Na 篡wo:
[X] Zamknij
Viessmann - oficjalny partner skijumping.pl Lotos - oficjalny sponsor skijumping.pl
Sobota, 09 kwietnia 2011, 11:48

Kalendarz Pucharu 安iata 2011/2012

FIS
FIS
fot. FIS

W Zurichu odby這 si spotkanie Mi璠zynarodowej Federacji Narciarskiej, podczas kt鏎ego ustalono wst瘼ny kalendarz Pucharu 安iata w skokach narciarskich na sezon 2011/2012.

Ostateczna wersja kalendarza zostanie zatwierdzona na konferencji FIS, kt鏎a w tym roku odb璠zie si w czerwcu w s這we雟kim Portoroz.

Tradycyjnie ju rozpocz璚ie sezonu w skokach odb璠zie si w Kuusamo (25-26.11.2011). Nowo軼i w kalendarzu s trzy konkursy u naszych po逝dniowych s御iad闚 Czech闚. W dniach 9-11.12.2011 w Harrachovie odb璠 si dwa konkursy indywidualne i jeden dru篡nowy. Podobnie b璠zie w Planicy na zako鎍zenie sezonu. S這we鎍y wzorem lat ubieg造ch b璠 organizatorami fina逝 Pucharu 安iata w dniach 16-18.03.2012.

Zakopane b璠zie go軼i najlepszych skoczk闚 w dniach 20-21.01.2012. Pierwotnie zak豉dano trzy konkursy w Polsce - jeden w Wi郵e oraz dwa w Zakopanem. Na chwil obecn FIS zaproponowa kalendarz bez zawod闚 w Wi郵e. Wszystko rozstrzygnie si jednak w S這wenii podczas konferencji FIS.

Niespodziank jest r闚nie brak zawod闚 w fi雟kim Kuopio. FIS ju wcze郾iej sygnalizowa, 瞠 nie jest zadowolony z ich organizacji.

Do najwa積iejszych imprez w tym sezonie z pewno軼i zaliczy mo積a Turniej Czterech Skoczni odbywaj帷y si na skoczniach w Niemczech oraz Austrii. FIS mo瞠 utrudni plany organizatorom i nie dopu軼i Garmisch-Partenkirchen do organizacji zawod闚 pucharowych. Niemcy musz zainstalowa kurtyny chroni帷e skoczni przed wiatrem. FIS ju wielokrotnie zwraca organizatorom na to uwag, jednak nie zosta造 podj皻e 瘸dne kroki w tym kierunku.

Pod koniec lutego na najwi瘯szej obecnie skoczni 鈍iata w Vikersund odb璠 si Mistrzostwa 安iata w lotach narciarskich (24-26.02.2012).

Do kalendarza Pucharu 安iata powr鏂i造 takie miejscowo軼i jak Bad Mitterndorf (14-15.01.2012) oraz Predazzo (04-05.02.2012), gdzie w 2013 odb璠 si Mistrzostwa 安iata w narciarstwie klasycznym.

Kalendarz Pucharu 安iata 2011/2012
DataMiejscowo嗆KrajHSOpis
25.11.2011 Kuusamo FIN 142 P/dru篡nowy
26.11.2011 Kuusamo FIN 142 P
03.12.2011 Lillehammer NOR 138 P
04.12.2011 Lillehammer NOR 138 P
09.12.2011 Harrachov CZE 142 P
10.12.2011 Harrachov CZE 142 P/dru篡nowy
11.12.2011 Harrachov CZE 142 P
17.12.2011 Engelberg SUI 137 P
18.12.2011 Engelberg SUI 137 P
30.12.2011 Oberstdorf GER 137 Turniej Czterech Skoczni
01.01.2012 Garmisch-Partenkirchen GER 140 Turniej Czterech Skoczni
04.01.2012 Innsbruck AUT 130 Turniej Czterech Skoczni
06.01.2012 Bischofshofen AUT 140 Turniej Czterech Skoczni
14.01.2012 Bad Mitterndorf AUT 200 P w lotach
15.01.2012 Bad Mitterndorf AUT 200 P w lotach
20.01.2012 Zakopane POL 134 P
21.01.2012 Zakopane POL 134 P
28.01.2012 Sapporo JPN 134 P
29.01.2012 Sapporo JPN 134 P
04.02.2012 Predazzo ITA 134 P
05.02.2012 Predazzo ITA 134 P
11.02.2012 Willingen GER 145 Team Tour
12.02.2012 Willingen GER 145 Team Tour
15.02.2012 Klingenthal GER 140 Team Tour
18.02.2012 Oberstdorf GER 213 Team Tour/loty
19.02.2012 Oberstdorf GER 213 Team Tour/loty/dru篡nowy
24.02.2012 Vikersund NOR 225 M w lotach
25.02.2012 Vikersund NOR 225 M w lotach
26.02.2012 Vikersund NOR 225 M w lotach
03.03.2012 Lahti FIN 130 P/dru篡nowy
04.03.2012 Lahti FIN 130 P
09.03.2012 Trondheim NOR 140 P
11.03.2012 Oslo NOR 134 P
16.03.2012 Planica SLO 215 P w lotach
17.03.2012 Planica SLO 215 P w lotach/dru篡nowy
18.03.2012 Planica SLO 215 P w lotach
Anna Szczepankiewicz, 廝鏚這: berkutschi.com
ogl康alno嗆: (82448) ilo嗆 komentarzy: (143)


Komentarze
Legenda kolor闚 u篡tkownika:
szary-niezarejestrowany, niebieski-zarejestrowany, czerwony-administrator.
beja (*151.neoplus.adsl.tpnet.pl)
13 kwietnia 2011, 20:45

Szkoda Kuopio

Wszystko fajnie, tylko dla mnie osobi軼ie szkoda Kuopio:( my郵 , 瞠 lepsze warunki b璠 mimo wszystko we wspomnianym wy瞠j Kuopio ni w Czeskim Harrachovie!
HKS (*-52.dynamic.chello.pl)
11 kwietnia 2011, 15:47

-

Kazachstan dosta P w kombinacji norweskiej i zobaczymy jaka b璠zie frekwencja, bo mog si dzi瘯i temu wybi na P w skokach. W og鏊e z 14 konkurs闚 w zesz造m sezonie zrobi這 si ponad 30 konkurs闚 w KN. Szanse dostanie Estonia i Kazachstan. PK w Rosji i Turcji.
skokib (*-16.nplay.net.pl)
11 kwietnia 2011, 11:39

Harrachov

W dniach 9-11 grudnia 2011 w Harrachovie b璠zie super weekend..... tzn. brak 郾iegu albo tak jak w tamtym roku przek豉danie i w ostateczno軼i odwo豉nie z powodu silnego wiatru... Brawo panowie z FIS-u.
pavel (*204.net.pulawy.pl)
11 kwietnia 2011, 09:34

@luthor

Nie narzekam, tylko wykazuje g逝pot w tworzeniu tzw. "swoich kalendarzy" i tyle.

A co d narzekania na to, ze po 2 dniach by造 nast瘼ne zawody, to sie mylisz bo wielu zawodnik闚 zg豉sza這 swoje zastrze瞠nia do tego typu rozwi您a.
JacHOPPsen (*wap.plusgsm.pl)
10 kwietnia 2011, 23:22

Z gory przepraszam moderatorow, ale to o Adamie

Na fan page'u RMF Caroline Team na Facebooku pojawila sie informacja, ze 21 kwietnia zostanie ogloszony SECRET MAN.

Czyzby Wielki Czwartek byl wielkim dniem w karierze Adama Malysza?
skokib (*-16.nplay.net.pl)
10 kwietnia 2011, 22:34

@skladak998

http://berkutschi.com/en/front/calendars?season=2011&sort=summer_gp
Polecam ten link, chyba jednak ja mam racje bo tam s najnowsze kalendarze
skladak998 (*201.tktelekom.pl)
10 kwietnia 2011, 22:21

@skokib

http://www.fis-ski.com/data/document/gp_calendar_jp-111.pdf

polecam Ci ten link... to kalendarz podany na stronie FIS-u... moze wtedy zmienisz zdanie :)
skokib (*-16.nplay.net.pl)
10 kwietnia 2011, 22:11

@skladak998

W moim kalendarzu nie ma b喚du, w poprzedniej wersji by這 rzeczywi軼ie by這 tak jak piszesz w nowym jest ju tylko jeden konkurs w Zakopanem a dru篡nowy jest w Hinterzarten.
skladak998 (*201.tktelekom.pl)
10 kwietnia 2011, 21:29

@skokib

w twoim kalendarzu jest blad...
w Zakopanem jest konkurs druzynowy i indywidualny a w Hinterzarten tylko jeden indywidualny...
Mianowicie taki jest kalendarz :)

17.07 - Wis豉 (POL)
20.07 - Szczyrk (POL) - nocny
22.07 - Zakopane (POL) - Druzynowy - nocny
23.07 - Zakopane (POL) - nocny

7.08 - Hinterzarten (GER)
12.08 - Courchevel (FRA) - nocny
14.08 - Einsiedeln (SUI) - nocny

26.08 - Hakuba (JPN) - nocny
27.08 - Hakuba (JPN) - nocny
30.08 - Almaty (KAZ) - nocny

1.10 - Hinzenbach (AUT)
3.10 - Klingenthal (GER) - nocny
skokib (*-16.nplay.net.pl)
10 kwietnia 2011, 20:57

Kalendarz LGP 2011

Kalendarz LGP 2011
17.07 Wis豉
20.07 Szczyrk
23.07 Zakopane
06.08 Hinterzarten dru.
07.08 Hinterzarten
12.08 Courchevel
14.08 Einsiedeln
26.08 Hakuba
27.08 Hakuba
30.08 A軛a-Ata
01.10 Hinzenbach
03.10 Klingenthal
Kasianka (*d52.neoplus.adsl.tpnet.pl)
10 kwietnia 2011, 20:53

-

Kalendarz totalnie beznadziejny... Harrachov mo積a wyrzuci a nie dawa tam 3 konkursy bo i tak b璠zie wia這 i nic si nie odb璠zie...
Sylwlek940 (*195.116.80.2)
10 kwietnia 2011, 19:49

-

Po co komu 3 konkursy w Harrachov, mog豉 by byc Wis豉 lub zawody w turcji czy kazachstanie. Sezon m鏬豚yby d逝窺zy i trwac do 25 marca tak jak w 207 roku. Mo積a by tez zaryzykowac jeden konkurs skoku do celu i bardzie zagescic kalendarz skokami np w srody. Wtedy bedzie ciekawsza rywalizacja i puchar swiata wygra najsilniejszy.
pavel (*204.net.pulawy.pl)
10 kwietnia 2011, 19:13

@daro

Tw鎩 kalendarz sypie si ju na wst瘼ie, w pa寮zierniku nie ma 郾iegu w Oslo niemal rok w rok. To samo dotyczy Predazzo. Nast瘼nie planujesz 2 dni po T4S nast瘼ny konkurs, dla mnie g逝pota.

Nie uk豉dajcie ju tych kalendarzy bo s 瘸這sne.
daro (*181.internetia.net.pl)
10 kwietnia 2011, 18:54

-

Patrz帷 po ilo軼i post闚 w stylu "m鎩 kalendarz" uzna貫m, 瞠 uk豉danie kalendarza musi by fajn zabaw, wi璚 samemu te postanowi貫m jaki stworzy. Jednak瞠, 瞠by nie by這 za 豉two i zbyt na powa積ie postanowi貫m przyj望 zasad, 瞠 organizacj zawod闚 przyznaje si federacjom w nagrod za dobre wyniki ich zawodnik闚. Regula jest prosta: ka盥y skoczek w czo堯wce klasyfikacji generalnej to dla kraju jedna skocznia, na kt鏎ej odb璠 si zawody. Akurat przysz這roczny kalendarz pozwala uwzgl璠ni a 21 pierwszych skoczk闚 ostatniego sezonu. W鈔鏚 nich jest: 6 Austriak闚, 5 Norweg闚, 2 Polak闚, 2 Niemc闚, 2 Fin闚 i po 1: Szwajcarze, Japo鎍zyku, Czechu oraz S這we鎍u. Dodatkowo prawo organizacji dostaj na kredyt W這si, jako organizatorzy pr鏏y przed mistrzostwami. Kalendarz wygl康a豚y tak:
HKS (*-52.dynamic.chello.pl)
10 kwietnia 2011, 16:20

-

@Emil

To jest bardzo, bardzo wst瘼ny kalendarz;) Tym nie mniej pokazuje, 瞠 jakie negocjacje trwaj. Nie spodziewam si jednak tak egzotycznego i d逝giego sezonu w kombinacji.
pavel (*204.net.pulawy.pl)
10 kwietnia 2011, 16:07

@Emil

Og鏊nie to 鈔ednio chce mi si wierzy, ze przeci皻ny Korea鎍zyk wie co to kombinacja norweska i dlatego takowych nie maja.

PS ta nie ma pewnie z obawy, ze jak to bywa cz瘰to w Japonii przyjad same s豉biaki, a i frekwencja na trybunach b璠zie marna.
Emil (*220.internetdsl.tpnet.pl)
10 kwietnia 2011, 15:48

-

A w Pyeongchang b璠zie P w kombinacji norweskiej. Ciekawe czemu skoro Korea nie ma aktualnie 瘸dnych kombinator闚 (a je郵i ma to na poziomie amatorskim) a skoczk闚 ma. Nie wierze 瞠 chcieli robi P w kombinacji a w skokach nie. Skokowy beton pewnie zawetowa propozycje i znowu te same obiekty...
Anomander Rake (*121.dynamic.chello.pl)
10 kwietnia 2011, 14:56

Rozczarownie....

No tak, tego si mo積a by這 spodziewa, czy Hoferowi brakuje na staro嗆 odwagi 瞠by cokolwiek zmieni? Nie b璠 si rozpisywa, bo ju wszystko poprzednicy powiedzieli, ale denerwuje mnie konserwatyzm i brak otwarcia si na nowe miejsca, tak samo jak konsekwentne olewanie od d逝窺zego skoczni 鈔ednich :/ No i ta Wis豉, tyle by這 zapewnie, 瞠 b璠zie tam P w przysz造m sezonie... Cho tu musz przyzna, 瞠 niestety sami sobie zaszkodzili鄉y ba豉ganem zwi您anym z awari wyci庵u. Og鏊nie dla mnie kalendarz na przysz造 sezon jest jednym wielkim rozczarowaniem....
starysceptyk (*193.neoplus.adsl.tpnet.pl)
10 kwietnia 2011, 14:10

-

HKS
Nie lubi zgadywa. Ale my郵 瞠 zimowa Uniwersjada w Turcji by豉:
1. Bardzo rozleklamowana, jako pierwsze tego rodzaju zawody zimowe w Turcji
2. Wej軼ie by這 za darmo lub za symboliczn kwot.
3. Pieni康ze na organizacj by造 z bud瞠tu pa雟twowego.
A zawody P w skokach to ju proza 篡cia i jak si finasowo wyrobicie to zg豉szajcie udzia, a jak nie to nie.
To samo dotyczy Kazachstanu i zimowych Igrzysk Azjatyckich.
Jak w dyskusji o czymkolwiek, 3/4 wypowiedzi jest o pieni康zach (sk康 wzi捷, ile tego b璠zie, ile zarobimy, sk康 we禦iemy jak b璠zie niedob鏎 itd) to m闚i ludzie doro郵i, znaj帷y 篡cie, 瞠 kasa to fundamet jakiejkolwiek dzia豉lno軼i. Jak gada si o wszystkim tylko nie o pieni康zach, to hm... dyskutuj m這dsze roczniki.
HKS (*-52.dynamic.chello.pl)
10 kwietnia 2011, 13:47

-

@starysceptyk

To teraz mi powiedz ile konkurs z tego kalendarza b璠zie mia wi瘯sz frekwencj ni Erzurum podczas Uniwersjady (kilkana軼ie tysi璚y)? Zdaniem "iklklklkkll" frekwencja jest bardzo wa積a. Nowoczesna skocznia jest, zainteresowanie jest wi璚 czemu ma nie by Pucharu 安iata? Bo skoczk闚 nie ma? No tak lepiej robi w krajach gdzie skoczkowie s a zainteresowanie 瘸這sne.
starysceptyk (*193.neoplus.adsl.tpnet.pl)
10 kwietnia 2011, 13:36

-

Usiad貫m sobie, 瞠by zobaczy co na mojej ulubionej stronie. O, kalendarz na nast瘼ny sezon i poczytajmy wypowiedzi.
I tylko jedna roz康na, czyli iklklklkkll.
Robicie z Hofera Pana Boga, a on w ustalaniu kalendarza wcale nie ma tak du穎 do powiedzenia.
To organizatorzy konkurs闚 s kluczowi.
Po pierwsze musz chcie, po drugie musz da gwarancje organizacyjne i finansowe. A tego jest multum. Wynagrodzenia, zakwaterowania, dojazdy, jakie do鈍iadcenie itd.
Wi瘯szo嗆 kraj闚 to nie Polska, gdzie frekfencja (nawet bez Ma造sza) jako zbilansuje wydatki.
Nie ma konkurs闚 w Wi郵e? A mo瞠 by這 tak. Pytanie FIS-u, czy na na konkurs w zimie wszystko b璠zie gotowe (np. wyci庵) i czy dajecie na to gwaracje finasowe, nie to dzi瘯ujemy.
Nie ma konkurs闚 w USA czy Kanadzie. A kto je sfinasuje? Bo polscy internauci maj tak ochot? wolne 瘸rty.
Lepiej pisa wymy郵one przez siebie kalendarze.
JacHOPPsen (*wap.plusgsm.pl)
10 kwietnia 2011, 13:22

Pomysl / Turniej Nordycki / Wikipedia

Wystarczyloby wprowadzic tzw. dwuletnia rotacje i polaczyc miasta w pary (wedle kraju, lub mamutow), np:

Kuusamo - Kuopio
Lillehammer - Trondheim
Harrachov - Liberec
Engelberg - Einsiedeln
Kulm - Oberstdorf
Sapporo - Hakuba
Harrachov - Vikersund
Willingen - Neustadt
Oberhof - Klingenthal
Villach - Kranj
Otepaeae - Erzurum
Wisla - Almaty
Predazzo - Pragelato

Poza dyskusja: TCS, Zakopane, Lahti, Oslo, Planica

A tak poza tym, nie zdziwie sie, jak od sezonu 2012/13 Turniej Nordycki bedzie tak wygladal:

- Lahti (sobota, niedziela)
- Kuopio/Falun (wtorek)
- Vikersund (piatek, sobota)
- Oslo (niedziela)

Po prostu wydaje mi sie niemozliwe, aby FIS pominal najwieksza skocznie swiata, a poniewaz kalendarz jest "zapachany do niemozliwosci", to Vikersund wskoczy (a w zasadzie wleci) do Turnieju Nordyckiego...

Mam takze apel do wikipedystow od artykulow o skokach: wstawcie prosze kalendarz PS Kobiet do artykulu o PS w skokach 2011/2012 - na wzor artykulow o PS w biegach ;)
pavel (*204.net.pulawy.pl)
10 kwietnia 2011, 12:18

cdn.

W Zakopanem przewa積ie pada lub wieje, to mo瞠 w豉郾ie zamiast tej skoczni wstawimy jaka w Ameryce, na kt鏎a p鎩dzie 10 kibic闚 i nikt z czo堯wki PS? Wiec dlaczego komu chcecie zabra PS, jak wam by zabrali to wyobra瘸m jaki podni鏀豚y si p豉cz.

A co do Wis造 to niestety obecny sezon zimowy pokaza, ze PS to zbyt wiele jak na ta skocznie, niech 鈍iadcz o tym odwo豉ne MP. Inna sprawa, ze ci篹ko jest logistycznie w z pi徠ku na sobot przetransportowa si z Wis造 do Zakopanego. Sam dojazd jest tak 瘸這sny, ze jakby kibice ruszyli na PS to dojechaliby na zawody chyba w niedziele.

Kto tam p豉cze, ze z du穎 jest mamut闚, ale niestety dla 90% niedogl康aj帷ych, w tym r闚nie dla mnie, sa one du穎 ciekawsze niz te na k120.
pavel (*204.net.pulawy.pl)
10 kwietnia 2011, 12:12

-

P豉czecie, ze kalendarz nudny i si nie zmienia, no c騜, 瞠by wesz豉 nowa skocznia jaka musi odpa嗆 i to dyskusji nie podlega.

Wiec id幟y dalej, kt鏎 ze skoczni wywalamy? Moze Zakopane? I co fajnie teraz?
Ojciec Marek (*239.neoplus.adsl.tpnet.pl)
10 kwietnia 2011, 11:12

-

Dwie wielkie plamy da FIS:
Po pierwsze - harrachowski weekend w grudniu. W ci庵u ostatnich pi璚iu lat na trzy pr鏏y zorganizowania zawod闚 na Certaku w grudniu trzy sko鎍zy造 si niepowodzeniem.
Po drugie - brak Turnieju Nordyckiego, ciekawej rywalizacji w Skandynawii. Pozostawiono FIS Team Tour, kt鏎ego spos鏏 prowadzenia zupe軟ie mi si nie podoba. Mo瞠cie uzna mnie za "鈍i皻kokradc", lecz ch皻niej zrezygnowa豚ym z TCS, ni ze skandynawskiego tournee.
Brak P w Wi郵e jest akurat zas逝穎ny, nagrabili鄉y sobie mocno tym blama瞠m z wyci庵iem.
HKS (*-52.dynamic.chello.pl)
10 kwietnia 2011, 11:01

-

Tajner jak zawsze papla na lewo i prawo i nic z tego dobrego nie wychodzi. Najpierw by豉 mowa o P w biegach (na 99%), p騧niej o P w Wi郵e ("wszystko ju ustalone") i co b璠zie? Najprawdopodobniej nic. O przepraszam, b璠zie P w kombinacji, bo najprawdopodobniej FIS po wpadce w tym sezonie (14 konkurs闚 w kombinacji) ostro wszystkich przycisn掖. Nie wierz tu w jak彗olwiek dobr wol PZNu, bo doskonale wiedzieli, 瞠 na kombinacji nie zarobi wi璚 szeroko j omijali.
123456789 (*132.neoplus.adsl.tpnet.pl)
10 kwietnia 2011, 10:27

-

od.mod.
je郵i wkleisz link jeden raz to wystarczy po co wklejasz po trzy, cztery razy to samo ?dostosuj si a je郵i nie to ju nic tutaj nie wkleisz.

*** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(36), 2011-04-10 11:31:31 ***
123456789 (*132.neoplus.adsl.tpnet.pl)
10 kwietnia 2011, 10:24

-

http://www.youtube.com/watch?v=ckUhBQYRnDo
Super film!
Carlito (*cie.247.131.smslowianin.pl)
10 kwietnia 2011, 10:00

-

G堯wnie zmieni si to,瞠 nie bedzie Adama.Bez niego to ju nie to samo.Przyzwyczaili鄉y si,瞠 zawsze by.Bedzie dziwnie.Kalendarz si niczym specjalnym nie wyr騜nia.A kto bedzie rozdawa karty? A pewnie wci捫 Morgen,Schlieren i Ammann...Nie strac formy tak po prostu.strata formy by豉 mo磧iwa tylko u naszych zawodnik闚 po okresie letnim,gdy skakali zaskakujaco,a gdy przysz豉 zima juz fatalnie.Nie rozumia貫m tego.
granda6 (do鈍iadczony)
10 kwietnia 2011, 09:12

Oficjalna wypowied!

Ja bardzo chcia豚ym wys逝cha co maj do powiedzenia nasi Prezesi PZN na temat pomini璚ia Wis造 w klendarzu. Teraz pan Prezes Tajner powinien oficjalnie powiadomi nas kibic闚 dlaczego obiecywali nam Wis喚 a jej nie ma. Umie 豉dnie i spokojnie wyst瘼owa w roli prezentera wi璚 nie b璠zie tremy! Tak jak pan V-ce prezes W御owicz kt鏎y przed awari wyci庵u by jej dyrektorem a gdy wysz造 problemy ju nie(dymisja). Ale oczywi軼ie otrzymanie zaraz po dymisji propozycj nowej funkcji. Przytocz cytat pana W御owicza z rozmowy z krwistym w styczniu: Pad這 pytanie czy pe軟i pan jeszcze jak捷 funkcj poza V-ce prezesem PZN? Jestem Prezesem 奸御ko-Beskidzkiego Zwi您ku Narciarskiego, do陰czy do nas 奸御ki Zwi您ek Narciarski i tam zaproponowano mi pewn funkcj! Wydaje si 瞠 powinno pa軼 pytanie kto jest odpowiedzialny za karygodne dzia豉nie na szkod skoczni Malince i odpowied jest taka: Pan W御owicz pe軟i funkcj od 2008 kiedy skocznia zosta豉 oddana do u篡tku i zosta jak podaje menad瞠rem skoczni. Od 17 grudnia zesz貫go roku pan W御owicz zosta wys豉ny przez pana dyrektora COS w Szczyrku pana Grzegorza Kotowicza na zaleg造 urlop wypoczynkowy i na tym si kontrakt sko鎍zy. W tym czasie jak podaje w rozmowie z krwistym pan W御owicz udost瘼ni skoczni turystom,URUCHOMI WYCI:! dlatego pisz du篡mi 瞠by by這 jasne kto go uruchomi! Otworzyli鄉y kawiarenk i handel u g鏎y. Odbywa造 si zawody MP 3razy,PK 3 razy i LGP 1raz z czego do這瞠nie dodatkowej trybuny na czs zawod闚 kosztowa這 67tys.z! Teraz odpowied pana Kotowicza: Powodem nie przed逝瞠nia kontraktu ze specjalist do spraw obiektu Wis豉 Malinka panem W御owiczem by豉 troska o skoczni w Wi郵e! Pan W御owicz nie by nigdy dyrektorem tego obiektu tylko specjalistom do tego obiektu. Pan Kotowicz przypomina na zebraniach o pilnowanie termin闚 przegl康u wyci庵u w ramach gwarancji za kt鏎e odpowiedzialny by specjalista od Skoczni w Malince. Niestety ko鎍zy這 sie na pr鏏ach wyciagniecia z COS dodatkowych pieni璠zy na kolejne zlecenia pozagwarancyjne. Tak mo積a dooko豉 zastanawiac sie kto jest winny. Ca貫 rozmowy z panem W御owiczem i panem Kotowiczem mo瞠cie przeczyta na na blogu krwistego.S to wypowiedzi ze 10 stycznia i 30 stycznia. Mi貫j lektury. Pozdro
IGNORUJ WPISY TEGO U玆TKOWNIKA
PATRYCJA (*mic.b-ras3.chf.cork.eircom.net)
10 kwietnia 2011, 00:11

-

Tak narzekacie na Harrachov a co roku Polskich kibic闚 jest tam od groma ! Mimo i nie odbywaj si zawody ! Przesta鎍ie tam jezdzi to mo瞠 dorzuc nam jaki konkurs !
JacHOPPsen (*wap.plusgsm.pl)
09 kwietnia 2011, 23:55

Redakcja troche spi...

Na Berkutschi zostal ujawniony niezatwierdzony kalendarz PS Pan 2011/2012. W kalendarzyku (bo tych konkursow zbyt duzo nie jest...) sa dwa konkursy w Polsce - konkretnie w Szczyrku.

Ale teraz najwieksze "jaja" - oprocz PS Pan bedzie nadal rozgrywany CoC Pan, ale uwaga! NIE ROWNOLEGLE!

To moze oznaczac, ze np. Daniela Iraschko w jednym sezonie bedzie triumfatorka PS i CoC! (To niemal jak Kamil Stoch, ktory latem wygral CoC i byl 2. w LGP)...

Jest tez nowy wskaznik BMI. Zamiast 20,5 - 21 procent...
niebo (*pl8.1and1.pl)
09 kwietnia 2011, 23:53

-

Ja jestem przeciwny 瞠by na tym pudle w Wi郵e rozgrywano zawody.Pr璠zej kto sobie tam krzywde zrobi.
Ja chc zawody w Ameryce, tam s porz康ne skocznie, albo w Kanadzie.W Ameryce skacz i w Kanadzie te.Wole tam zawody.Dobrze ze dalej jest Zakopane.
A Japonia musi by.I dobrze 瞠 jest
r (*1np.infinity.net.pl)
09 kwietnia 2011, 22:57

.

nie potrafie zrozumie dlaczego nie ma konkurs闚 w usa. korei, kanadzie, kazachstanie. jeszcze nied逝go odwo豉ja sapporo i to bedzie puchar europy a nie 鈍iata. i powinni budowa na 鈍iecie wi璚ej mamut闚. i dlaczego mia這by nie by wis造
Luthor (weteran)
09 kwietnia 2011, 22:52

@iklklklkkll

No normalnie r璚e opadaj... Za kogo ty si masz, 瞠 nazywasz pasjonat闚 skok闚 gimnazjalistami? Paru z tych "gimnazjalist闚" ogl康a skoki od d逝gich lat (jeszcze przed Ma造szem) i zjad這by ci je郵i chodzi o znajomo嗆 tego sportu. Troch pokory zanim zarzucisz komu ignorancj. A teraz do rzeczy:

1) Je郵i tak jest, to wyt逝macz mi po co ktokolwiek organizuje zawody w Sapporo, skoro ogl康a je tylko garstka os鏏 i nikogo tam skoki specjalnie nie obchodz?
2) Ale jest szereg skoczni, kt鏎e j maj i mog by brane pod uwag przy organizacji P, cho aktualnie nie ma ich w kalendarzu.
3) A sk康 wiesz, 瞠 nie chc? Mo瞠 po prostu nie maj szans przebi si przez fisowski beton?
4) W USA, Korei czy Kazachstanie te ten sport si uprawia. To nie Mozambik. Zw豉szcza, 瞠 w Kazachstanie podobno na konkursy skok闚 (ostatnie igrzyska azjatyckie) przychodz t逝my - dlaczego wi璚 z g鏎y odbiera temu krajowi szans na organizacj P? Maj tam nowiutkie skocznie.
5) W niekt鏎ych przypadkach spokojnie mo積a konkursy przeprowadza na zmian (ta sama skocznia co dwa lata).
6) Bez komentarza, ale to tylko 鈍iadczy o poziomie autora.
7) Tak, wszyscy l康uj niemal瞠 w tym samym miejscu i to sprawia, 瞠 s one ciekawe! R騜nice s minimalne, co generuje emocje. Poza tym tak samo jak skocznie mamucie skocznie normalne to w pewnym sensie inna specjalizacja skok闚 narciarskich. Jest grupa skoczk闚, kt鏎zy maj mocne odbicie, co czyni ich specjalistami w tej dziedzinie (pierwszy przyk豉d - Morgenstern).
IGNORUJ WPISY TEGO U玆TKOWNIKA
piotr186 (*116.neoplus.adsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2011, 22:35

VEGX

a TYM SI FIS kieruje z瑿y Puchar 鈍iata by pucharem 鈍iata a nie europy (A japo雟kie konkursy s jednymi poza europejskimi)

Tak w og鏊e to mia豉 by tak elastyczno嗆, wi璚ej konurs闚 i otwarcie na wsch鏚 itd. A mamy zero zmian. .wida FIS poszed na to "瞠by nie by這 problem闚 robimy P tam gdzie zwykle" lub w najlepszym razie "lepsze znane k這poty ni zupe軟ie nowe"
pyton1990 (*164.chelm.hypnet.pl)
09 kwietnia 2011, 22:15

cienizna...

nudny i oklepany kalendarz, FIS si nie wysili, co roku robi imprez w Sapporo i co roku ma這 kto poza 鄴速kami tam jedzie. Czy瘺y pana Hofera dopada豉 demencja starcza?
vegx (*-65.home.aster.pl)
09 kwietnia 2011, 22:14

-

@Skoczek12
Jesli chodzi o ilosc kibic闚, to czym sie kieruje FIS organizujac zaowdy w Japonii, gdzie kibic闚 jest garstka?
Skoczek12 (*386.xdsl.centertel.pl)
09 kwietnia 2011, 22:11

@tomek

Nie tyle co przez zepsuty wyci庵, tylko g堯wnie przez koniec kariery Ma造sza. Wiadomo 瞠 teraz zyski by造by o wiele mniejsze.
tomek (*-41.telbeskid.com.pl)
09 kwietnia 2011, 21:55

-

Zaskoczylo mnie nieco 瞠 nie bedzie zawodow w Wi郵e oraz w Kuopio .
Wis豉 dzi瘯i wyci庵owi zepsutemu dowiod豉 FIS 瞠 nie zas逝guje na P.
A je郵i chodzi o Kuopio - niespodzianka.Ale z drugiej strony nie dziwi mnie to bo w Kuopio jest bardzo mro積o temp. do -20 stopni Celsjusza.
P騜niej s豉ba ogl康alno嗆 i ma貫 zainteresowanie kibic闚 na trybunach wydaje mi si 瞠 s逝sznie nie bedzie tam konkurs闚.3 konkursy w Harrachovie-szczerze to jakie nie porozumienie.Miejsce w ktorym ci庵le wieje i ostatnie zawody uda這 si przeprowadzi w 2004 roku nawet nie powinny mie miejsca w p .Zamiast Wis造 konkurs dr騜ynowy powinien mie Zakopane.Ale c騜 taki jest kalendarz FIS.Mys貫 jednak 瞠 w 31 maja 2011 zamiast Kuopio FIS zast徙i Falun i bedzie TN
123456789 (*z88.neoplus.adsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2011, 20:57

-

http://www.youtube.com/watch?v=btJjw0pjGyQ
Super film!
Yahin 52 (*121.neoplus.adsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2011, 20:40

-

Kalendarz nudny w k馧ko jedno i to samo :(
Kuusamo - wiecznie s problemy z wiatrem i w og鏊e z warunkami
Lillehammer - ok nie mam nic przeciwko
Harrachov - mog powiedzie od razu 瞠 zawody b璠 odwo豉ne z powodu warunk闚 zamiast tego mo積a by da Ramsau(tak jak w kombinacji norweskiej) albo Liberec(ale to te zale篡 od warunk闚)
Engelberg - spoko chocia te s problemy z warunkami(czasami) je郵i by by豉 taka sytuacja 瞠 b璠 3 konkursy jeden mo積a da w Sankt Moritz(K90)
Turniej Czterech Skoczni - spoko chocia w Innsbrucku te s czasem problemy z wiatrem a zamiast Ga- Pa skoro chc si go tak pozby mo積a da Oberhof(bo dawno nie by這 tam zawod闚 najwy窺zej rangi)
Kulm - ok lepsze to ni Harrachov(mamut)
Zakopane - bo tam jest zar帳ista zawsze atmosfera nieraz tam by貫m i by這 cool ale mog這 by by tak 瞠 w pi徠ek konkurs w Wi郵e a w weekend w Zakopanem
Sapporo - fajnie 瞠 tam b璠 zawody bo lubi tam ogl康a zawody w Japonii ale mog這 by byc tak 瞠 w pi徠ek Hakuba(kt鏎ej dawno nie by這 kalendarzu) a w weekend Sapporo
A po Japonii m鏬 by by P w Rosji (Soczi) albo w Kazachstanie (A軛a- Ata) albo w Korei (Peyong Chang) zamiast tych g逝pich skoczni W FTT
Predazzo - nic dziwnego bo za rok M
Willingen - ta skocznia te jest troch wietrzna ale spoko ale po co Niemcom tyle konkurs闚 zamiast tego Klingenthal mog豉 by by esto雟ka Otepaa skoro by造 tam M匡 to czemu nie P? I
FIS TEAM TOUR jest bez SENSU
Vikersund - M安L fajne 瞠 akurat tam
Lahti - fajna skocznia przyjemnie si ogl康a zawody tylko szkoda 瞠 te czasem s problemy z wiatrem ale w kalendarzu jak najbardziej mo瞠 by
Potem powinno by Kuopio tam s problemy z wiatrem ale nie a takie jak w Kuusamo
Trondheim - fajnie 瞠 wraca czeka貫m na to
Oslo - te skocznia fajna ale tez warunki nie zawsze s 豉skawe mimo to dobrze 瞠 jest w kalendarzu
No i na koniec Planic oczywi軼ie w porz康ku
Konrad (*247.elk.mm.pl)
09 kwietnia 2011, 19:28

-

Skoro wed逝g niekt鏎ych skoki na K90 s "ma這 widowiskowe" to tym bardziej powinno si zrezygnowa z nich w trakcie Olimpiad czy Mistrzostw 安iata no bo jak to mo磧iwe 瞠by zawody tak wysokiej rangi rozgrywa造 si na ma貫j skoczni?heh

Tragedii chyba by nie by這, gdyby cho JEDEN weekend by po鈍i璚ony rywalizacji na ma貫j skoczni prawda? I o zyski czy popularno嗆 a tak bym si nie martwi bo gdyby np. zawody rozegra w Villach w Austrii gdzie skoki s bardzo popularne to my郵 瞠 problemu by nie by這.
fan skok闚85 (*93.95.88.146.gl.digi.pl)
09 kwietnia 2011, 18:43

FIS Team Tour

Chyba zapomnieli o dru篡n闚ce w Willingen, bo co to za turniej zespo這wy z 1 dru篡n闚k zaledwie i 4 indywidualnymi, pewnie znowu b璠zie 2/3. Cieszy dru篡n闚ka w Harrachovie, bo wtedy by by這 ich 6+ na M印.
skladak998 (*201.tktelekom.pl)
09 kwietnia 2011, 18:23

moje uwagi do Waszych kalendarzy :P

- nie bedzie konkursow w Hakubie a szkoda :( tamtejszy zwiazek, klub ostatnio przezywaja powazny kryzys finansowy, chodzily sluchy ze podobno zima skocznia byla dlugo nieczynna, a druga uwaga to odstep jednego dnia miedzy Sapporo a Hakuba a to odleglosc ponad 1000 km miedzy miastami - jednego roku sie tak zdarzylo ze konkurs w Hakubie byl przeniesiony na piatek, a Sapporo goscilo w sobote i niedziele
- watpliwe sa takze konkursy w Ameryce - brak odpowiednio przygotowanych skoczni, male zainteresowanie, brak srodkow a dokladniej sponsorow do organizacji takiej imprezy, a przede wszystkim FIS stawia na ekspansje na wschod, ktorej dalej nie widac ;/
- brak konkursow na skoczni sredniej - i znow szkoda i oburzenie :( ;/ ... FIS znow chce uatrakcyjnic skoki za pomoca odleglosci... Dla mnie jest to bzdura gdyz nie ma P na skoczni sredniej a na M i IO jest rywalizacja na srednim obiekcie... moze niedlugo w programie tych imprez bedzie tylko skocznia duza i mamucia ?
- zbyt duzo konkursow w tygodniu i w np piatek... zawodnicy mialiby zbyt malo odpoczynku

A teraz troche z innej beczki... moim zdaniem kalendarz robi sie nudny... co roku to samo wlasciwie....
Gdzie konkursy w USA jak juz pisaliscie ? gdzie konkursy chociaz by w Hakubie, Pyeonchang, Erzurum, Almatach czy nawet Yabuli lub calkiem malo znane Zao?
nie wspominajac o blizszych skoczniach:
Rovaniemi, Vuokatti, Falun, Strbskie Pleso, Otepaeae, Courchevel, Pragelato, Liberec, Kranj...
Nawet konkursy w Austrii (Ramsau, Villach, Hinzenbach)...
i jak dla mnie zbyt duzo konkursow w niemczech... nie zebym mial cos do Team Tour... ale poprostu co roku taka sama sytuacja ze Niemcy "blokuja" innym droge...
klkklkl (*125.dynamic.gprs.plus.pl)
09 kwietnia 2011, 18:13

ah

zapomnia豚ym

7) Loty narciarskie s atrakcyjniejsze dla widz闚 ni skoki na K90, generuj wi瘯sze zyski, wi璚 tym samym to logiczne, 瞠 lot闚 b璠zie wi璚ej. Skoki na K90 s mo瞠 i fajne w pewnym sensie, ale wszyscy l康uj w tym samym niemal瞠 miejscu, wi璚... wystarczy raz na dwa lata na M i co 4 na IO..
iklklklkkll (*125.dynamic.gprs.plus.pl)
09 kwietnia 2011, 18:12

-

Ehhhh... i ju gimnazjali軼i wypisuj swoje b造skotliwe kalendarze pucharu 鈍iata bez uwzgl璠nienia jakiejkolwiek organizacji, ch璚i organizacji, logistyki czy w ko鎍u ilo軼i kibic闚 na skoczni. Wi璚 par wskaz闚ek:
1) Tak, dla FISu liczy si ilo嗆 kibic闚. mo瞠 nie jest to wyznacznik nr 1 ale jest to wa積e
2) Nie, je瞠li skocznia nie ma homologacji, nie mo積a tam zorganizowa P
3) Je郵i zarz康cy skoczni nie chc organizowa zawod闚 FIS ich do tego nie zmusi
4) Skoki to jednak sport g堯wnie europejski i naturalne jest, 瞠 najwi璚ej zawod闚 jest w Europie, tak jak logiczne jest 瞠 w futbol australijski gra si w Australii a w mistrzostwa 鈍iata w krykiecie nie odb璠 si w Polsce...
5) Fakt, to nudne, 瞠 co roku kalendarz wygl康a w豉軼iwie tak samo, ale dla poszczeg鏊ne skocznie chc mie ten puchar co roku, sprawdzaj si, wi璚 w sumie czemu nie dawa im z powrotem?
6) Nie, widzimisi gimnazjalist闚 nie ma znaczenia.

Sorry, ale musia貫m to napisa, bo to a irytuj帷e, gdy widz te komentarze z "moim pucharem 鈍iata na przysz造 sezon"...
james09 (*195.117.67.186)
09 kwietnia 2011, 16:48

-

mo瞠 organizatorzy skapneli si, 瞠 nie ma Adama to nie ma po co robi P w Wi郵e. Albo po tych problemam z wyci庵iem i bardzo dobrze bo po co 3 konkursy P w POlsce jak nie ma Adama. Z dwoma konkursami b璠zie problem zape軟i ca貫 trybuny.
kuba1998 (do鈍iadczony)
09 kwietnia 2011, 16:27

M鎩 kalendarz

Pocz徠ek jak zawsze w Kuusamo, potem Norwegia. Konkurs w Wi郵e a dzie i dwa dalej w bliskim Libercu, w tym jeden na skoczni HS100. Konkursy w Villach. Po weekendzie w Zakopanem po konkursie w Sapporo, Hakubie oraz Pyeongchang. Rywalizacja przenosi si do USA, gdzie s konkursy w Iron Mountain i Park City. Willingen i M安L. Konkursy w Lahti, 1 zawody w Falun, Trondheim i dwa w Oslo. Na zakonczenie Letalnica.

25.11 - Kuusamo HS140 nocny, dru篡nowy
26.11 - Kuusamo Hs140
03.12 - Lillehammer HS138
04.12 - Lillehammer HS138 nocny
09.12 - Wis豉 HS134 nocny
10.12 - Liberec HS100 nocny
11.12 - Liberec HS134 nocny
17.12 - Villach HS98
18.12 - Villach HS98
30.12 - Oberstdorf HS137 TCS,nocny
01.01 - Ga-Pa HS140 TCS
04.01 - Innsbruck HS130 TCS
06.01 - Bischofshofen HS140 TCS, nocny
14.01 - Tauplitz HS200 loty, dru篡nowy
15.01 - Tauplitz HS200 loty
20.01 - Zakopane HS134
21.01 - Zakopane HS134
22.01 - Zakopane HS134 nocny
28.01 - Sapporo HS134
29.01 - Hakuba HS131 nocny
31.01 - Pyeongchang HS140 nocny
04.02 - Iron Mountain HS133
05.02 - Iron Mountain HS133
11.02 - Salt Lake City HS134
12.02 - Salt Lake City HS134
18.02 - Willingen HS145 dru篡nowy
19.02 - Willingen HS145
24.02 - Vikersund HS225
25.02 - Vikersund HS225
26.02 - Vikersund HS225 nocny
03.03 - Lahti HS130 nocny
04.03 - Lahti HS130 nocny, dru篡nowy
06.03 - Falun HS124
08.03 - Trondheim HS140 nocny
10.03 - Oslo HS134
11.03 - Oslo HS134 nocny
16.03. - Planica HS215 loty
17.03. - Planica HS215 loty,dru篡nowy
18.03. - Planica HS215 loty

- 36 konkurs闚 (nie licz帷 M安L w Vikersund),
- 3 konkursy na skoczni normalnej,
- 5 konkurs闚 lot闚 (nie licz帷 M安L w Vikersund),
- 28 konkurs闚 na skoczniach du篡ch,
IGNORUJ WPISY TEGO U玆TKOWNIKA
matt (*119.wejherowo.vectranet.pl)
09 kwietnia 2011, 16:15

-

kuusamo powinno zosta . Fajna skocznia, super si ogl康a zawody,du穎 zawodnik闚. jeden problem wiatr. ale team tour jest wog鏊e niepotrzebny tak samo harrachov. to ju p pa jest lepszy
Jerzy (*224.gorzow.mm.pl)
09 kwietnia 2011, 16:08

-

Lestek - Domniemam 瞠 Turniej Nordycki to konkursy w Lahti, Trondheim i Oslo, wzesz造m roku si nie doby z wiadomych przyczyn (M w Oslo), wi璚 w tym chyba powinien - to jednak ju kilkunastoletnia historia. No chyba 瞠 FIS sobie co wymy郵i這 i wycofa這 ten turniej.
Jerzy (*224.gorzow.mm.pl)
09 kwietnia 2011, 16:04

-

Brakuje ma造ch skoczni... Nie rozumiem tego, jak na IO czy M mog odbywa si konkursy na ma造ch obiektach a nie ma ich w og鏊e w kalendarzach P... Ponadto s one bardziej obiektywne, mniejsze znaczenie ma wiatr. Nie m闚i od razu 瞠 s bardziej widowiskowe od lot闚, ale na prawd to nie oznacza 瞠 nie s one ciekawe, poza tym sam Puchar 安iata by豚y bardziej sprawiedliwy, wiadomo 瞠 s skoczkowie radz帷y sobie lepiej na obiektach mamucich i ma造ch. Mo積a by tak瞠 przyznawa ma貫 kryszta這we kule na wz鏎 narciarstwa alpejskiego gdzie ka盥a konkurencja jest tak瞠 osobno nagradzana.

FIS powinno na tym pomy郵e, urozmaici sezon. 4-6 konkurs闚 na ma造ch skoczniach, 16-18 na normalnych i 5-7 na mamutach.

Na dodatek mogliby troch pozmienia kalendarz - ja wiem 瞠 Planica, Oslo czy skocznie TCS s obowi您kowe, ale ten start w Kuusamo ju mi zbrzyd. Jest tyle skoczni - Salt Lake City, Vancouver,, Villach, Falun, Liberec, Predazzo (du瘸 i ma豉), by mo瞠 Thunder Bay, Hakuba... Sapporro ju te zrobi這 si nudne. To Predazzo co prawda wr鏂i這, ale pewnie tylko ze wzgl璠u na M, cho no w 2008 tam tak瞠 skakali.
Lola (*147.neoplus.adsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2011, 15:56

-

Mi tam oboj皻ne czy b璠zie trzeci w Wi郵e, czy w Zakopanem, chocia wiadomo, 瞠 trzeci b璠zie w Wi郵e, nie ukrywam tego, 瞠 lepiej by by這 w Zakopanem. W tym roku by這 鈍ietnie, nie wiem dlaczego wol Wis喚 ...
ma造szka (*122.neoplus.adsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2011, 15:32

-

a widzieli軼ie dzi dzie dobry TVN by tam Kamil Stoch i czatowa twierdzi 瞠 b璠zie robi kurs pilota szybowca
Piotr (*200.neoplus.adsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2011, 15:20

-

A mo瞠 zamiast Saporro da Korea雟kie Muju, lub chi雟kie Yabuli. FIS wielokrotnie m闚i這 o orientacji skok闚 na wsch鏚, i jako nadal tylko Saporro.
piotr186 (*116.neoplus.adsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2011, 14:44

-

No i oczywi軼ie Harrachov w grudniu i to trzy konkursu. Ju je mo積a wykre郵a z kalendarza z powodu warunk闚.. 瞠 b璠zie odwo豉ne... Nie wiem co to za my郵enie jest...
Boro (*-45.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
09 kwietnia 2011, 14:42

-

25.11. - Kuopio HS127 nocny
26.11. - Kuopio HS127 nocny
03.12. - Lillehammer HS138 nocny
04.12. - Lillehammer HS138
10.12. - Liberec HS134 nocny, dru.
11.12. - Liberec HS100
17.12. - Engelberg HS137
18.12. - Engelberg HS137
29.12. - Oberstdorf HS137 nocny, TCS
01.01. - Garmisch-Partenkirchen HS140 TCS
04.01. - Innsbruck HS130 TCS
06.01. - Bischofshofen HS140 nocny, TCS
11.01. - Villach HS98 nocny
14.01. - Bad Mitterndorf HS200
15.01. - Bad Mitterndorf HS200
19.01. - Hakuba HS131 nocny
21.01. - Sapporo HS134 nocny
22.01. - Sapporo HS98
26.01. - Wis豉 HS134 nocny
28.01. - Zakopane HS134 nocny
29.01. - Zakopane HS134 nocny
04.02. - Predazzo HS134 nocny
05.02. - Predazzo HS134
11.02. - Iron Mountain HS133
12.02. - Iron Mountain HS133 dru.
18.02. - Titisee-Neustadt HS142 nocny
19.02. - Titisee-Neustadt HS142
24.-26.02. MS w lotach Vikersund
03.03. - Lahti HS97 nocny, dru.
04.03. - Lahti HS130 TN
07.03. - Falun HS98 nocny, TN
09.03. - Trondheim HS140 nocny, TN
11.03. - Oslo HS134 TN
17.03. - Planica HS215
18.03. - Planica HS215
piotr186 (*116.neoplus.adsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2011, 14:40

-

Przecie jest turniej Nordycki:

Jest Lahti X2 (Dru篡nowy i indywidualny),Trondheim i Oslo. W czym problem? TN b璠zie.


Ale generalnie to ten kalendarz jest nudny jak flaki z olejem. Od prawie 10 lat mamy prawie to samo...

A co od Wis造 - Hofer zwietrzy spraw ze Adam Ma造sz zako鎍zy karier i na zawodach w Polsce ju tyle nie zarobi... 寮嬌豉 oryginalno軼i nie ma a mog造by by nowiutkie skocznie w kalendarzu takie jak A軛a-Aty (Kazachstan) czy Erzurum w Trucji... by這by ciekawie. ....
JacHOPPsen (*wap.plusgsm.pl)
09 kwietnia 2011, 14:02

I Ameryki zal...

Dla mnie zawody w Ameryce zawsze mialy w sobie ta niezwyklosc, cos, co mnie sie z tych przekazow, nie wiedziec czemu, podobalo. Moze tez dlatego, ze sa przy dziennym swietle, kiedy u nas jest juz wieczor;)

Jeszcze w okresie IO w Calgary konkursy Pucharu Swiata rozgrywano m.in. w Lake Placid, pozniej w 1995 rozegrano MS w Thunder Bay. Ten marcowy mundial mial w sobie to cos, polubilem zawody w Kanadzie, na ktore (w przypadku skokow) musialem potem dlugo czekac.

Kolejne konkursy w Iron Mountain, wreszcie konkursy w Park City.

Poczatkowo w 2001 (wygrane Malysza i Japonczykow) mialem obawy, ze po Igrzyskach w 2002 (dublet Ammanna i sukces Niemcow) skocznia pojdzie w odstawke. Ku mojemu zdziwieniu i radosci w 2004 Park City wrocilo do PS (ta walka Kasai z Ammannem...), ale nie wiedziec czemu (upadek Malysza? odwolany konkurs?) cos sprawilo, ze PC zniknelo z PS na dobre.

2009 - W Whistler Schlierenzauer skacze tylko 3m blizej od rekordu Ahonena w Willingen. Marzylem, ze moze to uratuje obiekt w PS. Na prozno.
Skoczek12 (*386.xdsl.centertel.pl)
09 kwietnia 2011, 13:53

Tajner m闚i

w 鈔odku sezonu 瞠 Wis豉 ma zapewnione w豉軼iwie P, a teraz co? Nic, Ma造sz sko鎍zy karier i to przede wszystkim pewnie wp造n窸o na decyzj FIS'u...
ulala (*020.stk.vectranet.pl)
09 kwietnia 2011, 13:52

-

Bez Adama to ju nie b璠zie to samo ;( Z nim ka盥y konkurs by wyj徠kowy, niewa積e gdzie,niewa積e, o kt鏎ej godzinie. Zobaczenie Or豉 z Wis造 by這 nagrod za wszystko.
dm (*143.neoplus.adsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2011, 13:36

-

M鎩 kalendarz
Rovaniemi
Rovaniemi dru
Lillechamer
Lillechamer
Sochi/Almaty (co rok zmiana)
Sochi /Almaty
Einseldein
Einseldein
TCS
Kulm/Harrachov/Oberstorf (co rok zmiana)
Kulm/Harrachov/Oberstorf dru
Sapporo k90
Sapporo k90
Szczyrk
Szczyrk
Predazzo
Predazzo dru
Willingen
Willingen dru
Chaux ne vre czy jako tak Francja k 105
Chaux ne vre czy jako tak Francja k 105
Vikersund M名L
Lahti dru
Lahti
Kuopio
Trondheim
Oslo
Planica
Planica dru
Planica
Hofer wyrzuci Kuopio bo Greg nienawidzi tej skoczni
JacHOPPsen (*wap.plusgsm.pl)
09 kwietnia 2011, 13:35

Pomysly, na ktore FIS nigdy nie wpadnie...

2. KONKURSY NA SKOCZNIACH K90

W XXI wieku rozegrano w ramach PS 5 (slownie: piec) konkursow na skoczniach K90-95. Przy czym jeden z konkursow odbyl sie w Villach w zastepstwie Kranj, zas w innym przypadku przelozono w Lahti z K116 na K90...

08.12.2001 - Villach (1. Malysz)
09.12.2001 - Villach (1. Finlandia)
13.12.2007 - Villach (1. Morgenstern)
14.12.2007 - Villach (1. Morgenstern)
08.03.2009 - Lahti (1. Schlierenzauer)

Co wiecej, odkad w 2008r. swiat odkryl, ze Schlierenzauer jest doskonalym lotnikiem, FIS przywrocil mala KK za loty, zapominajac o drugiej, za konkursy na K90 i K120. Efekt? Mamy cztery weekendy na mamutach. Mnie osobiscie to cieszy, ale zmniejsza to szanse na skocznie K90 w PS.

Moznaby wiec stworzyc jeszcze 2 male KK - za skocznie normalne i duze.

WYNIK: FIS chcac niechac musialby organizowac co roku 4-5 konkursow. Skoki na K90 moglyby byc rozgrywane np. w Sapporo, Lillehammer, Kuopio, Predazzo, Hinterzarten, Szczyrku, Otepaeae, Erzurum... Mozliwosci byloby wiele...
JacHOPPsen (*wap.plusgsm.pl)
09 kwietnia 2011, 13:18

Pomysly, na ktore FIS nigdy nie wpadnie...

1. UATRAKCYJNIENIE PS W SAPPORO

Do Sapporo rzadko leca czolowi zawodnicy PS, przez to m.in. mamy tam czesto pseudozawody, gdzie 90m lub mniej starcza na awans do II serii.

A wystarczyloby poszerzyc wycieczka interkontynentalna o Ameryke. Najlepiej na sam start sezonu, gdzie w 90 proc. skocznie juz sa osniezone, np:

24.11.2011 (czwartek) - Iron Mountain (kwal.)
25.11 (piatek) - Iron Mountain
26.11 (sobota) - Iron Mountain
27, 28.11 - przenosiny do Park City
29.11 (wtorek) - Park City druzynowy
30.11 (sroda) - Park City (kwal. + konkurs)

Konkursy w godz. 9:00-11:00 cz. lokalnego (ok. 17:00-19:00 w Europie)

01, 02.12 - przenosiny do Sapporo
03.12 (sobota) - Sapporo Miyanomori (kwal. + konkurs)
04.12 (niedziela) - Sapporo Okura (kwal. + konkurs)

Oba konkursy przy sztucznym oswietleniu (ok. 9:00-11:00 cz. polskiego)

WNIOSEK: Zawodnicy marzacy o KK na pewno nie pozwoliliby sobie na utrate na starcie 500pkt PS i praktyczne pogrzebanie szans na odrobienie dystansu.

WYNIK: 85 proc. czolowki zjezdza do Sapporo
lol (*dsl.005.c90.petrotel.pl)
09 kwietnia 2011, 13:17

lol

niestety u japo鎍闚 konkursy sa nudne jak flaki z olejem :D co roku to samo ludzi .. no wlasnie prawie niema .. wczesna pora na skoki w tv ogolnie zenujace i ta melodyjka miedzy skokami taka zryta ... no ale skoczkowie sa wiec nalezy im sie ale niech sie zastanowia nad promocja itp...
Ada鄂o (*075.elblag.vectranet.pl)
09 kwietnia 2011, 13:04

-

@magiczny17: Ja tam sie wcale nie dziwie ze w niemczech bedzie 9 konkurs闚, bo zapewne wiekszo軼 dzia豉czy do spraw skok闚 w fis-ie to Niemcy.
Lunardi (*q45.neoplus.adsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2011, 13:00

-

W przypadku takich kraj闚 jak USA, Szwecja, Francja czy W這chy zawody mo積a robi co roku na innych skoczniach, np. w Stanach jeden rok Lake Placid, za rok w Iron Mountain, w nast瘼nym roku w Park City i od nowa Lake Placid itd. W Szwecji Falun mog這by si wymienia z Solleftea lub Oernskoeldsvik, we Francji Courchevel z Chamonix lub Chaux Neuve, we W這szech Predazzo z Pragelato. Szkoda, 瞠by 豉dne i nowoczesne skocznie sta造 bezu篡tecznie - niech Puchar 安iata odbywa si tam cho熲y co 2 lata.
JacHOPPsen (*wap.plusgsm.pl)
09 kwietnia 2011, 13:00

FALUN

Skocznia K115 w Falun od kilku lat jest nieczynna, dlatego wieksze szanse ma wciaz czynna skocznia K90 :) Poza tym skocznie Lugnet czeka przebudowa w zwiazku z MS2015...

FIS moglby podniesc prestiz skokow wprowadzajac 3 male KK (ale kto z FISu na to wpadnie...)

- Mala KK za loty (K185-195)
- Mala KK za skoki (K115-130)
- Mala KK za "podskoki" ;) (K90-95)

Jeszcze w sezonie 2000/01 byly 2 male KK - klas. w lotach (wygral ja Schmitt), oraz klas. pozostalych konkursow (bez lotow), ktorej OSTATNIM zwyciezca byl... Adam Malysz (stad na zdjeciach z Planicy 2001 duza i mala KK w rekach Adama). Potem FIS zrezygnowal z malych KK, a w sezonie 2008/09 reaktywowal tylko KK za loty...

Co do Whistler - slyszalem o rozebraniu tych skoczni, ale jeszcze nie widzialem z tego zadnych zdjec, zreszta w 2009 Szaranowicz w ciagu 2 dni podal 3 sprzeczne informacje (ze to bedzie nowa mekka kanadyjskich skokow, ze zostana wyburzone, ze zostana przetransportowane do Francji)...

Gdyby co - to zamiast Whistler - np. Iron Mountain :)
Kolos (*2-5.skytech.pl)
09 kwietnia 2011, 12:52

Kalendarz

25.11. Kuusamo
26.11. Kuusamo
27.11. Kuopio
03.12. Trondheim
04.12. Trondheim
10.12. Courchevel
11.12. Courchevel
17.12. Engelberg
18.12. Engelberg
29.12. Oberstdorf (TCS)
01.01. Ga-Pa (TCS)
04.01. Innsbruck (TCS)
06.01. Bischofshofen (TCS)
14.01. Harrachov
15.01. Harrachov
21.01. Zakopane
22.01. Zakopane
28.01. Sapporo (Japan Tour)
29.01. Sapporo (Japan Tour)
30.01. Hakuba (Japan Tour)
04.02. Iron Mountain
05.02. Iron Mountain
11.02. Willingen
12.02. Willingen
18.02. Predazzo
19.02. Predazzo
24-26.02. M w lotach
03.03. Lahti
04.03. Lahti (TN)
06.03. Falun (TN)
09.03. Lillehammer (TN)
11.03. Oslo (TN)
16.03. Planica
17.03. Planica
18.03. Planica
Lunardi (*q45.neoplus.adsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2011, 12:47

JacHOPPsen

W Whistler nie ma ju skoczni, zosta造 zdemontowane po IO. Ale mo積a w zamian wyremontowa skocznie w Thunder Bay.
JacHOPPsen (*wap.plusgsm.pl)
09 kwietnia 2011, 12:45

Moj kalendarz - PS Mezczyzn 2011/2012

25.11.11 Whistler K95
26.11.11 Whistler K125
29.11.11 Park City K120 druz.
30.11.11 Park City K120
03.12.11 Sapporo K90 n.
04.12.11 Sapporo K120 n.
10.12.11 Lillehammer K90 n.
11.12.11 Lillehammer K123
17.12.11 Engelberg K125
18.12.11 Engelberg K125
30.12.11 Oberstdorf K120 n.
01.01.12 Ga-Pa K125
04.01.12 Innsbruck K120
06.01.12 Bischofshofen K125 n.
12.01.12 Courchevel K120 n.
14.01.12 Predazzo K120 n. druz.
15.01.12 Predazzo K120
21.01.12 Neustadt K125 n.
22.01.12 Neustadt K125 n.
27.01.12 Wisla K120 n.
28.01.12 Zakopane K120 n.
29.01.12 Zakopane K120
04.02.12 Willingen K130 n. druz.
05.02.12 Willingen K130
08.02.12 Klingenthal K125 n.
11.02.12 Oberstdorf K185 n.
12.02.12 Oberstdorf K185 druz.
18.02.12 Harrachov K185 n.
19.02.12 Harrachov K185
24-25.02.12 Vikersund K195 n. MSL
26.02.12 Vikersund K195 druz. MSL
03.03.12 Lahti K116 n. druz.
04.03.12 Lahti K116
06.03.12 Falun K90 n.
09.03.12 Trondheim K123 n.
11.03.12 Oslo K120
16.03.12 Planica K185
17.03.12 Planica K185 druz.
18.03.12 Planica K185

n. - nocny
Kolos (*2-5.skytech.pl)
09 kwietnia 2011, 12:42

Kalendarz

Zn闚 nudny kalendarz. Mogli by da jakie konkursy w USA, w Korei, w Szwecji. A ty ci庵le to samo :(
HKS (*-52.dynamic.chello.pl)
09 kwietnia 2011, 12:40

-

Jak ka盥y wrzuca swoje kalendarze to wrzuc i sw鎩;)

26.11. Kuopio HS127 dru.
27.11. Kuopio HS127
03.12. Lake Placid HS130
04.12. Lake Placid HS130
10.12. Chaux Neuve HS118
11.12. Chaux Neuve HS188
17.12. Engelberg HS137
18.12. Engelberg HS137
29.12. Oberstdorf HS137 TCS
01.01. Ga-Pa HS140 TCS
04.01. Innsbruck HS130 TCS
06.01. Bischofshofen HS140 TCS
08.01. Ramsau HS98
14.01. Harrachov HS205
15.01. Harrachov HS205
20.01. Wis豉 HS134
21.01. Zakopane HS134
22.01. Zakopane HS134
28.01. Sapporo HS134
29.01. Sapporo HS134 dru.
31.01. Hakuba HS131
04.02. Erzurum HS109
05.02. Erzurum HS140
11.02. Willingen HS145 dru.
12.02. Willingen HS145
18.02. Predazzo HS134
19.02. Predazzo HS134
24-26.02. M w lotach
03.03. Lahti HS130 dru.
04.03. Lahti HS97 TS
06.03. Falun HS124 TS
09.03. Lillehammer HS140 TS
11.03. Oslo HS134 TS
16.03. Planica HS215
17.03. Planica HS215 dru.
18.03. Planica HS215
Ma郵ana87 (*105.internetia.net.pl)
09 kwietnia 2011, 12:39

-

Poza Predazzo, kt鏎e jest tylko dlatego 瞠 za rok s M nic nowego. W dodatku brak Wis造, je郵i to si nie zmieni to b璠zie 瞠nada....oczywi軼ie zacyznamy od loteryjnego Kuusamo :/
Lunardi (*q45.neoplus.adsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2011, 12:37

magiczny17

W豉郾ie w Sapporo, Lake Placid czy Predazzo mo積a da jeden konkurs na mniejszych skoczniach - kiedy w P cz瘰to organizatorzy przygotowywali na zawody dwie skocznie, teraz wr鏂i豚ym do tego.
Lunardi (*q45.neoplus.adsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2011, 12:30

pietrek94

Courchevel jest dobrym pomys貫m, ba豚ym si tylko jednego - przed laty zdarza這 si, 瞠 konkursy nie odbywa造 si z tam z powody wysokich temperatur i braku 郾iegu (a by造 zaplanowane na grudzie lub stycze). Je郵i da這by si tego unikn望, mo積a 鄉ia這 zaczyna sezon we Francji. Iron Mountain to faktycznie 鈍ietna skocznia, zas逝guje na P, a Lake Placid da貫m dlatego, 瞠 ewentualnie mo積a tam zorganizowa konkursy na dw鏂h skoczniach - normalnej i du瞠j, kt鏎e s obok siebie.
HKS (*-52.dynamic.chello.pl)
09 kwietnia 2011, 12:16

-

Jak dla mnie priorytetem powinna by frekwencja i nie ma co wciska zawod闚 na si喚. Na pewno Erzurum sobie zas逝篡這 na P. Pokusi bym si te o zawody w USA i wtedy by by這 jak dla mnie idealnie;) Problem tylko co wyrzuci.
jadzia (*77.46.110.111)
09 kwietnia 2011, 12:16

-

myslalam nie odbeda sie w nastepnym sezonie konkursy w Japonii, ze wzgledu na te trzesienia ziemi, ale to fajnie ze tam beda, zgadzam sie z poprzednikiem, ze powinny sie konkursy odbywac poza Europa, bo PS to nie tylko Japonia, ale inne kraja, fajnie ze wraca konkurs w trondheim
Lunardi (*q45.neoplus.adsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2011, 12:10

P 2011/12

Moim zdaniem Puchar 安iata - jak nazwa wskazuje - powinien odbywa si nie tylko w Europie, ale tak瞠 na innych kontynentach. Ostatnimi czasy tylko w Sapporo mieli鄉y odskoczni od europejskich konkurs闚. Wiem, 瞠 w豉郾ie w Europie zainteresowanie skokami jest najwi瘯sze i zwykle przychody z takich zawod闚 r闚nie s spore, ale mimo to konkursy powinny wr鏂i do Ameryki. Jak na razie wygl康a to na Puchar Europy z zawodami w dalekiej Azji, na kt鏎e cz瘰to je盥膨 kadry B. Inn spraw jest odchodzenie od konkurs闚 na skoczniach normalnych - podejrzewam, 瞠 FIS wychodzi z za這瞠nia, i s one ma這 widowiskowe i w ich miejsce mamy coraz wi璚ej lot闚 narciarskich. Moim zdaniem w P powinny si znale潭 przynajmniej 2 konkursy na skoczniach normalnych, bo ostatnio takowe s tylko na M.

Moja propozycja kalendarza P na sezon 2011/12:
26.11. Kuopio HS127 dru.
27.11. Kuopio HS127
03.12. Lake Placid HS130
04.12. Lake Placid HS130
10.12. Harrachov HS142
11.12. Harrachov HS142
17.12. Engelberg HS137
18.12. Engelberg HS137
29.12. Oberstdorf HS137 TCS
01.01. Ga-Pa HS140 TCS
04.01. Innsbruck HS130 TCS
06.01. Bischofshofen HS140 TCS
08.01. Ramsau HS98
14.01. Bad Mitterndorf HS200
15.01. Bad Mitterndorf HS200
20.01. Wis豉 HS134
21.01. Zakopane HS134
22.01. Zakopane HS134
28.01. Sapporo HS134
29.01. Sapporo HS134 dru.
31.01. Hakuba HS131
04.02. Pyeongchang HS105
05.02. Pyeongchang HS140
11.02. Willingen HS145 dru.
12.02. Willingen HS145
18.02. Predazzo HS134
19.02. Predazzo HS134
24-26.02. M w lotach
03.03. Lahti HS130 dru.
04.03. Lahti HS97 TS
06.03. Falun HS124 TS
09.03. Lillehammer HS140 TS
11.03. Oslo HS134 TS
16.03. Planica HS215
17.03. Planica HS215 dru.
18.03. Planica HS215

P zaczynamy w Kuopio, a nie w Kuusamo gdzie wiatr rozdaje karty i zamiast konkursu mamy ruletk. P騧niej wyjazd do USA - Lake Placid jest dobrze po這穎ne, nie trzeba jecha w g陰b Stan闚, obiekt olimpijski. P騧niej Harrachov (mo積a zmieni na Liberec w razie problem闚 z wiatrem itp.). Nast瘼nie - standardowo przed 安i皻ami - Engelberg. Po TCS niedzielne zawody na normalnej skoczni w Ramsau. Tydzie p騧niej ostatnie z 5 konkurs闚 w Austrii - loty na Kulm. Nast瘼ny jest 'polski tr鎩pak' - Wis豉-Zakopane. Po zawodach w Polsce maraton azjatycki - 3 konkursy w Japonii (w tym dru篡n闚ka) i weekend w Korei (szykuj si do organizacji IO wi璚 zawody b璠 dobrze przeprowadzone). Po Azji konkursy w Willingen - i tutaj zaznaczam, 瞠 瘸dnego Team Tour nie powinno by - przesada z ilo軼i konkurs闚 w Niemczech (pomimo dobrej frekwencji na trybunach). Nast瘼ny tydzie - zawody w Predazzo (na rok przed M). Po M w lotach Turniej Skandynawski z zawodami w Szwecji. Zako鎍zenie sezonu w Planicy. Istnieje mo磧iwo嗆 dodania zawod闚 na normalnych skoczniach - np. w Sapporo jeden z konkurs闚 mo瞠 by na Miyanomori, w Kuopio, Lake Placid czy Predazzo obok du篡ch skoczni s normalne, wi璚 mo積a przygotowa obie - wtedy takich konkurs闚 by這by nawet 7.
matt (*119.wejherowo.vectranet.pl)
09 kwietnia 2011, 12:07

-

@pietrek94

masz racje ca造 czas ten sam kalendarz nic nowego. zamiast predazzo i team tour powinno by erzurum,a軛aty,kuopio,falun,albo co w francji,korei lub usa
zami (*145.play-internet.pl)
09 kwietnia 2011, 12:06

Wida 瞠 panowie z FIS-u

nie nauczyli si wiele po nauczce od przyrody a mowa o harrachovie i kuusamo gdzie zawsze s problemy z aur, a szczeg鏊nie na skoczni w harrachovie. Dziwi mnie brak kuopio, ale c霩 pojawi這 si trondheim, a dlaczego nie ma w kalendarzu Wis造, a rozumiem skoro Ma造sz sko鎍zy karier to po co Puchar 鈍iata w jego rodzinnej miejscowo軼i.
Konrad (*247.elk.mm.pl)
09 kwietnia 2011, 11:52

-

Ja wiem 瞠 to nierealne ale marzy豚y mi si cykl Pucharu 安iata, na kt鏎y po 1/3 przypada造by zawody na skoczniach ma造ch, du篡ch i mamucich. By這by to 鈍ietne urozmaicenie sezonu no i rywalizacja o Puchar 安iata by豉by bardziej emocjonuj帷a bo np. nie ka盥y lubi ma貫 skocznie ale za to mo瞠 鈍ietnie lata na mamutach.
Zawody
Puchar
安iata
Puchar
Kontynent.
FIS
Cup
P
Pa
CoC
Pa
FIS
Cup Pa
Najbli窺zy konkurs:
Notodden HS98
11.12.2014
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.ST艼Ax AndrzejPolska439
2.PEIER KillianSzwajcaria392
3.LEJA KrzysztofPolska386
4.POD烙RSKI ㄆkaszPolska374
5.RUDA AdamPolska320
7.KANTYKA Przemys豉wPolska292
9.JARZ、EK DawidPolska248
29.GUT PawePolska106
31.BIELA Stanis豉wPolska101
32.ZAPOTOCZNY AndrzejPolska100
47.KOT JakubPolska68
55.HEBEL SebastianPolska54
63.KUKUx ArturPolska42
106.G﹖IENICA-KOTELNICKI WojciechPolska15
113.KASTELIK DominikPolska13
118.G﹖IENICA AndrzejPolska11
122.KOJZAR MateuszPolska10
138.JANOTA KonradPolska6
Pe軟a klasyfikacja..»
Najbli窺zy konkurs:
Rasnov HS100
24.01.2015
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.ERNST GianinaNiemcy340
2.ALTHAUS KatharinaNiemcy285
3.HARALAMBIE Daniela VasilicaRumunia281
4.GxDYSZEWA AnastasijaRosja207
5.DOLEZELOVA MichaelaCzechy180
11.PAxSZ MagdalenaPolska126
22.TWARDOSZ AnnaPolska98
23.RAJDA KingaPolska96
34.SZWAB JoannaPolska59
38.KARPIEL KamilaPolska50
44.KIL JoannaPolska44
Pe軟a klasyfikacja..»


Kroppa
2000-2013 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrze穎ne.