Wtorek, 11 listopada 2003, 08:08

Peter Schlank: "Sytuacja w skokach słowackich jest bardzo trudna" - wywiad

Peter Schlank
Peter Schlank
Przedstawimy naszym czytelnikom wywiad, jakiego udzielił redaktorom skijumping.pl głowny trener reprezentacji Słowacji w skokach narciarskich - Peter Schlank. Była to niezwykle interesująca rozmowa o tym, w jakich warunkach muszą pracować słowaccy trenerzy i na co mogą liczyć skoczkowie w Słowacji. Wywiad został przeprowadzony w czasie trwania Mistrzostw Polski w skokach na igelicie, w Zakopanem, we wrześniu tego roku. Zapraszamy do przeczytania tej bardzo pouczającej lektury...

Jak się przygotowuje drużyna słowacka do sezonu?
Sytuacja drużyny słowackiej jest bardzo ciężka. Mamy właściwie tylko jeden klub, Duklę Bańska Bystrzyca. Za czasów Czechosłowacji były dwa silne kluby: Dukla Liberec i Dukla Bańska Bystrzyca. Konkurencja między nimi sprawiała, że można było wystawić bardzo silną drużynę, która zdobywała medale olimpijskie i czołowe miejsca na Mistrzostwach Świata.
W chwili obecnej klub przeżywa kryzys. Jestem z nim związany od 35 lat, najpierw jako zawodnik, potem jako trener. Jak jest jeden klub, nie ma konkurencji, to ciężko wychować dobrego zawodnika... Mieliśmy dobrze zapowiadających się juniorów (Matej Uram i Miroslav Formanek), ale oni już nie skaczą... Jeśli chodzi o seniorów, to reprezentuje nas obecnie tylko Martin Mesik, który nie dostaje żadnych pieniędzy ze związku na treningi. Niedawno znaleźliśmy niemieckiego sponsora, dzięki temu jego sytuacja się nieco polepszyła. Zaczął osiągać lepsze wyniki, punktował w tegorocznym LGP.

Wielka szkoda, że dyscyplina o takich tradycjach w Bańskiej Bystrzycy i takich wielkich osiągnięciach (trzech mistrzów świata) w tej chwili nie jest finansowana ze strony władz, ale taka jest u nas sytuacja ekonomiczno – polityczna. Rodzice naszych młodych skoczków nie mają pieniędzy na zakup nart, butów, kombinezonów, bo wszystkie pieniądze muszą przeznaczyć na jedzenie i życie.


Czy są organizowane Mistrzostwa Słowacji? Kto jest aktualnie mistrzem?
Był Puchar Tatr, tam zwyciężył Krystian Długopolski, ale nie były to oficjalne mistrzostwa. W październiku odbędą się Mistrzostwa Słowacji dzieci i juniorów w Bańskiej Bystrzycy (polscy zawodnicy brali udział w tych zawodach – sprawozdanie znajduje się na stronach skijumping.pl – przyp. red). Było w tym roku kilka konkursów dla młodych zawodników, w czerwcu, w lipcu, ale dla seniorów nie udało się zorganizować Mistrzostw. Mamy piękny obiekt w Strbskim Plesie, który był ostatnio zmodernizowany, za przeznaczone na to fundusze można byłoby wybudować trzy skocznie. Jest to obiekt drogi i nie stać na trening na nim wielu naszych zawodników.

Mesik jest tym pierwszym zawodnikiem, czy może jest jakiś następny?
Dusan Orsula, ale nie może skakać, bo nie ma pracy, nie ma pieniędzy, nikt mu nie da ani korony. Chciałby skakać, ale nie ma sponsora.

Gdzie trenuje obecnie Mesik i pozostali?
Była ustalona kadra z czterech zawodników: Mesik, Orsula, Babis i Stefanovic. Ale nie było pieniędzy, aby oni wszyscy mogli trenować. Żeby osiągnąć sukces w tym sporcie potrzebny jest odpowiedni system i pieniądze. A u nas nie ma ani jednego, ani drugiego.

Ile jest obiektów na Słowacji, na których można skakać?
Takich małych skoczni jest dużo, ale społecznie, bez wynagrodzenia, nikt nie chce pracować. Z igelitowych skoczni mamy K90 w Strbskim Plesie i obiekty w Bańskiej Bystrzycy, tych śniegowych jest więcej, 12 km od Bańskiej Bystrzycy jest skocznia K120, która ma bardzo dobry profil. Tam skakali Skupień i Mateja, tylko Adama Małysza tam nie było.

Ilu jest juniorów, czy małych dzieci chętnych do skoków?
Ok. 25-30, z terenu Bańskiej Bystrzycy tylko. Nie jest to obecnie popularny sport na Słowacji. Najpopularniejszy w tej chwili jest hokej i biegi narciarskie. Kombinacja norweska ma podobna sytuację jak nasze skoki. Tutaj jedynym reprezentantem jest Michał Psenko. To naprawdę trudna sytuacja, ale nasz związek na razie nie robi nic, aby uległa ona zmianie na lepsze.

To jak widzi Pan zimowy sezon?
Chcielibyśmy, aby Mesik punktował w Pucharze Świata, a na MŚ w lotach w Planicy wszedł do trzydziestki. Ma w tej chwili 24 lata, nie pali, nie lubi alkoholu, ma wielką motywację, jest bardzo dobry technicznie, ale w porównaniu z ostatnim rokiem podrósł, ma 188 cm wzrostu, pracujemy obecnie nad jego sylwetką dojazdową i odbiciem. Bardzo na niego liczymy.

Dziękujemy serdecznie za wywiad i życzymy jak najlepszych wyników w nadchodzącym sezonie– mimo wszystko.

wywiad przeprowadzili: tad, Jaala i witeckJaala, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (4967) ilość komentarzy: (4)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY


Najnowsze Tweety:
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
CoC
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Sapporo HS137
26.01.2019
godz. 08:00
Sobota, godz. 07:45
Sobota, godz. 07:45
Sobota, godz. 07:45
Klasyfikacja PŚ:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KOBAYASHI RyoyuJaponia1128
2.STOCH KamilPolska624
3.ŻYŁA PiotrPolska603
4.KRAFT StefanAustria581
5.KUBACKI DawidPolska554
29.WOLNY JakubPolska97
35.HULA StefanPolska43
47.KOT MaciejPolska14
59.WĄSEK PawełPolska4
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Rastbuechl HS78
09.02.2019
godz. 17:30
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.EGLOFF LucaSzwajcaria458
2.SEIDL FabianNiemcy396
3.NIETZEL JustinNiemcy351
4.PREVC CeneSlowenia286
5.RUPITSCH MarkusAustria268
21.JUROSZEK KacperPolska141
55.KANTYKA PrzemysławPolska54
68.GRUSZKA MateuszPolska40
68.NIŻNIK AdamPolska40
71.BIEGUN KrzysztofPolska39
78.SKUPIEŃ DamianPolska34
88.STOSEL KacperPolska29
92.PILCH TomaszPolska25
133.JOJKO SzymonPolska5
142.CZYŻ BartoszPolska2
143.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Brotterode HS117
23.02.2019
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.BRECL JernejaSlowenia200
2.SZPINIEWA AnnaRosja170
3.RAUDASCHL ElisabethAustria159
4.FREITAG SelinaNiemcy150
4.PURKER ClaudiaAustria150
9.KARPIEL KamilaPolska109
15.RAJDA KingaPolska79
36.TWARDOSZ AnnaPolska21
Pełna klasyfikacja..»


Kroppa
2000-2019 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl