Środa, 11 stycznia 2017, 15:39

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2030 w Polsce i Czechach?

Flaga Olimpijska
Flaga Olimpijska
fot. Tadeusz Mieczyński

Temat organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Polsce powraca. Tym razem w szranki o jedną z największych imprez sportowych świata nasz kraj ma rywalizować wspólnie z Czechami. Celem jest impreza zaplanowana na 2030 rok.

Do tej pory Polska dwukrotnie walczyła o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Jako pierwsze swoje aspiracje wyraziło Zakopane, które chciało gościć tę imprezę w 2006 roku, ale Międzynarodowy Komitet Olimpijski postawił na Turyn. Kilka lat temu o organizację ZIO 2022 ubiegał się Kraków, ale projekt przepadł w miejskim referendum, zaś zaplanowane za pięć lat zawody odbędą się w Pekinie.

Do trzech razy sztuka? Tym razem Polska nie zamierza rywalizować sama o największą zimową imprezę sportową świata. O organizację tej imprezy będziemy walczyć wspólnie z Czechami. - Najbliższe zimowe igrzyska przygotowuje Korea Południowa, w 2020 roku letnie zmagania organizują Japończycy, a później ZIO chiński Pekin. Ale azjatycki tour wkrótce się skończy i kolejne terminy najprawdopodobniej dostanie Europa. Czyli my - ogłaszają dumnie włodarze Szklarskiej Poręby i Karpacza.

– To prawda, czas powiedzieć głośno o naszych planach. Długo debatowaliśmy, jak skutecznie wybić nasze ośrodki do światowej elity i wymyśliliśmy coś szalonego. Chcemy, żeby za trzynaście lat w Karkonoszach pojawili się najwięksi sportowcy globu – wyjaśnia na łamach "Przeglądu Sportowego" Tomasz Stanek, przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych miasta Karpacza.

Jeżeli polsko-czeski pomysł zakończyłby się sukcesem, to byłby to pierwszy przypadek w historii, w którym MKOl powierzyłby organizację jednych igrzysk dwóm krajom. Niedawne zmiany wprowadzone w statusie tej międzynarodowej federacji pozwalają już na tego typu sytuację.

Jak zapewniają polscy włodarze, doszło już do spotkania i rozmów z Jirim Kejvalem, prezesem Czeskiego Komitetu Olimpijskiego, a także starostami tamtejszych ośrodków. – U nas rywalizacja odbyłaby się w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Jeleniej Górze i Szczyrku, a u nich byłyby to: Harrachov, Szpindlerowy Młyn, Mala Upa, Pec pod Snezkou oraz Liberec i Praga. W tym ostatnim mieście planujemy ceremonię zamknięcia, we Wrocławiu - otwarcia – dodaje Stanek. Olimpijskie konkursy skoków narciarskich miałyby zostać rozegrane u naszych południowych sąsiadów, na wymagających modernizacji obiektach w Harrachovie.

Koszt całej imprezy ma wynieść 15 miliardów złotych, z czego 250 milionów złotych ma pochłonąć sama kandydatura. Organizatorzy chcą jednak postawić na oszczędność, w myśl zapisu olimpijskiej "Agendy 2020". W planach nie ma ingerencji w naturę Karkonoszy, a jedynie przebudowa istniejących obiektów. Część inwestycji ma zostać zrealizowana nawet wcześniej, bez względu na werdykt MKOl, który zapadnie w 2023 roku.

Polscy urzędnicy od półtora roku namawiali początkowo sceptycznych Czechów. Ostatecznie nasi południowi sąsiedzi przekonali się do pomysłu. – Następnym ruchem będzie lobbowanie na najwyższych szczeblach w kraju. Utarliśmy już kilka ścieżek w Warszawie, bo wiemy, że bez rządu nie mamy szans. Postaramy się też o poparcie gwiazd i związków sportowych – zapowiada Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby.

Ostatnie Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 2014 roku w rosyjskim Soczi. Kolejne rozegrane zostaną w 2018 roku w południowokoreańskim Pjongczang oraz w 2022 roku w chińskim Pekinie. Organizatora ZIO 2026 poznamy w 2019 roku.

Więcej w "Przeglądzie Sportowym".

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Karkonosze 2030 - fot. Przegląd Sportowy
Adam Bucholz, Źródło: Przegląd Sportowy
oglądalność: (17667) ilość komentarzy: (52)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Letnia
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Oberwiesenthal HS106
19.08.2017
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.PAGNIER JosephineFrancja200
2.GOERLICH LuisaNiemcy160
3.HESSLER PaulineNiemcy110
4.MAIR SophieAustria95
5.ERNST GianinaNiemcy80
19.TWARDOSZ AnnaPolska23
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Villach HS98
01.07.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.HARALAMBIE DanielaRumunia485
2.RAJDA KingaPolska334
3.TRAMBITAS Andreea DianaRumunia279
4.KRAUS HenrietteNiemcy232
5.BARANCEWA AleksandraRosja216
15.TWARDOSZ AnnaPolska153
40.KARPIEL KamilaPolska66
41.PAŁASZ MagdalenaPolska64
46.SZWAB JoannaPolska58
87.KIL JoannaPolska16
Pełna klasyfikacja..»
Czy polscy skoczkowie zdominują Letnie Grand Prix 2017?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
  1. Tak
    99,99%
  2. Nie
    99,99%
  3. Nie mam zdania
    99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl