Rekord świata w Oberstdorfie? Znamy plany przebudowy skoczni

  • 2015-07-20 15:36

W minionym tygodniu Rada Gminy Oberstdorf dała zielone światło na modernizację mamuciej skoczni im. Heiniego Klopfera (HS 213). Teraz ujawnione zostały szczegóły wart 13 mln € inwestycji. W wyniku przebudowy obiekt ma otrzymać wymiary K-200 i HS228.

Projekt skoczni po modernizacjiProjekt skoczni po modernizacji
fot. markt-oberstdorf.de

Z końcem 2013 roku Heini-Klopfer-Skiflugschanze w Oberstdorfie utraciła homologację FIS. Starania o nowy certyfikat zakończyły się sukcesem w maju br., ale mamuci obiekt stracił miejsce w Pucharze Świata na rzecz Titisee-Neustadt. W 2018 roku Oberstdorf zorganizuje Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich, zaś w sezonie 2016/2017 mają tu ponownie zagościć zawody Pucharu Świata.

Obecnie rozpoczęty został proces wyłonienia firm, które zajmą się przebudową niemieckiego mamuta. Prace mają zostać zakończone do końca 2016 roku, aby na początku 2017 roku mogły zostać rozegrane zawody PŚ, będące testem obiektu przed MŚ w lotach w 2018 roku.

Projekt przebudowy jest nie tylko ważny dla społeczności Oberstdorfu, ale również dla Niemieckiego Związku Narciarskiego (DSV). Rachunek jest prosty - w przypadku nierozgrywania zawodów w lotach narciarskich, DSV traci 4,5 mln € w okresie olimpijskim (4 lata), które nie mogą zostać zainwestowane w rozwój skoków narciarskich.

80 procent kosztów przebudowy pokryją dotacje Rządu Federalnego i Bawarii, zaś pozostałe 20 procent pokryją mieszkańcy Oberstdorfu oraz wszelkie darowizny.

Jednym z głównych kryteriów modernizacji skoczni im. Heiniego Klopfera była decyzja z FIS z 2013 roku, poszerzająca maksymalną dopuszczalną odległość pomiędzy progiem skoczni a jej podstawą ze 130 do 135 metrów. Projekt nowego mamuciego obiektu w Oberstdorfie przygotował Hans-Martin Renn. W wyniku przebudowy, punkt konstrukcyjny skoczni zostanie przesunięty ze 185 na 200 metr, zaś wielkość skoczni (HS) zostanie poszerzona z 213 na 228 metr. Tym samym mamut w Oberstdorfie stanie się największą skocznią na świecie pod względem wartości punktu HS.

Po przebudowie mamuciego obiektu w Tauplitz/Bad Mitterndorf, obiekt w Oberstdorfie spadł w hierarchii największych skoczni świata na czwarte miejsce. W najlepszym scenariuszu na Heini-Klopfer-Skiflugschanze będzie możliwe pobicie nieoficjalnego rekordu świata w długości skoku narciarskiego. W wyniku modernizacji, skocznia będzie mogła być wykorzystywana przez kolejne dziesięciolecia.

Najbardziej charakterystyczny fragment skoczni, czyli wieża startowa, będzie nadal istnieć po przebudowie. Istniejąca geometria zostanie wykorzystana do modernizacji rozbiegu skoczni. Próg Heini-Klopfer-Skiflugschanze zostanie cofnięty o 7,5 metra i podniesiony o 5 metrów. Z uwagi na podniesienie progu od nowa zostanie zaprojektowany nachylenie zeskoku, aby umożliwić spłaszczenie kąta w momencie lądowania. Zmieniony i poszerzony zostanie także zeskok skoczni. Oznacza to przesunięcie trybun i stanowisk telewizyjnych.

Zmiany nastąpią także w pobliżu obiektu. Zbudowane od nowa zostanie gniazdo trenerskie. Zmianie ulegnie również wieża sędziowska. Dodane zostaną nowe pokoje, które poprawią widok jurorów na startujących zawodników. Przebudowie ulegnie również 42-letni wyciąg krzesełkowy na skocznię oraz winda na górę skoczni.

Poprawiona zostanie także infrastruktura skoczni im. Heiniego Klopfera. Zainstalowane zostaną lodowe tory najazdowe, nowy sygnalizator świetlny, nowe oświetlenie obiektu oraz wielofunkcyjne pokoje dla zawodników. Dodatkowo klub SC Oberstdorf chce otworzyć na skoczni muzeum historii lotów narciarskich, które ma być dodatkową atrakcją dla turystów. Powstanie nowe miasteczko zawodników, składające się z ok. 35 drewnianych domków. Innym ważnym aspektem nowego niemieckiego mamuta będzie nowy system video pomiaru odległości, oraz systemy technologiczne służące do sztucznego naśnieżania, podobne do już funkcjonujących w Planicy.


Adam Bucholz, źródło: skisprungschanzen.com
oglądalność: (23501) komentarze: (29)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim

    @znawca japońskiego

    Rzeczywiście nie dookreśliłem. Brałem pod uwagę tylko mamuty. A Bischofshofen ma chyba najwyższy próg i najdłuższy (z najmniejszym nachyleniem) najazd ze wszystkich dużych skoczni w PŚ.

    @mzg

    Rzeczywiście, rozbieg na Kulm został zdecydowanie bardziej skrócony niż planują to zrobić u siebie Niemcy.


    Przepraszam jeszcze za "byka" ortograficznego w moim wcześniejszym komentarzu, gdzie zamiast wieża napisałem "wierza" (jak wiara)...

  • anonim

    Na mamucie w Oberstdorfie jest bodajże 70 belek, odstępy między pojedynczymi belkami w przeliczeniu na prędkość najazdu można oszacować na 0.2-0.3 km/h. Więc wydaje mi się, że będzie jeszcze trochę miejsca, tym bardziej że rozbieg będzie tak na oko skrócony o jakieś 10-15 metrów, a nie o blisko 30 (nie pamiętam dokładnie), jak w Kulm.

  • anonim

    @MTSZNKP

    Nie wiem czy brałeś pod uwagę wsystkie skocznie, czy tylko mamuty, ale również skocznia w Bischofshofen ma większy próg (4,5 m)

  • anonim
    @assad

    Ljoekelsoey skoczył 223 metry nie w 2005 roku ale w 2004. Dokładnie w sobotę 7 lutego. Rzeczywiście wyjście z progu jak i sam lot Roara były wzorcowe, bez żadnych wahnięć. Zapamiętałem ten skok jako jeden z najpiękniejszych w historii... To już ponad 11 lat minęło...

  • anonim
    Mała poprawka i doprecyzowanie co do moich komentarzy:

    1. Oprócz Kulm wyższy od Oberstdorfu próg posiada skocznia mamucia w Harrachowie.

    2. Długość najazdu w Oberstdorfie wynosi dokładnie 113 metrów.

  • anonim
    Roar

    Skok Roara na 223 na tej skoczni w 2005 zapamietam nie tylko ze wzgledu na odległość, ale też ze względu na niesamowicie płynne wyjście z progu.

  • anonim
    @EmiI

    Do tej pory charakterystyczną cechą mamuta w Oberstdorfie był wysoki próg (jedynie na Kulm był i jest wyższy), przez co w pierwszej fazie lotu leciało się wysoko, a potem nagle zawodnik opadał i odlatywał jeśli miał dobry kąt natarcia tuż nad zeskokiem tak jak np. Martin Koch w 2008 roku lądując na 221 metrze. Gdy w 2012 Prevc uzyskał 225,5 z upadkiem to miał zaledwie 97,5 km/h przy odbiciu ale wiał dość silny wiatr pod narty. Belka była wtedy gdzieś na poziomie 15-20 (zauważyłem, że tam są gęściej rozmieszczone niż na pozostałych mamutach). Jeśli wiało z tyłu, to aby odlecieć zawodnicy potrzebowali wtedy ok. 105 km/h a belka była ustawiona dużo powyżej 30 poziomu i już nie zostawało zbyt wiele zapasu (może kilka metrów) do szczytu najazdu. Tak więc ciekawi mnie jak to wszystko wykombinują z tym skracaniem rozbiegu jednocześnie nie przebudowując tej imponującej "zawieszonej w powietrzu" wierzy. Na Kulm, gdzie wiatr wieje zazwyczaj z tyłu, w styczniu tego roku po skróceniu rozbiegu (podobnym jak te planowane w Oberstdorfie) zawodników puszczali już z najwyższych platform pod samym domkiem startowym, a przecież rozbieg austriackiego mamuta był dużo dłuższy (ok. 140 metrów), choć z drugiej strony jego nachylenie było mniejsze niż niemieckiego. Cóż, na pewno Gorisek zna się dobrze na fizyce, zwłaszcza po przebudowaniu tylu mamutów więc powinniśmy mu zaufać...

  • anonim

    @Emil

    "niżej wychodziło z progu" - czyli drugie Vikersund? Super.

  • anonim

    33.9 i 30.7 to podobnie jak w Kulm, ciekawe jak jest w przypadku Begin Landing Zone, bo nie podali... na drugim projekcie nachylenie miało być chyba identyczne jak przed tą przebudową.

    Profil tego HS228 na rysunku na pewno nie wygląda tak, jak w rzeczywistości będzie wyglądać, wydaje mi się, że zeskok zostanie wydłużony o ok. 15 metrów, może 20, bazując na parametrach skoczni po modernizacji. Gdyby przyjęli projekt HS222, to pewnie mielibyśmy rekordy podobne jak w Kulm, może jak na starej Letalnicy...

  • JankessPL doświadczony
    @Emil

    Łap PDF, strona 29 piękny schemat w wysokiej rozdzielczości, w zamian podziel się swoimi przemyśleniami ;)
    http://tramino.s3.am azonaws.com/s/markt-oberstdorf/672074/heini-klopfer-skiflugschanze-ausschreibung-umbau.pdf

  • EmiI profesor
    @znawca japońskiego

    Prób będzie obniżony z 3,5 m do 3,33 i zmienione jego nachylenie z 10,5 do 11,5 dzięki czemu będzie się wychodziło niżej z progu. Dużo by mówiły o możliwościach skoczni parametry nachylenia czyli r2, rl i r2l, ale też nie potrafię ich rozszyfrować bo takie malutkie.

  • anonim

    @asd

    No nie wiem. Wygląda, że szpaler choinek jest na ok. 300 metrze. HS 228, zarówno np. Romoren i Fannemel ze swoimi rekordami lądowali w jednej trzeciej szpaleru choinek czyli tutaj by to było ok. 251 m. A jeszcze można dodać ze 3 metry + minus. I trzeba pamiętać, że tutaj to nie Planica, tutaj systematycznie się obniża nachylenie, a tam (zarówno w starej jak i nowej, choć zwłaszcza w nowej) się obniża, a potem ok. 5-7 stopni i kilometry do szpaleru. Prevc 248.5 lądował gdzieś w zaledwie jednej piątej, jednej czwartej może do szpaleru. Suma sumarum - rekord tu jest możliwy. Stwierdzenia tu wszystkie są wprawdzie odrobinę amatorskie, ale ty tu profesjonalną głową też chyba nie patrzyłeś.

    Swoją drogą - ma ktoś gdzieś informacje na ilu stopniach lądowali dokładnie tacy Romoren, Ahonen, Fannemel lub Prevc, lub także skoki daleko za HS na skoczniach dużych i normalnych?

  • anonim

    @heh

    Dzięki za sprostowanie

    Co do rekordów, fajnie byłoby gdyby wszystkie tak naprawd równe były te mamuty, i nigdy by nie było wiadomo gdzie ten rekord pobiją, choć między skoczniami zawsze konkurencja, na takie coś nie ma szans ...

    @Emil, MTSZNKP

    No cóż, zrobili piękną grafikę jeszcze z porównaniem do poprzedniej, i ja nie mam pojęcia jak tu będą mogli dalej skakać. Nie czytałem wysokości progu, bo z moim zwrokiem słabo, a i nie wiem czy bym wiedział za bardzo, nie wiem czy bym znał niemiecki na tyle by to rozpoznać, w każdym razie patrząc na sam rysunek na oko i porównując nowy profil ze starym, no to tak jak mówiłem nie wiem jak tu będą dalej skakać, rozbieg krótszy z podobnym profilem, próg chyba trochę wyższy ale też przecież cofnięty, a dół zamiast podkopany to jakby podniesiony (???). No chyba że na czerwono to stary profil, a na czarno nowy, ale to by znowu było kuriozalne, bo próg to prędzej by przesuwali do tyłu a nie do przodu ... i choć architektem ani fizykiem wybitnym nie jestem to patrząc na to wszystko, ja jedynie wierzę, że to rzeczywiście Janez Gorisek tą skocznię projektuje i że wpadka z Ironwood K-170 była ostatnią taką w historii.

  • asd weteran

    watpie, zeby padl tam rekord swiata. patrzac na projekt profilu to rekordowa odleglosc jest juz na zupelnie plaskim i mozna tam co najwyzej obie nogi polamac.

  • anonim

    @Realia: No faktycznie, myliłem się. Mylił się też autor artykułu o modernizacji tej skoczni ze strony all-in.de, który pisał o tym, że nie zależy im na doścignięciu największych mamutów. Mylił się też Janez Gorisek, który rok temu mówił, że Niemcy chcą mieć własny styl, jeśli chodzi o mamut.

    HS230 na Planicy nie jest wcale głupim pomysłem, zeskok jest podobnej długości jak na Vikersund, a rezerwy większe. Kwestia tego, czy Hofer i spółka się zgodzą.

    Nie ma sensu powiększać Certaka, w Harrachovie często są problemy organizacyjne (albo to śniegu nie ma, albo za dużo, albo za mocno wieje). Według mnie cztery mamuty w zupełności wystarczą.

    PS. Co do tych belek w Oberstdorfie, skoro kilkadziesiąt tych najniższych "platform" będzie nieużyteczne, to można by było je jakoś zagospodarować. Pomyśleliby też o tym w Kulm.

  • Stinger profesor

    Fajnie że kolejnego mamuta przebudują, prawdę mówiąc lubiłem te stare skocznie mamucie ale skoro wszystko idzie dalej to trzeba i tą w Oberstdorfie przebudować bo poza debiutantami praktycznie nikt by tam nie bił życiówki, a o rekordach krajowych można by zapomnieć. O rekordzie świata nawet nie ma co wspominać ale dzięki przebudowie będzie kolejny mamut na którym można bić rekordy.

    Pytanie co z Certakiem? W porównaniu do pozostałych 3(4) mamutów nie będzie tam żądnych emocji jeśli chodzi o różne rekordy.

  • EmiI profesor
    @MTSZKNP

    Skocznia w Oberstdorfie i tak ma bardzo stromy rozbieg. Wg homologacji dawnej skoczni 39 stopni i nie było bardziej stromego rozbiegu w kalendarzu PŚ. Podczas ostatniego weekendu PŚ najwyższa belka to była 32. Czyli 104,68 m rozbiegu. Więc więc można było podnosić i podnosić do tych 120. Ale faktycznie na nowej skoczni 110 m to może być mało przy mocnym tylnym wietrze.

  • Realia bywalec
    A więc jednak

    A ktoś tu mówił tylko o lekkiej przebudowie, i pewnie ta osoba jest zaskoczona zresztą szczerze mówiąc też. A na seio to dobrze że biorą się za niemieckiego mamuta bo to już najwyższy czas i kalendarz bez tej skoczni wygląda że tak powiem dziwnie, gdyby tylko czesi wzięli się za swojego mamuta, wiadomo że nie będzie to proste, ale jak chcą organizować zawody na swoim największym obiekcie to prędzej czy później i tak będą zmuszeni go przebudować.

  • anonim
    koniec starych mamutów

    Oberstdorf miał wprowadzić kosmetyczne zmiany, ale jednak dołącza do walki o rekord świata, mimo że odległości na obecnych mamutach są większe trajektoria lotu jest inna, według mnie gorsza, dziś leci się nisko, jest bezpieczniej ale nie ma już tego klimatu starych mamutów.

  • anonim
    Ciekawy projekt...

    Oby rozbieg po przebudowie nie okazał się zbyt krótki przy tylnych wiatrach jak na Kulm (mimo, że tam było z czego skracać). Obecna długość rozbiegu mamuta w Oberstdorfie to ok. 120 metrów, więc ciężko mi sobie wyobrazić jak oni go skrócą, by jednocześnie zawodnicy przekraczali 100 km/h przy odbiciu (zapewne zwiększą kąt nachylenia). Oprócz cofnięcia, próg pewnie będzie niższy i jeszcze dzięki zmniejszeniu kąta nachylenia zeskoku zyska się tych kilkanaście metrów. Rozmiar 228 metrów robi wrażenie. Pewnie niedługo Letalnicę pogłębią do HS 230 metrów, bo tam jest spory zapas na takie operacje. Czyli rewolucja zapoczątkowana przez Norwegów w 2010 roku przetoczy się w niespełna siedem lat przez wszystkie mamuty prócz pechowego Czertaka...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl