Poniedziałek, 10 lipca 2017, 18:10

Walter Hofer: "Nie chcieliśmy wprowadzać zbyt wielu zmian w regulaminie"

Sepp Gratzer, Michael Neumayer i Walter Hofer
Sepp Gratzer, Michael Neumayer i Walter Hofer
fot. Tadeusz Mieczyński

Już w najbliższy weekend rozpoczyna się kolejny cykl Letniego Grand Prix. Skoczkowie podczas inauguracyjnych zawodów rywalizować będą na dużej skoczni w Wiśle. Przed konkursami na obiekcie imienia Adama Małysza portal berkutschi.com przeprowadził rozmowę z dyrektorem Pucharu Świata w skokach narciarskich, Walterem Hoferem.

Czego możemy się spodziewać po zawodach w Wiśle, które rozpoczną tegoroczny cykl LGP? - Zawody w Polsce są jednymi z kluczowych konkursów w kalendarzu ze względu na fantastyczną atmosferę tworzoną przez fanów. Wisła została wybrana jako miejsce inauguracji zarówno sezonu letniego, jak i zimowego.

Po raz pierwszy przetestowany zostanie wariant, w którym wszyscy skoczkowie będą musieli walczyć o udział w konkursie w kwalifikacjach. Jaka idea kryje się za tym nowym systemem? - Kiedy kwalifikacje zostały wprowadzone, wszyscy zawodnicy startowali z jednej belki startowej. Musieliśmy rozpoczynać rundę z nisko ustawionego najazdu, jednak nadal nie byliśmy przekonani, czy tak ustawiony rozbieg będzie dobry dla najlepszych skoczków. Chcieliśmy mieć pewność, że kwalifikacje zakończą się na czas. Był to jeden z powodów, dla których czołowi zawodnicy mieli zapewniony udział w konkursie. Ponieważ wprowadziliśmy system rekompensat za wiatr i belkę startową, jury ma możliwość zmiany długości najazdu bez konieczności rozpoczynania serii od nowa. W trakcie Letniego Grand Prix będziemy testować system, w którym niezależnie od pozycji w klasyfikacji generalnej cyklu każdy z zawodników będzie musiał wywalczyć awans w kwalifikacjach. System ten zostanie oceniony podczas jesiennego kongresu FIS - odpowiedział Austriak.

Jakie nowości czekają nas jeszcze w czasie tegorocznego letniego Grand Prix? - Oprócz nowych zasad kwalifikacji zajdzie tylko jedna niewielka zmiana w systemie kontroli kombinezonów. Ponieważ wchodzimy w sezon olimpijski, nie chcieliśmy wprowadzać zbyt wielu roszad w regulaminie - stwierdził 62-latek.

W tym roku panowie zmierzą się w Letnim GP po raz 24., natomiast dla pań będzie to szósty sezon w historii. Jak według Waltera Hofera rozwijają się skoki kobiet? – Obserwujemy rosnącą liczbę uczestniczek, jest to bardzo ważne. Wiele nowych zawodniczek oraz kolejne narodowości prezentują bardzo wysoki, międzynarodowy poziom.

Mając na horyzoncie Zimowe Igrzyska Olimpijskie, jak istotny będzie okres letni dla sportowców przygotowujących się do imprezy sezonu w Korei Południowej? - W sezonie olimpijskim bardziej doświadczeni zawodnicy potrzebują spokojnego treningu, podczas gdy ich młodsi koledzy mogą brać udział w wielu konkursach. Z tego powodu w letnich konkursach może mieć miejsce większa rotacja zawodników - podsumował dyrektor Pucharu Świata.Piotr Bąk, Źródło: berkutschi.com
oglądalność: (7743) ilość komentarzy: (12)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Oslo HS106
15.09.2018
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Villach HS98
07.07.2018
godz. 14:00
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KRIZNAR NikaSlowenia580
2.GOERLICH LuisaNiemcy388
3.HARALAMBIE DanielaRumunia382
4.REISCH AgnesNiemcy362
5.FREITAG SelinaNiemcy256
6.KARPIEL KamilaPolska247
7.TWARDOSZ AnnaPolska224
10.RAJDA KingaPolska203
30.PAŁASZ MagdalenaPolska90
47.CIEŚLAR PaulinaPolska61
55.HARSCHE KatarzynaPolska48
101.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl