Piątek, 10 listopada 2017, 10:45

Dramat Kennetha Gangnesa

Kenneth Gangnes
Kenneth Gangnes
fot. Tadeusz Mieczyński

Kenneth Gangnes nie weźmie udziału w XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu. Jak informuje Norweski Związek Narciarski, 28-letni skoczek narciarski po raz czwarty w karierze uszkodził więzadła krzyżowe w kolanie.

Trzeci zawodnik sezonu 2015/2016 kolejnej poważnej kontuzji nabawił się podczas jednego ze skoków w trakcie czwartkowego treningu na obiekcie Midtstubakken (HS 106) w Oslo. Przypomnijmy, że tego lata Gangnes powrócił do międzynarodowej rywalizacji po 17 miesiącach przerwy. Było to spowodowane trzecim zerwaniem więzadeł krzyżowych w kolanie, po raz pierwszy w prawym. Tym razem, jak wykazał rezonans magnetyczny wykonany w stolicy Norwegii, uszkodzeniu uległy struktury lewego kolana, które było już poważnie kontuzjowane w 2010 i 2013 roku.

- Już po wylądowaniu poczułem ogromny ból w kolanie. Jestem rozzłoszczony i zmęczony. W tym momencie, po otrzymaniu diagnozy, nie mam nic do powiedzenia. Muszę odpocząć i następnie przygotować się do drogi, która mnie czeka w kolejnych miesiącach. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu czeka mnie operacja. Cieszę się, że mam wokół siebie ludzi, którzy stale mnie wspierają. Doceniam to - zaznacza poszkodowany w rozmowie z nettavisen.no.

Czy kolejna tak poważna kontuzja oznacza koniec kariery 28-latka? - Wielu ludzi zastanawia się, co dalej? Nie jest to odpowiedni moment na długoterminowe deklaracje, ale podejmę walkę.

- To niezwykle smutna wiadomość. Kenneth sumiennie przepracował zimę i lato, aby w pełni sił wstąpić w sezon olimpijski. Jego dyspozycja wyglądała bardzo obiecująco, zarówno sportowo, jak i zdrowotnie. Jego ostatnia rehabilitacja była profesjonalnie zarządzana. Zawodnik cierpliwie realizował przygotowany dla niego program i wszystko przebiegało zgodnie z planem. Kolejny uraz pokazuje tylko, jak duże obciążenie muszą znosić jego kolana - mówi Alexander Stoeckl, austriacki trener Norwegów, w komunikacie prasowym tamtejszej federacji.

- Kenneth pracował bardzo ciężko, aby powrócić do dyspozycji sprzed ostatniej kontuzji. Moim zdaniem, był w lepszej formie fizycznej niż kiedykolwiek wcześniej. Jego przypadek ukazuje nam, jak brutalny może być sport na najwyższym poziomie - twierdzi fizjoterapeuta skandynawskiej ekipy, Lars Haugvad.

W ostatnią sobotę października Gangnes zdobył tytuł wicemistrza Norwegii na wspomnianej skoczni normalnej w Oslo, co było zwieńczeniem udanego powrotu do rywalizacji wśród najlepszych w sezonie letnim. Jego najlepszym rezultatem w cyklu Grand Prix było drugie miejsce, które wywalczył w Hakubie. W klasyfikacji końcowej uplasował się na 6. pozycji z dorobkiem 217 punktów, co było najlepszym rezultatem spośród Norwegów.

Po krajowym czempionacie Gangnes udzielił wywiadu rodzimym mediom, w którym opowiedział, jak trudnym przeżyciem była dla niego rehabilitacji po urazie doznanym w 2016 roku. Jej fragmenty przeczytacie >>>TUTAJ<<<.

Dominik Formela, Źródło: skiforbundet.no + nettavisen.no
oglądalność: (13800) ilość komentarzy: (35)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
PK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
15.12.2017
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.PAGNIER JosephineFrancja200
2.GOERLICH LuisaNiemcy160
3.HESSLER PaulineNiemcy110
4.MAIR SophieAustria95
5.ERNST GianinaNiemcy80
19.TWARDOSZ AnnaPolska23
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl