Finałowy konkurs skoków narciarskich LOTOS Cup 2016 za nami

• 2016-02-14 00:31

W sobotę, 13 lutego na kompleksie skoczni Szczyrk Skalite rozegrany został finałowy konkurs skoków narciarskich LOTOS Cup 2016. Do ostatniego skoku trwała walka o końcowy triumf w klasyfikacji generalnej cyklu, w której najwięcej triumfów mają zawodnicy WSS Wisła, którzy zgarnęli trzy tytuły, a po jednym mają: TS Wisła Zakopane, LKS Klimczok Bystra, SS-R LZS Sokół Szczyrk, ZTS Zakucie oraz UKS Sołtysianie Stare Bystre.

Na skoczni HS-44 pewne zwycięstwo w kategorii Junior E odniósł w sobotę Jan Rzadkosz. - Bardzo się cieszę, ponieważ dwa ostatnie konkursy wygrałem i zostałem liderem klasyfikacji generalnej, oby tak było również w kolejnym roku - opowiada 12-latek. - Moje skoki były bardzo dobre i jako jedyny zrobiłem dzisiaj telemark za 40 metrem, więc cieszę się z tego bardzo - podkreśla. Reprezentant TS Wisły Zakopane pokonał Marcina Wróbla z AZS-u Zakopane oraz Mateusza Chraścinę z LKS Olimpia Goleszów, pieczętując tym samym zwycięstwo w końcowej klasyfikacji cyklu.

Bezkonkurencyjna była również Paulina Cieślar. - Bardzo cieszę się ze zwycięstwa, chociaż chciałam poskakać dzisiaj jeszcze trochę dalej, ale trudno, nie udało się. Jestem bardzo zadowolona z tego sezonu. W początkowych konkursach zaliczyłam falstart, ale później były już takie solidne, fajne i powtarzalne skoki - ocenia. Zawodniczka WSS Wisła w Wiśle odniosła w sobotę siódme zwycięstwo w sezonie, zdobywając drugi rok z rzędu tytuł najlepszej skoczkini w kategorii Młodziczki. Kolejny srebrny medal wywalczyła Sabina Król, natomiast brąz powędrował w ręce Róży Pawlikowskiej - obydwie z zakopiańskiego AZS-u.

Bardzo emocjonująca była walka o triumf w klasyfikacji generalnej Juniora D. Lepszy na skoczni w sobotnim konkursie okazał się Adam Niżnik z TS Wisły Zakopane, który pokonał Jana Habdasa z LKS Klimczok Bystra oraz Wiktora Fickowskiego z klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk. Drugie miejsce wystarczyło, aby Jan Habdas cieszył się z końcowego triumfu, pokonując ostatecznie o 20 punktów Adama Niżnika. - Chciałem dzisiaj przypieczętować to zwycięstwo w klasyfikacji generalnej pierwszym miejscem dzisiaj, ale podszedłem do tego zbyt ostrożnie, żeby tylko się nie wywrócić, dlatego zabrakło kilku metrów - wyjaśnia Jan Habdas. - Mimo to jest bardzo zadowolony, że skaczę równo, chociaż wiadomo, że mogłoby być dalej, ale popracuję nad tym do Mistrzostw Polski Juniorów - zapowiada 13-latek.

Znakomicie spisał się Tomasz Pilch, który pięknym zwycięstwem przypieczętował wygraną w końcowej klasyfikacji Juniora C. - Jestem zadowolony z dzisiejszego występu, bo skoki były naprawdę super, choć w drugim skoku trochę za wcześnie się odbiłem i też mniejsze metry były - ocenia wiślanin. - Cieszy mnie, że moje skoki są coraz lepsze i nie popełniam już błędów - dodaje. W sobotę zawodnik WSS Wisła o ponad 16 punktów pokonał swojego klubowego kolegę Kacpra Juroszka, natomiast brązowy medal zawisł na szyi Kacpra Stosla z AZS-u Zakopane.

Zwycięstwem w sobotnim konkursie triumf w końcowej klasyfikacji cyklu zapewniła sobie Magdalena Pałasz z klubu UKS Sołtysianie Bystre. Srebrny medal w zawodach zdobyła Joanna Szwab z KS Chochołów, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła Anna Twardosz z PKS Olimpijczyk Gilowice.

Finał LOTOS Cup 2016 sukcesem zakończył Dominik Kastelik, który zwyciężył w sobotnim konkursie, pieczętując tym samym wygraną w końcowej klasyfikacji Juniora B. Srebrnym medalistą w tym konkursie został Paweł Wąsek, a brąz zdobył Dawid Krupa. - Tegoroczne zawody LOTOS Cup oceniam jako bardzo udane, bo mimo kontuzji powróciłem do rywalizacji, wygrałem zawody i przede wszystkim klasyfikację generalną - przyznaje 18-latek. - Te dzisiejsze skoki były w miarę dobre, jeszcze nie są one idealne, ale wszystko idzie w dobrym kierunku - dodaje Kastelik.