Piątek, 14 lipca 2017, 00:49

Maciej Kot: "Mam sporo do poprawy w locie"

Maciej Kot
Maciej Kot
fot. Tadeusz Mieczyński

Zawodnik klubu AZS Zakopane wygrywał w Wiśle podczas Letniego Grand Prix już dwukrotnie. Próba, którą oddał w kwalifikacjach na pewno doda mu pewności siebie przed sobotnim konkursem drużynowym. – Jak najbardziej. Każdy skok, za którym idzie dobry wynik daje sporo pewności siebie i utwierdza nas w przekonaniu, że idziemy we właściwym kierunku. Czasami jest tak, że dobre skoki nie dają dobrych wyników, wtedy napotykamy problem. W tej chwili nie mamy żadnych zmartwień, robimy swoje i uzyskujemy dobre rezultaty. Cały czas mamy jednak w głowie fakt, że najistotniejszy jest sezon zimowy i przygotowanie do niego.

Czy nieobecność wielu zawodników z czołowej "10" ubiegłego sezonu PŚ spowoduje, że polscy skoczkowie znajdą się w gronie głównych faworytów do zwycięstwa w konkursach czekających nas podczas tego weekendu? – Nie wszystkie ekipy przyjechały do Wisły w najmocniejszych składach. Myślę, że po pierwszym dniu rywalizacji i po dwóch próbach oddanych niekoniecznie w sprawiedliwych warunkach nie można wyciągać daleko idących wniosków. Wszystko rozstrzygnie się w piątek i sobotę, wtedy okaże się, jak wygląda w tym roku układ sił. Czujemy się dobrze, jesteśmy konkurencyjni, znajdujemy się w dobrej dyspozycji i uważam, że jak najbardziej możemy walczyć o zwycięstwo. Są jednak rzeczy, na które nie mamy wpływu, takie, jak np. warunki pogodowe. Trzeba mieć do nich trochę szczęścia. Myślę, że trener będzie miał problem z wytypowaniem składu na konkurs drużynowy, ponieważ może wybrać tylko czterech spośród nas.

Co nowego jest w przygotowaniach do sezonu olimpijskiego w porównaniu do zeszłorocznego okresu przygotowawczego? – Nie ma wiele nowości. Staraliśmy się udoskonalić to, co robiliśmy w ubiegłym roku. Jeśli coś działa, nie ma sensu tego zmieniać, należy tylko ulepszać metody treningowe. W zeszłym roku nie mieliśmy na to zbyt wiele czasu. Kontynuujemy dobrą pracę i za bardzo nie zaprzątamy sobie głowy igrzyskami olimpijskimi. Wiemy co nas czeka, jesteśmy świadomi o co walczymy, jest to punkt, do którego dążymy i który stanowi dla nas wielką motywację, lecz nie nastawiamy się wyłącznie na to. Mogłoby to zadziałać negatywnie na psychikę. Wolimy postawić na dobre, równe skoki przez cały sezon.

W jakich elementach reprezentanci Polski są w stanie wykrzesać jeszcze więcej? Gdzie tkwią rezerwy? – Jeśli chodzi o sezon letni, to z pewnością sprzęt. Wróciliśmy do starego ekwipunku, póki co nie wyciągamy tego, czego używaliśmy w zimie, więc w tym miejscu mamy sporą rezerwę. Co do sfery motorycznej, w tym momencie dosyć ciężko trenujemy poza skocznią. Nie jest to typowe przygotowanie przedstartowe, podczas którego zwykle staramy się odświeżyć organizm i uzyskać dodatkową moc. Oprócz skoków sporo ćwiczymy na siłowni. Pewne rezerwy występują też w technice. Każdy z nas popełnia jakieś błędy. Ja w tym momencie walczę z pozycją dojazdową i ciągle staram się ją udoskonalić. Mam też sporo do poprawy w locie, który szwankował w zimie. Nie był symetryczny, a teraz chcę poprawić ten element.

Przed mistrzostwami świata 26-latek wspominał, że jego celem są dwa medale. Czy podobny cel stawia sobie na igrzyska olimpijskie w Korei? – Zdarza mi się myśleć o igrzyskach. Postawiłem sobie pewien cel i chcę go osiągnąć. Teraz wyznaję pewną zasadę – mniej mówić, więcej robić. Póki co to się sprawdza, więc staram się nie myśleć o imprezie sezonu, a tym bardziej unikać komentarzy na jej temat. Po igrzyskach zdradzę, co mi leżało na sercu (śmiech).

Korespondencja z Wisły, Piotr Bąk

Piotr Bąk, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (1947) ilość komentarzy: (1)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
15.12.2017
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KARPIEL KamilaPolska280
2.STRAUB RamonaNiemcy262
3.SEYFARTH JulianeNiemcy200
4.JAKOWLEWA LidijaRosja182
5.SZPINIEWA AnnaRosja154
19.TWARDOSZ AnnaPolska52
22.RAJDA KingaPolska34
33.SZWAB JoannaPolska20
45.PAŁASZ MagdalenaPolska5
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Whistler HS106
07.12.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.HARALAMBIE DanielaRumunia382
2.KRIZNAR NikaSlowenia380
3.KARPIEL KamilaPolska237
4.GOERLICH LuisaNiemcy206
5.LEMARE LeaFrancja180
6.TWARDOSZ AnnaPolska141
7.RAJDA KingaPolska135
15.PAŁASZ MagdalenaPolska90
23.CIEŚLAR PaulinaPolska61
29.HARSCHE KatarzynaPolska48
55.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Czy Dawid Kubacki wygra klasyfikację generalną LGP 2017?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
  1. Tak
    99,99%
  2. Nie
    99,99%
  3. Nie mam zdania
    99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl