Środa, 05 kwietnia 2006, 16:55

Wyścig o igrzyska w 2014 roku

IO w Turynie
IO w Turynie

Igrzyska Olimpijskie w Turynie przeszły do historii, za cztery lata stolicą sportów zimowych stanie się kanadyjskie Vancouver. Tymczasem trwa już batalia o zorganizowanie kolejnej Olimpiady, w 2014 roku.

W wyścigu o zorganizowanie Z.I.O. 2014 stanęło 16 miast, obecnie na placu boju pozostało siedem. Są to: Ałma-Ata (Kazachstan), Borżomi (Gruzja), Jaca (Hiszpania), Pyeongchang (Korea Południowa), Salzburg (Austria), Soczi (Rosja) i Sofia (Bułgaria).

Początkowo faworytem ekspertów był Salzburg, jednak ostatnia afera dopingowa w austriackiej ekipie podczas igrzysk w Turynie może wpłynąć negatywnie na tę kandydaturę. Austriacy dwukrotnie byli już gospodarzami zimowych igrzysk. W 1964 i 1976 roku Z.I.O odbyły się w Innsbrucku. Salzburg ubiegał się o organizację Olimpiady w 2010 roku, przegrał jednak z Vancouver. Konkursy skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej odbyłyby się na dobrze znanych kibicom skoczniach w Bishofshofen, które leży o 60 km. na południe od Salzburga.

Spore szanse na zorganizowanie igrzysk daje się hiszpańskiej Jacy, która ma już pewne doświadczenia w przeprowadzaniu międzynarodowych imprez. W 1981 oraz 1995 roku odbyła się tam Zimowa Uniwersjada. Konkursy skoków rozgrywano w pobliskim Astun, więc tam także prawdopodobnie odbyłyby się zawody olimpijskie, jednak póki co miasteczko to dysponuje tylko średnim obiektem. Olimpiada w Hiszpanii byłaby szansą do wskrzeszenia iberyjskich skoków, które od 15 lat są praktycznie martwe. Jaca przegrała batalię o igrzyska w 2010 roku.

W 2011 roku kazachstańska Ałma-Ata będzie gospodarzem Igrzysk Azjatyckich. Władze miasta wyłożyły już 79 mln. KZT na budowę różnych obiektów sportowych, tras biatlonowych wraz z strzelnicami i trybunami, nowoczesnego lodowiska oraz kompleksu skoczni narciarskich, K-90, K-120 i mniejszych. Igrzyska Azjatyckie to jednak tylko środek w dążeniu do właściwego celu, jakim ma być Olimpiada w 2014 roku.

"Przyznanie igrzysk koreańskiemu miastu Pyeonchang leżącemu w prowincji Kangwon, przyczyni się do promocji pokoju na Półwyspie Koreańskim. W czasie otwarcia igrzysk w Turynie reprezentacje obu państw koreańskim maszerowały razem. Nie wykluczone, że za osiem lat w Pyeonchangu, wystartuje wspólna reprezentacja" - uważa Han, były minister spraw zagranicznych Korei Południowej pochodzący z tej prowincji. Na staraniach Koreańczyków o zimowe igrzyska cieniem kładzie się jednak afera korupcyjna związana z przyznaniem temu krajowi organizacji igrzysk w Seulu. Pyeonchang także ubiegał się o Olimpiadę w 2010 roku.

Stosunkowo małe szanse daje się Sofii, Borżomi oraz Soczi. W czerwcu Komitet Wykonawczy MKOL zadecyduje, czy zaakceptować wszystkich kandydatów, czy też któreś z miast wykreślić z listy. Zwycięzca będzie znany w lipcu 2007 roku.Adrian Dworakowski, Źródło: GW/PAP/własne
oglądalność: (6017) ilość komentarzy: (41)
Ski Jumping Manager

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
PK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
15.12.2017
godz. 19:15
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.PAGNIER JosephineFrancja200
2.GOERLICH LuisaNiemcy160
3.HESSLER PaulineNiemcy110
4.MAIR SophieAustria95
5.ERNST GianinaNiemcy80
19.TWARDOSZ AnnaPolska23
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl