Piątek, 12 grudnia 2003, 17:04

Tuż przed pierwszym konkursem w Neustadt

Skocznia w Neustadt
Skocznia w Neustadt
Już za kilka godzin odbędą się pierwsze zawody w Neustadt - miejsowosci położonej w górach Schwarzwaldu. Arena zmagań - to skocznia Hochfirst, wybudowana w 1950 roku, a zmodernizowana w roku 2000. Możliwe są na niej skoki do 150m.

Rekordzistą tego pięknego obiektu jest Sven Hannawald, który mieszka niedaleko, w Hinterzarten, miasteczku goszczącym światową elitę narciarstwa w czasie rozgrywania LGP.

Neustadt posiada zespół skoczni, podobnie jak polskie Zakopane. Niedaleko znajdują się jeszcze obiekty: mała skocznia o punkcie konstrukcyjnym K40 oraz Średnia Hochfirst.

Skocznia w Neustadt przypomina trochę naszą Wielką Krokiew, jest także naturalnie położona, otoczona lasami, rzadko wieją tu takie wiatry, jakie przeszkadzały skoczkom w czasie trwania konkursów w Kuusamo czy Trondheim. Zazwyczaj panuje tu bezwietrzna pogoda. Jedynym mankamentem jest częsty brak śniegu na początku zimy, ale organizatorzy radzą sobie z tym problemem. Śnieg jest przywożony ciężarówkami z Alp.

W Neustadt trwa już wielkie, narciarskie świeto. Telewizja RTL szykuje kolejne transmisje z narciarskiej stolicy Europy. Tymczasem telewidzowie tej niemieckiej stacji brali udział w typowaniu najlepszego skoczka listopada. Dla Polaków sprawą oczywistą jest, ze najlepiej skakał do tej pory lider PŚ - Adam Małysz. Telewidzowie niemieccy również byli tego samego zdania i okrzyknęli naszego mistrza skoczkiem miesiąca. Adam jest bardzo lubiany przez naszych zachodnich sąsiadów. Niemieccy kibice zapowiadają, że przyjmą Małysza równie serdecznie, jak ostatnio witano w Zakopanem Svena Hannawalda.

Tymczasem rozpoczęła się wielka narciarska impreza. Odbyły się już kwalifikacje do jutrzejszego konkursu. Niemiecka drużyna potwierdziła swoją bardzo dobrą dyspozycję. Pierwsze miejsce Svena Hannawalda i 6 Niemców w pierwszej "30" serii kwalifikacyjnej, te fakty świadczą o doskonałym przygotowaniu zawodników.

Dzisiejsze kwalifikacje dają przedsmak jutrzejszego konkursu. Na liście pierwszych trzydziestu zawodników znaleźć możemy 6 Finów (najwyżej sklasyfikowano Mattiego Hautamaeki - drugie miejsce), 6 Austriaków (najlepszy - Martin Hoellwarth - 4 lokata), 4 Norwegów z Tommy Ingebrigstenem (3 miejsce) na czele. Bardzo cieszy fakt, że oprócz Adama Małysza, jutro na skoczni zobaczymy także Marcina Bachledę i Tomisława Tajnera. Tomek Pochwała, który odpadł po kwalifikacjach, sam przyznał w jednym z wywiadów, że za mało skakał na śniegu i bardzo liczy na solidny trening w jednym z ośrodków narciarskich, do którego uda się nasza ekipa zaraz po konkursach w Neustadt.

Nie błyszczą w tym sezonie Japończycy. Do jutrzejszego konkursu zakwalifikowało się ich aż czterech, ale sklasyfikowani byli na dalekich miejscach. Nie imponują formą, jak na razie, Słoweńcy. Peter Zonta skacze bardzo dobrze, jednak pozostali - słabiutko. Primozowi Peterce ledwo, ledwo udało się dostać do grupy, która wystąpi jutro w konkursie.

W sobotnich zawodach zobaczymy m.in. dwóch Rosjan - 19 letniego Alekseja Silaeva z Niżnego Nowgorodu i Dmitrija Vassileva, skoczka, o dłuższym stażu w PŚ, oraz dwóch Estończyków: Jensa Salumae i Jaana Jurisa, Clint Jones będzie samotnie reprezentował Stany Zjednoczone, Jan Matura - Czechy, Johan Eriksson - Szwecję, Yong Jik Choi - Koreę, Martin Mesik zamykający stawkę najlepszych zawodników biorących udział w sobotnim konkursie - Słowację.

Awans do pierwszej pięćdziesiątki skoczków wcale nie jest takim prostym zadaniem. Gdy spojrzymy na listę przegranych w tych kwalifikacjach, to zobaczymy tam mnóstwo znakomitych nazwisk. Odpadł Simon Ammann - dwukrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich, Damian Fras, Słoweniec, podpora drużyny w ubiegłym sezonie , Bine Norcic i Rok Benkovic - gwiazdy sezonu letniego, Christoph Duffner, Jakub Janda - nadzieja Czechów, Jure Radejl i wielu, wielu innych... Bedą oni mieli szansę w następnych kwalifikacjach.

Tymczasem trwa już gorączka przedkonkursowa. Obliczanie szans poszczególnych zawodników i całych ekip. My bardzo liczymy na naszego skoczka, Adama Małysza. Wierzymy, że będzie dobrze. Życzymy wszystkim naszym zawodnikom długich, pięknych skoków. Skocznia Hochfirst w Neustadt czeka...
Program:
13.12.2003 (sobota)

12.00 - seria próbna
13.45 - pierwsza seria konkursowa


Jaala, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (7650) ilość komentarzy: (8)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Oslo HS106
15.09.2018
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Villach HS98
07.07.2018
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KRIZNAR NikaSlowenia580
2.GOERLICH LuisaNiemcy388
3.HARALAMBIE DanielaRumunia382
4.REISCH AgnesNiemcy362
5.FREITAG SelinaNiemcy256
6.KARPIEL KamilaPolska247
7.TWARDOSZ AnnaPolska224
10.RAJDA KingaPolska203
30.PAŁASZ MagdalenaPolska90
47.CIEŚLAR PaulinaPolska61
55.HARSCHE KatarzynaPolska48
101.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl