Na żywo:
[X] Zamknij
Wtorek, 06 stycznia 2015, 23:59

4 skocznie, 63 edycje, 48 zwycięzców.

Sigurd Pettersen podczas P¦ w Kuusamo 2006
Sigurd Pettersen podczas P¦ w Kuusamo 2006
fot. Tadeusz Mieczyński

Za nami 63. Turniej Czterech Skoczni. Możemy więc do pocztu zwycięzców dodać Stefana Krafta. Poniżej ostatnia czę¶ć naszego zestawienia. Resztę historii pisać będzie życie.
Link do czę¶ci pierwszej
Link do czę¶ci drugiej
Link do czę¶ci trzeciej
Link do czę¶ci czwartej

Sigurd Pettersen, Norwegia, 2004. Z czterech trofeów które zdobył, tylko zwycięstwo w TCS jest indywidualnym. Trzeba jednak przyznać, że drużynowy mistrz ¶wiata w lotach i dwukrotny br±zowy medalista M¦ w drużynie z form± wstrzelił się wy¶mienicie. Sezon 2003/2004 był najlepszym w jego karierze (4. miejsce w klasyfikacji gen. P¦) a przełom roku szczytowym momentem. Ustanowił rekord Schattenbergschanze, w Innsbrucku był czwarty, wygrał pozostałe trzy konkursy. Na Turniej przypadła więc połowa jego pucharowych zwycięstw w karierze. Po jej zakończeniu (2010) znalazł pracę w sztabie trenerskim norweskich skoczkiń.

Jakub Janda, Czechy, 2006. Ach jak on latał w najlepszych czasach, jak Japończyk. Czasem wydawało się, że głowę ma poniżej czubków nart. Niezwykły przypadek. 54. edycja Turnieju zakończyła się zwycięstwem ex aequo dwóch zawodników. Ahonen skoczył o 2,5 metra dalej, Janda nadrobił notami. W sumie obaj przelecieli na nartach ponad kilometr i zakończyli konkurs not± 1081,5 pkt. Janda w tym sezonie odniósł pięć ze swoich sze¶ciu zwycięstw w karierze i ¶wietny pocz±tek sezonu pozwolił mu wyprzedzić Ahonena w wy¶cigu o Puchar ¦wiata. Zimę wcze¶niej na M¦ w Oberstdorfie wywalczył dwa medale - srebrny i br±zowy.

Anders Jacobsen, Norwegia, 2007. Drugi po Pettersenie królik, którego z kapelusza wyci±gn±ł magik Mika Kojonkoski. Pierwszy sezon w P¦ (bo trudno poważnie traktować dwa występy poprzedniej zimy) zacz±ł od podium w Kuusamo, potem zwycięstwo w TCS i liderowanie w Pucharze. Na M¦ w Sapporo medal w drużynie a na koniec sezonu drugie miejsce w P¦. Kto¶ powie "medal tylko w drużynie a Puchar przegrał z Małyszem prawie bez walki" ale taki sezon jak na debiutanta? Dzi¶ ma na koncie medale z wszystkich imprez (większo¶ć drużynowo) ale jedyna któr± wygrał - to tamten Turniej.

Wolfgang Loitzl, Austria, 2009. Kto przypuszczał, że triumf Ahonena w 2008 roku będzie ostatnim nie-austriackim triumfem na długie lata? Serię zwycięstw rodaków Mozarta otwarła chyba najbardziej niepozorna z gwiazd Pointnera. Do tamtej pory Loitzl robił za czwartego do drużyny a jego trzy pierwsze zwycięstwa w P¦ przypadły wła¶nie na Turniej. W sumie wygrał cztery razy, tyle, że ten czwarty wypadł w Zakopanem, a nie w Oberstdorfie. Po Turnieju poszedł za ciosem i został mistrzem ¶wiata w Libercu. Poza tytułem juniorskim to jego jedyny indywidualny tytuł, choć złotych medali z wszystkich imprez ma w sumie dziewięć.

Andreas Kofler, Austria, 2010. I znów ani Morgi, ani Schlieri, tylko Koffi. Ten przynajmniej miał przed Turniejem na koncie jakie¶ zwycięstwo no i srebrny medal z Turynu. Przegrał wtedy zreszt± z Morgensternem mistrzostwo olimpijskie o 0,1 pkt. Dzi¶ zwycięstw i podiów w Pucharze też ma więcej od Loitzla, ale medali trochę mniej. Swego czasu odbijał się mocniej z lewej nogi i znosiło go bardzo na prawo. W pamięci utkwiła mi scena z M¦ w Libercu: Tłusty Czwartek, na tle skoczni Jeątěd stoj± przed kamerami austriackiej telewizji Loitzl z Koflerem i opychaj± się p±czkami. Było już po treningu, więc mogli...

Thomas Morgenstern, Austria, 2011. To był wreszcie jego Turniej. Gdy po zwycięstwie w Oberstdorfie obj±ł prowadzenie, nie oddał go ani na chwilę. Nie przeszkodziło mu nawet 14. miejsce które zaj±ł w jednoseryjnym, wypaczonym przez wiatr konkursie w Ga-Pa. Po dwóch sezonach spędzonych w cieniu młodszego, ambitnego kolegi z drużyny, austriacki supergwiazdor znów triumfował. To był znów jego sezon - zdobył wreszcie tytuł indywidualny mistrza ¶wiata i zgarn±ł swoj± drug± Kryształow± Kulę.

Gregor Schlierenzauer, Austria, 2012, 2013. Od chwili, gdy pobił rekord zwycięstw Nykänena, coraz mniej ludzi upiera się, że to nie Austriak jest skoczkiem wszechczasów. A jednak podobnie jak Morgenstern - na swój pierwszy wygrany Turniej musiał trochę poczekać. Bywał już faworytem, ale się spalał. W 2012 dopi±ł swego. Dokładnie dziesięć lat po Hannwaldzie wygrał dwa pierwsze konkursy i media zaczęły dmuchać balonik. Wyczynu Niemca jednak nie powtórzył. Jednakże wszystkie cztery konkursy zakończył na podium i pewnie pokonał dwóch kolegów z drużyny a zarazem poprzednich zwycięzców. Rok póĽniej stoczył pasjonuj±cy i wyrównany pojedynek z Jacobsenem. Obaj wygrali po dwa konkursy, ale Tyrolczyk dołożył do tego dwa drugie miejsca a Jacobsen drugie i siódme.

Thomas Diethart, Austria, 2014. Sir Thomas z Tulln herbu Różowa ¦winka. Ta pluszowa maskotka-talizman przyniosła mu szczę¶cie. Gdy już się wydawało, że Turniej wygrali wszyscy Austriacy, których na to stać, z kapelusza Pointnera wyskoczył on. Zawodnik wcze¶niej niemal anonimowy (bo srebrny medal w drużynie z EYOF w Szczyrku na kolana nie powalał) wstrzelił się z form±, jak wcze¶niej potrafili tylko Norwegowie czy Uotinen. Ma na razie na koncie w P¦ dwa zwycięstwa i trzy miejsca na podium - a wszystko z TCS 2013/2014. Tej zimy prezentuje się mizernie - dopiero od Engelbergu zacz±ł ciułać punkciki. Tamten sezon zakończył na ósmym miejscu z dorobkiem 666 punktów i może to też jest jaki¶ klucz...

Stefan Kraft, Austria, 2015. Siódmy z rzędu rok, szósty z rzędu Austriak. Ale na to zwycięstwo miał lepsze papiery niż Diethart. Cztery medale z trzech różnych Mistrzostw ¦wiata Juniorów a na podium pierwszy raz stan±ł... w Bischofschofen w 2013 roku. Pierwsze zwycięstwo odniósł dopiero w Oberstdorfie. Na Bergisel pobił trzynastoletni rekord Svena Hannawalda. Jest też rekordzist± skoczni w Wi¶le-Malince. Ma dopiero 21 lat i zwycięstwo w TCS może być pierwszym z wielu.

cdn. Ale dopiero za rok.


¬ródła: www.fis-ski.com, skijumping.pl, Wikipedia, www.sports-reference.com, "Trium. Upadek. Powrót do życia." Sven Hannawald i Ulrich Pramann, "Skok do Piekła" Leszek Błażyński, "Na skoczniach Polski i ¶wiata" Stanisław Marusarz, "Moje Życie- Adam Małysz" Sebastian Szczęsny i Maciej Kurzajewski, "Na krilich smučarskich letalcev" Otto Giacomelli i Aleą Guček, artykuły prasowe Wojciecha Szatkowskiego, informacje własne.Marcin Hetnał, ¬ródło: Informacja własna
ogl±dalno¶ć: (7895) ilo¶ć komentarzy: (9)

Dyskusja do wiadomo¶ci

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY


Prosto z M¦wL w Oberstdorfie:

w Lotach
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
PK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Oberstdorf HS235
20.01.2018
godz. 16:00
Sobota, godz. 15:10
Sobota, godz. 16:00
Sobota, godz. 15:45
Klasyfikacja P¦:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.STOCH KamilPolska733
2.FREITAG RichardNiemcy711
3.WELLINGER AndreasNiemcy585
4.TANDE Daniel AndreNorwegia565
5.KRAFT StefanAustria428
12.KUBACKI DawidPolska283
15.ŻYŁA PiotrPolska227
16.HULA StefanPolska208
20.KOT MaciejPolska156
38.WOLNY JakubPolska31
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Planica HS104
21.01.2018
godz. 09:45
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja230
1.BARANCEWA AleksandraRosja230
3.JAKOWLEWA MarijaRosja156
4.SZPINIEWA AnnaRosja136
5.KRAMER MaritaAustria129
10.PAŁASZ MagdalenaPolska74
16.KIL JoannaPolska43
31.TWARDOSZ AnnaPolska16
37.KARPIEL KamilaPolska12
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl