Sobota, 29 sierpnia 2015, 13:47

FC Pań w Szczyrku: Historyczne zwycięstwo Kingi Rajdy!

29.08.2015 - Podium FC Pań w Szczyrku

Kinga Rajda została triumfatorką sobotniego konkursu FIS Cup pań w Szczyrku (HS 106). Reprezentantka Polski oddała skoki na odległość 81 m i 84,5 m. To pierwsze polskie zwycięstwo w kobiecych zawodach tej rangi. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Pałasz.

W pierwszej serii konkursowej Kinga Rajda osiągnęła odległość 81 metrów i prowadziła z przewagą 4,5 punktu nad obchodzącą dzisiaj urodziny Magdaleną Pałasz (79,5 m). Tuż za Polkami plasowały się Niemka Arantxa Lancho (78,5 m) Rosjanka Anna Żukowa (75 m) i Rumunka Andreea Diana Trambitas (73 m) ex aequo z Joanną Szwab (71,5 m).

Siódme miejsce zajmowała Paulina Cieślar (72,5 m), ósma była Kamila Karpiel (65 m), dwunasta Joanna Kil (61,5 m), zaś trzynasta Katarzyna Pałasz (55 m). Anna Twardosz została zdyskwalifikowana za długość nart.

Pierwsza seria konkursowa została rozegrana z 19. belki przy wietrze osiągającym prędkość 0,5-1,5 m/s.

W finałowej serii Kinga Rajda potwierdziła, że jest najlepsza tego dnia na skoczni w Szczyrku. Reprezentantka Polski uzyskała rezultat 84,5 metra i przypieczętowała swoje zwycięstwo. To pierwsza w historii polska wygrana w kobiecych zawodach FIS Cup. Na drugie miejsce awansowała Arantxa Lancho. Niemka wylądowała na 85 metrze i o piętnaście punktów wyprzedziła Magdalenę Pałasz. Polka dzięki próbie na odległość 77 metrów stanęła jednak na najniższym stopniu podium.

Tuż za podium uplasowały się kolejne Biało-Czerwone - Paulina Cieślar (79,5 m) i Joanna Szwab (75,5 m). Szósta była Rosjanka Anna Żukowa (73,5 m). Kamila Karpiel po skoku na 67,5 metra ukończyła zawody na ósmym miejscu. Dwunasta była Joanna Kil (56,5 m), zaś trzynasta Katarzyna Pałasz (53 m).

Druga seria odbyła się również z 13. platformy startowej, przy wietrze osiągającym 1,2 m/s.

W klasyfikacji FIS Cup nie nastąpiły większe zmiany. Prowadzi nieobecna w Szczyrku Jacqueline Seifriedsberger (200 pkt.) przed Ursą Bogataj i Luisą Goerlich (po 140 pkt.). Dzięki wygranej Kinga Rajda awansowała na czwartą pozycję (124 pkt.).

Kolejne zawody FIS Cup pań odbędą się jutro w Szczyrku. Początek pierwszej serii konkursowej o godzinie 10:30, a poprzedzi ją seria próbna.