Poniedziałek, 05 października 2015, 18:07

Nordin i Gundersson mistrzami Szwecji

Carl Nordin
Carl Nordin
fot. Tadeusz Mieczyński

W sobotę w miejscowości Örnsköldsvik na skoczni K90 w kompleksie Paradiskullen odbyły się letnie mistrzostwa Szwecji. Tytuły mistrzowskie w rywalizacji indywidualnej trafiły w ręce Carla Nordina i Matildy Gundersson, a w konkursie drużynowym najlepszy okazał się duet Olof Lundgren i Simon Eklund reprezentujący klub Holmens IF.

Mimo olbrzymich tradycji jeśli chodzi o skoki narciarskie, Szwecja od kilkunastu już lat nie odgrywa w skokowym świecie żadnej poważniejszej roli, a jej pozycja regularnie spada coraz niżej. Niestety nic nie świadczy o tym, aby sytuacja ta miała się w najbliższej przyszłości zmienić. Świadczyć o tym mogą rozegrane w ostatni weekend letnie mistrzostwa tego kraju.

W rywalizacji indywidualnej mężczyzn na starcie pojawiło się zaledwie 10 skoczków. Najlepszy okazał się Carl Nordin. Niespełna 26-latek, który w swojej karierze nigdy nie zakwalifikował się do konkursu głównego Pucharu Świata (wszystkie starty w tej fazie rywalizacji zawdzięcza odwołaniu kwalifikacji), nie zostawił swoim młodszym rywalom szans, uzyskując nad nimi wynoszącą blisko 30 punktów przewagę. Nordin był także jedynym skoczkiem, który przekroczył punkt konstrukcyjny skoczni K90 w kompleksie Paradiskullen. Srebrny medal trafił w ręce Olofa Lundgrena, który o dwa punkty wyprzedził Josefa Larssona. Larssona, który swoją karierę zawodniczą zakończył trzy lata temu, a od tego czasu na skoczniach pojawia się już tylko czysto hobbystycznie...

Warto też zauważyć, że na starcie zabrakło trzech spośród pięciu skoczków, którzy mieli okazję oddawać swoje skoki podczas tegorocznych mistrzostw świata w Falun – Johana Eriksona, Jonasa Sandella i Christiana Inngjerdingena.

Oprócz konkursu mężczyzn, po raz pierwszy od kilku lat, zorganizowano także rywalizację dziewcząt. Na starcie stanęły 4 zawodniczki, urodzone między 1999 a 2001 rokiem. W tej wyjątkowo młodej stawce najlepsza okazała się Matilda Gundersson, która pod koniec września, podczas konkursów Pucharu Karpat i FIS Cupu w Rasnovie, także prezentowała się najlepiej ze Szwedek, zajmując miejsca na początku drugiej dziesiątki. Srebro trafiło w ręce Fridy Westman, która, po słabszej pierwszej próbie, w drugiej oddała najdalszy skok rywalizacji (81 metrów), ostatecznie przegrywając z Gundersson różnicą zaledwie 2 punktów. Na najniższym stopniu podium stanęła Astrid Moberg, która jako jedyna spośród startujących skoczkiń nie miała jeszcze okazji pojawić się na starcie zawodów FIS'owskich.

W konkursie zabrakło Joanny Mohlen, która w Rasnovie uzyskiwała najgorsze wyniki spośród Szwedek (dla których w komplecie był to debiut w rywalizacji międzynarodowej pod egidą FIS'u). Co ciekawe Mohlen pojawiła się jednak w rozegranych w ten sam dzień mistrzostwach Szwecji juniorów.

Wyniki konkursów indywidualnych w formacie PDF

W Örnsköldsvik w tym samym dniu co konkursy indywidualne odbył się również konkurs drużynowy, który przybrał dość nietypową formę – zawodnicy rywalizowali bowiem w... duetach, a na takich samych zasadach z mężczyznami startowały 2 zespoły kobiece. Tytuł trafił w ręce klubu Holmens IF, który reprezentowany był przez parę Olof Lundgren i Simon Eklund. Pozostałe miejsca na podium zajęły pierwszy i drugi zespół klubu Sollefteå GIF, startujące odpowiednio w składach Sebastian de Wall i Josef Larsson (1. drużyna, srebrny medal) oraz Anton Eriksson i Marcus Flemström (2. drużyna, brązowy medal). Co ciekawe indywidualnie najlepszy wynik uzyskał ponownie Carl Nordin. Znalazł się on jednak w drużynie z Tobiasem Fröierem, który indywidualnie był... najsłabszy, przegrywając nawet z 4 dziewczętami.

Wyniki konkursu drużynowego w formacie PDF

Wyniki indywidualne z konkursu drużynowego w formacie PDF

Oprócz seniorów o medale walczyli także młodsi zawodnicy. Wśród juniorów na skoczni K90 medale zdobyli Olof Lundgren (złoto), Simon Eklund (srebro) i Sebastian de Wall (brąz), a wśród juniorek Frida Westman (złoto), Matilda Gundersson (srebro) i Astrid Moberg (brąz).

Pełne wyniki konkursów mistrzostw Szwecji juniorów w formacie PDF

Ponadto dzień po wcześniej opisanych zawodach w kompleksie Paradiskullen odbyły się także konkursy o mistrzostwo Szwecji w młodszych kategoriach wiekowych. Wśród nieco starszych, na skoczni K55, złote medale zdobyli Sebastian de Wall wśród chłopców i Astrid Moberg wśród dziewcząt, a wśród nieco młodszych, na skoczni K35, tytuły mistrzowskie trafiły do Jonathana Swedberga u chłopców i Fridy Hedin u dziewcząt.

Pełne wyniki konkursów mistrzostw Szwecji w młodszych kategoriach wiekowych w formacie PDF

Dopełnieniem wyjątkowo jak na Szwecję obfitego w rywalizację skoczków i skoczkiń narciarskich weekendu były tradycyjne dziecięce zawody z cyklu Vidars Minne, w których najmłodsi konkurowali na najmniejszych skoczniach wchodzących w skład kompleksu Paradiskullen: K10, K20 i K35. Wyniki tych zawodów można znaleźć tutaj:Paweł Borkowski, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (2993) ilość komentarzy: (9)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY


Najnowsze Tweety:
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
CoC
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Sapporo HS137
26.01.2019
godz. 08:00
Sobota, godz. 07:45
Sobota, godz. 07:45
Sobota, godz. 07:45
Klasyfikacja PŚ:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KOBAYASHI RyoyuJaponia1128
2.STOCH KamilPolska624
3.ŻYŁA PiotrPolska603
4.KRAFT StefanAustria581
5.KUBACKI DawidPolska554
29.WOLNY JakubPolska97
35.HULA StefanPolska43
47.KOT MaciejPolska14
59.WĄSEK PawełPolska4
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Rastbuechl HS78
09.02.2019
godz. 17:30
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.EGLOFF LucaSzwajcaria458
2.SEIDL FabianNiemcy396
3.NIETZEL JustinNiemcy351
4.PREVC CeneSlowenia286
5.RUPITSCH MarkusAustria268
21.JUROSZEK KacperPolska141
55.KANTYKA PrzemysławPolska54
68.GRUSZKA MateuszPolska40
68.NIŻNIK AdamPolska40
71.BIEGUN KrzysztofPolska39
78.SKUPIEŃ DamianPolska34
88.STOSEL KacperPolska29
92.PILCH TomaszPolska25
133.JOJKO SzymonPolska5
142.CZYŻ BartoszPolska2
143.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Brotterode HS117
23.02.2019
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.BRECL JernejaSlowenia200
2.SZPINIEWA AnnaRosja170
3.RAUDASCHL ElisabethAustria159
4.FREITAG SelinaNiemcy150
4.PURKER ClaudiaAustria150
9.KARPIEL KamilaPolska109
15.RAJDA KingaPolska79
36.TWARDOSZ AnnaPolska21
Pełna klasyfikacja..»


Kroppa
2000-2019 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl