Poniedziałek, 01 września 2003, 01:44

"Goldi" Symbolem...

Andreas Goldberger
Andreas Goldberger
Nie skończył kariery bo nie mógł. Skoki bez niego nie byłyby takie same. Ma swoich fanów na całym świecie. Andreas Goldberger - bo o niego chodzi - wrócił po kontuzji i ku uciesze kibiców ma zamiar nadal skakać...

Biografia Goldbergara jest doskonale znana kibicom skoków narciarskich. Nie chodzi o to by ją przypominać po raz wtóry - teraz z racji tego że skacze w letniej Grand Prix. W dodatku dobrze skacze. Warto jednak nakreślić wielką rolę Goldiego w skokach narciarskich ostatnich 10 lat. Zaczynał wygrywać jako młody chłopak, skacząc u boku takich znakomitości jak Jens Weissflog i Espen Bredesen. Na wspaniałych Igrzyskach Olimpijskich w 1994 roku w Lillehammer zdobył na dużej skoczni brązowy medal, przegrywająć właśnie tylko z Niemcem i Norwegiem.
Niezapomniany pozostanie wspaniały pojedynek Goldbergera na MŚ w kanadyjskim Thunder Bay z nieznanym jeszcze mistrzem świata juniorów Ingebrigstenem. "Andy Goldi" czyli "złoty chłopak" jak nazywano go gdy był u szczytu formy znakomicie czuł się też w Turnieju Czterech Skoczni, zwłaszcza na nieistniejącej już dziś starej szkoczni Bergisel w Innsbrucku. Ale jak w każdej wielkiej karierze, Goldi również miał swoje dramaty. Swego czasu oskarżony o przyjmowanie narkotyków, skonfliktowany z kadrą austriacką chciał nawet zmieniać obywatelstwo na jugosłowiańskie. Faktem jest również, że Goldi po tamtych wydarzeniach już nie wrócił na sam szczyt, choć wciąż potrafi skakać na światowym poziomie.

W czym tkwi więc tajemnica jego ogromnej popularności ? Przede wszystkim w tym, że jest nie tylko świetnym zawodnikiem, ale również znakomitym showmenen. A odkąd sportem rządzi telewizja równie ważne jak "co" stało się "jak". Kibice najlepiej wiedzą, że sport jest wielką zabawą i tego samego żądają od zawodników. Andreas Goldberger to więc prawdziwy symbol skoków narciarskich, nierozerwalnie związany z tą dyscypliną.

A jakie są związki Goldiego z Polską ? Ma oczywiście tego samego menadżera co nasz mistrz Adam Małysz. Goldberger chciał nawet swego czasu trenować z kadrą Polski na co jednak Apoloniusz Tajner, słusznie zresztą, się nie zgodził. I na jescze jedno warto zwrócić uwagę. Goldberger swój pierwszy medal na wielkiej imprezie zdobył na wspomnianych Igrzyskach w Lillehammer. Na tej imprezie startował też Wojciech Skupień. Nasuwa się pytanie retoryczne: co Polak osiągnał przez te 9 lat ? Nic ?

Teraz Wojciech Skupień dobrze skacze w Letniej Grand Prix. Tylko co z tego ? Dwa lata temu Skupień był nawet 4 w Courchevel, a potem w sezonie zimowym było gorzej niż źle. Po co więc się łudzić, że tym razem będzie inaczej ? Twierdzą niektórzy że Polakowi świetnie robi praca z trenerem Kuttinem. Co więcej można zauważyć wyraźny podział na grupy Tajnera i Kuttina. Czyżby zarys konfliktu ? A znane przysłowie mówi "zgoda buduje, niezgoda ruinuje". Przykładem choćby sprawa prof. Żołądzia i dr. Blecharza. Czy to wszystko pomaga Małyszowi i innym polskim skoczkom ? Oczywiście narazie nic się nie stało, ale wspominam o tym bo lepiej jednak zapobiegać niż leczyć.


Mateusz Nycek, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (7672) ilość komentarzy: (15)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Rasnov HS97
15.09.2018
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.NIETZEL JustinNiemcy310
2.EGLOFF LucaSzwajcaria180
3.SEIDL FabianNiemcy151
4.STEINER MaximilianAustria143
5.SCHIFFNER MarkusAustria135
11.JUROSZEK KacperPolska99
24.BIEGUN KrzysztofPolska39
28.STOSEL KacperPolska29
32.GRUSZKA MateuszPolska24
39.SKUPIEŃ DamianPolska13
50.NIŻNIK AdamPolska6
60.CZYŻ BartoszPolska2
61.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Oslo HS106
15.09.2018
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl