Niedziela, 09 lutego 2014, 19:31

ZIO w Soczi: Kamil Stoch Mistrzem Olimpijskim!!!

09.02.2014 - podium konkursu olimpijskiego HS 106

Kamil Stoch znokautował rywali w konkursie olimpijskim na skoczni normalnej. Polak oddał skoki na odległość 105,5 i 103,5 metra, za które otrzymał notę 278 punktów. Na złoty medal w skokach narciarskich czekaliśmy 42 lata!

Srebrny medal zdobył Peter Prevc, który skoczył 102,5 metra w pierwszej oraz 99 metrów w drugiej serii. Na najniższym stopniu podium stanął Anders Bardal, Norweg na półmetku konkursu był drugi z wynikiem 101,5 metra, a finale osiągnął 98,5 metra i mógł się cieszyć z brązowego medalu.

Czwarty był Thomas Diethart, zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni uzyskał 99 i 98 metrów i do podium stracił 5,8 punktu. Na piątej pozycji konkurs zakończył kolejny z Austriaków - Michael Hayboeck. Jeden z faworytów do medalu skoczył 101 i 98,5 metra i uplasował się o zaledwie o 0,3 punktu za Diethartem. Szósty był po skokach na 96i 101,5 metra był Andreas Wellinger.

Dobrze spisali się także pozostali Polacy. Maciej Kot zakończył konkurs na 7. pozycji skacząc 101,5 i 98,5 metra. Jan Ziobro został sklasyfikowany na 13. miejscu, po pierwszym skoku na 101 metrów Ziobro zajmował 9. lokatę, ale w finale rezultat 99 metrów nie pozwolił naszemu reprezentantowi na utrzymanie miejsca w czołowej "10".

Zawiódł zaliczany do grona faworytów Gregor Schlierenzauer, Austriak zakończył olimpijskie zmagania na skoczni normalnej dopiero na 11. miejscu. Trzy pozycje niżej uplasował się Thomas Morgenstern. Dwukrotny mistrz olimpijski z Vancouver - Simon Ammann został sklasyfikowany na 17. pozycji.

Upadek w pierwszej serii zaliczył jeden z faworytów konkursu - Severin Freund, Niemiec skoczył 99,5 metra, ale po lądowaniu stracił równowagę i upadł na zeskok. Freund wystąpił w drugiej serii zajmując ostatecznie jednak dopiero 31. miejsce. Zdyskwalifikowany został Włoch Davide Bresadola.

Dawid Kubacki skoczył 97,5 metra i nie zdołał awansować do serii finałowej zajmując pechowe 31. miejsce.

Konkurs przebiegał w równych warunkach, większość zawodników otrzymywała dodatnie punkty za wiatr od strony skoczni, ale były to nieznacznie bonifikaty.

Tuż po konkursie trzech najlepszych zawodników udekorowano kwiatami, na wręczenie medali Stoch, Prevc i Bardal muszą poczekać do poniedziałku.