Piątek, 12 maja 2017, 19:21

Apoloniusz Tajner: "Janek popełnia poważny błąd na progu"

Apoloniusz Tajner
Apoloniusz Tajner
fot. Tadeusz Mieczyński

Apoloniusz Tajner w rozmowie z portalem Eurosport.onet.pl tłumaczy decyzję o powołaniu do kadry A Krzysztofa Miętusa, odsłania także kulisy braku Jana Ziobry w ekipie Stefana Horngachera oraz Dominika Kastelika w kadrze juniorów na sezon 2017/2018.

- Wszyscy w związku byliśmy zaskoczeni decyzją trenera Stefana Horngachera. Podoba mi się jednak ten pomysł, bo ja też, kiedy przejmowałem kadrę to miałem w niej Adama Małysza, który miał problemy z tym, by zakwalifikować się do konkursu. Zmiana trenera i metod treningowych miała go obudzić i to wypaliło. Horngacher zauważył u Miętusa doskonałą technikę. On jest jednak bardzo delikatny na progu. To jest akurat rzecz, którą można wytrenować. Jeżeli wzmocni się fizycznie to od razu będzie u niego większa agresja na progu. Jeżeli do października poprawi się na tyle, że będziemy z niego zadowoleni, to pozostanie w kadrze. Jeżeli jednak coś nie zagra, to wypadnie poza struktury centralnego szkolenia. Sprawa jest jasna - mówi prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Sporo emocji wśród kibiców budzi brak w kadrze A Jana Ziobro, który był 5. najlepszym polskim skoczkiem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2016/2017.

- Jeżeli chodzi o sam poziom sportowy, to rzeczywiście Janek prezentował się całkiem dobrze. Chodzi o to, że Janek popełnia poważny błąd na progu. Dojeżdża do niego z wysuniętą jedną nogą. Ten błąd nie pozwoli mu już na lepsze skakanie. Tak ocenił Horngacher. Postawił więc Jankowi ultimatum podobne do tego jak w przypadku Piotra Żyły przed poprzednim sezonem. Albo poprawisz to i będziesz w tej kadrze, albo nie masz co w niej szukać. Tyle tylko, że poprawienie tego błędu u Janka wymaga znacznie więcej czasu niż u Piotrka. Może być tak, że nawet w ogóle nie uda się tego wyeliminować. Horngacher rozmawiał z Jankiem i wytłumaczył mu, że to jest bardzo poważny błąd, a on nie będzie miał na tyle czasu, by zająć się skorygowaniem go. Dlatego widział jego miejsce w innej grupie szkoleniowej. Z Jankiem nie jest jeszcze do końca uporządkowana sprawa. To bardzo ambitny chłopak, który uważa, że jego miejsce jest w kadrze A. Jest przy tym trochę niepokorny - ocenia Apoloniusz Tajner.

Trudny charakter zarzuca się także niespełna 19-letniemu Dominikowi Kastelikowi, dla którego zabrakło miejsca w polskiej kadrze juniorów.

- Nie ma co ukrywać, że sporo dyskutowaliśmy w szerokim gronie na temat tego skoczka. To bardzo utalentowany zawodnik, ale są z nim problemy natury wychowawczej. Nie ma go w żadnej z kadr, ale to nie znaczy, że tracimy go z pola widzenia. Będziemy go obserwować i jeżeli naprawdę będzie się starał i będzie mu zależało, to ma otwartą drogę powrotu do kadry. Musi się jednak podporządkować regułom w niej panującym. Ma prawo przyjeżdżać i trenować z kadrą, a trenerzy będą go obserwować. Szkoda byłoby tak łatwo rezygnować z tak zdolnego zawodnika. Zobaczymy jednak, co z tego wyniknie, bo trafiają się czasami tacy sportowcy, z którymi nie da się po prostu współpracować - uważa Tajner.

Cały wywiad dostępny w portalu eurosport.onet.pl

Tadeusz Mieczyński, Źródło: eurosport.onet.pl
oglądalność: (14771) ilość komentarzy: (74)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Letnia
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Oberwiesenthal HS106
19.08.2017
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.PAGNIER JosephineFrancja200
2.GOERLICH LuisaNiemcy160
3.HESSLER PaulineNiemcy110
4.MAIR SophieAustria95
5.ERNST GianinaNiemcy80
19.TWARDOSZ AnnaPolska23
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Villach HS98
15.07.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.HARALAMBIE DanielaRumunia485
2.RAJDA KingaPolska334
3.TRAMBITAS Andreea DianaRumunia279
4.KRAUS HenrietteNiemcy232
5.BARANCEWA AleksandraRosja216
15.TWARDOSZ AnnaPolska153
40.KARPIEL KamilaPolska66
41.PAŁASZ MagdalenaPolska64
46.SZWAB JoannaPolska58
87.KIL JoannaPolska16
Pełna klasyfikacja..»
Czy polscy skoczkowie zdominują Letnie Grand Prix 2017?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
  1. Tak
    99,99%
  2. Nie
    99,99%
  3. Nie mam zdania
    99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl