Polski skoczek Mistrzem Świata

• 2003-07-30 01:55
Niech nie zmyli naszych czytelników tytuł tej wiadomości, gdyż nie jest to spózniona informacja o złotych medalach Adama Małysza w Predazzo. W zawodach rozegranych w Garmich Partenkirchen pod nazwą FIS Grand Prix Uczniów, zwyciężył bowiem jedenastoletni Paweł Słowiok. Najlepsza okazała się także polska drużyna, która nie dała rywalom szans na skoczni K-43.

Konkurs FIS Schueler Grand Prix to seria zawodów będących nieoficjalnymi Mistrzostwami Świata młodzików. Do Garmich Partenkirchen przyjechało 62 zawodników z dwunastu krajów. Podzieleni oni zostali na kilka grup wiekowych. Rywalizacja odbywała się na skoczniach K-43 i K-80. Kategoria wiekowa "S" skakała na skoczni K-43, a zawodnicy z grupy "J" rozgrywali konkursy na skoczni K-80. Sportowym zmaganiom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.

Paweł Słowiok startował w najmłodszej grupie wiekowej (S12) i zwycięzył z prawie 14-punktową przewagą nad drugim w generalnej klasyfikacji Nace Sinkovcem ze Słowenii. W kategorii S13 nie dał szans rywalom Pascal Bodmer. Wśród zawodników z rocznika 1990 skakał jeden z ubiegłorocznych zwycięzców- Jiri Mazoch (Czechy). Tym razem musiał jednak zadowolić się trzecim miejscem. Wygrał z bardzo dużą przewagą Niemiec Tobias Bogner, a drugie miejsce zajął Mario Innauer z Austrii.

W kategorii J15 skakał znany ze swego wyczynu podczas Turnieju Czterech Skoczni (wykonanie niesamowitego "dwuskoku") Thomas Thurnbichler. Młody zawodnik zajął drugie miejsce, a wygrał pochodzący z Czech Roman Koudelka. Wśród starszych o rok zawodników triumfował z minimalną przewagą Severin Freund (Niemcy). W gronie najstarszych skoczków (J17) najlepszy był Antonin Hajek (Czechy), który niemal znokautował rywali.

Po zawodach zawodnicy nie mieli czasu na odpoczynek, gdyż rozegrany został turniej piłki nożnej. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie medali najlepszym zawodnikom.

W niedzielę zostały rozegrane dwa konkursy drużynowe. Wśród młodszych zawodników, którzy skakali na skoczni K-43, najlepsza okazała się polska ekipa. Polacy startowali w następującym składzie: Paweł Słowiok, Jakub Kot i Maciej Kot. Na obiekcie K-80 zwyciężyli Niemcy, przed Czechami i Austrią.

Paweł Słowiok należy do klubu Wisła Ustronianka, a Jakub Kot i Maciej Kot trenują w drużynie Start Krokiew Zakopane. Miejmy nadzieję, że sukcesy na skoczni w Garmisch Partenkirchen nie będą ich ostatnimi osiągnięciami, a Paweł Słowiok pokusi się kiedyś o oficjalne Mistrzostwo Świata w seniorskich zawodach. Trzymajmy kciuki, aby talent tych chłopców wciąż się rozwijał, a starania włożone w ciężki trening przełożyły się na dobre wyniki w Pucharze Świata. FIS Grand-Prix-Uczniów to popularne zawody, w których w przeszłości odnosili swoje pierwsze sukcesy tacy zawodnicy jak Andreas Widhoelzl, Primoz Peterka czy Alexander Herr.

Wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych, konkursy indywidualne; 26.07.2003: