Niedziela, 19 marca 2017, 01:01

Adam Małysz: "Kamil nie myśli o Kryształowej Kuli"

Kamil Stoch i Adam Małysz
Kamil Stoch i Adam Małysz
fot. Tadeusz Mieczyński

Po piątkowym prologu w Vikersund, w 21. rocznicę pierwszego triumfu w zawodach z cyklu Pucharu Świata, odbyliśmy kilkuminutową rozmowę z Adamem Małyszem, który dołączył do sztabu reprezentacji Polski przy okazji finałowego etapu turnieju Raw Air. Skąd decyzja o powrocie do karuzeli Pucharu Świata?

- Przylot do Vikersund był planowany już od dłuższego czasu. Nie jest to reakcja na wydarzenia w turnieju Raw Air. Zespół chciał, abym był od jego początku, ale było trochę obowiązków w kraju, chociażby przy Pucharze Kontynentalnym w Zakopanem - odpowiada dyrektor-koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim.

Polscy skoczkowie są aktualnie w lekkim dołku fizycznym, o czym mogą świadczyć indywidualne rezultaty z dotychczasowego etapu turnieju Raw Air? - Sezon jest długi, a chłopacy mogą być trochę zmęczeni. Myślę jednak, że w kwestii fizycznej wszystkie reprezentacji są w takiej samej sytuacji. Trzeba być wytrwałym w tym, co się robi. Kamil cały czas nad tym pracuje i widać, że to funkcjonuje. W tym momencie Kamil już nie myśli o Kryształowej Kuli, to musi przyjść naturalnie. Dobrymi skokami jest w stanie walczyć o Puchar Świata, ale myśleniem o tym z pewnością nie. Tym bardziej, że Stefan Kraft jest w niesamowitej formie, a to może nieco denerwować. Kamil myśli tylko o dobrych skokach, a to w jego wykonaniu działa. Jego próby na obiekcie w Vikersund są udane.

Stefan Horngacher stwierdził, iż w Pucharze Narodów zadowoli go lokata w czołowej trójce. Jak do tej kwestii podchodzi czterokrotny mistrz świata w skokach narciarskich? - Prowadzimy w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów i fajnie byłoby być w trójce, ale uważam, że ambicje zawodników są dużo większe. Liderujemy i bez cienia wątpliwości nie będziemy chcieli tego oddać.

Jak 39-latek odbiera norweską wersję Turnieju Czterech Skoczni? - Jest trudno, ale można się było tego spodziewać. Nowy turniej Norwegów jest odbierany w różny sposób przez poszczególne osoby. Z pewnością jest bardzo męczący, a już po sezonie będą analizy. Nie tylko organizatorów czy działaczy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, ale i trenerów oraz skoczków, którzy wypowiedzą się na ten temat. Wydaje mi się, że sama idea jest całkiem fajna. Kuszące są też nagrody, które są zdecydowanie większe niż podczas Turnieju Czterech Skoczni. To też zachęca do tego, aby być dobrym. Dziwne jest to, że trofeum otrzymuje lider po danym dniu, a nie najlepszym skoczek dnia. Tak było choćby w piątek, kiedy uhonorowany został Andreas Wellinger, a nie triumfator prologu, którym był Kamil Stoch. Tu powinna zajść zmiana, bo puchar za klasyfikację generalną powinien być przyznany na sam koniec.

Czy ktoś wskoczy w miejsce Stefana Huli na konkursy w Planicy, które zwieńczą sezon 2016/2017? - Nie ma kim zastąpić Stefana Huli. Nad tym trzeba popracować. Mamy już plan, aby było lepiej. Od wiosny będziemy go realizować. Do Planicy wyślemy siedmioosobowy skład, jeśli sytuacja rodzinna Stefana się wyklaruje. W tej chwili nie ma możliwości, aby dobrać kogoś z kadry B.

Korespondencja z Vikersund, Dominik Formela i Tadeusz MieczyńskiDominik Formela, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (19471) ilość komentarzy: (10)
Ski Jumping Manager

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
PK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
15.12.2017
godz. 19:15
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.PAGNIER JosephineFrancja200
2.GOERLICH LuisaNiemcy160
3.HESSLER PaulineNiemcy110
4.MAIR SophieAustria95
5.ERNST GianinaNiemcy80
19.TWARDOSZ AnnaPolska23
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl