Polska
Karpacz (Polska) - Polska - HS 94 m
fot. © Mikołaj Szuszkiewicz
 • Pełna nazwa: Orlinek im. S. Marusarza
 • Miasto: Karpacz
 • Punkt HS: 94 m
 • Punkt K: 85
 • Rok konstrukcji: 1946
 • Ilość skoczni w mieście: 2
 • Nachylenie progu: 10 st.
 • Wysokość progu: 2.2 m
 • Długość rozbiegu: 85 m
 • Nachylenie zeskoku: 33 st.
 • Średnia prędkość: 86 km/h
 • Pojemność stadionu: b.d.
 • Rekord zimowy oficjalny:
  b.d.
 • Rekord zimowy nieoficjalny:
  MAŁYSZ Adam - 94.5m
  (2004-01-29)
 • Rekord letni oficjalny:
  b.d.
 • Rekord letni nieoficjalny:
  b.d.

Opis skoczni

Karpacz przed 1945 rokiem stanowił dobrze zagospodarowaną bazę sportów zimowych, wyposażoną w liczne urządzenia, jak skocznie, lodowiska, tory saneczkowe i bobslejowe oraz trasy zjazdowe dla narciarzy. Jednak większość tych obiektów uległa zaraz po zakończeniu działań wojennych, w skutek niewłaściwej opieki, zniszczeniu. Część nadawała się do remontu jeszcze w okresie wojny, ale wówczas nikt nie zaprzątał sobie tym głowy. Dopiero gdy nowe władze polskie uporały się z grubsza z problemami osiedleńczo-aprowizacyjnymi Karpacza, przystąpiono do naprawy i odbudowy poszczególnych obiektów sportowych. Jako pierwszą zaczęto odbudowywać, lub raczej budować od nowa skocznię koło hotelu "Orlinek " - dawny "Berg Hotel".
Za budowę skoczni "Orlinek" (na miejscu starej, zniszczonej skoczni obok górskiego hotelu "Berg Hotel", obecnie hotelu "Orlinek", którego remont i rozbudowa nie może doczekać się końca) wziął się osobiście mieszkający wówczas w Karpaczu Stanisław Marusarz, słynny polski narciarz i olimpijczyk okresu przed i powojennego. Pod jego kierownictwem w grudniu 1946 roku obiekt został oddany do użytku, a pierwszy skok wykonał na nim osobiście Marusarz w dniu 1 stycznia 1947 roku.
Skocznia służyła następnie kolejnym zawodom sportowym, jakie rozgrywane były w Karpaczu. W dniu 17 kwietnia 1962 roku została w wyniku wichury zniszczona całkowicie skocznia narciarska koło "Orlinka". Nie zdecydowano się od razu na jej odbudowę, zapewne ze względów finansowych. Za to w latach 1972-1975 powstały w Karpaczu trzy niewielkie skocznie treningowe: Karpatka (skocznia obecnie będzie remontowana i ma posłużyć jako skocznia treningowa o punkcie "K" wynoszącym 40 - 45 m, służyć będzie jako skocznia treningowa dla młodzieżowego zaplecza skoczków narciarskich klubu "Śnieżka"), Bobo (nieistniejąca już skocznia na stoku obecnego Centrum Sportu i Rekreacji "Kolorowa", położona od strony DW"Znicz") i Strzelec (całkowicie zaniedbana i zniszczona skocznia w Miłkowie). Wszystkie zostały pokryte igielitem, który niestety systematycznie rozkradano i niszczono. W 1978 roku roku rozpoczęto budowę nowej skoczni koło "Orlinka". Projektantem jej konstrukcji był inż. Zachorodny. Był to obiekt o metalowej wieży o punkcie krytycznym zeskoku wynoszącym 73 m (obecnie po przebudowie zeskoku, a właściwie całkowitej jego modernizacji punkt "K" wynosi 85 m, dobudowano również windę dla skoczków i wieżę sędziowską, planuję się rozbudowę wyciągu dla skoczków, tak aby zaczynał się już na dole zeskoku i pokrycie skoczni sztuczną nawierzchnią umożliwiającą skoki również latem). Uroczystego otwarcia skoczni dokonano w 1979 roku. Skocznia po przebudowie w latach 1999-2000, i remoncie po powodzi w roku 2001, była nowoczesnym obiektem z windą dla zawodników (jedną z najnowocześniejszych w Europie), wieżą sędziowską i podestem dla trenerów.
Z okazji mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym w 2001 roku Orlinek przeszedł gruntowny remont, na który wydano ok. 3 mln zł. Skocznia zyskała klasę, według nomenklatury FIS została skocznią normalną o punkcie konstrukcyjnym wynoszącym 85 m.
W Karpaczu aktualnie są dwie skocznie. Druga, położona w samym centrum miasta (teraz będzie remontowana - wymiana drewnianego podłoża) jest typową skocznią treningową i dla juniorów, można na niej skakać około 40 - 45 m. Jej zaletą jest to, że znajduje się w odległości 20 m od głównej ulicy i kiedyś była wielką atrakcją dla turystów, były na niej bardzo często konkursy i treningi.
Podczas MŚJ w 2001 roku złoty medal wywalczył reprezentant Finlandii Veli-Matti Lindstroem. W dniach 27-28 stycznia 2004 roku w Karpaczu odbyły się Mistrzostwa Polski w Skokach i Kombinacji Norweskiej z udziałem Adama Małysza. Główny faworyt nie tylko wygrał konkurs skoków, ale także ustanowił nowy rekord skoczni - 94,5 metra. Niestety, od tamtego czasu skocznia przestała być używana. Jeden z nowocześniejszych obiektów w Polsce zaczął niszczeć i obecnie jest używane tylko jako punkt widokowy.

Lokalizacja skoczni

Gmina leżąca w Karkonoszach w dolinie Łomnicy oraz jej dopływów u podnóża Śnieżki. Jest to najatrakcyjniejsza (wschodnia) część pasma górskiego. Natomiast miasto Karpacz położone jest w niezbyt szerokiej i stromej dolinie Łomnicy, na wysokości od 480 m. do 885 m. n.p.m. Karpacz znany jest ze świetnych torów saneczkowych oraz skoczni narciarskiej "Orlinek" położonej w południowo - zachodniej części miasta przy ulicy Olimpijskiej.Aktualna pogodaDane Kontaktowe Klubu

Urząd Miejski w. Karpaczu
ul. Konstytucji 3 Maja 25a
58-540 Karpacz
Telefon: +48 (75) 76 19 716
Fax: +48 (75) 76 19 716
adres email: promocja@www.karpacz.pl
strona www: www.karpacz.pl
witeck, Adam Bucholz
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
14.12.2018
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.NIETZEL JustinNiemcy310
2.NIKAIDO RenJaponia200
3.SEIDL FabianNiemcy187
4.EGLOFF LucaSzwajcaria180
5.RUPITSCH MarkusAustria170
16.JUROSZEK KacperPolska99
34.GRUSZKA MateuszPolska40
35.BIEGUN KrzysztofPolska39
44.STOSEL KacperPolska29
52.SKUPIEŃ DamianPolska21
70.NIŻNIK AdamPolska6
73.JOJKO SzymonPolska5
83.CZYŻ BartoszPolska2
85.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl