Poniedziałek, 10 lipca 2017, 18:10

Walter Hofer: "Nie chcieliśmy wprowadzać zbyt wielu zmian w regulaminie"

Sepp Gratzer, Michael Neumayer i Walter Hofer
Sepp Gratzer, Michael Neumayer i Walter Hofer
fot. Tadeusz Mieczyński

Już w najbliższy weekend rozpoczyna się kolejny cykl Letniego Grand Prix. Skoczkowie podczas inauguracyjnych zawodów rywalizować będą na dużej skoczni w Wiśle. Przed konkursami na obiekcie imienia Adama Małysza portal berkutschi.com przeprowadził rozmowę z dyrektorem Pucharu Świata w skokach narciarskich, Walterem Hoferem.

Czego możemy się spodziewać po zawodach w Wiśle, które rozpoczną tegoroczny cykl LGP? - Zawody w Polsce są jednymi z kluczowych konkursów w kalendarzu ze względu na fantastyczną atmosferę tworzoną przez fanów. Wisła została wybrana jako miejsce inauguracji zarówno sezonu letniego, jak i zimowego.

Po raz pierwszy przetestowany zostanie wariant, w którym wszyscy skoczkowie będą musieli walczyć o udział w konkursie w kwalifikacjach. Jaka idea kryje się za tym nowym systemem? - Kiedy kwalifikacje zostały wprowadzone, wszyscy zawodnicy startowali z jednej belki startowej. Musieliśmy rozpoczynać rundę z nisko ustawionego najazdu, jednak nadal nie byliśmy przekonani, czy tak ustawiony rozbieg będzie dobry dla najlepszych skoczków. Chcieliśmy mieć pewność, że kwalifikacje zakończą się na czas. Był to jeden z powodów, dla których czołowi zawodnicy mieli zapewniony udział w konkursie. Ponieważ wprowadziliśmy system rekompensat za wiatr i belkę startową, jury ma możliwość zmiany długości najazdu bez konieczności rozpoczynania serii od nowa. W trakcie Letniego Grand Prix będziemy testować system, w którym niezależnie od pozycji w klasyfikacji generalnej cyklu każdy z zawodników będzie musiał wywalczyć awans w kwalifikacjach. System ten zostanie oceniony podczas jesiennego kongresu FIS - odpowiedział Austriak.

Jakie nowości czekają nas jeszcze w czasie tegorocznego letniego Grand Prix? - Oprócz nowych zasad kwalifikacji zajdzie tylko jedna niewielka zmiana w systemie kontroli kombinezonów. Ponieważ wchodzimy w sezon olimpijski, nie chcieliśmy wprowadzać zbyt wielu roszad w regulaminie - stwierdził 62-latek.

W tym roku panowie zmierzą się w Letnim GP po raz 24., natomiast dla pań będzie to szósty sezon w historii. Jak według Waltera Hofera rozwijają się skoki kobiet? – Obserwujemy rosnącą liczbę uczestniczek, jest to bardzo ważne. Wiele nowych zawodniczek oraz kolejne narodowości prezentują bardzo wysoki, międzynarodowy poziom.

Mając na horyzoncie Zimowe Igrzyska Olimpijskie, jak istotny będzie okres letni dla sportowców przygotowujących się do imprezy sezonu w Korei Południowej? - W sezonie olimpijskim bardziej doświadczeni zawodnicy potrzebują spokojnego treningu, podczas gdy ich młodsi koledzy mogą brać udział w wielu konkursach. Z tego powodu w letnich konkursach może mieć miejsce większa rotacja zawodników - podsumował dyrektor Pucharu Świata.

Piotr Bąk, Źródło: berkutschi.com
oglądalność: (5901) ilość komentarzy: (12)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Letnia
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Kuopio HS127
12.08.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.WAGNER LukasNiemcy120
2.ZAJC TimiSlowenia118
3.TOLLINGER EliasAustria116
4.CECON FedericoWlochy102
5.LACKNER ThomasAustria95
11.KANTYKA PrzemysławPolska54
13.CZYŻ BartoszPolska44
16.WĄSEK PawełPolska32
23.BIELA StanisławPolska15
38.JUROSZEK KacperPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Oberwiesenthal HS106
18.08.2017
godz. 19:00
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.PAGNIER JosephineFrancja200
2.GOERLICH LuisaNiemcy160
3.HESSLER PaulineNiemcy110
4.MAIR SophieAustria95
5.ERNST GianinaNiemcy80
19.TWARDOSZ AnnaPolska23
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Kandersteg HS106
16.09.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KRIZNAR NikaSlowenia200
2.SEYFARTH JulianeNiemcy130
3.GOERLICH LuisaNiemcy125
4.HARALAMBIE DanielaRumunia120
5.MAIR SophieAustria86
6.KARPIEL KamilaPolska77
10.TWARDOSZ AnnaPolska51
14.RAJDA KingaPolska35
27.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl