Walter Hofer: "Dzięki Warszawie moglibyśmy rozpocząć sezon już pod koniec października"

  • 2012-10-08 16:49

W ubiegłym tygodniu świat skoków narciarskich obiegła informacja na temat ewentualnej organizacji zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich na Stadionie Narodowym w Warszawie. Specjalnie dla naszych czytelników, Walter Hofer udzielił wywiadu na temat tego ekscytującego pomysłu.

- Ostatnio polskie media obiegła informacja na temat możliwości organizacji zawodów w skokach narciarskcih na Stadionie Narodowym w Warszawie. Skąd wziął się ten pomysł?

Walter Hofer: Właściwie nie jest to nowy pomysł. W przeszłości były już rozważane tego typu projekty, niektóre z nich wiele lat temu. Tym razem otrzymaliśmy jednak realistyczną opcję, aby faktycznie takie zawody zorganizować. Nie chodzi tylko o Warszawę, również inne miasta są brane pod uwagę, ale Warszawa przedstawiła nam konkrety, precyzyjny projekt. Teraz zbierzemy wszystkie dane techniczne. Nie jesteśmy jeszcze w stanie stwierdzić, że na pewno uda się coś takiego zrealizować, wszystko zależy od inżynierów i techników, którzy stwierdzą co jest możliwe, a co nie.

- Czy kontaktował się z Panem ktoś z Polski w tej sprawie?

Walter Hofer: Tak, zostałem zaproszony przez Polski Związek Narciarski, aby poszukać lokacji na zawody w lecie. W rezultacie wpadliśmy jednak na pomysł z tym przepięknym stadionem, który mógłby dać nam szansę na rywalizację nawet w zawodach zimowego Pucharu Świata. Oczywiście oznacza to, że konieczny jest odpowiedni rozmiar skoczni oraz zawodnicy musieliby skakać na śniegu.

- Jaka jest orientacyjna data organizacji tego konkursu?

Walter Hofer: Aktualnie staramy się wydłużyć sezon zimowy o dwa-trzy tygodnie. Mamy teraz kilka nowych miejscowości, które byłyby w stanie w tym pomóc jak np. Almaty, Czajkowski, ale gdybyśmy mieli taką opcję jak ta w Warszawie, moglibyśmy rozpocząć sezon już pod koniec października, podobnie jak ma to miejsce w narciarstwie alpejskim.

- Skąd weźmiemy śnieg na początku listopada w Warszawie?

Walter Hofer: Nie jest to kwestia śniegu naturalnego, bo w każdej miejscowości trzeba ten śnieg wyprodukować sztucznie. Potrzebne jest jedynie odpowiednie miejsce, gdzie ten śnieg mógłby zostać wytworzony jak np. namiot czy lodowisko. Także na innych skoczniach, na których skaczemy w sezonie zimowym, śnieg jest produkowany.

Jakie są pomysły jeśli chodzi o samą skocznię, byłaby to skocznia mobilna, czy dedykowany obiekt w Warszawie?

Walter Hofer: Nie jestem technikiem, aby odpowiedzieć na to pytanie, ale zbierzemy wszystkie propozycje, pomysły i możliwości i razem z organizatorami oraz PZN zdecydujemy czy to jest możliwe.

Czy to pierwszy krok do tego, aby móc przenieść skoki do hal, bez problemów z wiatrem i śniegiem?

Walter Hofer: Nie, zdecydowanie nie. Skoki są sportem na świeżym powietrzu, dyscypliną zimową. To jest jedynie inicjatywa, która raz na jakiś czas umożliwiłaby organizację zawodów w dużym mieście, aby pokazać rywalizację skoczków przed ogromną publicznością. Jeśli więc otrzymujemy zaproszenie od tak wspaniałego miasta jak Warszawa i jeśli jest to możliwe pod względem technicznym, to jedne zawody w ciągu sezonu można by przeprowadzić na takim stadionie.

Czy jest jakiś minimalny, dopuszczalny dla takiego konkursu rozmiar skoczni?

Walter Hofer: Oczywiście, to nie może być tylko konkurs pokazowy, show, to muszą być zawody sportowe na wysokim poziomie. Dowiemy się od inżynierów, jakie rozmiary skoczni byłyby możliwe do zbudowania w ramach stadionu.

Jakie są zalety organizacji zawodów w skokach narciarskich na stadionie?

Walter Hofer: Z marketingowego punktu widzenia, pomogłoby to nam w prezentacji naszych sponsorów przed Świętami Bożego Narodzenia. Aktualnie bowiem sezon rozpoczyna się trochę zbyt późno dla naszych sponsorów, aby można było promować ich pod kątem Świąt. Taki stadion stwarza warunki na prezentacje przez sponsorów różnych świątecznych produktów, urządzenia specjalnych imprez towarzyszących, stoisk i innych atrakcji. To dałoby również miastu duży impuls do rozwoju.

Jakie są aktualne szanse na faktyczną organizację tych zawodów?

Walter Hofer: Trudno powiedzieć, to wszystko zależy od kwestii technicznych. Od strony sportowej, byłoby to możliwe. Musimy teraz poczekać na odpowiedź i proponowane rozwiązania przez inżynierów.

Czy atmosfera na takim konkursie stadionowym byłaby inna niż na normalnych zawodach?

Walter Hofer: Tego nie wiem, ale wiem, że w Polsce mamy publiczność, która jest jedną z najlepszych na świecie. Jestem przekonany, że warszawiacy powitaliby nas tam godnie i gorąco dopingowali na tym pięknym stadionie.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Rozmawiał, Tadeusz Mieczyński

Walter HoferWalter Hofer
fot. Tadeusz Mieczyński

Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (12256) komentarze: (134)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • piotr186 profesor
    HKS,

    Topless to może zbyt odważnie ,ale gdyby w strojach kąpielowych oddały parę soków latem i nakręciły z tego filmik promocyjny to byłaby to ciekawa sprawa i niezła promocja kobiecych skoków:)

  • piotr186 profesor

    to jeszcze inna wizja takiej skoczni na narodowym:

    http://szybki.fakt.pl/Adam -Malysz-przyznaje-ze-sly szal-o-pomysle-zbudowania-sko czni-na-sta dionie-ale -potraktowalem-tematu-powaznie-,art ykuly,180259,1.html

  • piotr186 profesor
    pavel

    Mówisz masz - niezła grafika jak mogłaby wyglądać skocznia na narodowym:

    http://infografika.wp.pl/title,Oto -jak-wygladalaby-skocz nia-na-Na rodowym,wid,1498 3257,wiadom osc.html?ticaid=1f585

    I co dalej twierdzisz ze się nie da?

  • HKS profesor

    @piotr186

    I CI mądrzejsi ludzie mają w rodzinach różnych projektantów. To że ktoś coś wymyślił to jedno, a po co to wymyślił to drugie. Jak widzisz część osób popiera ten pomysł, ale duża część nie widzi w tym żadnego sensu. Można zorganizować skoki zawodniczek toples i wymyślać co głupsze pomysły, ale nie do końca o to chodzi;)

  • anonim
    @piotr186

    Nie udawaj głupszego niż jesteś to są stadiony starego typu, z niską koroną i bez dachu, a tu masz nowoczesny obiekt z fasadą wysokości 80m, dachem itd.

  • anonim
    @piotr186

    Ale to ty wymyśliłeś budowę skoczni nad fasadą stadionu :D

  • anonim
    @piotr186

    To ty chcesz budować skocznię na fasadą stadionu, ale czego wymagać od typa, który pisze na każdy temat, a na żaden nic nie wie.

  • HKS profesor

    Jednym stadionem gdzie obecnie względnie wydaje się to w miarę sensowne, to jest stadion Zawiszy Bydgoszcz, który jest "w miarę" duży i nowoczesny. Dobry byłby też Śląski, ale robią tam ten dach i są jakieś ogromne problemy, więc oczywiście zgłosić go nie można. Wisła czy Legia raczej swoich stadionów nie będą chciały użyczyć i miasto nic nie wskóra. W tych nowych stadionach, to dla laika dach jest strasznie złożoną i dużą konstrukcją i ciężko mi sobie wyobrazić jego rozbieranie po niskiej cenie...

  • anonim
    @piotr186

    Czy ty nie widzisz, że te twoje zdjęcia są sprzed 30-40 lat i masz tam stadiony typu naszego starego 10-lecia? Z czym ty porównujesz? Chłopie wyjdź z domu i się przewietrz bo od tego siedzenia w domu już ci się mózg lasuje :D

  • piotr186 profesor
    pavel

    Moze cię zmartwię ale widziałem, masz żywy dowód że skocznie na stadionach były. Techniczne możliwości są. Wszystko jest kwestią finansów

  • anonim
    @piotr186

    Dlaczego ty musisz zawsze pisac o sprawach, o których nie masz zielonego pojęcia? Nawklejasz zdjęcia sprzed wojny i porównujesz z obecnym stadionem, którego sama fasada ma ponad 80m wysokości, weź postaw nad tym skocznię, pomyśl trochę.

  • piotr186 profesor

    Tu dobre zdjęcie jak możne wyglądać stalowa konstrukcja skoczni:

    http://www.skisprung schanzen.com/PL/Sko cznie/USA-Stany+Zje dnoczone/NH-New+Ham pshire/Lebanon/0737/

  • piotr186 profesor

    Tuja aż 80-metrowa skocznia tymczasowa:

    http://www.skisprungsc hanzen.com/PL/Skocznie/USA-Stany+Zjedno czone/CA-Kalifornia/Los+Angeles/0741-Pomona/

  • piotr186 profesor

    Jeszcze przykład ciekawej skoczni:

    http://www.skisprung schanzen.com/PL/Skocznie/USA-Stany+Zj ednoczone/MN -Minnesota/Minneapolis /0745-Auditorium/

    i kolejna stadionowa:

    http://www.skispru ngschanzen.com/PL/Skocznie/USA-Stany+Zjednocz one/OR-Oregon/Po rtland/0764/

  • piotr186 profesor
    Popek

    Na samym stadionie (a właściwe na trybunach) będzie tylko zeskok skoczni, wieża będzie po za stadionem, Strata na pojemności nie będzie aż tak duża no inie mala cześć murawy tez się będzie dało wykorzystać jako sektory dla kibiców.

    Pooglądaj sobie inne skocznie stadionowe:

    http://www.skisprungsch anzen.com/PL/Skocznie/GBR-Wielka+B rytania/London/0319-Wembley/

    http://www.skisp rungschanzen.com/PL/Skocznie/USA-Stany +Zjednoczone/CA-Kalifornia/Los+Angeles/0739-Dodger+ Stadium/

    http://www.skispru ngschanzen.com/PL/Skocznie/USA-Stany+Zjednoczon e/CA-Kalifornia/ Los+Angeles/0738-Coliseum/

    http://www.ski sprungschanzen.com/PL/Skocznie/USA-Stany+Zje dnoczone/IL-Illinois/Chica go/0709-Soldie r+Field/

  • piotr186 profesor
    Sir Galahad

    Na organizacje Euro poszły nie miliony tylko miliardy złotych, a korzyści żadne ani gospodarcze, ani ekonomiczne, ani sportowe a nawet wizerunkowe... To ze o nas mówiono przez miesiąc niczego dla Polski nie zmieniło, drogi powstały które i tak by powstały bez względu na EURO.

  • piotr186 profesor
    Sir Galahad

    50 tyś widowni bilety po 100 zł wzwyż, lekko na biletach masz zarobek 5 mln. Skocznia byłaby droga,horrendalnie droga gdyby była betonowa, ale tymczasowa powstałaby zapewne ze stali. Czyli koszty pewnie mniejsze, spory koszt to demontaż dachu (części), Oświetlenia nawet nie trzeba bo to będzie konkurs dzienny ,a nawet jeśli nocny to i tak byłby to takie koszty jak oświetlenie meczu piłkarskiego. Co do opłacalności - Na EUR 2012 tez Polska nic nie zarobiła...

  • anonim

    EURO 2012 było też projektem cywilizacyjnym. Co by nie mówić obwodnica Wrocławia zostanie zawsze, podobnie parę innych projektów. I co by nie mówić Euro 2012 było zauważone na całym świecie. Tak ze skokami nigdy nie będzie. Poza tym nie ma żadnego sensu wydawać milionów złotych (bo to będą miliony) na czasową skocznię (w imię popularyzacji skoków; jak rozumiem skoki same sobie znajdą finansowanie?), bo Hofer i Piotrek mają taką fanaberię. Już kiedyś Red Bull sprytnym szantażykiem orżnął Polskę i Wielką Krokiew na ładną kasę przy poklasku kibiców, a pan organizator nawet w Polsce podatków nie płaci, a impreza i tak się nie odbyła.

  • anonim

    Nie ma takiej opcji, żeby to się zwróciło. I nie dodawajcie sobie żadnych "w Polsce", "dla przyjaciół". Montaż finansowy nigdy się nie domknie. Budowa skoczni czasowej i zeskoku na Stadionie Narodowym będzie po prostu za droga ZAWSZE (pytanie czy to technicznie w ogóle możliwe, a testy bezpieczeństwa?). I wtedy ktoś się dołożyć będzie musiał wrzucając "w koszty promocji miasta" czy coś w tym stylu. Bilety nawet po 1 tysiąc nie zbilansują tego. Durna wymiana murawy jest liczona w dziesiątkach tysięcy złotych. Naświetlanie podobnie. A na zachodzie jest to jeszcze droższe. Chory pomysł.

  • HKS profesor

    @piotr186

    Jak oglądałeś to chyba wiesz, że w przeciwieństwie do ostatnich ME całe te MŚ były deszczowe geniuszu!

    Dobra kończymy dyskusje - jesteś forumowym mentorem i wszyscy o tym dobrze wiedzą i jesteś dla nas wszystkim autorytetem! Jak się czyta Twoje złociste opowieści na każdy temat, to człowieka aż nie może się powstrzymać żeby wspólnie z Tobą chłonąć tę mądrości! Dlatego się udzieliłem, więc proszę wybacz moją nieuprzejmość!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl