PK w Zakopanem: Triumf Pawła Wąska!

• 2024-03-17 13:01

Paweł Wąsek zwycięzcą finałowego konkursu sezonu Pucharu Kontynentalnego! Reprezentant Polski triumfował w rozgrywanych w warunkach hybrydowych zawodach na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem po skokach na odległość 135 m oraz 147 m. Drugie miejsce zajął Clemens Aigner, a trzecie Zak Mogel. Pucharowe punkty wywalczyło pięciu Biało-Czerwonych. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej cyklu został Austriak Maximilian Ortner.

Po pierwszej serii prowadził Maximilian Ortner. Lider Pucharu Kontynentalnego wylądował na 134 metrze i wyprzedzał o 6,1 punktu Pawła Wąska (135 m). Trzecie miejsce zajmował Clemens Aigner (134 m), czwarty był Jonas Schuster (133 m), a piąty - autor najdłuższego skoku, Francesco Cecon (143 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Francisco Moerth (132 m), Luca Roth (134 m), Sakutaro Kobayashi (133 m) i Zak Mogel (126 m). Czołową dziesiątkę zamykał Markus Eisenbichler (131,5 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze czterech reprezentantów Polski. Czternaste miejsce zajmował Klemens Murańka (125,5 m), dwudziesty czwarty był Jakub Wolny (120 m), dwudziesty ósmy Tomasz Pilch (132,5 m), z kolei dwudziesty dziewiąty Łukasz Łukaszczyk (122 m).

Na trzydziestej pierwszej pozycji rywalizację ukończył Marcin Wróbel (130,5 m) przed Klemensem Joniakiem (129 m). Trzydzieste czwarte miejsce zajął Jarosław Krzak (129,5 m), a tuż za nim uplasowali się Andrzej Stękała (122 m), Kacper Tomasiak (128 m) i Tymoteusz Amilkiewicz (122 m). Trzydziesty dziewiąty był Kacper Juroszek (120 m), a pięćdziesiąty czwarty Adam Niżnik (122,5 m).

Pierwszą rundę konkursową przeprowadzono z 20. i 18. belki startowej.

Bohaterem finału został Paweł Wąsek. Reprezentant Polski poszybował na 147 metr i triumfował w konkursie z przewagą 3,4 punktu nad Clemensem Aignerem (144 m). Trzeci Zak Mogel (141,5 m) stracił do zwycięzcy 21,2 punktu. Czwarte miejsce zajął Maksim Bartolj (145,5 m), a na piątą lokatę spadł lider na półmetku, Maximilian Ortner (121,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Francesco Cecon (136 m), Jonas Schuster (141 m), Markus Eisenbichler (139 m) i Francisco Moerth (131 m). Czołową dziesiątkę zamknął Luca Roth (128 m).

Klemens Murańka w serii finałowej wylądował na 124 metrze i zajął szesnastą pozycję. Dziewiętnasty był Jakub Wolny (128,5 m), dwudziesty ósmy Tomasz Pilch (123 m), a dwudziesty dziewiąty Łukasz Łukaszczyk (122 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 18., 17., 16., 15. i 14. platformy.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2023/2024 został Maximilian Ortner (1243 pkt.). Austriak wyprzedził swoich rodaków - Jonasa Schustera (1195 pkt.) i Francisco Moertha (806 pkt.). Najlepszy z Polaków, Jakub Wolny (306 pkt.) zajął dwudzieste pierwsze miejsce. Sklasyfikowanych zostało 104 zawodników, w tym czternastu Biało-Czerwonych.

Dodatkowe miejsca startowe na pierwszy period Letniego Grand Prix 2024 wywalczyły reprezentacje Austrii, Niemiec i Słowenii.