Letni Puchar Bieszczadów: Zwycięstwa Szozdy i Troszoka, dominacja Ukraińców w kategorii Open

• 2017-08-20 22:11

Na skoczniach kompleksu "Zakucie" w Zagórzu odbyły się zawody o Letni Puchar Bieszczadów. W rywalizacji brało 62 zawodników i zawodniczek z Polski i Ukrainy, którzy konkurowali w 5 kategoriach wiekowych.

Junior E

Rywalizację w kategorii obejmującej 26 najmłodszych skoczków (rocznik 2006 i młodsi) zwyciężył Wiktor Szozda reprezentujący klub WSS "Wisła" w Wiśle, oddając próby na 22,5 oraz 23,5 metra. Na 2. miejscu uplasował się Tymoteusz Cienciała należący do tego samego klubu, co triumfator, tracąc do niego 4,8 punktu. Podium uzupełnił Klemens Staszel, członek klubu KS Eve-nement Zakopane. W czołowej "piątce" znaleźli się również Mikołaj Wantulok i Denys Pylypchuk z Ukrainy.

Junior D

W kategorii Junior D (roczniki 2004-2005) sukces odniósł także zawodnik z Wisły. Był to Wojciech Troszok, który dwukrotnie wylądował dokładnie na punkcie konstrukcyjnym skoczni zwyciężając z przewagą 6,3 punktu nad Jakubem Wantulokiem, również reprezentantem klubu WSS "Wisła" w Wiśle. Trzecie miejsce zajął Stanisław Marusarz z klubu KS Chochołów. Lokaty tuż poza podium zajęli Grzegorz Mitręga i Andrzej Waliczek. Sklasyfikowanych zostało 12 zawodników.

Juniorki

Zmagania juniorek (rocznik 2005 i starsze), w których brały udział dwie zawodniczki z Polski oraz dwie z Ukrainy, zakończyły się triumfem naszych wschodnich sąsiadów. Pierwszą lokatę zajęła Vitalina Herasymiuk z klubu Kutor Tarnopol po skokach na 35 i 36 metrów. W pokonanym polu zostawiła Nicole Konderlę, Tetianę Pylypchuk i Wiktorię Kiersnowską, która zamknęła stawkę juniorek zajmując miejsce tuż za czołową "trójką".

Młodziczki

W kategorii młodziczek (rocznik 2006 i młodsze) wzięły udział tylko dwie skoczkinie. Najlepsza okazała się Zuzanna Rapacz z klubu KS Eve-nement Zakopane, osiągając odpowiednio 20 oraz 20,5 metra. Drugie miejsce zajęła Paulina Czeczor, członkini klubu WSS "Wisła" w Wiśle, lądując na 19. i 18. metrze. Warto wspomnieć, że w klasyfikacji mieszanej w gronie 28 chłopców i dziewcząt z rocznika 2006 i młodszych Zuzanna zajęła 8., a Paulina 17. lokatę.

Wyniki konkursu Młodziczek (HS 22); 19.08.2017
1 RAPACZ Zuzanna 2006 20.0 20.5 218.9
2 CZECZOR Paulina 2006 19.0 18.0 186.1

Open

Rywalizacja bez limitu wiekowego zdominowana została przez reprezentantów Ukrainy, którzy zajęli wszystkie miejsca na podium. Najdalsze i najlepsze stylowo próby oddał Ivan Pylypchuk, który dzięki skokom na 44. i 42. metr zakończył zawody z 1,9 punktu przewagi nad Oleksandrem Shumbaretsem (44m i 42,5m). Na "pudle" stanął także Vitalij Hrebeniuk ze stratą 7,9 punktu do zwycięzcy. Tylko jednego punktu zabrakło do podium reprezentantowi lokalnego klubu ZKN "Sokół" Zagórz, Adrianowi Nalepce. Na piątym miejscu sklasyfikowany został Wiktor Szozda. W konkursie Open zmierzyło się 39 zawodników.

Skrócone wyniki konkursu Open (HS 43); 19.08.2017
1 PYLYPCHUK Ivan (UKR) 2001 44.0 42.0 246.2
2 SHUMBARETS Oleksandr (UKR) 2001 44.0 42.5 244.3
3 HREBENIUK Vitalij (UKR) 2001 42.5 41.5 239.3
4 NALEPKA Adrian 2000 41.0 43.0 238.3
5 SZOZDA Wiktor 2006 40.0 40.0 225.0

W klasyfikacji drużynowej uwzględniającej również wyniki rywalizacji w kombinacji norweskiej najlepszy okazał się zespół triumfatorów indywidualnych zmagań na skoczni w kategoriach Junior E i Junior D. WSS "Wisła" okazało się lepsze od ukraińskiego klubu Kutor Tarnopol oraz od KS Eve-nement Zakopane. Sklasyfikowani zostali zawodnicy z 12 klubów narciarskich.