Na żywo:
 • LCOC | Planica | pierwsza seria konkursowa

  10:00 |Relacja FIS

[X] Zamknij
Niedziela, 06 listopada 2011, 10:01

Iulian Pitea: "Rumuńskie skoki narciarskie idą w dobrym kierunku"

Remus Tudor
Remus Tudor
fot. Damian Pietrzak

Kiedy kilka lat temu austriacki koncern OMV wsparł finansowo rozwój rumuńskich skoków narciarskich w ramach projektu "OMV Move & Jump", stawiając sobie za cel wprowadzenie w ciągu dziesięciu lat tamtejszych skoczków do światowej czołówki, traktowano te plany z dużą rezerwą. Dziś jednak sceptyków jest znacznie mniej, a młodzi rumuńscy zawodnicy zaczynają się powoli liczyć w świecie skoków narciarskich…

Trochę historii

Skoki narciarskie w Rumunii mają może niezbyt bogatą, ale na pewno długą historię. Już w latach dwudziestych istniała znana skocznia w Poiana Brasov, na której rozgrywano duże zawody międzynarodowe. Mamy zresztą polskie akcenty na tym obiekcie. W 1929 roku Międzynarodowe Mistrzostwa Rumuni w kombinacji norweskiej wygrał Władysław Żytkowicz, a drugie miejsce zajął Józef Lankosz. W 1951 roku podczas Zimowych Akademickich Mistrzostw Świata w Rumunii brązowy medal, także w kombinacji wywalczył Krzysztof Grandys

Jeszcze przed wojną, bo w 1936 roku reprezentant Rumunii zadebiutował na igrzyskach olimpijskich. Podczas konkursu w Garmisch Partenkirchen Sandor Clompe zajął po skokach na 58 i 59 m. 41 miejsce wśród 47 sklasyfikowanych zawodników. Później jeszcze dwukrotnie skoczek z Rumuni miał okazję zaprezentować się podczas olimpijskiej rywalizacji. W 1952 roku Nicolae Munteanu ukończył zmagania we włoskiej Cortinie na 42 pozycji. W 1992 roku w Albertville Virgil Neagoe zajął dwukrotnie przedostatnie miejsce, ale na skoczni normalnej wyprzedził nie byle kogo, bo samego Espena Bredesena, który dwa lata później był już megagwiazdą.

OMV Move & Jump

Przez długie lata żaden z reprezentantów kraju Drakuli nie osiągnął rezultatów, które można by określić mianem przyzwoitych. Rumuni pojawiali się na kolejnych Mistrzostwach Świata, zawodach Pucharu Świata, Turnieju Czterech Skoczni, plasując się zazwyczaj w samym ogonie konkursowych klasyfikacji. Mało tego, do niedawna żaden z rumuńskich skoczków nie punktował nawet w Pucharze Kontynentalnym. Ta beznadziejna sytuacja zaczęła się jednak w ostatnich latach zmieniać.

Najlepszy obecnie rumuński skoczek, 18-letni Remus Tudor zajmował już miejsca w czołowej dziesiątce FIS Cup (5 i 10 miejsce w Falun latem 2010 r.) zdobył też punkty Pucharu Kontynentalnego. 14-letnia Dana Haralambie radzi sobie na skoczni na tyle dobrze, że rywalizując z seniorkami wywalczyła już kilkakrotnie punkty Pucharu Kontynentalnego Pań. Duże nadzieje na międzynarodowe sukcesy w przyszłości rokują stale rozwijający się zawodnicy, tacy jak: Szilveszter Kozma, Robert Tatu, Eduard Torok, Szilveszter Fulop czy Stefan Blega. O tym jak duże postępy w ostatnim czasie poczyniła rumuńska młodzież mogliśmy się przekonać podczas finałowych konkursów Lotos Cup oraz Lotos Grand Prix w 2009 roku w Zakopanem. Rumuni stali się sensacją imprezy, zwyciężając lub plasując się w czołówce niemal wszystkich kategorii wiekowych chłopców i dziewczyn.

Talent czystej wody

Jest też w Rumunii skoczek, określany mianem wielkiego i rzadko spotykanego talentu, któremu należałoby poświęcić trochę więcej miejsca. Zdaniem fachowców stanowi on materiał na zawodnika najwyższej klasy. Jest nim 14-letnim obecnie Iulian Pitea, który należy do najlepszych na świecie skoczków z rocznika 1997. Minionego lata zadziwił wszystkich obserwatorów świata skoków, gdy w Hinterzarten w zawodach dla juniorów poprzedzających konkurs Letniej Grand Prix sięgnął po zwycięstwo, zostawiając w pokonanym polu całe zastępy swoich rówieśników z Austrii, Niemiec, Słowenii czy Szwajcarii. Na skoczni we francuskim Gerardmer wywalczył pierwsze punkty FIS Cup. Iulian jest aktualnym Mistrzem Rumunii w swojej kategorii wiekowej, w kategorii OPEN wywalczył srebrny medal, przegrywając tylko ze starszym o cztery lata Remusem Tudorem.

- Wybrałem skoki, bo lubię adrenalinę – wyznaje rumuński talent - Bardzo zależy mi aby odnieść sukces w tym sporcie, dlatego ciężko trenuję codziennie, bez wyjątku. Mamy to szczęście, że często wyjeżdżamy na zagraniczne zgrupowania, np. do Austrii czy Niemiec, gdzie dwa razy dziennie staramy się trenować na tamtejszych skoczniach. Skoki w Rumunii idą w dobrym kierunku i stają się coraz bardziej popularnym sportem. Uważam, że mam dobre warunki do rozwoju, zaangażowanego sponsora, świetnego trenera i wsparcie ze strony federacji.

Pitea ma jasno sprecyzowane cele na najbliższe lata, zdradza też na kim się wzoruje dążąc do rozwijania swoich umiejętności:

- W tej chwili moim głównym celem jest Zimowy Festiwal Młodzieży Europy, który w 2013 roku odbędzie się u nas w Rumunii, konkretnie w Rasnovie. Chcę zdobyć złoty medal podczas tej imprezy. Następnym planem będą występy w Pucharze Świata i zdobycie punktów w tym cyklu, co nie udało się jeszcze żadnemu skoczkowi z Rumunii. Moimi sportowymi idolami są Austriacy, Gregor Schlierenzauer i Thomas Morgenstern. Bardzo mi imponują jako skoczkowie i chciałbym kiedyś odnosić podobne jak oni sukcesy.

Iulian jest stałym bywalcem polskich skoczni, jak przyznaje bardzo często ma okazję skakać na obiektach w naszym kraju:
- Często bywam na zawodach i zgrupowaniach w Polsce, można powiedzieć, że około 5-6 razy do roku. W przeszłości wygrywałem konkursy Lotos CUP, a na Wielkiej Krokwi w Zakopanem ustanowiłem swój rekord życiowy, który wynosi 115 m. Gdybym miał jednak wskazać moją ulubioną skocznię byłby to obiekt w Klingenthal. Mogę tak powiedzieć z całą pewnością, mimo że oddałem na nim tylko cztery skoki - opowiada Pitea.

Nowe skocznie w Rasnovie

Milowym krokiem dla rozwoju talentu Pitei i jego kolegów było otwarcie nowego kompleksu skoczni w Rasnovie, co przy mocno przestarzałej infrastrukturze rumuńskich obiektów ma dla tamtejszych skoków niebagatelne znaczenie. Skocznie K64, K35 i K15 powstawały dwa lata przy finansowym wsparciu FIS-u i firmy OMV. Koszt inwestycji wyniósł 2.5 mln Euro. Inauguracja kompleksu z udziałem rumuńskiej kadry narodowej miała miejsce 30.08.2011 r. W Rasnovie w najbliższym czasie powstanie też skocznia K-90 w związku z organizacją przez Rumunów Zimowego Festiwalu Młodzieży Europy w 2013 r.

Rumunom pozostaje życzyć powodzenia w realizacji ich ambitnych planów. Bacznie będziemy się przyglądać ich dalszym postępom.

Film prezentujący nowe skocznie w RasnovieAdrian Dworakowski, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (11364) ilość komentarzy: (49)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY


Najnowsze Tweety:
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
CoC
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Zakopane HS140
19.01.2019
godz. 16:15
Sobota, godz. 16:00
Sobota, godz. 15:05
Sobota, godz. 15:00
Klasyfikacja PŚ:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KOBAYASHI RyoyuJaponia1092
2.STOCH KamilPolska624
3.ŻYŁA PiotrPolska591
4.KUBACKI DawidPolska532
5.KRAFT StefanAustria481
30.WOLNY JakubPolska88
38.HULA StefanPolska29
49.KOT MaciejPolska13
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Planica HS102
19.01.2019
godz. 15:15
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.EGLOFF LucaSzwajcaria396
2.SEIDL FabianNiemcy336
3.NIETZEL JustinNiemcy330
4.LIENHER MaximilianAustria253
5.RAINER StefanAustria252
15.JUROSZEK KacperPolska141
50.KANTYKA PrzemysławPolska54
62.GRUSZKA MateuszPolska40
62.NIŻNIK AdamPolska40
65.BIEGUN KrzysztofPolska39
74.SKUPIEŃ DamianPolska34
86.STOSEL KacperPolska29
90.PILCH TomaszPolska25
125.JOJKO SzymonPolska5
138.CZYŻ BartoszPolska2
139.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Planica HS102
19.01.2019
godz. 10:00
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.FREITAG SelinaNiemcy150
1.PURKER ClaudiaAustria150
3.RAUDASCHL ElisabethAustria125
4.PARK Guy-LimKorea92
5.SZPINIEWA AnnaRosja80
Pełna klasyfikacja..»


Kto wygra niedzielny konkurs PŚ w Zakopanem?
Ryoyu Kobayashi
Piotr Żyła
Kamil Stoch
Dawid Kubacki
Stefan Kraft
Inny skoczek
Głosuj
 1. Dawid Kubacki
  99,99%
 2. Kamil Stoch
  99,99%
 3. Ryoyu Kobayashi
  99,99%
 4. Inny skoczek
  99,99%
 5. Stefan Kraft
  99,99%
 6. Piotr Żyła
  99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2019 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl