Dodatkowy konkurs w Polsce, inauguracja w Szczyrku. Pomysły prezesa Tajnera

  • 2015-12-10 13:08

Podczas jednej z transmisji telewizyjnych prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner napomknął o chęci przeprowadzenia w Szczyrku zawodów inaugurujących sezon Pucharu Świata już w październiku. Sternik krajowej narciarskiej centrali będzie o tym pomyśle rozmawiał z Walterem Hoferem podczas najbliższego Turnieju Czterech Skoczni. Poruszony ma zostać również temat ewentualnego rozegrania na polskiej ziemi dodatkowego konkursu PŚ w zamian za odwołane zawody w Ruce.

Tajner przyłącza się do grona tych, którzy niechętnie widzieliby w przyszłości zawody pucharowe na kapryśnej skoczni Rukatunturi:

- Wydaje mi się, że Kuusamo powinno zniknąć z kalendarza i chyba takie są ogólne oczekiwania. Nowoczesne metody produkcji śniegu powodują, że inaczej można zacząć patrzeć na organizację pierwszych konkursów. To nie musi być Kuusamo, które może gwarantował zimę – choć i to nie zawsze - ale równocześnie gwarantowało kłopoty. Teraz nie ma problemu, żeby pod koniec listopada w dowolnym miejscu przygotować skocznię. Są plany, żeby to w Willingen odbywały się pierwsze zawody. My myślimy nawet, czy nie zrobić takiego prologu sezonu jak alpejczycy mają w Soelden, już pod koniec października - mówi były trener polskich skoczków w rozmowie z Gazetą Krakowską.



Mowa zatem o wspominanym już wcześniej Szczyrku?
- Tak, ale najpierw muszę porozmawiać o tym na Turnieju Czterech Skoczni z Walterem Hoferem. Dopiero wtedy będę mógł powiedzieć coś więcej na ten temat.

Andrzej Wąsowicz, który zarządza skocznią w Wiśle i Andrzej Kozak, prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, choć nie wykluczali możliwości przeprowadzenia w Polsce dodatkowego konkursu Pucharu Świata w tym sezonie, mówili o takiej ewentualności raczej bez entuzjazmu. Ze słów Apoloniusza Tajnera wynika jednak, że prawdopodobieństwo takiego obrotu spraw istnieje.

- Inicjatywa powinna wyjść z naszej strony. To rodzi pewne komplikacje, bo na przykład Zakopane sprzedało już sporo biletów na piątkowe kwalifikacje, a to w ten dzień pewnie należałoby zrobić te ekstra zawody, ale z drugiej strony wszystko jest do rozwiązania. O tym też muszę pogadać z Hoferem, oczywiście jeśli organiztor będzie miał taką wolę. Ale mamy na to jeszcze trochę czasu. W każdym razie myślimy o tym.

Cała rozmowa dostępna na stronach Gazety Krakowskiej


Adrian Dworakowski, źródło: Gazeta Krakowska
oglądalność: (6720) komentarze: (30)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim
    Propozycja

    Może by tak Letnie Grand Prix rozgrywać na śniegu (LOL)

  • anonim
    Prolog

    Dla Polskiej reprezentacji taki prolog nawet byłby podejrzewam korzystny. Jeżeli po "dobrze przepracowanym lecie" na pierwszych zawodach na śniegu w październiku skoki byłyby takie jakie były w tym roku w Klingenthal, to potem byłby miesiąc na korekty i "spokojne treningi" dzięki czemu mniej punktów straconych.

  • anonim
    Tajner mistzr pr-u

    Gadki pod publiczkę, odmładzanie, modne stroje, brylowanie w tv - oto czym przez ostatnie lata zajmuje się Apoloniusz Tajner. Nie wiem jak innym ale mi to coraz bardziej "działa na zęby" = wnerwia. Gdzie nowe skocznie? Gdzie nowe kompleksy treningowe dla dzieci? Gdzie nowe pomysły co dalej po Małyszu i Sochu?
    Rozlatująca się skocznia w Zakopanym i przepłacony bubel w Wiśle. Ale jest super, jest super wiec o co ci chodzi....

  • Kolos profesor
    dervish

    Jakby to to istnieją i to od ładnych paru lat technologie które umożliwiają produkcję śniegu nawet przy +30 stopniach Celsjusza:

    http://narty.blog.polityka.pl/2009/10/09/snowmaker-ratuje-sytuacje/.

    Po za tym w ostatnich latach akruat październik był chłodniejszy od listopada, 2 lata temu pod koniec października nawet prószyło śniegiem.

    Więc inauguracja ("prolog") w Szczyrku to świetny pomysł.

  • yyy profesor
    dejw

    To by było mega, najlepsza rzecz dla skoków jaka by się stała to połączyć letnie GP z Pucharem świata a ostatecznie całkowicie przejść na skakanie latem.

  • yyy profesor

    Bzdura, kolejny raz Prezes robi coś po puliczke. Napomknie o tym Hoferowi ale pomysł jest z góry skazany na porażkę.

  • HKS profesor

    @ggg
    Ale nie trzeba być ekspertem, żeby zauważyć że w Wiśle skocznia spłynęła (kamerka) a w Zakopanem skaczą mimo dodatnich temperatur. Te kilkaset metrów robi różnice i dzięki temu są przymrozki w nocy, skocznia w Zakopanem się trzyma, a Wiśle już jest igielit.

    Im wyżej jest skocznia tym lepiej a wiadomo, że to duże uproszczenie ale jednak pewna prawidłowość. Wiadomo że może być też i inwersja.

  • anonim
    @znawca japońskiego

    Ale głupotę teraz strzeliłeś... Ta twoja metoda w górach tak nie działa.

  • dervish profesor

    Widzę, że tu sami specjaliści od naśnieżania. Ja się na tym nie znam. Wiem tyle ile przeczytałem o tym. Z przytoczonego poniżej linku wiem, że maksymalna temperatura przy której można produkować sztuczny śnieg to 3 stopnie C.

    Drodzy eksperci, nie przytaczajcie temperatur dziennych, jeżeli ktoś ma zamiar produkować sztuczny śnieg w październiku to ze względów ekonomicznych będzie to robił raczej nocą niż za dnia, bo wtedy temperatury są dużo niższe. A śnieg (wytworzony nocą) przez jedną czy dwie doby może wytrzymać wysokie temperatury panujące za dnia.

    Nie wiem czy naśnieżanie skoczni w październiku jest w Polsce możliwe i ekonomiczne. Od tego są eksperci. Chciałem tylko powiedzieć, że co niektórzy uderzają w tym temacie w autorytatywne tony nie mając zielonego pojęcia o czym mówią i zapewne w życiu nie widzieli ani sztucznego śniegu ani armatki.

  • mateusz3951 weteran

    Zrobienie w październiku zawodów na skoczni Skalite w Szczyrku jest moim zdaniem pomysłem beznadziejnym i niewykonalnym. Ta inicjatywa prezesa Tajnera jest nieodpowiedzialna i zakrawa o śmieszność.

  • dervish profesor
    jak powstaje sztuczny śnieg

    coś na temat

    http://nanarty.sport.pl/narty/1,110283,17287791,Jak_powstaje_sztuczny_snieg.html

  • anonim

    Drogi Apollo, gratuluję kolejnego udanego lotu na Księżyc. Taka informacja dla Pana:

    Skalite jest położone, jak dobrze pamiętam, 800 m n.p.m.
    Sölden (na dole) jest na wysokości bodaj 2600 m n.p.m.
    2600-800=1800 m n.p.m.
    Każde 100 m wyżej - 0,6 C mniej.
    1800:100x0,6=10,8 C mniej - o tyle chłodniej jest w październiku w Sölden. (Ze względu na klimat i szerokość geograficzną, może będzie o 1-2 stopni mniejsza ta różnica. Ale to wciąż kolosalna różnica. Fakt, na Skalite, jako skocznię normalną będzie łatwiej dowieść śnieg, ale przy ok. 10-13 stopniach C organizowanie śniegu w Szczyrku w październiku to na pewno nie jest dobry pomysł. Bo chyba, że ma Pan jakiś ziomków w Krasnajej Polanie :)


  • zibiszew weteran
    kasztelan (bywalec)

    Każda inicjatywa dotycząca skoków jest ok. Twoja też .Więc nie przejmuj się męczeniem:)

  • Elbow początkujący
    Puchar Świata tak jak TCS

    Siemka,

    Pomyślałem, że zrobię zestawienie, tak jakby Puchar Świata odbywał się według zasad Turnieju Czterech Skoczni. Myślę, że może wyjść ciekawa i niespodziewana klasyfikacja. Dla tych którzy mają ochotę to śledzić będę na bieżąco umieszczał takie wyniki w tym pliku:
    http://fotka24h.pl/pliki/wc15-16.pdf

  • skoczek5 bywalec
    -

    Zrobienie zawodow w Szczyrku to dobry pomysl

  • kasztelan doświadczony

    @dejw

    Zostawiam jak były, gdybym ich nie brał pod uwagę to by głupoty wyszły

  • W_S profesor
    Skoki w październiku?

    Przecież w Szczyrku w październiku będzie góra dwa stopnie mniej niż np. na śląsku czy w małopolsce. A w tym roku w październiku momentami było około 20 stopni, średnia temperatura była gdzieś ok.14-15 stopni, co znaczy że w Szczyrku byłaby ciut niższa...Durny pomysł

  • dejw profesor
    @kasztelan

    Pomysł nawet fajny, pytanie tylko co robisz z punktami za belkę?
    Publikuj na bieżąco, chętnie zobaczę kto zostanie alternatywnym zwycięzcą PŚ ;)

  • dejw profesor

    Skoro pojawiają się różnego rodzaju zestawienia, to i ja wrzucę swoje z cyklu: najmłodsze roczniki punktujące obecnie w PŚ/PK/FC.
    Założenia punktacji w PŚ/LGP oraz PK/LPK są bardzo proste: sumuję punkty uzyskane przez zawodnika w cyklu zimowym + 60% pkt zdobytych latem. Oto co wychodzi:

    Punktujący w PŚ/LGP
    Rocznik 1999

    1. D.Prevc SLO...86 pkt

    Rocznik 1997
    1. Insam ITA... 7,8 pkt
    2. Winter GER... 5,4 pkt
    2. Polasek CZE... 5,4 pkt
    4. Torok ROU... 1,2 pkt
    4. Pitea ROU... 1,2 pkt

    Rocznik 1996
    1. Lanisek SLO... 90,2 pkt
    2. C. Prevc SLO... 62,2 pkt
    3. Bradatsch GER... 7,8 pkt
    3. LEJA POL... 7,8 pkt
    5. Greiderer AUT... 1 pkt
    6. Bickner USA... 0,6 pkt

  • dejw profesor

    Rocznik 1995
    1. Wellinger GER... 1667,4 pkt
    2. Sjoeen NOR... 417,8 pkt
    3. Forfang NOR... 391 pkt
    4. Egloff SUI... 74,4 pkt
    5. WOLNY POL... 37,8 pkt
    6. Peier SUI... 25,4 pkt
    7. Aschenwald AUT... 22,2 pkt
    8. D. Maylander GER.. 18
    9. Bjoereng NOR... 8,4 pkt
    10. Heinrich GER... 6 pkt
    11. Sato JPN... 4,2 pkt
    12. Ojala FIN... 1,8 pkt
    13. Korek CAN... 1,2 pkt

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl