata. Ale, ale... Pierwsza czę¶ć (czyli artykuł w czę¶ci -1) to zawodnicy, których próżno szukać w konkursach P¦ 2011/12 (niemniej z kilku względów warto o nich spojrzeć) - tradycyjnie podzieleni na kilka grup w zależno¶ci od statusu. Forma tabelek tak mi się spodobała, iż do każda grupa dostanie swoj± tabelkę. Oczywi¶cie - letnie zawody z roku 2012 nie będ± w statystykach ujęte.
j
I. ZDOBYLI PUNKTY W P¦ 2010/11, ZA¦ NIE SKAKALI W P¦ 2011/12, A TAKŻE NIE ZDOBYLI PUNKTÓW W LGP 2011

Janne Ahonen (Finlandia) - zakończył karierę, chyba już ostatecznie ten jeden ze skoczków wszech czasów. Szkoda, ale trzeba też przyznać, że powrót mu nie posłużył. Thomas Diethart (Austria) - tym razem po prostu nie dostał szans na pokazanie się w P¦ - trudno się dziwić, s± lepsi.
Anders Jacobsen (Norwegia) - chwilowe zawieszenie kariery na kołku sprawiło, iż nie ogl±dali¶my go w LGP 2011, ani w P¦ 2011/12. Mamy nadzieję na powrót w dobrym stylu.
Adam Małysz (Polska) - podobnie jak Ahonen - zakończył karierę. I podobnie jaku Ahonena była to kariera długa, piękna. Na pewno skoków Adama będzie nam brakowało. Powodzenia w rajdach samochodowych.
Harri Olli (Finlandia) - w przypadku szalonego Fina nigdy nie wiadomo, kiedy karierę kończy, kiedy reaktywuje. Na razie wrócił do skoków. I dobrze, bo mimo wszelakich kontrowersji zawsze budził moj± sympatię.
Stefan Thurnbichler - dostał wiele szans od trenerów na udany starty w P¦, co nie udało mu się w zasadzie w ogóle. Tym samym ust±pił miejsca młodszym zawodnikom dobijaj±cym się do czołówki. Ostatni próżno go szukać w jakichkolwiek zawodach, choć oficjalnej informacji o zakończeniu kariery się nie doszukałem.
Michael Uhrmann - następny wielki skoczek, który karierę zakończył. Może nie aż tak obfit± w sukcesy jak w przypadku Małysza, czy Ahonena, ale również ciekaw± i godn± uwagi. Uhrmannowi też dziękujemy za długoletnie skoki.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę nr 1 >>

II. BRAK STARTÓW W P¦ 2011/12 oraz PUNKTY W LGP 2011 i brak punktów w P¦ 2009/10

Felix Brodauf (Niemcy) - póki co w najwyższych zawodach dostaje szansę tylko latem.
Akira Higashi (Japonia) - weterana ¶wiatowych skoczni od LGP 2011 wła¶ciwie nie ogl±dano. Również, jak w przypadku Thurnibchlera nie wiem nic, o zakończeniu kariery przez sympatycznego 40-latka.
Grzegorz Miętus (Polska) - w przypadku młodszego z braci Miętusów ewidentnie co¶ się zatrzymało w jego karierze. Szkoda, bo to obiecuj±cy zawodnik.
Andreas Strolz (Austria) - szanse dostaje on tylko latem, za słaby chyba na "wła¶ciwy" P¦. Inna sprawa, iż zim± w ogóle nie ogl±dali¶my go na skoczniach.

III. STARTY W P¶ 2010/11 ORAZ PUNKTY W LGP 2011 i brak STARTÓW w P¦ 2011/12
Taro Takayanagi (Japonia) - jeden z wielu Japończyków skacz±cych u siebie z różnych skutkiem. W Letniej Grand Prix potrafił zdobyć punkty (11 lat od debiutu w niej!), w P¦ nie udało mu się to.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę nr 2 >>

IV. PUNKTY W P¦ 2010/11 i PUNKTY W LGP 2011 oraz BRAK STARTÓW w P¦ 2011/12
Paweł Karelin (Rosja) - niestety los i młodzieńcza brawura sprawiła, iż nie wyst±pi już młody i obiecuj±cy skoczek w P¦. 9 paĽdziernika minie rok od bezsensownego wypadku pod Niżnym Nowogrodem, w którym Karelin stracił życie.
Ilja Rosliakow (Rosja) - znów Rosjanin tu się nam pojawia. I również z powodu nieszczę¶cia, na szczę¶cie nie aż tak dużego. Sezon zimowy miał bowiem Ilja stracony przez kontuzję.
Rafał ¦liż (Polska) - w przypadku Rafała sprawa jest jasna - zim± niestety nie miał w ogóle formy, st±d nie ogl±dali¶my go w najważniejszych zawodach.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę nr 3 >>

V. BRAK PUNKTÓW W P¦ 2009/10 i w LGP 2011 oraz ZGŁOSZEŃ DO P¦ 2010/11 ale START W KONKURSACH DRUŻYNOWYCH P¦ 2010/11

Bryan Fletcher (USA) - bardzo dobry kombinator, który posłuszył jako dopełnienie do drużyny skoczków. Skoczył w Planicy ¶rednio, ale i tak górował nad kolegami.
Martti Nomme (Estonia) - słaby Estończyk, nie ma uprawnień do skoków w P¦, ale za czwartego do drużyny robić może.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę nr 4 >>

VI. ODPADLI W KWALIFIKACJACH

Dokładnie trzydziestu zawodników startowało w P¦, ale nigdy nie udało im się przej¶ć kwalifikacji. Pochylmy więc się nad ow± trzydziestk±.

Niemal połowa (bo czternastu z nich) próbowało tylko raz. Szczegóły oczywi¶cie w tabelce, poniżej tylko krótki opis.

Petr Czadajew (Rosja) - w Białorusi był duż± (no, spor±) rybk± w bardzo małym stawie (powiedzmy, że w kałuży, bo nawet nie w sadawdze), w Rosji jest mał± rybk± w stawie nieco większym. Nie potrafi się do czołówki przebić.
Alessio de Crignis (Włochy) - Włoch od lat skacze raczej epizodycznie w P¦. Nigdy nie udaje mu się osi±gn±ć w nim czegokolwiek.
Robert Hrgota (Słowenia) - Hrgota nieco spu¶cił z tonu. Zapowiadał się jednak nieco lepiej, a raczej obstawia ogony w P¦.
Kang Chil-Gu (Korea Południowa) - Koreańczyk skacze od wielu, wielu lat i nie zanosi się niestety na to, by kiedykolwiek stał się dobrym skoczkiem. Nr 4 w kadrze Korei Południowej niezmiennie od co najmniej 11 lat.
Jakub Kot (Polska) - starszy i słabszy z braci. Może jednak za przykładem Maćka i on poprawi swe notowania.
Ziga Mandl (Słowenia) - skacze i skacze w zawodach niższej rangi, w P¦ - bez żadnych osi±gnięć.
Primoz Pikl (Słowenia) - po kilku niezłych sezonach Pikl stracił miejsce w reprezentacji. Stracił je razem ze strat± formy.
Andraz Pograjc (Słowenia) - ten Słoweniec nie stracił dobrej formy, gdyż jeszcze szczerze mówi±c jej nie przejawiał. Młody jest, to i ma szansę, by to odmienić.
Matjaz Pungertar (Słowenia) - ale jako¶ bardziej bym stawiał na jego rok starszego kolegę.
Siim-Tanel Sammelselg (Estonia) - Estończyk niby młody, więc nie można go skre¶lać, ale gdybym miał postawić dolara, że kiedy¶ zdobędzie punkty P¦, nawet tyle bym nie wydał.
Daniel Wenig (Niemcy) - z niego co¶ może być. Talent ma, skacze w kraju, w którym szkoli się młodzież na wysokim poziomie, ale... i konkurencja jest spora.
Andrzej Zapotoczny (Polska) - jako¶ raczej bym Andrzeja na przyszł± podporę reprezentacji nie typował, chociaż... mogę się mylić. Ale to, że się mylę, musi mi sam Zapotoczny udowodnić dobrymi startami.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę nr 5 >>

Roberto Dellasega (Włochy) - Włosi do czołówki skoków się nie zaliczaj± i to raczej zmianie nie ulegnie. Sam Dellasega w karierze zdobył kiedy¶ punkty, ale - jak to mówi± - było to dawno i nieprawda.
Chris Lamb (USA) - jeden ze wcale licznej grupy Amerykanów, którzy skacz± w zawodach bez większego skutku.
Jiri Mazoch (Czechy) - brat o wiele słynniejszego (choć głównie ze względu na katastrofalny wypadek w Zakopanem) Jana, niemniej też w karierze jakie¶ punkty zdobył.
Eric Mitchell (Kanada) - w Kanadzie znać pewien progres w skokach narciarskich męskich (o kobiecych nie wspominaj±c, tam po prostu jest nieĽle). Może i Mitchell się wyrobi.
Ondrej Vaculik (Czechy) - już chyba min±ł wiek, w którym można było uznać go za zawodnika perspektywicznego. Chociaż... taki Hlava dojrzewał jeszcze dłużej.
Wasyl Żurakiwski (Ukraina) - poza językowym łamańcem, jakim jest jego nazwisko raczej nie zapisał się niczym szczególnym w ¶wiecie skoków.
Choi Yong-Jik (Korea Południowa) - w karierze zdarzały mu się pojedyncze przebłyski, niemniej to raczej przeszło¶ć niemal 30-latka.
Pascal Egloff (Szwajcaria) - na dorobku. Niemniej jako¶ pój¶cia w ¶lady Ammanna, czy Kuettela mu nie wróżę.
Anders Johnson (USA) - ciut bardziej perspektywiczny niż Lamb (nawet punkty ongi zdobył), ciut mniej niż Frenette.
Ilimar Paern (Estonia) - już kilka dobrych lat pokazuje się na skoczniach, ale nigdy nie zabłysn±ł. Z Estończyków zdecydowanie największym talentem i nadziej± jest Nurmsalu.
Radik Żaparow (Kazachstan) - miał w karierze naprawdę dobre momenty, od kilku lat jednak należ± one do przeszło¶ci, bo Radik zupełnie wyupadł poza margines dobrego skakania.
Diego Dellasega (Włochy) - ex-medalista M¦ Juniorów kiedy¶ o mało co zdobył punkty P¦, ale wówczas dyskwalifikacja mu w nich przeszkodziła. I od tego czasu jakby zupełnie się zablokował.
Aleksiej Korolew (Kazachstan) - po zdobyciu punktów P¦ w sezonie 2009/10 wrócił do statusu zawodnika, który nie przeskakuje kwalifikacj.
Reruhi Shimizu (Japonia) - w statystykach w tym artykule nic szczególnego... Ale jak dodamy do tego niemal natchnione starty latem 2012 wyjdzie nam zawodnik, który w następnym P¦ powinien zdrowo namieszać.
Witalij Szumbaerc (Ukraina) - Ukraińcy też w defensywie. A wydawało się, że mog± mieć status taki, jak powiedzmy Kazachowie, czy Włosi.
Choi Heung-Chul (Korea Południowa) - 31 latek skacze od 14 lat w P¦, kiedy¶ o mały włos zmie¶cił się w dziesi±tce zawodów (a było to w Iron Mountain w 2000 roku, w bardzo "szalonych" zawodach). Od tamtego czasu raz był bliżej, raz dalej tego wyniku... Tym razem jednak ani razu nie przebrn±ł kwalifikacji.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę nr 6 >>

Aż dziw, że w tym roku nie było żadnego notorycznie nie kwalifikuj±cego się (tj. powyżej 10 razy), w zeszłych sezonach była to norma. Zapraszam na nasz ulubiony ci±g dalszy (że tak zapożyczę sobie okre¶lenie od Marcina Wolskiego).Jarek Gracka, ¬ródło: Informacja własna
ogl±dalno¶ć: (10976) ilo¶ć komentarzy: (53)

Dyskusja do wiadomo¶ci

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Prosto z P¦ w Planicy:
Puchar
¦wiata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
PK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
HS
01.01.1970
godz. 01:00
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
HS
01.01.1970
godz. 01:00
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KRIZNAR NikaSlowenia580
2.GOERLICH LuisaNiemcy388
3.HARALAMBIE DanielaRumunia382
4.REISCH AgnesNiemcy362
5.FREITAG SelinaNiemcy256
6.KARPIEL KamilaPolska247
7.TWARDOSZ AnnaPolska224
10.RAJDA KingaPolska203
30.PAŁASZ MagdalenaPolska90
47.CIE¦LAR PaulinaPolska61
55.HARSCHE KatarzynaPolska48
101.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl