PŚ Pań w Ljubnie: Vtic przerywa serię Takanashi!

• 2016-02-13 15:39

Ogromna radość słoweńskich kibiców! Maja Vtic najlepsza w sobotnich zawodach z cyklu Pucharu Świata Pań na zmodernizowanym obiekcie HS 95 w Ljubnie. Dla doświadczonej Słowenki jest to pierwsze zwycięstwo w karierze. Na podium stanęły również Sara Takanashi, a także kolejna z reprezentantek gospodarzy - Spela Rogelj.

28-letnia podopieczna Stane Baloha tym samym przerwała serie dziesięciu zwycięstw Sary Takanashi. Maja Vtic na czele klasyfikacji znajdowała się już po I serii, w której wylądowała na 91. metrze. Japonka skoczyła 91,5 metra, ale zrobiła to w gorszym stylu, przez co traciła 2,3 pkt do swej rywalki z Europy. W finale obie panie powtórzyły swoje rezultaty, jednak ponownie to Vtic uzyskała wyższą notę, powiększając swoją przewagę do 4,5 pkt. Dotąd Vtic czterokrotnie stawała na podium PŚ Pań, jednak to 13 lutego 2016 roku stanęła po raz pierwszy na jego najwyższym stopniu. Czołową trójkę uzupełniła jej rodaczka - Spela Rogelj. Najlepsza skoczkini piątkowych kwalifikacji lotami na odległość 87,5 metra, a także 90 metrów zapewniła sobie najlepszy rezultat w tym sezonie.

Poza podium znalazły się dobrze dysponowane w ostatnim czasie Austriaczki. Czwarte miejsce zajęła Chiara Hoelzl (91 metrów i 92,5 metra), natomiast piąta była Jacqueline Seifriedsberger (87 metrów i 88,5 metra). 25-latka już po minięciu linii bezpieczeństwa zaliczyła groźnie wyglądający upadek, jednak po chwili opuściła wybieg o własnych siłach.

Warto wspomnieć o świetnym występie młodziutkiej Niki Kriznar (87 metrów i 85,5 metra). Niespełna 16-letnia Słowenka zajęła 14. miejsce, tuż za Danielą Iraschko-Stolz (84 metry i 86,5 metra). Dla wiceliderki całego cyklu był to najgorszy start w sezonie 2015/2016.

Po sobotnich zmaganiach przewaga Takanashi nad Iraschko-Stolz wzrosła do 431 punktów. Na trzeciej lokacie umocniła się Vtic. Start niedzielnego konkursu wyznaczono na godzinę 14:00. O 12:45 rozpocznie się seria kwalifikacyjna.