Piątek, 21 kwietnia 2017, 14:36

Skocznia w Kandersteg - od mistrzostw świata juniorów do igrzysk olimpijskich?

Kandersteg
Kandersteg
fot. flickr.com/Justin

Kandersteg to maleńka i niezwykle urokliwa szwajcarska miejscowość turystyczna położona w kantonie Berno. W ubiegłym roku otworzono tam nowoczesny kompleks skoczni, który ma szanse stać się w najbliższych latach ważnym ośrodkiem na skokowej mapie świata.

Pierwsza skocznia w tej okolicy powstała w 1920 roku. 57 lat później obiekt musiał zostać rozebrany. W 1978 roku w mieście powstały trzy skocznie, które były ważnym ośrodkiem treningowym w Szwajcarii. Od 1979 roku do 1992 roku rozgrywano tam międzynarodowe letnie zawody w skokach narciarskich. Ich zwycięzcami byli m.in. Matti Nykaenen, Andreas Felder, Jan Bokloev czy Ari-Pekka Nikkola.

Z biegiem lat stan obiektów K 24, K 60 i K 90 uległ znacznemu pogorszeniu, przez co skocznie zostały zamknięte. Ostatnie zawody rozegrano tam w 2007 roku. Trzy lata później powstał projekt modernizacji centrum narciarskiego. Zakładał on budowę trzech skoczni: HS 106, HS 72 oraz HS 27. Pomimo licznych problemów i przeciwności losu budowę udało się ukończyć i latem ubiegłego roku dokonano otwarcia obiektów połączonego z konkursem skoków. Mimo iż nie były to zmagania rangi FIS obsada zawodów była stosunkowo mocna, a to za sprawą faktu, że konkurs był przystankiem dla kilku drużyn w podróży między Hinterzarten a Einsiedeln, gdzie odbywały się konkursy z cyklu Letniego Grand Prix. Zwycięzcą został Tom Hilde, który wyprzedził Michaela Hayboecka i Philipa Aschenwalda.

We wrześniu w Kandersteg odbędą się pierwsze zawody rangi FIS. Na Lotschberg Schanze rozegrane zostaną wówczas zmagania w ramach FIS Cup mężczyzn i kobiet. Przypomnijmy, że z uwagi na fakt, iż z organizacji LGP wycofało się Einsiedeln, będą to jedyne międzynarodowe zawody, jakie odbędą się tego lata w Szwajcarii. Prawdziwie przełomowe jednak wydarzenie dla małej szwajcarskiej miejscowości będzie miało miejsce w najbliższym sezonie zimowym. W dniach 27.01-04.02 2018 r. w Kandersteg zostaną rozegrane mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Do organizacji tej imprezy w sezonie olimpijskim pierwotnie przymierzała się Rosja, jednak z uwagi na aferę dopingową, która odbiła się głośnym echem w całym sportowym świecie, Międzynarodowa Federacja Narciarska nie zdecydowała się powierzyć Rosjanom organizacji tych zawodów.Sytuację wykorzystał Kandersteg, a dokładniej Hippolyt Kempf, członek miejscowego klubu sportowego i krajowej federacji narciarskiej, a w przeszłości znakomity specjalista od kombinacji norweskiej, mistrz olimpijski z Calgary. To głównie dzięki jego zabiegom FIS przyznała prawa organizacji najważniejszej juniorskiej imprezy narciarskiej młodemu, prężnie rozwijającego się ośrodkowi z ambicjami. Choć oficjalnie decyzja ta zostanie zatwierdzona w maju to wiadomo, iż będzie to czysta formalność.

Lokalni działacze myślą po cichu o tym, by wskoczyć na stałe w miejsce Einsideln do kalendarza Letniego Grand Prix. Berni Schoedler, szef szwajcarskich skoków, jest po wstępnych rozmowach z Lasse Otesenem, odpowiedzialnym w FIS za kombinację norweską, w sprawie włączenia w przyszłości Lotschberg Schanze do kalendarza Pucharu Świata w tej dyscyplinie. Kolejnym etapem rozwoju Kandersteg jako ważnego ośrodka narciarskiego ma być organizacja Zimowej Uniwersjady w 2021 roku. To wszystko jednak tylko środki w dążeniu do nadrzędnego celu...

Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami szwajcarski Sion jest pierwszym oficjalnym kandydatem to organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Jeżeli Szwajcarzy otrzymają prawa organizacji tej imprezy, zmagania w skokach narciarskich odbędą się w Kandersteg. Co jednak z konkursem na dużej skoczni, którą kompleks Nordic Arena nie dysponuje? Urs Weibel, przewodniczący regionalnego samorządu jest gorącym orędownikiem budowy w Kandersteg dużego obiektu. Szacuje się, że koszt jego powstania wyniósłby 28 milionów franków szwajcarskich. Duża skocznia miałaby powstać obok normalnej i stać się częścią kompleksu. Jej budowa byłaby jednak uzależniona od tego czy Szwajcarzy otrzymają prawa organizacji igrzysk, a decyzja w tej kwestii zostanie podjęta przez MKOl w 2019 roku.

- Tak duża skocznia jest bardzo droga w utrzymaniu. Trzeba by wcześniej opracować plan właściwego zagospodarowania obiektu także po igrzyskach, by cała inwestycja okazała się na dłuższa metę opłacalna - uważa Robert Rathamyr, dyrektor Nordic Arena.

Co do konieczności budowy dużej skoczni w Kandersteg nie do końca przekonany jest przewodniczący projektu "Sion 2026" Jean-Philippe Rochat. Jego zdaniem całościowe koszty imprezy można by obniżyć poprzez wykorzystanie skoczni w Engelbergu oddalonego o około 130 kilometrów od Kandersteg. Tamtejsi działacze mieli już wysyłać sygnały do gotowości przeprowadzenia olimpijskich zmagań na Gross-Titlis-Schanze. Gdyby rzeczywiście konkursy skoków podzieliłyby między sobą te dwa ośrodki, byłaby to pierwsza sytuacja od 1976 roku, kiedy w ramach jednych igrzysk zawody w skokach rozgrywane są na skoczniach w dwóch różnych miastach. Wtedy to w czasie igrzysk w Innsbrucku konkurs na dużej skoczni rozegrano na Bergisel, natomiast rywalizacja na mniejszym obiekcie odbyła się w Seefeld.

Przypomnijmy, że potencjalnymi rywalami Szwajcarii do organizacji igrzysk mają być według medialnych doniesień kandydatury z Japonii (Sapporo), Austrii (Innsbruck), Turcji (Erzurum) Szwecji (Sztokholm), Norwegii (Lillehammer), Kanady (Calgary) i Kazachstanu (Ałmaty).

Adrian Dworakowski, Źródło: Berner Zeitung/Jungfrau Zeitung/informacja własna
oglądalność: (8077) ilość komentarzy: (43)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
15.12.2017
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KARPIEL KamilaPolska280
2.STRAUB RamonaNiemcy262
3.SEYFARTH JulianeNiemcy200
4.JAKOWLEWA LidijaRosja182
5.SZPINIEWA AnnaRosja154
19.TWARDOSZ AnnaPolska52
22.RAJDA KingaPolska34
33.SZWAB JoannaPolska20
45.PAŁASZ MagdalenaPolska5
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Whistler HS106
07.12.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.HARALAMBIE DanielaRumunia382
2.KRIZNAR NikaSlowenia380
3.KARPIEL KamilaPolska237
4.GOERLICH LuisaNiemcy206
5.LEMARE LeaFrancja180
6.TWARDOSZ AnnaPolska141
7.RAJDA KingaPolska135
15.PAŁASZ MagdalenaPolska90
23.CIEŚLAR PaulinaPolska61
29.HARSCHE KatarzynaPolska48
55.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Czy Dawid Kubacki wygra klasyfikację generalną LGP 2017?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
  1. Tak
    99,99%
  2. Nie
    99,99%
  3. Nie mam zdania
    99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl