Wtorek, 16 maja 2017, 17:39

Bartosz Czyż: "Chcemy podążać za starszymi kolegami"

Bartosz Czyż
Bartosz Czyż
fot. Tadeusz Mieczyński

W 2016 roku do kadry juniorów Macieja Maciusiaka został dokooptowany jako ostatni, a sam Adam Małysz porównuje jego styl w locie do tego, który prezentował niegdyś Thomas Morgenstern. 17-letni dziś Bartosz Czyż, bo o nim mowa, indywidualnie na Mistrzostwach Świata Juniorów był drugim z Polaków, a jego wynik to 22. miejsce w Park City. Jak przedstawiciel klubu WSS Wisła i uczeń SMS Szczyrk podsumował swój pierwszy sezon w strukturach centralnego szkolenia?

- Miniony sezon wspominam miło. Oddawałem dobre skoki, bardzo dobre, ale czasami nie wyglądały one tak, jakbym sobie tego życzył. Moim zdaniem Puchar Kontynentalny to w tym momencie dla mnie jeszcze za wysokie progi, ale przy dobrych skokach można by walczyć o satysfakcjonujące lokaty - twierdzi młodzieżowiec, który w sierpniu zajmował pozycje na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki w konkursach tzw. "drugiej ligi" we Frenstacie pod Radhostem.

Wylot na Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym do Ameryki Północnej wywarł duże wrażenie? - Okolice kompleksu olimpijskiego są bardzo ładne. W Stanach Zjednoczonych skakało mi się super, jednak zbyt wysoko ustawione biodro na najeździe uniemożliwiało oddawanie czystych prób. Nie odczuwałem tam dodatkowej presji. Starałem się skakać tak, jak w danej chwili najlepiej potrafiłem. Myślę, że udało mi się to zrealizować.

Sukcesy kadry Stefana Horngachera są dodatkową motywacją dla następców Kamila Stocha czy Piotra Żyły? - Z pewnością. Jeżeli starsi koledzy skaczą na najwyższym poziomie, to nas to nakręca. Chcemy dalej za nimi podążać i spróbować ich gonić.

Po raz kolejny Maciej Maciusiak zabrał swoich podopiecznych nad polskie morze. Jak 14. skoczek ostatnich Mistrzostw Polski ocenia warunki treningowe we Władysławowie? - Ośrodek w Cetniewie bardzo mi się podoba, ale tym razem nie udało się wykorzystać wszystkich jego uroków, bo było zbyt zimno.

Jakie są pierwsze wnioski Czyża na temat treningów w kadrze na bazie niespełna rocznego doświadczenia? - Czuję się optymalnie. Sztab szkoleniowy umożliwia nam wartościowy trening, przygotowuje nas do zawodów i pomaga w każdym elemencie. Trenerzy zawsze są przy nas, a z kolegami stale jest wesoło. Na zgrupowaniach w wolnym czasie toczymy piłkarskie pojedynki w grze FIFA 17.

Po nader udanych rezultatach latem, zima nie przyniosła choćby punktu do klasyfikacji generalnej FIS Cup. Co było powodem takiego stanu rzeczy? - Pojawiło się już duże zmęczenie. Szczególnie pod koniec sezonu dawało ono o sobie znać. Przez okres wiosenny na szczęście udało się odpocząć i nabrać nowych sił. Czeka mnie jeszcze dużo pracy nad samym sobą, ale priorytetem są dobre skoki.

Korespondencja z Cetniewa, Dominik Formela

Dominik Formela, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (4484) ilość komentarzy: (1)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Letnia
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Oberwiesenthal HS106
19.08.2017
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.PAGNIER JosephineFrancja200
2.GOERLICH LuisaNiemcy160
3.HESSLER PaulineNiemcy110
4.MAIR SophieAustria95
5.ERNST GianinaNiemcy80
19.TWARDOSZ AnnaPolska23
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Villach HS98
15.07.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.HARALAMBIE DanielaRumunia485
2.RAJDA KingaPolska334
3.TRAMBITAS Andreea DianaRumunia279
4.KRAUS HenrietteNiemcy232
5.BARANCEWA AleksandraRosja216
15.TWARDOSZ AnnaPolska153
40.KARPIEL KamilaPolska66
41.PAŁASZ MagdalenaPolska64
46.SZWAB JoannaPolska58
87.KIL JoannaPolska16
Pełna klasyfikacja..»
Czy polscy skoczkowie zdominują Letnie Grand Prix 2017?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
  1. Tak
    99,99%
  2. Nie
    99,99%
  3. Nie mam zdania
    99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl