Niedziela, 05 lutego 2017, 22:36

MŚJ w Park City: Mikst dla Słowenii, Polska siódma

Nika Kriznar

Reprezentacja Słowenii wygrała niedzielny mikst kończący tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym. Siódme miejsce na normalnej skoczni w Park City (HS 100) wywalczył zespół złożony z podopiecznych Sławomira Hankusa i Macieja Maciusiaka.

W ekipie Słoweńców, którzy stanęli na najwyższym stopniu podium znaleźli się: Nika Kriznar, Tilen Bartol, Ema Klinec oraz Ziga Jelar. Najmocniejszym punktem drużyny był właśnie Jelar, który zająłby drugie miejsce, gdyby były to zawody indywidualne. W swoich próbach osiągnął kolejno 90,5 oraz 95,5 metra. Juniorki oddawały równe skoki, ale w ostatecznym rozrachunku lepiej wypadła Nika Kriznar. 17-latka w pierwszej części zmagań lądowała na 93. metrze, a w drugiej wylądowała metr bliżej.

Drugie miejsce z 35-punktową stratą zajęła drużyna niemiecka. Jako pierwsza na starcie pojawiła się Agnes Reisch, która uzyskała 89 metrów i 85,5 metra. Zarówno w pierwszej jak i drugiej serii, był to drugi rezultat w jej grupie. Najwięcej punktów dla reprezentacji Niemiec wywalczył Constantin Schmid. Zawodnik startujący jako ostatni dwukrotnie przekroczył punkt konstrukcyjny i osiągnął kolejno 91 m oraz 95,5 m. Do srebrnego medalu dołożyli się jeszcze: Martin Hamann (91,5 oraz 92,5 metra) i Gianina Ernst (81,5 oraz 84,5 metra).

W walkę o miejsce zamykające czołową trójkę włączyli się reprezentanci trzech nacji – Japonii, Norwegii i Włoch. Najkorzystniej wypadli zawodnicy z Kraju Kwitnącej Wiśni – Minami Watanabe, Masamitsu Ito, Fumika Segawa oraz Yuken Iwasa, którzy znaleźli się na podium, a ich łączna nota wyniosła 840,5 punktu. Czwarta lokata przypadła Norwegom, a piąta Włochom. O miejscach zajmowanych przez reprezentantów obu krajów zdecydowało zaledwie 0,1 punktu.

Biało-Czerwoni uplasowali się ostatecznie na siódmej lokacie, którą zajmowali także po pierwszej serii. W drużynie znalazły się podopieczne Sławomira Hankusa: Kinga Rajda (87 i 77 metrów) oraz Anna Twardosz (74,5 m oraz 76,5 metra) i młodzieżowcy prowadzeni przez Macieja Maciusiaka: Paweł Wąsek (87,5 oraz 89,5 metra) i Dawid Jarząbek (87,5 oraz 88,5 metra), dla którego zawody mieszane były jedynym konkursem na tegorocznych MŚJ

Zawodniczki oddawały swoje skoki z dwudziestej i dziewiętnastej belki. Skoczkowie w pierwszej serii startowali z czternastej platformy, która w drugiej części zmagań została podniesiona o jeden stopień.