Otwarto nowe skocznie w Velenje

  • 2017-05-30 20:20

W minionym tygodniu w Velenje w Słowenii otwarto nowy kompleks skoczni narciarskich, w skład którego łącznie wchodzi sześć obiektów. Punkt konstrukcyjny najmniejszego z nich usytuowany jest na 5. metrze, natomiast rozmiar największej skoczni pod velenjskim zamkiem to 70 metrów.

W miejscu starej skoczni HS 94, na której przed laty rozgrywano zawody z cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego, włodarze miasta i lokalnego klubu SSK Velenje postanowili zbudować nowoczesne obiekty HS 70 i 45, które mają służyć rozwojowi młodzieży z miasta i okolic. W ramach budowy odnowiono wieżę sędziowską starej skoczni, a także zmodernizowano trybuny i całe zaplecze, niezbędne do codziennych treningów. Pierwszy skok na wspomnianych skoczniach oddał Rolando Kaligaro - były kombinator norweski, wychowanek lokalnego klubu i brązowy medalista Mistrzostw Świata Juniorów 1996 w drużynie.

Jak podkreślił burmistrz Velenje - Bojan Kontic, zrealizowanie projektu jest bardzo ważne dla całego regionu, słynącego przed laty z bycia wartościowym ośrodkiem treningowy dla skoczków narciarskich. Pierwotnie koszt całej inwestycji szacowano na 400 tysięcy Euro, jednak kwota ta finalnie wzrosła o kolejne 160 tysięcy.

Szef skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Słoweńskim Związku Narciarskim - Ljubo Jasnic stwierdził, iż wspomniane miasto doczekało się obiektów, które mogą być ważnym punktem w karierach juniorów. W ciągu dwóch ostatnich lat w Słowenii powstało 15 skoczni umożliwiających całoroczny trening najmłodszym, a w federacji zarejestrowanych jest już blisko 600 zawodników.

Na ceremonii otwarcia obecni byli również przedstawiciele męskiej i żeńskiej kadry narodowej Słowenii na sezon olimpijski. Wśród nich znaleźli się m.in. Robert Kranjec, Jurij Tepes czy Spela Rogelj.

Stary obiekt w Velenje został zamknięty w 2013 roku. Z jego użytkowania zrezygnowano już w 2011 roku, kiedy na jaw wyszły niejasności prawne. Na domiar złego, cała konstrukcja zaczęła stwarzać zagrożenie zawalenia się, co poskutkowało rozebraniem areny, która przez kilka lat regularnie gościła zawodników w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego. Jak zauważają geolodzy, sporą rolę w przypadku nowych budowli odegra odpowiednie zabezpieczenie terenu, który w ostatnich latach zaliczał drobne osunięcia.

Zawody z cyklu LPK w Velenje rozgrywano nieprzerwanie w latach 1997-2010. Na Grajskim Gricu triumfowali m.in. Marcin Bachleda i Kamil Stoch. Dwie nowe skocznie dołączyły do starszych, których rozmiary to 25, 15, 9 i 5 metrów.

Kliknij, aby zobaczyć nowe skocznie w Velenje.


Dominik Formela, źródło: rtvslo.si
oglądalność: (10996) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • klimek267 początkujący
    kupon

    http://symphonybet.blogspot.ch/ Kupony ze wszystkich 3 zrodel na dzis mają juz dostepne ! wczoraj trafili kurs 112 i skan dali juz na bloga! dobre typy, sam gram od 3 dni i faktyczynie grają to co dają na blogu, najwazniejsze ze trafiają i mozna sporo zarobic!

  • andy_stawowsky doświadczony
    @Pavel @pawelf1

    Fajne porównanie, rzeczywiście moc sprawcza jest na podobnym poziomie, jak "lobbuje" ten w twoim mniemaniu "naiwniak" w swoim rejonie, do tego gdy robią to władze krajowego związku sportowego. Komedia to co napisałeś, a raczej tragifarsa.

    @bardzostarysceptyk Wiemy najważniejsze - w dwa lata zbudowali 15 nowych skoczni. Nikt tego nie stawiał na własną rękę, są to działania zarówno władz lokalnych, słoweńskiego związku jak i władzy centralnej, która w pierwszej kolejności daje pieniądze na takie inwestycje. Jak czytam te teksty, że boski Apollo nie ma tu nic do rzeczy, to lepiej uciąć dyskusję, bo z konserwą trudno jest rozmawiać.

  • Styrian weteran

    @pawelf1: no nie , mylisz sie . Zawsze - Z A W S Z E - wszystko rozpoczynaja wladze krajowego zwiazku , to one nawiazuja kontakt z wlodarzami miasta , pozniej powiatu , wojewodztwa etc .
    Zanim pojda do samorzadow , organizuja czesciowego badz calkowitego sponsora .

    Na polskie warunki powinno to wygladac tak .
    1. Koncept ( PZN ) skocznie od K-3 , K-5 , K-10 , K-20 , K-40 ( K-3 zeby tacy jak Styrian mogli tez sobie skoczyc i zachecic wnuczke czy wnuczka , dla takich jak pawelf1 moze i k-10 na poczatek bylaby by ok ;-) )
    W koncepcie uzasadnie : popularyzacja , skoki dla kazdego ( K-3 i K-5 ) plus dla uzdolnionej mlodziezy ( K-10 k-20 i k-40 ) .
    Polozenie : Karpacz , Szklarska Poreba , Lubawka gdzies przy granicy - bo mozna robic miedzynarodowe zawody , Czesi lubia sport .
    2. Z tym teraz PZN ( Prezes ) musi pojsc do ewentualnych sponsorow .
    Przykladowo : Solaris ; Pesa - firmy ktore sa znane w Austrii i Niemczech - bo tam tez jest najwieksza medialnosc skokow narciarskich .
    3. Teraz majac juz koncept i sponsorow PZN ( Prezes ) idzie do miasta , gminy itd .
    Tutaj musi zwrocic uwage na reklame regionu , dodatkowe miejsca pracy w zimie i lecie ( igielt skoki dla wszystkich bo K-3 i K-5 )
    4. I teraz Prezes PZN-u moze sie zajac wybieraniem nozyczek do przecinania wstazki .

    To tylko tak przykladowo i w duzym skrocie .
    Chce ktos budowac trase biegowa szuka sponorow wsrod firm dzialajacych na norweskim rynku itd.

    PZN i jego prezes sa w tym najwazniejsze - fakt trzeba tez poprostu chciec , inaczej nic z tego .

    Pozdrawiam

  • Ad1K weteran
    Słowenia

    Widać, że słoweńskie skoki rozwijają się, powinno im to gwarantować stabilizację w czołówce, ale czy za obiektami pójdzie utalentowana młodzież? Czas pokaże.

  • bardzostarysceptyk profesor
    Postanowiłem się odezwać mimo że ...

    uważam to, że jest to bez sensu.
    Ot takie skomlenie piesków, na których nikt nie zwraca uwagę. A po drugie są u nas rzeczy wielokrotnie ważniejsze, które idą gorzej niż skoki. Trzeba racjonalne gospodarować pokładami oburzenia bo człowiek skończy jak szaleniec, nienawistnie bełkocząc w kąciku zakładu psychiatrycznego albo jak terrorysta zabijając z miłości do ludzi.

    Jednak cieszy mnie, że są ludzie którzy orientują się nad ogólnymi mechanizmami budowy czy remontu skoczkowej infrastruktury. Czyli kto ma pieniądze i kto może coś zrobić.
    Bo zwalanie wszystko na PZN i osobiście na Apolla świadczy o zwykłej niewiedzy (u nowych i początkujących) i lenistwie umysłowym (u weteranów i bywalców).

    I trzeba zwrócić koniecznie uwagę, że my NIC NIE WIEMY, naprawdę zero wiedzy. Kilku zdaniowa informacja prawdopodobnie ze strony internetowej słoweńskiej TV. A może tam był duży, ponad połowa, udział ichniego ministerstwa sportu czy podobnej instytucji. A może słoweński związek narciarski działa na innych zasadach niż u nas i on odpowiada za rozwój infrastruktury i szkolenie podstawowe. Nikt nie ma pojęcia o słoweńskich mechanizmach utrzymania i rozwoju tamtejszych skoków. Z krótkich informacji i efektów widać tylko tyle, że środków wydają o wiele więcej niż my. I to chyba jedyna pewność jaką można mieć.

  • pawelf1 profesor
    @Pavel @andy_stawowsky

    Jeszcze bardziej dziecinne jest sądzenie że tak zwane mityczne wsparcie , konsultacje i lobbowanie wybudują nam skocznie bez pieniędzy , którymi dysponują tylko władze lokalne i centralne . To one są tu kluczem a tych PZN nie posiada. Proponuje naiwniakom polobbować w swoim rejonie i zobaczyć jak szybko i chętnie politycy dają pieniądze na sport (po za piłką) . Potem przyjdźcie i pochwalcie się wynikami.
    Odpowiedzialność za brak skoczni trzeba właściwie rozkładać w proporcjach . Bo tu wygląda tak jakby budowanie ich zależało tylko od dobrej woli Tajnera co jest wręcz komiczne.

  • andy_stawowsky doświadczony
    @Pavel @pavel

    Tak, a Słoweński Związek Narciarski nie miał nic z tym wspólnego. Do tego fakt, że w Velenje powstało 6 skoczni, a wszystkich w ciągu ostatnich dwóch lat aż 15. Zjedź na ziemię, bo twierdzenie, że włodarze miasta stawiają sobie skocznie ot, tak, bez konsultacji i wsparcia związku jest mało powiedzieć zabawne i dziecinne.

  • Wojciechowski profesor
    @Pavel @pavel

    A widzisz jakiekolwiek lobbingowe (jak to się teraz mówi) działania PZN w tej kwestii?

  • Pavel profesor
    @andy_stawowsky

    To sobie też coś wkleję: "WŁODARZE MIASTA I LOKALNEGO KLUBU SSK Velenje postanowili zbudować nowoczesne obiekty HS 70 i 45". Wybierz sobie jakieś miasto i napisz list z zapytaniem dlaczego skoczni nie budują, adresat będzie bardziej adekwatny.

  • NiebywalyMike bywalec

    Co to dużo mowic, aktualnie Słowenia ustepuje tylko Austrii pod względem infrastruktury. My jesteśmy daleko za murzynami nawet za Finlandia

  • HAZARD weteran

    A u nas jak nic nie było, tak nic nie ma i nie będzie, świetne pokolenie odejdzie i nagle się obudzą, że jesteśmy drugą Finlandią, tylko, że wówczas może już być za późno. :)

  • Złoty Orzeł profesor
    @andy_stawowsky @Bartek002

    Pprzepro za słownictwo

  • Złoty Orzeł profesor
    @andy_stawowsky @andy_stawowsky

    Pan Prezes ma wszystkich w dupie oprócz kasy. My nie będziemy mieli nigdy K90 w Wiśle ani odnowienia Średniej Krokwi

  • Oreo profesor

    I dobrze. Szkoda, że u nas nic nie powstaje.
    Swoją drogą, jak finansowany przez państwo to koszty musiały odpowiednio wzrosnąć w stosunku do szacunków ;P

  • andy_stawowsky doświadczony

    "W ciągu dwóch ostatnich lat w Słowenii powstało 15 skoczni umożliwiających całoroczny trening najmłodszym". Chciałbym się zapytać pana prezesa PZN, co u pana słychać.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl