Wtorek, 16 maja 2017, 17:39

Bartosz Czyż: "Chcemy podążać za starszymi kolegami"

Bartosz Czyż
Bartosz Czyż
fot. Tadeusz Mieczyński

W 2016 roku do kadry juniorów Macieja Maciusiaka został dokooptowany jako ostatni, a sam Adam Małysz porównuje jego styl w locie do tego, który prezentował niegdyś Thomas Morgenstern. 17-letni dziś Bartosz Czyż, bo o nim mowa, indywidualnie na Mistrzostwach Świata Juniorów był drugim z Polaków, a jego wynik to 22. miejsce w Park City. Jak przedstawiciel klubu WSS Wisła i uczeń SMS Szczyrk podsumował swój pierwszy sezon w strukturach centralnego szkolenia?

- Miniony sezon wspominam miło. Oddawałem dobre skoki, bardzo dobre, ale czasami nie wyglądały one tak, jakbym sobie tego życzył. Moim zdaniem Puchar Kontynentalny to w tym momencie dla mnie jeszcze za wysokie progi, ale przy dobrych skokach można by walczyć o satysfakcjonujące lokaty - twierdzi młodzieżowiec, który w sierpniu zajmował pozycje na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki w konkursach tzw. "drugiej ligi" we Frenstacie pod Radhostem.

Wylot na Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym do Ameryki Północnej wywarł duże wrażenie? - Okolice kompleksu olimpijskiego są bardzo ładne. W Stanach Zjednoczonych skakało mi się super, jednak zbyt wysoko ustawione biodro na najeździe uniemożliwiało oddawanie czystych prób. Nie odczuwałem tam dodatkowej presji. Starałem się skakać tak, jak w danej chwili najlepiej potrafiłem. Myślę, że udało mi się to zrealizować.

Sukcesy kadry Stefana Horngachera są dodatkową motywacją dla następców Kamila Stocha czy Piotra Żyły? - Z pewnością. Jeżeli starsi koledzy skaczą na najwyższym poziomie, to nas to nakręca. Chcemy dalej za nimi podążać i spróbować ich gonić.

Po raz kolejny Maciej Maciusiak zabrał swoich podopiecznych nad polskie morze. Jak 14. skoczek ostatnich Mistrzostw Polski ocenia warunki treningowe we Władysławowie? - Ośrodek w Cetniewie bardzo mi się podoba, ale tym razem nie udało się wykorzystać wszystkich jego uroków, bo było zbyt zimno.

Jakie są pierwsze wnioski Czyża na temat treningów w kadrze na bazie niespełna rocznego doświadczenia? - Czuję się optymalnie. Sztab szkoleniowy umożliwia nam wartościowy trening, przygotowuje nas do zawodów i pomaga w każdym elemencie. Trenerzy zawsze są przy nas, a z kolegami stale jest wesoło. Na zgrupowaniach w wolnym czasie toczymy piłkarskie pojedynki w grze FIFA 17.

Po nader udanych rezultatach latem, zima nie przyniosła choćby punktu do klasyfikacji generalnej FIS Cup. Co było powodem takiego stanu rzeczy? - Pojawiło się już duże zmęczenie. Szczególnie pod koniec sezonu dawało ono o sobie znać. Przez okres wiosenny na szczęście udało się odpocząć i nabrać nowych sił. Czeka mnie jeszcze dużo pracy nad samym sobą, ale priorytetem są dobre skoki.

Korespondencja z Cetniewa, Dominik FormelaDominik Formela, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (7434) ilość komentarzy: (1)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Oslo HS106
15.09.2018
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Villach HS98
07.07.2018
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KRIZNAR NikaSlowenia580
2.GOERLICH LuisaNiemcy388
3.HARALAMBIE DanielaRumunia382
4.REISCH AgnesNiemcy362
5.FREITAG SelinaNiemcy256
6.KARPIEL KamilaPolska247
7.TWARDOSZ AnnaPolska224
10.RAJDA KingaPolska203
30.PAŁASZ MagdalenaPolska90
47.CIEŚLAR PaulinaPolska61
55.HARSCHE KatarzynaPolska48
101.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl