[X] Zamknij
Sobota, 24 stycznia 2015, 09:18

P¦ w Sapporo: Zwycięstwo Prevca, Stoch siódmy

24.01.2015 - Podium P¦ w Sapporo

Sobotni konkurs w Sapporo zakończył się pierwszym w sezonie triumfem Petera Prevca. Na Okurayamie (HS 134) punkty zdobyło aż pięciu Polaków. Kamil Stoch po słabszym pierwszym skoku, został sklasyfikowany na 7. miejscu.

Niespełna 23-letni podopieczny Gorana Janusa zanotował tym samym czwarte pucharowe zwycięstwo w swojej karierze, a drugie w Sapporo. Największy sukces w tym sezonie odnotował dzięki dwóm równym lotom na 130. i 131. metr. Po raz szósty z rzędu na tzw. pudle stan±ł Stefan Kraft. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu ¦wiata zaj±ł drug± pozycję po skokach na odległo¶ć 127,5 metra oraz 131 metrów. Austriak przegrał ze Słoweńcem różnic± 5,1 pkt. Skład czołowej trójki uzupełnił Roman Koudelka. Reprezentant naszych południowych s±siadów uzyskał 127,5 oraz 130,5 metra.

Szansę na drugi triumf w tym sezonie zaprzepa¶cił Michael Hayboeck. 23-latek na półmetku rywalizacji (132 metry) ex aequo prowadził z Prevcem, ale w finale skoczył 127,5 metra, przez co spadł aż na 4. pozycję. Kolejny udany występ zaliczył Jurij Tepes (5. miejsce). Syn Mirana Tepesa l±dował na 128. i 129. metrze. Za jego plecami znalazł się najlepszy z reprezentantów gospodarzy - Noriaki Kasai (128 metrów i 122,5 metra).

Po zakopiańskim sukcesie, dzi¶ Kamil Stoch wywalczył 7. pozycję. O ile w drugiej serii 27-latek zaprezentował się bardzo dobrze (127,5 metra), o tyle w pierwszej pojawiły się pewne problemy po wyj¶ciu z progu. Niski lot, a także niekorzystne warunki pozwoliły uzyskać tylko 123 metry.

Punkty zdobyło jeszcze czterech Biało-Czerwonych. Po raz kolejny nieustabilizowan± formę zaprezentował Piotr Żyła. Aktualny mistrz Polski po I serii (115 metrów) zamykał czołow± "30", natomiast w finale dołożył 15 metrów, co pozwoliło awansować mu na 16. lokatę. W drugiej dziesi±tce uplasowali się także Jan Ziobro (125,5 oraz 118,5 metra) i Aleksander Zniszczoł (124,5 oraz 116,5 metra). Zajęli oni kolejno 18. i 19. miejsce. Maciej Kot zaj±ł 29. pozycję (123 metry i 112,5 metra).

Dopiero 36. był Dawid Kubacki. Drużynowy medalista M¦ z 2013 roku wyl±dował na 115. metrze.

W klasyfikacji Pucharu ¦wiata zaszły niewielkie zmiany. Na drugie miejsce wysun±ł się Prevc, który traci do Krafta 93 punkty. Różnica dziel±ca trzeciego Hayboecka od lidera to już 108 punktów. Kamil Stoch wyprzedził Andersa Bardala i aktualnie zajmuje 15. miejsce.

Kolejny konkurs z cyklu Pucharu ¦wiata odbędzie się już w nocy z soboty na niedzielę. O 1:00 czasu polskiego rozpoczn± się kwalifikacje, natomiast godzinę póĽniej ruszy pierwsza seria konkursowa.