Viessmann - oficjalny partner skijumping.pl Lotos - oficjalny sponsor skijumping.pl
Środa, 05 kwietnia 2006, 16:55

Wyścig o igrzyska w 2014 roku

IO w Turynie
IO w Turynie

Igrzyska Olimpijskie w Turynie przeszły do historii, za cztery lata stolicą sportów zimowych stanie się kanadyjskie Vancouver. Tymczasem trwa już batalia o zorganizowanie kolejnej Olimpiady, w 2014 roku.

W wyścigu o zorganizowanie Z.I.O. 2014 stanęło 16 miast, obecnie na placu boju pozostało siedem. Są to: Ałma-Ata (Kazachstan), Borżomi (Gruzja), Jaca (Hiszpania), Pyeongchang (Korea Południowa), Salzburg (Austria), Soczi (Rosja) i Sofia (Bułgaria).

Początkowo faworytem ekspertów był Salzburg, jednak ostatnia afera dopingowa w austriackiej ekipie podczas igrzysk w Turynie może wpłynąć negatywnie na tę kandydaturę. Austriacy dwukrotnie byli już gospodarzami zimowych igrzysk. W 1964 i 1976 roku Z.I.O odbyły się w Innsbrucku. Salzburg ubiegał się o organizację Olimpiady w 2010 roku, przegrał jednak z Vancouver. Konkursy skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej odbyłyby się na dobrze znanych kibicom skoczniach w Bishofshofen, które leży o 60 km. na południe od Salzburga.

Spore szanse na zorganizowanie igrzysk daje się hiszpańskiej Jacy, która ma już pewne doświadczenia w przeprowadzaniu międzynarodowych imprez. W 1981 oraz 1995 roku odbyła się tam Zimowa Uniwersjada. Konkursy skoków rozgrywano w pobliskim Astun, więc tam także prawdopodobnie odbyłyby się zawody olimpijskie, jednak póki co miasteczko to dysponuje tylko średnim obiektem. Olimpiada w Hiszpanii byłaby szansą do wskrzeszenia iberyjskich skoków, które od 15 lat są praktycznie martwe. Jaca przegrała batalię o igrzyska w 2010 roku.

W 2011 roku kazachstańska Ałma-Ata będzie gospodarzem Igrzysk Azjatyckich. Władze miasta wyłożyły już 79 mln. KZT na budowę różnych obiektów sportowych, tras biatlonowych wraz z strzelnicami i trybunami, nowoczesnego lodowiska oraz kompleksu skoczni narciarskich, K-90, K-120 i mniejszych. Igrzyska Azjatyckie to jednak tylko środek w dążeniu do właściwego celu, jakim ma być Olimpiada w 2014 roku.

"Przyznanie igrzysk koreańskiemu miastu Pyeonchang leżącemu w prowincji Kangwon, przyczyni się do promocji pokoju na Półwyspie Koreańskim. W czasie otwarcia igrzysk w Turynie reprezentacje obu państw koreańskim maszerowały razem. Nie wykluczone, że za osiem lat w Pyeonchangu, wystartuje wspólna reprezentacja" - uważa Han, były minister spraw zagranicznych Korei Południowej pochodzący z tej prowincji. Na staraniach Koreańczyków o zimowe igrzyska cieniem kładzie się jednak afera korupcyjna związana z przyznaniem temu krajowi organizacji igrzysk w Seulu. Pyeonchang także ubiegał się o Olimpiadę w 2010 roku.

Stosunkowo małe szanse daje się Sofii, Borżomi oraz Soczi. W czerwcu Komitet Wykonawczy MKOL zadecyduje, czy zaakceptować wszystkich kandydatów, czy też któreś z miast wykreślić z listy. Zwycięzca będzie znany w lipcu 2007 roku.

Adrian Dworakowski, źródło: GW/PAP/własne
oglądalność: (4770) ilość komentarzy: (41)


Komentarze
Legenda kolorów użytkownika:
szary-niezarejestrowany, niebieski-zarejestrowany, czerwony-administrator.
mIs (*z11.neoplus.adsl.tpnet.pl)
28 maja 2007, 09:27

IO

A ja myślę za Rosjanie dostaną olimpiadę, im się to należy.
łuki (*128.chello.pl)
30 kwietnia 2007, 06:29

-

Salsburg i ni innego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zell (*62.47.187.59)
16 lutego 2007, 06:44

Poparcie

Juz ponad 400 osob poparlo organizacje Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Salzburg2014 poprzez portal www.salzburg2014.org.pl
Sa upominki :)
zeller (*012.adsl.highway.telekom.at)
08 listopada 2006, 10:10

Poparcie dla Salzburg2014

Dlaczego popieramy Salzburg 2014?
To najbliższy geograficznie Polsce kandydat do organizacji tych Igrzysk, co pozwoli na przyjazd jak największej ilości kibiców z Polski.
Salzburg i Ziemia Salzburska znane są w Polsce jako raj sportów zimowych i odwiedzamy go w setkach tysięcy ludzi. Dzięki temu w nagrodę możemy cieszyć się nie tylko istniejącą tu wyśmienitą infrastrukturą, ale i gościnnością oraz sympatią mieszkańców.
Turystyczne doświadczenia Salzburga i Ziemi Salzburskiej stoją na najwyższym poziomie.
Salzburg jako jeden z pierwszych wyszedł naprzeciw gościom z Polski, przedstawiając swoje portale internetowe również w języku polskim. A Kaprun z lodowcem Kitzsteinhorn przecież nie bez kozery nazywany był długo Polską Stolicą Alp i wielu z nas, właśnie na Ziemi Salzburskiej spędziło niezapomniane chwile. Salzburg 2014 z naszym poparciem przypieczętuje naszą obopólną sympatię.
Poprzyj i Ty. Formularz na:
http://www.salzburg2014.org.pl/index.php?page=prosimy


"To nie Salzburg potrzebuje Olimpiady - to ruchowi olimpijskiemu potrzebny jest Salzburg.
Miasto Wysokiej Kultury i Gór Wysokich, gdzie Festiwal Muzyki połączy się z Festiwalem Sportu.
Gdzie Jedermann u stóp katedry raz jeszcze obwieści, ze sztuka może zbawić świat.
Gdzie zdezorientowany Duch Olimpijski zagubi się w gąszczu starożytnych uliczek, by zderzyć się z Duchem Historii."

"Salzburg is not in need of the Olympics - the Olympic Movement needs Salzburg
A City of High Culture and High Mountains
Where the Sports Festival will join a Festival of Music
Where at the foot of the Cathedral Everyman will proclaim again and again that Art might save the World
While the winners will climb steps at the foot of the Mountains
And in narrow streets the stranded Olympic Spirit will meet the Spirit of History and regain its identity
For Sport is Art
And is deeply rooted."
romoerenka (*j72.neoplus.adsl.tpnet.pl)
23 maja 2006, 11:04

salzburg

mam nadzieję że olimpiada w 2014 roku będzie w Salzburgu bez przesady przecież skoczkowie nie będą skakać na skoczni k 60 a pozatym prawie wszystkich krajach nie ma zimowych sportów szkoda trochę że odpadła szwajcaria i norwegia i mam nadzieję że w 2018 roku będzie olimpiada Kraków-Zakopane =))
marek,zieleniak (*227.neoplus.adsl.tpnet.pl)
14 maja 2006, 16:13

-

mi tam wiszą te zio małysz zakończy kariere i na kogo będzie można liczyć!!!
Morro (*252.is.net.pl)
15 kwietnia 2006, 12:35

Liban

Podobno Zimowe Igrzyska Azjatyckie w 2009r. mają odbyć się w...Libanie!! Czyżvy tam miała powstać skocznia?? A co do ZIO 2014, popieram Hiszpanię i Gruzję!!
Morro (*252.is.net.pl)
15 kwietnia 2006, 12:33

Liban

Co do Zimowych Igrzysk Azjatyckich - podobno w 2009r. odbędą się w...Libanie!!! Czyżby tam miała powstać skocznia?? A co do ZIO 2014 popieram Hiszpanię i Gruzję.
jozek_sibek (*r42.internetdsl.tpnet.pl)
09 kwietnia 2006, 01:25

Do autora.

W czerwcu Komitet Wykonawczy MKOL zadecyduje, czy zaakceptować wszystkich kandydatów, czy też któreś z miast wykreślić z listy.

W takim razie po co teraz ten news????
Czy nie lepiej było go nadać w odpowiednim czasie np. w czerwcu przed głosowaniem???
Andy (*203.ds.univ.gda.pl)
07 kwietnia 2006, 14:05

mmm_kraków

W Hiszpani znajduje sie badź znajdowało kilkanaście skoczni narciarskich (jedna z nich stala nawet podobno w Barcelonie!)ciekawe tylko czy dzisiaj którakolwiek z nich nadawałaby sie do użytku. Na skoczni w la Molina rozgrywano nawet na poczatku lat 90-tych zawody O Puchar Kontynentalny (czyli wtedy Puchar Europy). Igrzyska w Hiszpani to moje wielkie marzenie.
xpatryk (*152.icpnet.pl)
06 kwietnia 2006, 19:33

-

igrzyska maja byc w Pyeongchang w Korei albo w Jace w Hiszpanii!!! ale nie obarzilbym sie gdy Zakopane startowalo i wygralo:P niestety... ale jest ok:) pozdrowionka
kolesio (*134.internetdsl.tpnet.pl)
06 kwietnia 2006, 11:52

@mmm_krakow

To prawda, ale słyszałem o pomśle takich igrzysk "regionalnych"- Kraków to centrum a skoki to Zakopane itd. Podobnie zresztą było w Turynie.
A co do infrastruktury - zakopianka też by sie przydała...
Ale sama idea wydaje się piekna:
Kraków - Moje Miasto Mmarzeń IO 2018 (w skrócie mmm_krakow_2018)

:))))))))))))))))))))
mmm_krakow (*r62.internetdsl.tpnet.pl)
06 kwietnia 2006, 11:37

@kolesio

W Krakowie nie ma infrastruktury do uprawiania sportów zimowych. Lodowisko aż sie prosi o remont, bo grozi tym co stało sie w Niemczech...
Skocznie, trasy biegowe - są w Zakopanem, tor do łyżwiarstwa szybkiego - w Krynicy, nowoczesne lodowisko - w Nowym Targu...
kolesio (*134.internetdsl.tpnet.pl)
06 kwietnia 2006, 11:31

@Krakusy

A jak tam Krakó - nie star się o organizację IO?
podobno były takie pomysły. Skoro startuje Andora i Kazachstan... Ja myślę że to bardzo realne.
;;;)))
(*zis.interblock.pl)
06 kwietnia 2006, 11:20

A w Andorze sa jakies skocznie narciarskie?

J.W
mmm_krakow (*r62.internetdsl.tpnet.pl)
06 kwietnia 2006, 09:38

Kandydatury

Swego czasu FIS przebąkiwał o wprowadzeniu do programu IO - lotów [w roku IO MŚ w lotach byłyby połączone z olimpiadą]. Wtedy rosną szanse Salzburga, bo Kulm blisko :D
mmm_krakow (*r62.internetdsl.tpnet.pl)
06 kwietnia 2006, 09:36

@Piotrek z Siedlec

Zajrzyj do bazy FIS, znajdziesz troche skoczków z Hiszpanii :) Nawet skocznię mają, o ile sie nie mylę K-60 :)
Nawet i pkt w PŚ zdobywali [przełom lat 80 i 90].
A swego czasu ich trenerem był... Vasja Bajc :D
Andy (*203.ds.univ.gda.pl)
06 kwietnia 2006, 09:13

-


Oto miasta które odpadły już z rywalizacji:
Andorra la Vella (Andora)
Annecy (Francja)
Erzurum (Turcja)
Harbin (Chiny)
Monachium (Niemcy)
Östersund (Szwecja)
Reno (Stany Zjednoczone)
Tromsø (Norwegia)
Zurych (Szwajcaria)

Szczególnie zaskoczyła mnie kandydatura Andory.

A co do szans poszczególnych kandydatur to na razie są to dywagacje i gdybania zawieszone niejako w próżni, bo tak naprawde to dopiero w czewcu bedzie mozna powiedzieć coś wymiernego. Wtedy MKOL przedstawi raport z przygotowań poszczególnych miast i wybierze te, które będą się ścigać w ostatnim etapie. Szanse jednych będą maleć innych rosnąć, faktycznie Soczi ma duże możliwości i jej notowania mogą pójść w górę. Wszystko jest mozliwe, a na razie to tylko taka zgadywanka.
qbajag (*goc.aster.pl)
06 kwietnia 2006, 08:50

-

Mam nadzieję, że wygra Ałma-Ata!

Colloredo (*-37.81-161.gts.tkb.net.pl)
06 kwietnia 2006, 07:03

?

@Roberto Cecon

a skąd ten Jesus Lobo
Colloredo (*-37.81-161.gts.tkb.net.pl)
06 kwietnia 2006, 07:00

olimpiada

wedlug mnie zimowa olimpiada powinna sie odbyc w hiszpanii bo o salzburgu napisali co chcialem a pozostale panstwa (oprocz Korei płn. i Japonii) są komunistyczne a co do Japonii i Korei płn. nie mam nic do powiedzenia
Panek
05 kwietnia 2006, 23:31

-

Ale super jakby było w Hiszpanii...
M@tex (*242.neoplus.adsl.tpnet.pl)
05 kwietnia 2006, 23:29

-

No a nie długo ma ponoć być zimowa uniwersjada w Turcji!
JAk dla mnie to chyba zbyt małe szanse dajecie Soczi, na które ja sam osobiści stawiam.
Podziw dla gruzinów za odwage!
Nila (*zaj.lama.pl)
05 kwietnia 2006, 22:46

-

No co to ma być z tą aferą dopingową ?! Przecież Austriaccy biathloniści byli "czyści"... pfff...
Zakopane!!!!!!!!! (*162.internetdsl.tpnet.pl)
05 kwietnia 2006, 22:17

Zakpiec!!!!!!!!!!!

Zakopane 2014 IO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Karolina (*251.neoplus.adsl.tpnet.pl)
05 kwietnia 2006, 22:16

@Olek

Właśnie oby to był Salzburg!! Blisko i bedzie liczna publiczność!! Kto w Hiszpanii na skoki przyjdzie??!! :oD Może Kazachstan... Oni robią wyraźne postępy!! :o)
olek_solec (*t81.neoplus.adsl.tpnet.pl)
05 kwietnia 2006, 21:41

-

Oby to nie był Salzburg... Przydał by sie jakis egzotyk :)
Roberto CECON (*109.neoplus.adsl.tpnet.pl)
05 kwietnia 2006, 20:28

@ Piotrek z Siedlec

Na przełomie lat 80-tych i 90-tych skakał Jesus Lobo, który ma zresztą w bazie FIS status aktywny, ale ostatni występ zaliczył 16 lat temu w Planicy.
Andy (*203.ds.univ.gda.pl)
05 kwietnia 2006, 20:10

-

Warto jeszcze wspomnieć, że na olimpijskich obiektach w Turynie w przyszłym roku odbędzie się zimowa uniwersjada, a w 2009 roku studenci sportowcy zmierzą się w... chińskim Harbinie!
Ushuaia (*h40.neoplus.adsl.tpnet.pl)
05 kwietnia 2006, 20:03

-

@Małyszomaniak. ja juz teraz wpadam w depresję. A podobno w górach to niemożliwe :(
Malyszomaniak (*p-1.zlotynet.crowley.pl)
05 kwietnia 2006, 20:02

WIADOMOŚCI TVP

PODOBNO LEPISTE WYBRANY !!!! WIADOMOŚCI SPORTOWE TVP !!!
autour (*tor.xelerance.net)
05 kwietnia 2006, 19:39

nie lepiej w afryce ?

igrzyska w afryce - to by dopiero byla nowosc ;)))

kazachstan, gruzja - co za egzotyczne nazwy jesli chodzi o sporty zimowe, to juz bardziej bylabym za austria, przynajmniej nasza ekipa mialaby blisko ;)))

ps: do Stefka, do Piotrka z Siedlec i do Poli: czego uzywacie do stalego ukrycia swojego ip ? moj zmieniacz proxy ma wady i chcialabym go zmienic na cos innego - jakby co, piszcie na podanego tutaj mejla na @onet.eu albo takiego samego na @gmail.com
Ushuaia (*h40.neoplus.adsl.tpnet.pl)
05 kwietnia 2006, 19:32

@Pola

No jakby w Andach zrobili, to by było super :)))
Polecam tez rejon końca swiata, czyli okolice miasta USHUAIA :))))))) na Ziemi Ognistej.
Piękne Góry, piekne krajobrazy, tylko ten kropny wiatr :(, skoki na nartach raczej niemożliwe :(
Pola
05 kwietnia 2006, 19:17

:DD

Gorace latynoskie rytmy na sniegu, to by bylo ciekawe :DD
Maciej Matejko (*241.neoplus.adsl.tpnet.pl)
05 kwietnia 2006, 18:26

-

Już to widze! ZIO w gruzji! Reprezentant Gruzji: Kakhaber Tsakadze. Ale chyba już nie skacze.
Ushuaia (*h40.neoplus.adsl.tpnet.pl)
05 kwietnia 2006, 18:21

@Piotrek

Być może oni by w Pirenejach te ośrodki pobudowali. Tylko po co ?
Niedługo doczekamy sie Igrzysk zimowych na Saharze :)))
Zamiast śniegu piasek lub styropian :)
Piotrek z Siedlec
05 kwietnia 2006, 18:16

ZIO

Igrzyska Zimowe w Hiszpanii?? Brzmi nieżle, ale obiekty budowane na olimpiadę po igrzyskach mogą być nie używane-szczególnie skocznie narciarskie. Jeżeli ktoś slyszał o skoczku z Hiszpanii to mówcie skąd o tym wiecie.
Paulina (*102.internetdsl.tpnet.pl)
05 kwietnia 2006, 18:09

A co z Polską?

Ja myślę, ze ubiegać się o to gdzie powinna być olimpiada powinna również Polska. Tatry i Zakopane to dobre miejsce na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Więc czemu naszego pięknego kraju nie ma na tej liście??
Ushuaia (*m87.neoplus.adsl.tpnet.pl)
05 kwietnia 2006, 18:01

Olimpiada w TATRACH !

W Tatrach powinna być olimpiada.
Zakopane i okolica oraz Słowacja. Mogłyby powstać nowe obiekty sportowe w tym regionie.Byłaby to swietna baza dla sportowców i turystów.
Dominik (*xy4.os1.kn.pl)
05 kwietnia 2006, 17:26

-

A gdzie Zakopane?
Stefek
05 kwietnia 2006, 17:20

-

Zdecydowanie popieram propozycję Igrzysk w Salzburgu w Austrii. Byłem tam na wakacjach i było świetnie!
Zawody
Puchar
Świata
Puchar
Kontynent.
FIS
Cup

Pań
CoC
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Kuusamo HS142
28.11.2014
godz. 17:00
Piątek, godz. 16:50
Piątek, godz. 16:45
Aktualna klasyfikacja PŚ:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KOUDELKA RomanCzechy100
2.KRAFT StefanAustria80
3.WELLINGER AndreasNiemcy60
4.FANNEMEL AndersNorwegia50
5.PREVC PeterSlowenia45
14.ŻYŁA PiotrPolska18
29.KOT MaciejPolska2
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Notodden HS98
11.12.2014
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.STĘKAŁA AndrzejPolska439
2.PEIER KillianSzwajcaria392
3.LEJA KrzysztofPolska386
4.PODŻORSKI ŁukaszPolska374
5.RUDA AdamPolska320
7.KANTYKA PrzemysławPolska292
9.JARZĄBEK DawidPolska248
29.GUT PawełPolska106
31.BIELA StanisławPolska101
32.ZAPOTOCZNY AndrzejPolska100
47.KOT JakubPolska68
55.HEBEL SebastianPolska54
63.KUKUŁA ArturPolska42
106.GĄSIENICA-KOTELNICKI WojciechPolska15
113.KASTELIK DominikPolska13
118.GĄSIENICA AndrzejPolska11
122.KOJZAR MateuszPolska10
138.JANOTA KonradPolska6
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Rasnov HS100
24.01.2015
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.ERNST GianinaNiemcy340
2.ALTHAUS KatharinaNiemcy285
3.HARALAMBIE Daniela VasilicaRumunia281
4.GŁADYSZEWA AnastasijaRosja207
5.DOLEZELOVA MichaelaCzechy180
11.PAŁASZ MagdalenaPolska126
22.TWARDOSZ AnnaPolska98
23.RAJDA KingaPolska96
34.SZWAB JoannaPolska59
38.KARPIEL KamilaPolska50
44.KIL JoannaPolska44
Pełna klasyfikacja..»


Kroppa
2000-2013 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.