Poniedziałek, 10 lipca 2017, 18:10

Walter Hofer: "Nie chcieliśmy wprowadzać zbyt wielu zmian w regulaminie"

Sepp Gratzer, Michael Neumayer i Walter Hofer
Sepp Gratzer, Michael Neumayer i Walter Hofer
fot. Tadeusz Mieczyński

Już w najbliższy weekend rozpoczyna się kolejny cykl Letniego Grand Prix. Skoczkowie podczas inauguracyjnych zawodów rywalizować będą na dużej skoczni w Wiśle. Przed konkursami na obiekcie imienia Adama Małysza portal berkutschi.com przeprowadził rozmowę z dyrektorem Pucharu Świata w skokach narciarskich, Walterem Hoferem.

Czego możemy się spodziewać po zawodach w Wiśle, które rozpoczną tegoroczny cykl LGP? - Zawody w Polsce są jednymi z kluczowych konkursów w kalendarzu ze względu na fantastyczną atmosferę tworzoną przez fanów. Wisła została wybrana jako miejsce inauguracji zarówno sezonu letniego, jak i zimowego.

Po raz pierwszy przetestowany zostanie wariant, w którym wszyscy skoczkowie będą musieli walczyć o udział w konkursie w kwalifikacjach. Jaka idea kryje się za tym nowym systemem? - Kiedy kwalifikacje zostały wprowadzone, wszyscy zawodnicy startowali z jednej belki startowej. Musieliśmy rozpoczynać rundę z nisko ustawionego najazdu, jednak nadal nie byliśmy przekonani, czy tak ustawiony rozbieg będzie dobry dla najlepszych skoczków. Chcieliśmy mieć pewność, że kwalifikacje zakończą się na czas. Był to jeden z powodów, dla których czołowi zawodnicy mieli zapewniony udział w konkursie. Ponieważ wprowadziliśmy system rekompensat za wiatr i belkę startową, jury ma możliwość zmiany długości najazdu bez konieczności rozpoczynania serii od nowa. W trakcie Letniego Grand Prix będziemy testować system, w którym niezależnie od pozycji w klasyfikacji generalnej cyklu każdy z zawodników będzie musiał wywalczyć awans w kwalifikacjach. System ten zostanie oceniony podczas jesiennego kongresu FIS - odpowiedział Austriak.

Jakie nowości czekają nas jeszcze w czasie tegorocznego letniego Grand Prix? - Oprócz nowych zasad kwalifikacji zajdzie tylko jedna niewielka zmiana w systemie kontroli kombinezonów. Ponieważ wchodzimy w sezon olimpijski, nie chcieliśmy wprowadzać zbyt wielu roszad w regulaminie - stwierdził 62-latek.

W tym roku panowie zmierzą się w Letnim GP po raz 24., natomiast dla pań będzie to szósty sezon w historii. Jak według Waltera Hofera rozwijają się skoki kobiet? – Obserwujemy rosnącą liczbę uczestniczek, jest to bardzo ważne. Wiele nowych zawodniczek oraz kolejne narodowości prezentują bardzo wysoki, międzynarodowy poziom.

Mając na horyzoncie Zimowe Igrzyska Olimpijskie, jak istotny będzie okres letni dla sportowców przygotowujących się do imprezy sezonu w Korei Południowej? - W sezonie olimpijskim bardziej doświadczeni zawodnicy potrzebują spokojnego treningu, podczas gdy ich młodsi koledzy mogą brać udział w wielu konkursach. Z tego powodu w letnich konkursach może mieć miejsce większa rotacja zawodników - podsumował dyrektor Pucharu Świata.

Piotr Bąk, Źródło: berkutschi.com
oglądalność: (6076) ilość komentarzy: (12)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
15.12.2017
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KARPIEL KamilaPolska280
2.STRAUB RamonaNiemcy262
3.SEYFARTH JulianeNiemcy200
4.JAKOWLEWA LidijaRosja182
5.SZPINIEWA AnnaRosja154
19.TWARDOSZ AnnaPolska52
22.RAJDA KingaPolska34
33.SZWAB JoannaPolska20
45.PAŁASZ MagdalenaPolska5
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Whistler HS106
07.12.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.HARALAMBIE DanielaRumunia382
2.KRIZNAR NikaSlowenia380
3.KARPIEL KamilaPolska237
4.GOERLICH LuisaNiemcy206
5.LEMARE LeaFrancja180
6.TWARDOSZ AnnaPolska141
7.RAJDA KingaPolska135
15.PAŁASZ MagdalenaPolska90
23.CIEŚLAR PaulinaPolska61
29.HARSCHE KatarzynaPolska48
55.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Czy Dawid Kubacki wygra klasyfikację generalną LGP 2017?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
  1. Tak
    99,99%
  2. Nie
    99,99%
  3. Nie mam zdania
    99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl