Sobota, 15 lipca 2017, 22:53

Dawid Kubacki: "Dla nas sezon letni jest kontynuacją walki"

Dawid Kubacki
Dawid Kubacki
fot. Tadeusz Mieczyński

Choć po 1. serii zajmował dopiero 6. lokatę, Dawid Kubacki potwierdził wysoką dyspozycję z piątkowego konkursu drużynowego wygrywając w sobotę zmagania indywidualne w Wiśle Malince. Jest to jego drugi triumf na obiekcie im. Adama Małysza w ramach Letniego Grand Prix i trzeci w całej karierze.

- Na półmetku zmagań nie spodziewałem się zwycięstwa, gdyż mój pierwszy skok nie był do końca udany, ale trener mówił przed zawodami, że naszym zadaniem jest skakać tutaj jak na treningach, a tam błędy się przytrafiają. W pierwszej serii też się pojawił, ale nie złożyłem broni i walczyłem do samego końca. Trochę mnie to zaskoczyło, że udało mi się wywalczyć pierwsze miejsce. Cieszę się z tego wyniku, bo walka była do samego końca. Kibice powinni być zadowoleni, ja jestem, Maciek też, choć pewnie trochę będzie narzekał, że był drugi, ale mógł skoczyć dalej <śmiech>. Bardzo fajne zawody - mówi Polak.

- Szkoda mi było Kamila, bo wiadomo, że lądowanie w dolnej części tabeli nie jest przyjemne. To są skoki treningowe, a w tych, jak mówiłem, mogą zdarzać się błędy. Kamil nie ma się czym za bardzo przejmować, bo jest to okres przygotowawczy. W tej chwili forma nie musi być tak duża. Cieszę się, że zaczynam z dość wysokiej dyspozycji, przez co nie muszę za bardzo skupiać się na podstawowych rzeczach. Mogę pracować sobie nad detalami, co później może mi dać wyższą formę zimą - dodaje drużynowy mistrz świata z Lahti.

Opóźniony start zawodów był w jakimś stopniu utrudnieniem? - Po przyjeździe na skocznię wiedzieliśmy, że konkurs nie ruszy od razu, ale takie doświadczenia mieliśmy tutaj już przed tygodniem, kiedy nasze treningi planowaliśmy na godziny wieczorne, aby wiatr ucichał, bo przez dzień dawał się we znaki. Trening, który spędza się na długim oczekiwaniu na skok, jest niewiele warty. Skakaliśmy dość późno, jednak były to owocne zajęcia. Podczas oczekiwania na rozpoczęcie zawodów zajmujemy się podbijaniem piłki, gramy w telefonach czy rozmawiamy o głupotach. Jeżeli znamy decyzję informującą o nowej godzinie startu zawodów, idziemy na dodatkową rozgrzewkę, aby cały czas być przygotowanym do oddawania skoków.

Pierwszy raz w cyklu LGP Kubacki triumfował przed dwoma laty na tej samej skoczni. Czym różnią się te sukcesy? - Dzisiejsze zwycięstwo smakuje bardzo podobnie do tego sprzed dwóch lat. Jest bardzo podobnie. Serce rośnie podczas wygrywania przed polską publicznością, kiedy można posłuchać Mazurka Dąbrowskiego odśpiewanego a'capella. Takie dni dają mi dużo pozytywnej energii do dalszej pracy.

Wygrana na inaugurację sezonu letniego jest zaskoczeniem? - Przed tym weekendem nie znaliśmy naszego poziomu na tle reszty świata. Po to są te zawody, aby mieć porównanie w tym momencie. Okazało się, że idziemy w dobrym kierunku, więc pozostaje się cieszyć. Dla nas sezon letni jest kontynuacją walki i trybu startowego. Można tu wytrenować "głowę", bo na zawodach skacze się nieco inaczej. Jest więcej emocji, a tego na treningach nie da się odtworzyć. Choćby z tego względu te starty są bardzo przydatne, aby wejść w zimę z rozruchem, a nie brać jej za początek rywalizacji.

Tematem wielu rozmów jest waga mieszkańca Nowego Targu. Czy jest ona w tym momencie optymalna? - Aktualnie mam nieco za niską wagę. Na zawody dopiłem tyle płynów, że nie było problemów podczas kontroli, ale jest to już na takim limicie. Nie lubię podnosić wagi latem, bo obniżanie jej przed zimą nie działa na mnie dobrze. Nie czuję się wychudzony.

Korespondencja z Wisły, Tadeusz Mieczyński i Dominik Formela







Dominik Formela, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (7015) ilość komentarzy: (0)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Oslo HS106
15.09.2018
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Villach HS98
07.07.2018
godz. 14:00
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KRIZNAR NikaSlowenia580
2.GOERLICH LuisaNiemcy388
3.HARALAMBIE DanielaRumunia382
4.REISCH AgnesNiemcy362
5.FREITAG SelinaNiemcy256
6.KARPIEL KamilaPolska247
7.TWARDOSZ AnnaPolska224
10.RAJDA KingaPolska203
30.PAŁASZ MagdalenaPolska90
47.CIEŚLAR PaulinaPolska61
55.HARSCHE KatarzynaPolska48
101.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl