PŚ Pań w Ljubnie: Niemieckie podium, premierowy triumf Althaus

• 2017-02-12 14:38

Reprezentantki naszych zachodnich sąsiadów zdominowały niedzielny konkurs z cyklu Pucharu Świata Pań w słoweńskim Ljubnie. Po raz pierwszy w karierze zawody najwyższej rangi padły łupem 20-letniej Kathariny Althaus. Na drugiej i trzeciej pozycji uplasowały się Carina Vogt i Svenja Wuerth.

Wyczyn podopiecznych Andreasa Bauera jest pierwszym tego typu w historii Pucharu Świata Pań. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby całe podium zajęły skoczkinie z tego samego kraju.

Pod nieobecność Sary Takanashi oraz Yuki Ito, pierwsze zawody w karierze wygrała Katharina Althaus. Członkini klubu SC 1906 Oberstdorf miejsce na czele tabeli zajmowała już na półmetku niedzielnego konkursu. Na obiekcie Logarska Dolina (HS 95) uzyskiwała ona 92,5 metra oraz 90 metrów. Druga była aktualna mistrzyni olimpijska oraz mistrzyni świata - Carina Vogt. 25-latka lądowała na 91. i 90. metrze, a do Althaus straciła 4,4 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęła Svenja Wuerth. 23-letnia przedstawicielak klubu SV Baiersbronn skoczyła 92,5 metra, a w finale 89 metrów, co dało jej najlepszy rezultat w historii swoich startów.

Smakiem podium tym razem musiała obejść się jedyna Europejka mająca matematyczne szanse na odebranie Kryształowej Kuli Sarze Takanashi - Maren Lundby. Norweżka za sprawą lotów mierzących 88,5 oraz 90,5 metra zajęła czwartą lokatę. Piąte miejsce ex aequo wywalczyły Jacqueline Seifriedsberger z Austrii (90 metrów i 89,5 metra) oraz najlepsza ze Słowenek - Ema Klinec (87,5 metra oraz 92 metry).

Termometry w niedzielę w Ljubnie wskazywały 2 stopnie Celsjusza, a siła wiatru wahała się od 0,01 m/s w plecy do 1,66 m/s pod narty.

Już dziś najlepsze zawodniczki globu wyruszają w długą podróż do Korei Południowej, gdzie czeka nas próba przedolimpijska, a zarazem przedostatni weekend z PŚ Pań 2016/2017. Na trzy konkursy przed końcem rywalizacji Takanashi ma 256 punktów przewagi nad Lundby oraz 267 "oczek" nad Ito. Te trzy zawodniczki pozostają jeszcze w grze o triumf w końcowej klasyfikacji generalnej.