LGP Pań we Frensztacie: Ito wygrywa i zostaje liderką cyklu, Twardosz bez punktów

• 2017-08-18 18:09

Yuki Ito wygrała piątkowy konkurs Letniego Grand Prix pań w czeskim Frensztacie (HS106). Reprezentantka Japonii zwyciężyła po skokach na odległość 95,5 m i 93 m, dzięki czemu została nową liderką klasyfikacji generalnej cyklu. Druga była Francuzka Lucile Morat, a trzecia - Norweżka Maren Lundby. W swoim debiucie w zawodach LGP, Anna Twardosz zajęła 37. miejsce.

Pierwsza seria konkursowa była popisem w wykonaniu Yuki Ito. Japonka poszybowała na odległość 95,5 m i prowadziła z przewagą 4,4 punktu nad Norweżką Maren Lundby (93 m). Trzecia była Niemka Juliane Seyfarth (91,5 m), która wyprzedzała Lucile Morat (91 m), Irinę Awwakumową (90 m) oraz Yukę Seto (89,5 m).

W czołowej dziesiątce znalazło się miejsce również dla Speli Rogelj (89 m), Emy Klinec (89,5 m), Julii Kykkaenen (86 m) i Ursy Bogataj (87,5 m).

W swoim debiucie w zawodach Letniego Grand Prix, Anna Twardosz nie zdołała awansować do finałowej serii. Polska po skoku na odległość 77 m zakończyła zawody na trzydziestej siódmej pozycji.

Pierwszą rundę zawodów rozegrano z 21. belki startowej.

W finale Yuki Ito nie dała szans swoim rywalkom i po skoku na 93 metr triumfowała z przewagą 4,8 punktu nad Francuzką Lucile Morat (94,5 m). Na najniższym stopniu podium stanęła wiceliderka po I serii, Maren Lundby (92 m). Czwarta ostatecznie była Irina Awwakumowa (93 m), piąta Ema Klinec (94 m), a szósta - Yuka Seto (89,5 m).

Pierwszą dziesiątkę konkursu uzupełniły jeszcze Spela Rogelj (91,5 m), Juliane Seyfarth (88,5 m), Sarah Hendrickson (93 m) i Natasha Bodnarchuk (91 m).

Finałowa seria została przeprowadzona z 22. platformy.

Dla Yuki Ito to pierwsza w karierze wygrana w zawodach Letniego Grand Prix. Tym samym Japonka z dorobkiem 160 punktów została nową liderką cyklu, przed Lucile Morat (125 pkt.) oraz Iriną Awwakumową i Kathariną Althaus (po 100 pkt.).

W klasyfikacji Pucharu Narodów przewodzą Japonki (340 pkt.) przed Niemkami (229 pkt.) i Słowenkami (213 pkt.).

Na sobotę zaplanowano drugi konkurs we Frensztacie. Na godzinę 12:30 wyznaczono kwalifikacje, zaś na 14:00 - pierwszą serię zawodów.