Piątek, 05 maja 2017, 14:11

Kuettel pomoże Ammannowi

Andreas Kuettel
Andreas Kuettel
fot. Tadeusz Mieczyński

Mistrz świata w skokach narciarskich z 2009 roku - Andreas Kuettel, wesprze pogrążoną w kryzysie reprezentację Szwajcarii. 38-latek po uzyskaniu tytułu doktora zamierza pomóc reprezentantom swojego kraju w sezonie olimpijskim. Funkcję w sztabie szkoleniowym zaproponował mu szef tamtejszych skoków - Berni Schoedler.

Takie czynniki jak brak wyraźnych postępów ze strony młodszej części kadry oraz najgorszy w XXI wieku sezon w wykonaniu Simona Ammanna, skłoniły włodarzy Szwajcarskiego Związku Narciarskiego do podjęcia natychmiastowych działań. Stanowisko głównego trenera kadry A utrzymał Niemiec Ronny Hornschuh, jednak w nadchodzących miesiącach będzie on wspierany przez byłego szwajcarskiego skoczka - Andreasa Kuettela.

Kuettel w zawodach najwyższej rangi walczył w latach 1995-2011. W tym czasie odniósł pięć pucharowych zwycięstw, a na podium łącznie stawał piętnaście razy. Najlepszy okres w karierze zanotował w latach 2005-2008, kiedy to zajmował kolejno 3., 5. i 7. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, natomiast w 2009 roku sensacyjnie został złotym medalistą Mistrzostw Świata na dużej skoczni w Libercu, gdzie odbyła się tylko jedna seria oceniana. Karierę skoczka zakończył dwa lata później, na tej samej imprezie, która odbywała się w Oslo Holmenkollen.

Po zawieszeniu nart na przysłowiowym kołku, Kuettel wraz z polską małżonką przeprowadził się do okolic duńskiego Odense, gdzie podjął studia na kierunku sport i marketing, które w ostatnim czasie ukończył z tytułem doktora. W swojej pracy opisywał przejście czołowych sportowców z Danii, Polski oraz Szwajcarii do profesjonalnego życia zawodowego. W wolnych chwilach pojawiał się także na dużych imprez jako ekspert telewizyjny. Tak było chociażby przy okazji światowych czempionatów w Falun i Lahti.

- Obrona pracy miała miejsce w minioną środę i trwała dwie godziny. Na szczęście wszystko zakończyło się pomyślnie, ale jako uczony nie chcę zastygnąć nad książkami, lecz dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w sposób praktyczny - mówi Szwajcar na łamach portalu blick.ch.

Ten fakt błyskawicznie wykorzystali przedstawiciele Szwajcarskiego Związku Narciarskiego, którzy zaproponowali Kuettelowi funkcję asystenta sztabu szkoleniowego, który ma pomóc swojemu przyjacielowi ze skoczni - Simonowi Ammannowi i reszcie zespołu, włączyć się do walki o czołowe pozycje w nadchodzącej edycji Pucharu Świata. Głównym celem są jak najlepsze rezultaty podczas przyszłorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu.

W poprzednim sezonie Szwajcaria zajęła dopiero 10. miejsce w Pucharze Narodów, a jej najlepszym zawodnikiem był Ammann, który w Pucharze Świata zameldował się na odległej - 29. lokacie z dorobkiem 147 "oczek". O składach kadr Szwajcarów na nowy sezon informowaliśmy >>>TUTAJ<<<.Dominik Formela, Źródło: blick.ch
oglądalność: (12269) ilość komentarzy: (9)
Ski Jumping Manager

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
PK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
15.12.2017
godz. 19:15
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.PAGNIER JosephineFrancja200
2.GOERLICH LuisaNiemcy160
3.HESSLER PaulineNiemcy110
4.MAIR SophieAustria95
5.ERNST GianinaNiemcy80
19.TWARDOSZ AnnaPolska23
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl