Sobota, 07 stycznia 2017, 15:16

Emocjonalny powrót Lukasa Muellera na skocznię

Lukas Mueller
Lukas Mueller
fot. Tadeusz Mieczyński

Lukas Mueller został sparaliżowany po bardzo ciężkim upadku. Przy okazji zawodów w Bischofshofen postanowił ponownie wrócić na skocznię. Przyjęto go bardzo dobrze, jednak podczas tej wizyty przeżywał wiele wewnętrznych rozterek.

Lukas spojrzał na dużą skocznię w Bischofshofen, na której oddawał skoki najchętniej i na której dzisiaj z pewnością chciałby ponownie wzbić się w powietrze.

– To brutalna prawda – przyznał, jednak nie jest w stanie cofnąć czasu. Podczas, gdy najlepsi skoczkowie świata walczyli o zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni, on był jednym z 20 000 widzów tego widowiska. Teraz jest przykuty do wózka inwalidzkiego. – Spotkałem się na szczycie skoczni z zawodnikami. Byli bardzo szczęśliwi, że mogli mnie zobaczyć. To, że tutaj się znajduję jest dla mnie zarówno wspaniałe, jak i trudne – powiedział Mueller.

Dla Austriaka był to pierwszy powrót na zawody Pucharu Świata od czasu feralnego zdarzenia, które miało miejsce niemal rok temu. 13 stycznia 2016 r. podczas upadku na skoczni Kulm ucierpiał na tyle poważnie, że został sparaliżowany od pasa w dół.

Wizyta w Bischofshofen dla 24-latka była bardzo emocjonalna, ale wiązało się z nią też sporo nadziei. Mueller pokazuje, że jest niesamowicie silny. Zaakceptował swój los i zmaga się z nim każdego dnia. Oznaką chęci powrotu Austriaka do sprawności są ortopedyczne kule, które wozi razem ze sobą na wózku inwalidzkim.

Mistrz świata juniorów z roku 2009 został sparaliżowany po upadku podczas Mistrzostw Świata w Lotach odbywających się w austriackim Tauplitz/Bad Mitterndorf. Lekarze nie są w stanie stwierdzić, czy istnieje szansa na jego powrót do pełnej sprawności. Na żywo upadek nie wyglądał tak fatalnie, jak sugerowałyby jego konsekwencje. Wiele innych wypadków w skokach wyglądało dużo bardziej niebezpiecznie, jednak ich skutki nie były tak bolesne, jak w przypadku zdarzenia na skoczni Kulm. W jego wyniku, Lukas Mueller uszkodził rdzeń kręgowy na wysokości szóstego i siódmego kręgu. Gdy opuszczał tyrolskie centrum rehabilitacji Bad Häring 6 miesięcy po zaistniałym zdarzeniu, starał się poruszać nie na wózku inwalidzkim, lecz przy pomocy kul.

Fakt, że temperatura w Bischofshofen sięgała -7 stopni Celsjusza w dniu zawodów, był mało przyjemny dla Muellera. – Moim stopom brakuje czucia temperatury, więc muszę uważać, aby nie zamarzły – mówi. Póki co nie może tego zmienić, ale nie poddaje się, patrząc w przyszłość. Obecnie mieszka w centrum sportowym w Rif niedaleko Salzburga, trenuje z byłymi kolegami z zespołu i ma wiele planów. Oprócz ciągłej rehabilitacji, uprawia terapeutyczną jazdę konną, gra w rugby na wózkach, prowadzi wykłady motywacyjne, chciałby także rozpocząć studia oraz zdobyć licencję trenera skoków narciarskich. Miał nadzieję, że uda mu się porozmawiać na skoczni o planach, problemach ze zdrowiem i postępach w rehabilitacji z Nicholasem Fairallem. Amerykański skoczek także porusza się na wózku inwalidzkim.

Jednak Fairall tego roku został w domu. W poprzednim sezonie przybył na skocznię do Bischofshofen, na której 5 stycznia 2015 r. upadł w skoku kwalifikacyjnym, skutkiem czego doznał złamania pierwszego kręgu lędźwiowego, które doprowadziło go do paraliżu dolnych kończyn. W styczniu 2016 r. oznajmił, że odzyskał częściowo czucie w nogach. Tego lata, przejechał pierwsze metry na rowerze po wypadku. Fairall i Mueller – dwóch dzielnych młodych mężczyzn, których przyszłość pomimo przeciwności losu nie jest w żaden sposób ograniczona.

Piotr Bąk, Źródło: welt.de
oglądalność: (4139) ilość komentarzy: (4)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Hakuba HS131
26.08.2017
godz. 11:00
Sobota, godz. 11:00
Aktualna klasyfikacja Letniego Grand Prix:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KUBACKI DawidPolska300
2.KOT MaciejPolska210
3.LEYHE StephanNiemcy154
4.KOUDELKA RomanCzechy140
5.ŻYŁA PiotrPolska120
6.HULA StefanPolska110
15.STOCH KamilPolska44
19.WOLNY JakubPolska34
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Trondheim HS105
15.09.2017
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KARPIEL KamilaPolska180
1.STRAUB RamonaNiemcy180
3.SZPINIEWA AnnaRosja110
4.MARUYAMA NozomiJaponia77
5.AVOCAT GROS OceaneFrancja76
22.SZWAB JoannaPolska20
27.PAŁASZ MagdalenaPolska5
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Kandersteg HS106
16.09.2017
godz. 18:00
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KRIZNAR NikaSlowenia200
2.SEYFARTH JulianeNiemcy130
3.GOERLICH LuisaNiemcy125
4.HARALAMBIE DanielaRumunia120
5.MAIR SophieAustria86
6.KARPIEL KamilaPolska77
10.TWARDOSZ AnnaPolska51
14.RAJDA KingaPolska35
27.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl