MSJ - Finowie dążą do medali!

• 2004-02-03 20:53
Na zawodach Mistrzostw Świata Juniorów w skokach narciarskich, które odbędą się w norweskim Strynie 5. i 7. lutego Finlandię będą reprezentować Olli Pekkala (ur. 1987 r.) z Lahti, Joonas Ikonen (ur. 1987 r.) i Niko Moilanen z Kuopio, Ville Timonen (ur. 1986 r.) z Lieksy oraz Tommi Voutilainen (ur. 1986 r.) z Kitee. Fińscy kibice liczą, że ich chłopcy wrócą z mistrzostw z medalami.

Największe nadzieje wiążą Finowie z Pekkalą, który wyraźnie wygrał mistrzostwo juniorów Finlandii. W konkursie na obiekcie K-90 w Vuokatti, Pekkala pokonał drugiego Joonasa Ikonena ponad 40 punktami. Tommi Voutilainen zajął trzecią lokatę. Olli był bardzo zadowolony z rezultatu, bo nie miał najlepszego początku sezonu. Brak śniegu przeszkadzał w treningach, z kolei w grudniu Pekkala byl chory.

"Skaczę lepiej już od dwóch tygodni" - powiedział po zawodach.

W Strynie Olli zamierza zająć lepszą od ubiegłorocznej pozycję: w szwedzkim Sollefteå młody zawodnik zajął 9. miejsce.

W zeszłorocznych zawodach MSJ, w indywidualnym konkursie najlepiej z Finów zaprezentował się Jarkko Heikkonen (zajmując 7. lokatę), a drużyna Finlandii zdobyła brązowy medal. Nie były to oszałamiające rezultaty w porównaniu z MSJ w 2002 roku: wtedy Finowie wygrali konkurs drużynowy, Janne Happonen zostal mistrzem juniorów a Kalle Keituri zajął trzecie miejce.

Trener fińskich zawodników, Pentti Kokkonen (który jest też osobistym trenerem Akseliego Kokkonena, ale nie są oni spokrewnieni) mówi, że w Strynie młodzi skoczkowie będą dążyć do medali. Jednak przyznaje, że nie będzie to łatwe, nawet w konkursie drużynowym.

Z gwiazd Pucharu Świata oraz ubiegłorocznych MSJ, w czwartkowych i sobotnich zawodach w Stryn, udział weźmie obecny mistrz, Austriak Thomas Morgenstern, który może jeszcze w tym roku uczestniczyć w zmaganiach juniorów. Należy on do faworytów tej imprezy. Rok Benkowic (2. miejsce) na konkursy nie przyjechał. Natomiast ubiegłoroczny brązowy medalista, Czech Jan Mazoch jest już seniorem.

W zawodach 2003 roku reprezentacja Austrii (Thomas Morgenstern, Manuel Fettner, Roland Müller i Christoph Strickner) zdobyła złoty medal w konkursie drużynowym, przed Słowenią. Finowie zaś (w składzie Pekkala, Heikkonen, Harri Olli i Antti Pesonen) zajęli 3. pozycję.

Już w czwartek drużyny złożone z zawodników do lat 18 rozpoczną zmagania. Kto stanie na podium? To okaże sie niebawem. Kibice w Finlandii liczą na zwycięzcę dzisiejszej serii treningowej Olli Pekkalę i jego kolegów. Kibice w Polsce mocno trzymają kciuki za naszych chłopców, z Mateuszem Rutkowskim na czele.

Pierwsze rozstrzygniecie nastąpi pojutrze, 5 lutego, o godzinie 18.

Anna Koikkalainen&Jaala, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4994) komentarze: (3)