Ufa: Olimpijskie Nadzieje Rosji - na start!

• 2004-03-28 11:35
W Rosji trwają wielkie poszukiwania nowych talentów w skokach narciarskich, przygotowania do igrzysk olimpijskich nabieraja tempa. Tegoroczne zawody pod hasłem "Olimpijskie nadzieje Rosji" odbyły się w Ufie, w dniach 18-20 marca, a brali w nich udział młodzi skoczkowie reprezentujący kluby z wielu ośrodków narciarskich kraju, który posiada piękne tradycje w dyscyplinie, jaką są skoki.

W sezonie, który właśnie się skończył, zadebiutował w Pucharze Świata młody Denis Korniłov, wielka nadzieja rosyjskich skoków, i należy przyznać, że był to debiut przynajmniej przyzwoity. Również jego koledzy z drużyny spisali się całkiem nieźle, a cała czwórka w składzie Vassiliev, Ipatov, Silaev, Korniłov weszła do finału Mistrzostw Świata w Lotach i zajęła ostatecznie 7. miejsce wyprzedzając polską drużynę, która w swoim składzie miała podwójnego mistrza świata z Predazzo, Adama Małysza.

Rosjanie poważnie myślą już o konkursach olimpijskich i to nie tylko tych najbliższych. W chwili obecnej trenuje w tym kraju bardzo duża grupa młodych zawodników, którzy na razie rywalizują ze sobą na krajowych, ogólnorosyjskich zawodach, a reprezentują oni silne ośrodki narciarskie m.in w Ufie, Niżnym Nowogrodzie, Permie, Moskwie, St Petersburgu, Magadanie. Na skoczniach w Ufie pojawili się nawet reprezentanci dalekiego Południowego Sachalińska.

Tegoroczne zawody pod hasłem "Olimpijskie nadzieje Rosji" odbyły się w Ufie, w mieście leżacym w górach Ural (Baszkortostan), skąd pochodzi znany skoczek rosyjski Ildar Fatkullin. W dniach 18-20 marca 2004 roku rozegrano dwa konkursy indywidualne oraz jeden drużynowy. Na obiekcie K40 rywalizowali skoczkowie z rocznika '90 i młodsi, a na skoczni K60 zawodnicy urodzeni w latach 1988/89( w chwili obecnej mają 15- 16 lat). Bardzo możliwe, że ktoś z tej grupy będzie reprezentował Rosję na przyszłorocznych Mistrzostwach Świata Juniorów.

Jako pierwsi na starcie stanęli starsi zawodnicy. Konkurencja była dość duża, bowiem w konkursie wzięło udział 64 skoczków. Wśród nich najlepiej spisał się reprezentant Permu - Wasilij Tomiłow, który skoczył 59,5 m i 60,5 m. Na drugim miejscu uplasował się Siergiej Pirożnikow, wylądował on na 57 m i 57,5 m. Trzecie miejsce należało do skoczka z Prokopiewska - Władimira Polakowa (54 m i 55 m). W konkursie wzięły też udział dwie dziewczyny - Olga Niestierienko i Ksenia Tkaczenko. Zajęły jednak dość odległe miejsca, odpowiednio 54. i 58.

6Artoszin Aleksandr91Sankt Petersburg5252,5183,8

Następnego dnia odbyły się zawody drużynowe. Wygrała je reprezentacja Niżnego Nowogrodu, skacząca w składzie: Aleksiej Smirnov, Aleksandr Krasnov, Władimir Haczenkow i Dmitrij Sporynin. Zdobyli oni łącznie 727 punktów. Na drugim miejscu, ze statą niewiele ponad 10 punktów uplasowali się zawodnicy Permu, a trzecie miejsce zajął Baszkortostan I czyli reprezentacyjny team gospodarzy (Ufa). Nie wszystkie drużyny składały się z 4 skoczków. Reprezentacje Magadanu i Orienburga składały się z trzech zawodników. Warto dodać, że w tej drugiej drużynie znalazły się dwie dziewczyny, które dzień wcześniej startowały w konkursie indywidualnym i one wraz z kolegą klubowym starały sie bronić barw Orienburga, niestety bez większego powodzenia: ekipa ta zajęła dopiero 10 miejsce.