Niedziela, 28 stycznia 2018, 22:08

Składy wszystkich reprezentacji na ZIO Pjongczang 2018

ZIO Pjongczang 2018
ZIO Pjongczang 2018
fot. IOC/PyeongChang 2018

65 skoczków oraz 35 skoczkiń - oto liczba zawodników, którzy mogą wziąć udział w XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. W niedzielę o 22:00 minął wyznaczony przez MKOl i FIS termin ogłaszania nazwisk olimpijczyków. Poniżej przedstawiamy pełną listę zawodników, którzy wystartują w Pjongczangu.

Austria

W składzie reprezentacji Austrii na igrzyska znalazło się ośmiu reprezentantów skoków narciarskich. Na olimpijskich skoczniach zaprezentują się Clemens Aigner, Manuel Fettner, Michael Hayboeck, Stefan Kraft i Gregor Schlierenzauer u mężczyzn, a także Chiara Hoelzl, Daniela Iraschko-Stolz oraz Jacqueline Seifriedsberger u kobiet.

Na poprzednich Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi austriaccy skoczkowie wywalczyli dwa srebrne medale. Pierwszy zdobyła Daniela Iraschko-Stolz w konkursie pań, zaś drugi - zespół panów w rywalizacji drużynowej.

Dla Gregora Schlierenzauera będzie to trzeci start na zimowych igrzyskach, po Vancouver (2010) i Soczi (2014). Michael Hayboeck ma za sobą również start sprzed czterech lat w Rosji. Z kolei dla Clemensa Aignera, Manuela Fettnera i Stefana Krafta będzie to debiut na tej imprezie.

Bułgaria

Jedynym przedstawicielem Bułgarii w skokach narciarskich w Pjongczangu będzie Władimir Zografski. Dla mistrza świata juniorów sprzed siedmiu lat będzie to drugi olimpijski start, po debiucie w Soczi.

Chiny

Państwo Środka będzie reprezentowane w Korei Południowej przez Xinyue Chang. Będzie to debiut chińskiej skoczkini w olimpijskiej rywalizacji pań. Wcześniej Chiny miały już swoich przedstawicieli w rywalizacji mężczyzn podczas igrzysk w Turynie (2006).

Czechy

Nasi południowi sąsiedzi zgłosili do Korei pięciu skoczków narciarskich. Na olimpijskich arenach zaprezentują się Lukas Hlava, Roman Koudelka, Cestmir Kozisek, Viktor Polasek i Vojtech Stursa.

O doświadczeniu w startach na igrzyskach mogą mówić Lukas Hlava i Roman Koudelka, którzy brali już udział w dwóch poprzednich imprezach w Vancouver (2010) i Soczi (2014). Dla pozostałej trójki zawody w Pjongczangu będą olimpijskim debiutem.

Na olimpijski medal w skokach narciarskich Czesi czekają od 1992 roku, kiedy to w Albertville reprezentacja - jeszcze - Czechosłowacji sięgnęła po brąz w konkursie drużynowym.

Estonia

Reprezentacja Estonii w skokach narciarskich na igrzyska w Pjongczangu będzie składać się z trójki zawodników. Dla Arttiego Aigro, Kevina Maltseva i Martiego Nomme zawody w Korei będą olimpijskim debiutem.

Finlandia

Finowie na zimowe igrzyska zgłosili pięciu zawodników i jedną zawodniczkę w skokach narciarskich. Są to Antti Aalto, Janne Ahonen, Andreas Alamommo, Jarkko Maeaettae i Eetu Nousiainen oraz Julia Kykkaenen.

Absolutnym rekordzistą w fińskiej kadrze jest 40-letni Janne Ahonen, który brał udział już w sześciu zimowych igrzyskach olimpijskich, począwszy od Lillehammer (1994) aż do Soczi (2014). W Rosji startował również Jarkko Maeaettae. Dla Anttiego Aalto, Andreasa Alammommo i Eetu Nousiainena będzie to debiut na tej imprezie.

Fińskie skoki czekają na olimpijskie medale od 2006 roku. Na igrzyskach w Turynie srebrne medale wywalczyli Matti Hautamaeki na normalnej skoczni oraz reprezentacja w konkursie drużynowym.

Francja

Trójkolorowi wybierają się na Półwysep Koreański z czterema przedstawicielami skoków narciarskich - Vincentem Descombes-Sevoie i Jonathanem Learoydem w konkurencjach panów oraz Leą Lemare i Lucile Morat w zawodach pań.

Dla 34-letniego skoczka z Chamonix będzie to drugi olimpijski start, po igrzyskach w Vancouver (2010). Z kolei dla juniora z Albertville wyjazd do Korei to pierwszy w karierze występ na największej zimowej imprezie sportowej na świecie.

Przed czterema laty w Soczi brązowy medal w konkursie pań wywalczyła Coline Mattel, której tym razem zabraknie na igrzyskach.

Japonia

Kraj Kwitnącej Wiśni przybędzie do Korei w najsilniejszym, dziewięcioosobowym składzie w skokach narciarskich. Do rywalizacji mężczyzn zgłoszeni zostali Daiki Ito, Noriaki Kasai, Junshiro Kobayashi, Ryoyu Kobayashi oraz Taku Takeuchi. U pań powalczą z kolei Yuki Ito, Kaori Iwabuchi, Yuka Seto i Sara Takanashi.

W centrum uwagi mediów jest bez wątpienia 45-letni Noriaki Kasai, który już siedmiokrotnie uczestniczył w ZIO, debiutując w 1992 w Albertville, kiedy to po raz ostatni zimowe i letnie igrzyska odbyły się w tym samym roku! Ósmy start podczas igrzysk w Pjongczangu uczyni go samodzielnym rekordzistą w ilości występów na zimowych IO.

Daiki Ito startował do tej pory trzykrotnie (Turyn, Vancouver, Soczi), zaś Taku Takeuchi - dwukrotnie (Vancouver, Soczi) na zimowych igrzyskach olimpijskich. Bracia Kobayashi zadebiutują w zawodach tej rangi.

Podczas ostatnich igrzysk w Soczi japońscy skoczkowie wywalczyli dwa medale. Srebro na dużej skoczni zdobył Noriaki Kasai, zaś brąz - reprezentacja w konkursie drużynowym.

Kanada

Gospodarz zimowych igrzysk olimpijskich sprzed ośmiu lat będzie mieć w Pjongczangu dwóch przedstawicieli w skokach narciarskich - Mackenziego Boyd-Clowesa w rywalizacji panów oraz Taylor Henrich w zmaganiach pań.

Mackenzie Boyd-Clowes ma już na swoim koncie olimpijskie starty w Vancouver (2010) i Soczi (2014).

Kazachstan

Jedynym przedstawicielem Kazachstanu w skokach narciarskich będzie Siergiej Tkaczenko. Dla 18-latka będzie do debiut na igrzyskach olimpijskich.

Korea Południowa

Organizatorzy XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich początkowo otrzymali po jednym miejscu w skokach narciarskich, które otrzymali Heung-Chul Choi u mężczyzn oraz Guy-Lim Park u kobiet. Kiedy jednak koreański limit u panów został zwiększony do 2 skoczków, narodowy komitet olimpijski podjął decyzję o powołaniu... dodatkowych dwóch zawodników - Seou Choia oraz Hyun-Ki Kima.

Prawdopodobnie każdy z trójki koreańskich skoczków otrzyma możliwość startu w igrzyskach we własnym kraju, a decyzja o wyborze dwójki będzie zapadała przed publikacją listy startowej sesji treningowych.

Heung-Chul Choi, Seou Choi i Hyun-Ki Kim to olimpijscy weterani. Debiutowali jako nastolatkowie podczas igrzysk w Nagano (1998), a następnie brali udział w zawodach w Salt Lake City (2002), Turynie (2006), Vancouver (2010) i Soczi (2014), osiągając tym samym liczbę pięciu olimpijskich startów.

Niemcy

W dziewięcioosobowej kadrze skoków narciarskich Niemiec na igrzyska w Korei znaleźli się Markus Eisenbichler, Richard Freitag, Karl Geiger, Stephan Leyhe i Andreas Wellinger oraz Katharina Althaus, Juliane Seyfarth, Ramona Straub i Carina Vogt.

Richard Freitag i Andreas Wellinger mają już na swoim koncie start na zimowych igrzyskach w Soczi (2014). Dla Markusa Eisenbichlera, Karla Geigera i Stephana Leyhe występ w Pjongczangu będzie olimpijskim debiutem.

W 2014 roku w Soczi Niemcy wywalczyli dwa złote medale w skokach narciarskich - Cariny Vogt w zawodach pań oraz reprezentacji panów w konkursie drużynowym.

Norwegia

Na igrzyskach w Korei zamelduje się siedmioosobowa ekipa skoczków z Norwegii. Na olimpijskich obiektach w Pjongczangu wystąpią Anders Fannemel, Johann Andre Forfang, Robert Johansson, Andreas Stjernen i Daniel Andre Tande oraz Maren Lundby i Silje Opseth.

Anders Fannemel ma już na swoim koncie start na igrzyskach w Soczi (2014). Dla pozostałej męskiej reprezentacji skoczków występ w Korei będzie olimpijskim debiutem.

Z igrzysk w Soczi norwescy skoczkowie wrócili z brązowym medalem Andersa Bardala na normalnej skoczni.

Polska

Biało-czerwoni przylecą do Pjongczangu w pięcioosobowym składzie. Polskie barwy reprezentować będą Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Kamil Stoch i Piotr Żyła.

Najwięcej występów olimpijskich z tego grona ma na swoim koncie Kamil Stoch, który startował na tej imprezie trzykrotnie - w Turynie (2006), Vancouver (2010) i Soczi (2014). Dwukrotnie w ZIO brał udział Stefan Hula (Turyn i Vancouver), zaś Maciej Kot, Dawid Kubacki i Piotr Żyła debiutowali przed czterema laty w Rosji.

Podczas ostatnich igrzysk w Soczi, Kamil Stoch wywalczył dwa złote medale olimpijskie na normalnej i dużej skoczni.

Rosja

Startująca w Korei jako "Reprezentacja Olimpijczyków z Rosji" będzie składała się również z ośmiu przedstawicieli w skokach narciarskich. W rywalizacji mężczyzn zaprezentują się Jewgienij Klimow, Denis Korniłow, Michaił Nazarow i Aleksiej Romaszow. Z kolei w zmaganiach pań wystartują Irina Awwakumowa, Anastasija Barannikowa, Aleksandra Kustowa i Sofja Tichonowa.

Denis Korniłow startował na zimowych igrzyskach trzykrotnie (Turyn, Vancouver, Soczi), zaś jeden olimpijski start mają na swoim koncie Aleksiej Romaszow (Soczi) oraz Jewgienij Klimow, który w Soczi startował jako kombinator norweski. Na olimpijski debiut czeka natomiast Michaił Nazarow.

Jedynym rosyjskim medalistą olimpijskim w skokach narciarskich jest Władimir Biełousow, który w barwach ZSRR sięgnął po złoty medal na dużej skoczni podczas igrzysk w Grenoble w 1968 roku.

Rumunia

Jedynym przedstawicielem Rumunii w skokach narciarskich na igrzyskach w Pjongczangu będzie Daniela Haralambie. Dwudziestolatka z Braszowa jest pierwszą Rumunką, która weźmie udział w olimpijskiej rywalizacji pań w skokach narciarskich.

Słowenia

W 9-osobowej kadrze Słowenii w skokach narciarskich na igrzyska znaleźli się ostatecznie Tilen Bartol, Jernej Damjan, Peter Prevc, Anze Semenic i Timi Zajc oraz Ursa Bogataj, Ema Klinec, Nika Kriznar i Spela Rogelj.

Tym samym Goran Janus nie zdecydował się na powołanie Domena Prevca. 18-latek weźmie natomiast udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Kanderstegu.

Trzykrotnie na zimowych igrzyskach olimpijskich startował Jernej Damjan (Turyn, Vancouver, Soczi), a dwukrotnie - Peter Prevc (Vancouver, Soczi). Pozostała część męskiej drużyny zadebiutuje podczas igrzysk w Pjongczangu.

Cztery lata temu w Soczi srebrny medal na normalnej skoczni oraz brązowy na dużej zdobył Peter Prevc.

Stany Zjednoczone

Amerykanie przylecą na igrzyska z siedmioma reprezentantami w skokach narciarskich - Kevinem Bicknerem, Michaelem Glasderem, Caseyem Larsonem i Williamem Rhoadsem oraz Nitą Englund, Sarą Hendrickson oraz Abby Ringquist.

Wszyscy członkowie amerykańskiej drużyny panów to olimpijscy debiutanci.

Stany Zjednoczone mają w swoim dorobku tylko jeden olimpijski krążek w skokach narciarskich. W 1924 roku w Chamonix brąz wywalczył Anders Haugen, który początkowo był sklasyfikowany na czwartej pozycji. Błąd w wynikach zawodów zauważono i zweryfikowano pięćdziesiąt lat później.

Szwajcaria

W szwajcarskiej kadrze skoczków znalazło się miejsce dla dwóch zawodników - czterokrotnego mistrza olimpijskiego - Simona Ammanna, a także dla Gregora Deschwandena.

36-letni Simon Ammann ma już na swoim koncie sześć olimpijskich startów - w Nagano, Salt Lake City, Turynie, Vancouver i Soczi. Gregor Deschwanden debiutował na igrzyskach przed czterema laty w Rosji.

Na olimpijskie medale w skokach narciarskich Szwajcarzy czekają osiem lat. W 2010 roku w Vancouver dwa indywidualne złote medale wywalczył Simon Ammann, który tym samym powtórzył swój wyczyn z 2002 roku w Salt Lake City.

Turcja

Reprezentacja Turcji w skokach narciarskich debiutuje na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, a jej jedynym przedstawicielem w tej konkurencji w Pjongczangu będzie Fatih Arda Ipcioglu.

Włochy

Włoska kadra w skokach narciarskich na zimowe igrzyska w Korei liczy łącznie ośmiu zawodników. Na olimpijskich obiektach w Pjongczangu zaprezentują się Davide Bresadola, Frederico Cecon, Sebastian Colloredo i Alex Insam oraz Evelyn Insam, Lara Malsiner, Manuela Malsiner i Elena Runggaldier.

Sebastian Colloredo startował już trzykrotnie na igrzyskach (Turyn, Vancouver, Soczi), zaś dwa olimpijskie występy na swoim koncie ma Davide Bresadola (Turyn i Soczi). Federico Cecon i Alex Insam zadebiutują na igrzyskach w Korei.

Lista zawodniczek powołanych na ZIO Pjongczang 2018:
NrZawodniczkaKraj
1 HOELZL Chiara
2 IRASCHKO-STOLZ Daniela
3 SEIFRIEDSBERGER Jacqueline
4 CHANG Xinyue
5 KYKKAENEN Julia
6 LEMARE Lea
7 MORAT Lucile
8 ITO Yuki
9 IWABUCHI Kaori
10 SETO Yuka
11 TAKANASHI Sara
12 HENRICH Taylor
13 PARK Guy-lim
14 ALTHAUS Katharina
15 SEYFARTH Juliane
16 STRAUB Ramona
17 VOGT Carina
18 LUNDBY Maren
19 OPSETH Silje
20 AWWAKUMOWA Irina
21 BARANNIKOWA Anastasija
22 KUSTOWA Aleksandra
23 TICHONOWA Sofja
24 HARALAMBIE Daniela
25 BOGATAJ Ursa
26 KLINEC Ema
27 KRIZNAR Nika
28 ROGELJ Spela
29 ENGLUND Nita
30 HENDRICKSON Sarah
31 RINGQUIST Abby
32 INSAM Evelyn
33 MALSINER Lara
34 MALSINER Manuela
35 RUNGGALDIER Elena
Lista zawodników powołanych na ZIO Pjongczang 2018:
NrZawodnikKraj
1 AIGNER Clemens
2 FETTNER Manuel
3 HAYBOECK Michael
4 KRAFT Stefan
5 SCHLIERENZAUER Gregor
6 ZOGRAFSKI Władimir
7 HLAVA Lukas
8 KOUDELKA Roman
9 KOZISEK Cestmir
10 POLASEK Viktor
11 STURSA Vojtech
12 AIGRO Artti
13 MALTSEV Kevin
14 NOMME Martti
15 AALTO Antti
16 AHONEN Janne
17 ALAMOMMO Andreas
18 MAEAETTAE Jarkko
19 NOUSIAINEN Eetu
20 DESCOMBES SEVOIE Vincent
21 LEAROYD Jonathan
22 ITO Daiki
23 KASAI Noriaki
24 KOBAYASHI Junshiro
25 KOBAYASHI Ryoyu
26 TAKEUCHI Taku
27 BOYD-CLOWES Mackenzie
28 TKACZENKO Siergiej
29 CHOI Heung-chul
30 CHOI Seou / KIM Hyun-ki
31 EISENBICHLER Markus
32 FREITAG Richard
33 GEIGER Karl
34 LEYHE Stephan
35 WELLINGER Andreas
36 FANNEMEL Anders
37 FORFANG Johann Andre
38 JOHANSSON Robert
39 STJERNEN Andreas
40 TANDE Daniel Andre
41 HULA Stefan
42 KOT Maciej
43 KUBACKI Dawid
44 STOCH Kamil
45 ŻYŁA Piotr
46 KLIMOW Jewgienij
47 KORNIŁOW Denis
48 NAZAROW Michaił
49 ROMASZOW Aleksiej
50 BARTOL Tilen
51 DAMJAN Jernej
52 PREVC Peter
53 SEMENIC Anze
54 ZAJC Timi
55 BICKNER Kevin
56 GLASDER Michael
57 LARSON Casey
58 RHOADS William
59 AMMANN Simon
60 DESCHWANDEN Gregor
61 IPCIOGLU Fatih Arda
62 BRESADOLA Davide
63 CECON Federico
64 COLLOREDO Sebastian
65 INSAM Alex


Adam Bucholz, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (18186) ilość komentarzy: (83)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY


Najnowsze Tweety:
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
CoC
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Sapporo HS137
26.01.2019
godz. 08:00
Sobota, godz. 07:45
Sobota, godz. 07:45
Sobota, godz. 07:45
Klasyfikacja PŚ:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KOBAYASHI RyoyuJaponia1128
2.STOCH KamilPolska624
3.ŻYŁA PiotrPolska603
4.KRAFT StefanAustria581
5.KUBACKI DawidPolska554
29.WOLNY JakubPolska97
35.HULA StefanPolska43
47.KOT MaciejPolska14
59.WĄSEK PawełPolska4
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Rastbuechl HS78
09.02.2019
godz. 17:30
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.EGLOFF LucaSzwajcaria458
2.SEIDL FabianNiemcy396
3.NIETZEL JustinNiemcy351
4.PREVC CeneSlowenia286
5.RUPITSCH MarkusAustria268
21.JUROSZEK KacperPolska141
55.KANTYKA PrzemysławPolska54
68.GRUSZKA MateuszPolska40
68.NIŻNIK AdamPolska40
71.BIEGUN KrzysztofPolska39
78.SKUPIEŃ DamianPolska34
88.STOSEL KacperPolska29
92.PILCH TomaszPolska25
133.JOJKO SzymonPolska5
142.CZYŻ BartoszPolska2
143.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Brotterode HS117
23.02.2019
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.BRECL JernejaSlowenia200
2.SZPINIEWA AnnaRosja170
3.RAUDASCHL ElisabethAustria159
4.FREITAG SelinaNiemcy150
4.PURKER ClaudiaAustria150
9.KARPIEL KamilaPolska109
15.RAJDA KingaPolska79
36.TWARDOSZ AnnaPolska21
Pełna klasyfikacja..»


Kroppa
2000-2019 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl