Wtorek, 24 maja 2011, 13:13

Rosjanie przygotowują się do organizacji Pucharu Świata

FIS
FIS
fot. FIS

Rosjanie, którzy przygotowują się do organizacji Igrzysk Olimpijskich oraz w niedalekiej przyszłości zawodów Pucharu Świata bardzo poważnie traktują czekające ich wyzwania. W połowie maja w pobliżu Petersburga odbyło się seminarium, podczas którego 90 uczestników z całego kraju dowiedziało się, jak sprawnie przygotować i przeprowadzić zawody najwyższej rangi.

Na seminarium pojawili się m.in. wykładowcy z FISu: Horst Tielmann specjalizujący się w skokach narciarskich oraz dyrektor kombinacji norweskiej Ulrich Wehling. Obecna była również Polka Agnieszka Baczkowska.

Po zakończeniu seminarium szkoleniowego delegatów technicznych, Nikołaj Pietrow, kierownik zawodów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej udzielił obszernego wywiadu dla portalu Skijumping.ru.

Poniżej prezentujemy jego fragmenty:

- Pierwsze seminarium jesienią 2010r. zorganizowane w głównej mierze dzięki inicjatywie Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej odbyło się jedynie z uczestnictwem Horsta Thielmana. Rozpatrzyliśmy wtedy główne kwestie związane z organizacją międzynarodowych zawodów. Teraz wraz z Federacją zaprosiliśmy także Ulricha Wehlinga i Agnieszkę Baczkowską z Polski. Był to krok wykonany w celu bardziej szczegółowego rozpatrzenia kwestii organizacji zawodów w kombinacji norweskiej, pracy biura zawodów. Na trzecie seminarium, które zgodnie ze wstępnym planem odbędzie się w Soczi w listopadzie 2011r., planujemy zaprosić także Ulliego Forera. Ulli jest przewodniczącym podkomitetu FIS do spraw zasad i kontroli. Na podstawie obowiązującej umowy, zorganizuje on dla nas szkolenie bezpośrednio dla sędziów dotyczące stylu. Będzie to specjalna dwudniowa sesja. Horst Thielman również będzie kontynuować pracę z nami. Nieoficjalnie kontroluje on nas w przygotowaniach do przeprowadzenia międzynarodowych zawodów. Być może, że jesienią zaprosimy też Agnieszkę Baczkowską, aby kontynuować kwestię pracy biura zawodów, a także szkolenia w dziedzinie kolejności działaj Komitetu Organizacyjnego zawodów podczas przygotowania do nich.

- Bardzo ważny jest fakt, że tę część seminarium przeprowadziliśmy już praktycznie, to znaczy dołączyliśmy szkolenie na zboczach kompleksu skoczni, na własne oczy obserwowaliśmy, jak przeprowadzane są zawody w sytuacji przybliżonej do rzeczywistości. W ostatnim dniu seminarium, 13 maja przeprowadziliśmy próbne zawody na skoczni i trasie biegowej, odbyliśmy inscenizację konkretnych sytuacji, które zdarzają się podczas prawdziwych startów. Chcielibyśmy szczególnie podziękować Federacji Petersburga, trenerom, kierownikom szkoły sportowej w Kawgołowo/Toksowo za udostępnienie pomieszczeń, skoczni i trasy do przeprowadzenia praktycznej części seminarium.

- Biorąc pod uwagę fakt, że w Rosji przez 20 lat nie przeprowadzano międzynarodowych zawodów, a ostatni konkurs odbył się w 1991r. w Petersburgu i był to Puchar Świata w kombinacji norweskiej, to trzeba przyznać, że od tego czasu wiele wody zdążyło upłynąć i trzeba sporo nadrobić. Mamy teraz zupełnie inne czasy, nastąpił wiek informacyjnych technologii, a zatem mamy do czynienia z przepaścią między tym co było kiedyś, a tym, co jest teraz. Chcę powiedzieć, że wszystko odbywa się zgodnie z planem, jednak nie z wyprzedzeniem. Wystarczy porównać to z takimi dyscyplinami sportu jak biathlon czy biegi narciarskie, które nie odnotowały przerwy w organizowaniu zawodów w ciągu tego 20-letniego okresu po rozpadzie Związku Radzieckiego. Mamy tam do czynienia z oczywiście o wiele większym doświadczeniem. Przeprowadzane są konkursy Pucharu Świata, Mistrzostwa Świata. To bardzo wysoki poziom! To samo dzieje się w przypadku chociażby hokeja na lodzie, łyżwiarstwa figurowego, czyli w tych dyscyplinach, które uważa się u nas za narodowe. Niestety skoki narciarskie i kombinacja norweska na razie nie wchodzą w ich skład, ale mamy nadzieję, że wkrótce przybliżymy się do nich. Wiele zależy oczywiście od naszych zawodników i ich wyników.

- Uważam, że procesy - budowa skoczni i przygotowanie specjalistów - w zasadzie odbywają się synchronicznie. Mówią o tym dane, które dziś pokazywałem dotyczące Soczi. Gotów jestem zobaczyć, jak wyglądają sprawy w Czajkowskim i Niżnym Tagile. Kompleksy budowane są równolegle. Nie powinniśmy od nich odstawać, ale i one nie powinny pozostawać w tyle. Jednym z takich zadań jest zachowanie synchroniczności do tego momentu, aż zaczniemy przeprowadzać międzynarodowe zawody w Rosji i oczywiście jest to 2012r. To najbliższa przyszłość, nadchodząca zima. Zgodnie z porozumieniem z FIS pierwszymi zawodami będą Puchar Kontynentalny w kombinacji norweskiej i FIS Cup w skokach narciarskich zaplanowane na pierwszym gotowym obiekcie. Najprawdopodobniej będzie to Czajkowski lub Niżnij Tagił w lutym 2012 r. W Soczi przeprowadzimy zawody Pucharu Rosji na skoczni K-125 w lutym 2012 r. w celu przetestowania skoczni w zimowych warunkach. Następnie zaplanowane są letnie międzynarodowe konkursy latem 2012 r.

- Przedsięwzięcia, które obecnie przeprowadzamy i przygotowania, które trwają stanowią zdecydowany krok wprzód, ponieważ wyniki trudno osiągnąć w tak krótkim okresie czasu. Przez wiele lat nie mieliśmy zupełnie niczego i okazał się potrzebny określony okres, aby wszystko odbudować i doprowadzić do poprawy sytuacji. To doskonale, że budowane są nowoczesne kompleksy skoczni w Rosji. Igrzyska Olimpijskie są impulsem do rozwoju wszystkich dyscyplin sportu i myślę, że bezpośrednio w waszych dyscyplinach będzie to duży krok wprzód. Ta aktywność, te działania, które toczą się obecnie w kraju, uwaga skupiona na reprezentacjach, wszystko to świadczy o dążeniu do wysokich rezultatów na Igrzyskach Olimpijskich. Dotyczy to także kwestii budowy kompleksów skoczni, szkoleniu ludzi, którzy będą przeprowadzać te zawody, ponieważ bardzo duże znaczenie ma prawdo przeprowadzania konkursów we własnym kraju. Na przykładzie USA, gdzie w 2002r. odbyła się Olimpiada, warto przypomnieć, że po tych zawodach w 2003r. Johnny Spillane został pierwszym w historii USA Mistrzem Świata w kombinacji norweskiej, a amerykańska drużyna jest aktualnie jedną z czołowych na świecie. Sytuacja jednak w każdym kraju kształtuje się inaczej.Adrian Dworakowski, Źródło: skijumping.ru
oglądalność: (5308) ilość komentarzy: (5)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
14.12.2018
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.NIETZEL JustinNiemcy310
2.NIKAIDO RenJaponia200
3.SEIDL FabianNiemcy187
4.EGLOFF LucaSzwajcaria180
5.RUPITSCH MarkusAustria170
16.JUROSZEK KacperPolska99
34.GRUSZKA MateuszPolska40
35.BIEGUN KrzysztofPolska39
44.STOSEL KacperPolska29
52.SKUPIEŃ DamianPolska21
70.NIŻNIK AdamPolska6
73.JOJKO SzymonPolska5
83.CZYŻ BartoszPolska2
85.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl