FIS zaktualizował przepisy, zmieniają się rozmiary skoczni

  • 2017-09-21 19:43

W kwietniu Międzynarodowa Federacja Narciarska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących skoczni narciarskich. Miały one na celu utworzenie jeszcze wyższych standardów bezpieczeństwa na arenach zawodów rangi FIS. Pozwoliły jednak także na zmianę rozmiarów poszczególnych obiektów.

Skocznia w SapporoSkocznia w Sapporo
fot. Tadeusz Mieczyński
Skocznie w CourchevelSkocznie w Courchevel
fot. Tadeusz Mieczyński
Skocznie w CzajkowskimSkocznie w Czajkowskim
fot. Horst Nilgen

Zmiany w przepisach spowodowane są coraz to bardziej postępującym procesem technologicznym w sprzęcie zawodników, a także zmianą trajektorii lotu skoczków. Tym samym na wielu obiektach (np. mamucich) skoki w okolice punktu HS są bezpieczniejsze niż wcześniej. Każda taka próba musiała jednak - zgodnie z przepisami - powodować spotkanie jury i rozmowy na temat zmiany rozbiegu lub kontynuowania zawodów.

Jak w sierpniu powiedział naszemu portalowi Walter Hofer, dzięki zmianom na nowo przeliczone zostały rozmiary poszczególnych obiektów, które goszczą zawody pod egidą FIS. Stąd pojawiające się ostatnimi czasami coraz częściej zmiany punktów K i HS skoczni pomimo braku przeprowadzenia przebudowy.

Jeszcze przed oficjalnym zatwierdzeniem przepisów, w styczniu informowaliśmy o nietypowej sytuacji z dużą skocznią w Sapporo. Okurayama otrzymała nowe wymiary na czas zimowych zawodów (K-123 i HS137). Obiekt ten jednak wciąż posiada stare wymiary na letniej homologacji (K-120 i HS134). Z tego powodu rozgrywane tego lata lokalne zawody na igelicie odbywały się na "starej wymiarowo" skoczni.

Równie głośna była zmiana wymiarów Tremplin du Praz w Courchevel. Francuski obiekt, goszczący corocznie zawody Letniego Grand Prix, został "przesunięty" z K-120 i HS132 do wymiarów K-125 i HS135.

Dzięki nowym przepisom obiekty mogą jednak nie tylko "urosnąć", ale także "zmaleć". Przekonały się o tym przede wszystkim normalne skocznie wchodzące w skład rosyjskich kompleksów. Zmniejszenie wymiarów obiektów, w myśl nowych zasad, musiało zostać wprowadzone w życie. W przeciwnym razie owe miejscowości mogłyby utracić status organizatora zawodów Pucharu Świata lub Pucharu Kontynentalnego. I tak normalny obiekt w Czajkowskim został zmniejszony z HS106 do HS102, zaś skocznia w Niżnym Tagile - do HS96. Podobny los czeka obiekt w Krasnej Polanie k. Soczi, który w nowej homologacji będzie mieć zapisany punkt HS na 102 metrze.

Największe zmiany wymiarów skoczni prawdopodobnie jednak dopiero przed nami. Wszystko wskazuje na to, iż nowości w przepisach zostaną wprowadzone również przez właścicieli mamucich obiektów.

Jak informuje "Przegląd Sportowy", jako pierwszy decyzję ogłosił Oberstdorf. Nowo przebudowana skocznia im. Heiniego Klopfera podczas tegorocznych zawodów Pucharu Świata posiadała wymiary K-200 i HS225. Tymczasem już na przyszłorocznych Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich zawodnicy mają rywalizować na obiekcie... HS235. O takiej zmianie Niemcy informują już u podnóża swojej największej skoczni, zaś nowy wymiar obiektu powinien zostać w najbliższych tygodniach zatwierdzony przez FIS. Tym samym skocznia im. Heiniego Klopfera stałaby się - na papierze - największą tego typu sportową areną na świecie.

Pytanie tylko na jak długo? W erze coraz większej i zaciętej rywalizacji o jak najdłuższe loty pomiędzy Vikersund i Planicą, trudno wyobrazić sobie aby te dwie miejscowości planowały zostać w tyle za Oberstdorfem.


Adam Bucholz, źródło: Skisprungschanzen.com/Przegląd Sportowy/InSJders/inf. własna
oglądalność: (19557) komentarze: (48)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Wojciechowski profesor
    @anonim @znawca_japonskiego

    W Wiśle i Szczyrku było jeszcze prawdopodobnie zbyt wcześnie, żeby coś zmienić.

  • anonim

    Ta propozycja aż mi przypomniała moją bardzo długą dyskusję pod jednym z arykułów, chyba jeszcze w zimie, z użytkownikiem @StrasznyRybolakOtchlani, o wyższości (a według niego nie) wartości punktu HS na skoczni dużej niż na skoczni mamuciej. Ciekawe czy wciąż ma te same zdanie.

    Co do artykułu - z jednej strony ciekawy pomysł, który by niektóre rzeczy uporządkował, ale z drugiej strony to ogromne przekraczanie HS na mamutach miało swój urok.

    @kolos
    Dotyczy to nie wszystkich skoczni normalnych ale głównie tych rosyjskich - tak jest w artykule. Większość pozostanie bez zmian, między innymi Hinterzarten, a chyba też i większość innych normalnych. Podobnie duże - Courchevel się zmieniło, większość innych jednak pozostanie bez zmian - bo zarówno obecne LGP jak i LPK były testowane w tym systemie i większość jest bez zmian.

    @madrek
    Wisła i Szczyrk bez zmian, przekonaliśmy się na LGP i LPK. Zakopane - zobaczymy po przebudowie.

    @StrasznyRybolakOtchlani
    Ale w Sapporo była zmieniona (wyłącznie na zimę, poprzez specjalną metodę pokrycia śniegiem) - przy pozostawieniu miejsca linii K i HS zostały nienaruszonego. A więc 137 m jest w dokładnie tym samym miejscu co wcześniej 134 m, i jest tak samo trudne do osiągnięcia, bo wysokość nad bulą nie wpływa na długość skoku, jeśli próg i dolna część zeskoku pozostają niezmienione. Siłą rzeczy 140 m jest równie trudne do osiągnięcia co poprzednie 137 m - a więc jedynie skoki powyżej 143 m powinniśmy rozpatrywać w kategorii skoków które możemy porównywać do ówczesnej bariery 140 m.

  • Janeman profesor
    trochę się spóźniłem na dyskusje...

    Wszystko chyba już zostało powiedziane , więc dodam tylko, że jakoś mi się to po prostu nie podoba.
    A prezyzując wypowiedź, to nawet nie tak "po prostu" , tylko dlatego, że jest to zmiana typu "wabik na Janusza" - bo większość skoczni "urośnie" bez przebudowy, a to jest po prostu "kreatywna księgowość" czyli rzecz raczej zła, a na pewno zbędna.
    Natomiast rozumiem motywację FISu, bo pomijając wszelkie oficjalne definicje , to punkt HS jest po prostu odległością do jakiej należy dolecieć, aby być w czołówce (tak jak punkt K jest "granicą przyzwoitości") - te dwie czerwone linie mają być jasnym odnosnikiem dla mniej wprawnych kibiców.Natomiast obenie na obiektach mamucich zupełnie rozjechało się to ze stanem faktycznym i skoki w okolice HS nie robią już na nikim wrażenia.

  • yyy profesor
    @yyy @bardzostarysceptyk

    Zwariowałeś człowieku? Zadałem pytanie, nie chcesz nie odpowiadaj. W ostatnim czasie nie śledziłem portalu i informacji o skokach, nie wiedziałem wiec zadałem pytanie. A przychodzi tutaj taki jaśnie wielmożny hrabia i płacze ze ktoś ma adnotacje profesor, która jest tylko rangą przyznawaną za ilość napisanych postów na portalu.

  • MrRadzio doświadczony
    -

    Dzięki za odpowiedzi... Tak czy siak - trzeba poczekać by się to potwierdziło a wtedy pewnie FIS będzie musiał się zająć dokumentacją by spisać wszystkie zmienione parametry skoczni :D

  • Wojciechowski profesor
    @MrRadzio @molenda

    Wartość HS zawsze pokrywa się z odległością w punkcie L. ;)

  • Lewy444 bywalec

    Jak to tak?

  • wiatrhula111 weteran
    @wiatrhula111 @Wiatrhula111

    Dobra jak by ktoś mógł z moderacji to można by było ten komentarz skasować ,bo jak go pisałem to z trochę niejasnego artykułu wyniosłem złe wnioski.

  • EmiI profesor
    @MrRadzio @molenda

    Tepes w rozmowie z konkurencją wspominał że dla normalnych skoczni HS ma być na 32 stopniach, na dużych 31 a na mamutach 28. Nie wiem po co to zmiana, skoro wcześniej HS wyliczał komputer na podstawie większej ilości parametrów i słusznie, bo spadek z małej wysokości na nachylenie 29 stopni, może być mniej niebezpieczny niż spadek z dużej na 32 stopnie a trajektoria lotu może być różna. A parametry skoczni w Szczyrku raczej będą tożsame z normalną w WHistler.

  • molenda doświadczony
    @MrRadzio @MrRadzio

    Dokładnie tego nie policzyłem, ale kąt nachylenia skoczni w punkcie L (który się w przybliżeniu pokrywa z HS) dla Wisły wynosi 32,29°, a dla Zakopanego 33° (przy czym to jest informacja wzięta z certyfikatu na zeszły sezon), więc gdyby miało to być przesunięte na 28°, to te HS-y urosną. Dla Szczyrku nie mogę się dogrzebać do certyfikatu na żadnej ze znanych mi stron, może ktoś będzie sprytniejszy ode mnie.

  • boryna_na_hawajach bywalec
    @MrRadzio @boryna_na_hawajach

    *28 stopni

  • boryna_na_hawajach bywalec
    @MrRadzio @MrRadzio

    Najpierw niech ta zasada "20 stopni" wejdzie w życie, to się będzie można bawić w przeliczenia. Na razie, tak na chłopski rozum, skoro w Oberstdorfie HS na podstawie nachylenia zeskoku 32 stopnie był (jest) HS225, a po zmianie na 28 stopni skocznia "urosła" o 10m, to np. w Wiśle Malince powinno być podobnie,w sensie że HS się trochę zwiększy. Tam podają nachylenie zeskoku: 34,8. Ale cholera wie, jak to jest wyliczane dla dużych obiektów czy normalnych.

  • Złoty Orzeł profesor
    @Kolos @StrasznyRybolakOtchlani

    Prevc 143,5m było kilka takich prób

  • bardzostarysceptyk profesor
    @yyy @yyy

    Najpierw przez 2 minuty w osłupieniu patrzyłem na twój wpis. Profesor ? z takim pytaniem ?.
    Na ten temat było już przecież pisane od początku cyklu i to nie raz, że do Hinzenbach i Klingenthal wrócimy najsilniejszym składem. Ostatnio chyba nadmieniał o tym Kot. Wymieniano nawet skład: złota czwórka + Hula, Wolny, Murańka.

  • yyy profesor

    Ktoś wie czy Nasi planują start za tydzień w finałowych konkursach LGP?

  • MrRadzio doświadczony
    -

    Wy tu (prawie) się kłócicie a ja chciałbym zapytać o coś. Jak by to wyglądało z naszymi skoczniami? Obecnie mamy:
    Wisła K120 HS134
    Zakopane K125 HS140 (bo chyba taką wartość ma mieć po przebudowie - prawda?)
    Szczyrk K95 HS106
    To jakby to miało wyglądać po zmianie? Ciekawi mnie to... Nawet jeżeli miałaby być to tylko spekulacja to i tak to dość interesujące...

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos @boryna_na_hawajach

    Ha, to przepraszam. Zrozumiałem całą Twoją wypowiedź zupełnie opacznie - czyli że przepis jest, ale chcą go zmienić, tylko nic nie jest jeszcze pewne.

  • boryna_na_hawajach bywalec
    @Kolos @Wojciechowski

    Myślałem że chodzi o zbieranie się jury po przekroczeniu HS. Co do tego, że nie ma tego przepisu z kątem nachylenia - w pierwszym poście dokładnie to napisałem. Że nic nie jest uchwalone i żadnej regulacji na razie nie ma, na kongresie FIS w październiku mają dyskutować i ustalić. Te 28 stopni, jakie mają niby być, to na podstawie informacji z Oberstdorfu, gdzie sobie wg tego wyliczyli nowy HS235 i postawili już tablicę.

  • EmiI profesor
    @Kolos @Wojciechowski

    Na konkurencji jest wypowiedź Tepesa. Co właśnie stwierdził że w tej chwili każda skocznia ma inną wartość kąta i trzeba to ustandaryzować. Tylko nie rozumiem po co...

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos @boryna_na_hawajach

    To znaczy konkretnie mam na myśli rzekomy przepis z 28 stopniami. Nie ma takiego, niemal każda skocznia ma inną wartość tego kąta. Bo ta wartość zależy od szeregu czynników.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl