Wtorek, 22 grudnia 2015, 17:20

Historia Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich, część 2

Wiatr na skoczni w Harrachovie
Wiatr na skoczni w Harrachovie
fot. Tadeusz Mieczyński

Zbliża się 24 edycja Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich. W dniach 15-17 stycznia 2016 na skoczni w Bad Mitterndorf o medale powalczą najlepsi specjaliści od szybowania na ponad dwustumetrowe odległości. Impreza ta nie doczekała się póki co opisu w skondensowanej formie. Czas więc nadrobić tę zaległość, zwłaszcza, że historia tej trochę niedocenianej i czasem po macoszemu traktowanej imprezy jest momentami naprawdę pasjonująca.

Historia Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich, część 1

W marcu 1988 roku mistrzostwa rozegrano w Obersrdorfie. Warunki na skoczni były fatalne, wiatr momentami wypaczał wyniki rywalizacji, rozegrano tylko jeden trzyseryjny konkurs. W poprzedzających go kwalifikacjach drugie miejsce zajął Zbigniew Klimowski (166 m.), który potem nie liczył się zupełnie w walce o medale, a będący w dobrej formie rekordzista świata w długości lotu, Piotr Fijas (194 m. podczas Pucharu Świata w Planicy w 1987 roku) uzyskał zaledwie 87 metrów. Poziom kwalifikacji był jednak na tyle niski, że odległość ta spokojnie wystarczyła do awansu. Zarówno w kwalifikacjach jak i w konkursie najlepszy był Norweg Ole Gunnar Fidjestoel osiągając 178, 176 i 181 m. Zwycięzca o trzy punkty wyprzedził Słoweńca Primoża Ulagę i o 8,5 Mattiego Nykaenena. Dobrze skaczący Piotr Fijas zajął siódme miejsce, Zbigniew Klimowski był 18., a Jarosław Mądry 41.

Historia Simona Ammanna, który w 2002 roku doznał ciężkiej kontuzji w wyniku upadku na skoczni, a potem wygrał w cuglach dużą imprezę wcale nie jest bezprecedensowa. W sezonie 1989/1990 fatalnie wyglądający upadek na skoczni w Libercu zaliczył Dieter Thoma. Doznał wstrząsu mózgu i został odwieziony do szpitala. Bezpośrednio po tym wydarzeniu nie było wiadomo czy świetny niemiecki skoczek zdoła wystartować w mistrzostwach świata w lotach w Vikersund, które były wtedy główną imprezą sezonu. Thoma stanął na starcie zawodów, oddał najdłuższe skoki w obu punktowanych seriach, z których składał się konkurs (171 i 165 m.) i zdobył złoty medal. Drugie miejsce zajął Matti Nykaenen, dla którego był to już piąty "lotniczy" medal w karierze, a trzecie Jens Weissflog. W Vikersund zabrakło reprezentantów Polski. Żaden z ówcześnie skaczących polskich zawodników nie prezentował poziomu, który predestynowałby go go do startu na mamucim obiekcie.

Konkurs o mistrzostwo świata rozegrany pod koniec sezonu 1991/92 roku, który po raz pierwszy był także zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, z wielu powodów można uznać za nieudany. Na starcie zabrakło kilku zawodników ze światowej czołówki. Genialni nastolatkowie, Toni Nieminen i Martin Hoelwarth zrezygnowali z harrachovskich lotów na rzecz mistrzostw świata juniorów, które odbywały się w Vuokatti. Fin zajął tam pierwsze, a Austriak trzecie miejsce. W Harrachovie nie pojawili się też, czwarty w klasyfikacji generalnej na koniec sezonu, Ernst Vettori z Austrii i piąty Stefan Zuend ze Szwajcarii. Na zawody składały się trzy serie jednego tylko rozegranego konkursu, a ich przebieg był bardzo loteryjny. Czołowi skoczkowie sezonu nie odgrywali żadnych ról. Austriak Werner Rathmayr zajął 18 miejsce, jego rodak, Andreas Felder 31., a Frantisek Jeż z Czechosłowacji 32. Najwięcej szczęścia miał Noriaki Kasai, który wygrał te szalone zawody po skokach na 182, 182 i 146 m. i zapoczątkował tym samym swoją bogatą kolekcję sportowych trofeów. Drugie miejsce zajął Andreas Goldberger, a trzecie bardzo przeciętny w tamtym sezonie, dopiero 26. w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Roberto Cecon. W zmaganiach na Czertaku nie wzięli udziału polscy skoczkowie.

Końcówka sezonu olimpijskiego 1993/94 była bardzo trudna dla organizatorów konkursów Pucharu Świata. W marcu odwołano z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych zawody w Lahti, Falun, Oslo, a także jeden z dwóch pucharowych konkursów na skoczni mamuciej w Planicy, składających się na Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 1994. Pierwszego dnia zmagań nie rozegrano żadnej punktowanej serii, w niedzielę udało się doprowadzić do końca dwuseryjny konkurs. Zwyciężył zdecydowanie Czech, Jaroslav Sakala po skokach na 189 i 185 metrów. Srebrny medal ze stratą ponad 30 punktów do triumfatora zgarnął największy bohater sezonu Norweg Espen Bredesen, a brązowy po raz drugi z rzędu Roberto Cecon, który oddał najdłuższy skok konkursu – 191 m. Na treningu Bredesen ustanowił nowy nieoficjalny rekord świata skokiem na 209 metrów. Mistrzostwa odpuścił sobie drugi w klasyfikacji generalnej PŚ, Jens Weissflog. Polacy nie startowali.

W lutym 1996 roku mistrzostwa świata powróciły do Austrii na skocznię Kulm. Pasjonującą batalię o zwycięstwo stoczyli Andreas Goldberger i Janne Ahonen. Ten pierwszy w ostatniej serii oddał skok o cztery metry dłuższy od Fina (198 m. przy 194 m. Ahonena) i zdobył pierwszy w swojej karierze złoty medal na dużej imprezie. Na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1993 musiał zadowolić się srebrem i brązem, na mistrzostwach w 1995 roku srebrem, na igrzyskach w 1994 roku także przypadł mu tylko medal z trzeciego pod względem wartości kruszcu. Miał też srebro z MŚwL z 1992 roku. A teraz w końcu został mistrzem. Absolutną niespodzianką, by nie powiedzieć sensacją było trzecie miejsce Słoweńca, Urbana Franca, zawodnika co najwyżej mocno przeciętnego. Po latach nieobecności na start rozgrywanych na mamucie mistrzostw świata powrócili polscy skoczkowie. Adam Małysz po pierwszym dniu zmagań zajmował ósme miejsce, ostatecznie sklasyfikowano go na 14 miejscu. 32 pozycję zajął Wojciech Skupień, 43. Marek Gwóźdź, a 46. Łukasz Kruczek.

Mistrzostwa Świata w lotach rozegrane w 24 i 25 stycznia 1998 roku w Oberstdorfie stanowiły próbę generalną przed igrzyskami olimpijskimi w Nagano, były to też ostatnie tego typu mistrzostwa, których wyniki zaliczano również do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Zawody odbyły się na specjalnie pod ich kątem przebudowanej skoczni. Pogłębiono zeskok i przystosowano profil obiektu do ponad 200-metrowych lotów, które wcześniej na tej skoczni były nieosiągalne. Spośród zawodników światowej czołówki na starcie nie stawili się trzej Japończycy: Harada, Okabe i Saitoh. Dwudniowe zawody były porywającym spektaklem. Walka o mistrzostwo toczyła się między Niemcami, Dietherem Thomą i Svenem Hannawaldem a Japończykiem, późniejszym mistrzem olimpijskim Kazuyoshim Funakim. Po pierwszym konkursie prowadził Hannawald przed Funakim i Norwegiem Kristianem Brendenem, Thoma był 6. O wszystkim decydował ostatni skok drugiego konkursu. Dieter Thoma wykonał fantastyczny lot na 209 metrów, czym ustanowił rekord skoczni. Hannawald lądował na 203 metrze i było to za mało, by wyprzedzić kolegę z reprezentacji. Zwycięstwo odniósł Funaki pieczętując je lotem na 205,5 m., za który sędziowie przyznali mu pięć ocen po 20 punktów. Zmagania w Oberstdorfie z pewnością były jednymi z najbardziej pasjonujących w historii mistrzostw rozgrywanych na skoczniach mamucich. Odbyły się bez udziału reprezentantów Polski.Start w Oberstdorfie nie był przewidziany przez Polski Związek Narciarski. Jego prezes, Paweł Włodarczyk, oficjalnie powiedział, że jeżeli Małysz i spółka są zainteresowani startem w Niemczech, to on nie widzi żadnych przeszkód, oprócz tego, że muszą tam pojechać za własne pieniądze.

O ile zawody w Oberstdorfie były jednymi z najpiękniejszych i najbardziej emocjonujących o tyle kolejne, zaplanowane na luty 2000 w Vikersund z pewnością były najbardziej kuriozalnymi i chaotycznymi w historii. Vikersundbakken została przebudowana przed imprezą, by umożliwić zawodnikom ponad 200-metrowe loty. Piątkowe treningi przeprowadzono we względnie równych warunkach. Sven Hannawald wówczas jako pierwszy (nie licząc przedskoczków) przekroczył na tej skoczni granicę 200 metrów, uzyskując odległość 206,5 m. W sobotę organizatorom przestało sprzyjać szczęście. Na Vikersund padał deszcz i wiał porywisty wiatr. Dramatycznie wyglądający upadek miał Rosjanin Artur Chamidulin, na szczęście nie odniósł poważniejszych obrażeń. Kiedy siedzący na belce Takanobu Okabe nie dostał od swojego trenera zgody na start i opuścił platformę startową, został zdyskwalifikowany. Kilka minut później w podobnej sytuacji w ten sam sposób został ukarany Niemiec Christof Duffner. W Gnieździe trenerskim rozpętała się burza. Sobotnie zawody zostały odwołane. W niedziele sytuacja była jeszcze bardziej tragikomiczna. Po rekordowym, ale nieustanym skoku Svena Hannawalda na 214,5 m. jury podjęło decyzję o restarcie serii. Kiedy na cztery skoki przed jej końcem, Jani Soininen zepsuł wyjście z progu i ratował się przed upadkiem organizatorzy zakomunikowali kolejny restart serii i przystąpili do naprawy uszkodzonej końcowej części rozbiegu. Kolejna oficjalna informacja cofała poprzedni komunikat. Ogłoszono, że anulowane wcześniej wyniki są jednak zaliczone i do końca serii pozostały cztery skoki. Wiatr tym czasem cały czas się wzmagał. Andreas Goldberger zszedł do wieży trenerskiej i poinformował, że w takich warunkach skakać nie będzie. Rywalizację odwołano i wydarzyła się rzecz bezprecedensowa. O medale zawodnicy walczyli dopiero w poniedziałek. Po trzech rozegranych seriach zwyciężył faworyt Sven Hannawald, drugie miejsce zajął Andreas Widhoelzl, a trzecie Janne Ahonen. 16 pozycję zajął Adam Małysz, 25 Wojciech Skupień, 28 Robert Mateja, a 42 Grzegorz Śliwka.

CDN...Adrian Dworakowski, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (8222) ilość komentarzy: (21)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Wisła HS134
21.07.2018
godz. 17:30
Sobota, godz. 17:45
Sobota, godz. 17:25
Sobota, godz. 16:35
Klasyfikacja PŚ:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.STOCH KamilPolska1443
2.FREITAG RichardNiemcy1070
3.TANDE Daniel AndreNorwegia985
4.KRAFT StefanAustria881
5.JOHANSSON RobertNorwegia840
9.KUBACKI DawidPolska633
13.HULA StefanPolska431
16.ŻYŁA PiotrPolska403
21.KOT MaciejPolska261
36.WOLNY JakubPolska73
73.PILCH TomaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Rasnov HS97
15.09.2018
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.NIETZEL JustinNiemcy310
2.EGLOFF LucaSzwajcaria180
3.SEIDL FabianNiemcy151
4.STEINER MaximilianAustria143
5.SCHIFFNER MarkusAustria135
11.JUROSZEK KacperPolska99
24.BIEGUN KrzysztofPolska39
28.STOSEL KacperPolska29
32.GRUSZKA MateuszPolska24
39.SKUPIEŃ DamianPolska13
50.NIŻNIK AdamPolska6
60.CZYŻ BartoszPolska2
61.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Oslo HS106
15.09.2018
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl